Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

ITP Expirat, Talon retinut, Prins cu minciuna...

cata82
post 25 Jul 2012, 10:51
Post #31


MEMBRU RAPIDIST


Group: Members
Posts: 450
Joined: 12 November 09
From: Bucuresti - sos. Polona




Chiar nu intelegi ca te poate verifica ONLINE cu ajutorul camerei radar ?!
Ti-am spus si mai sus, politia romana are baza comuna cu RAR si CNADR.

Subscriu si ii dau dreptate lui SandelBS in legatura cu subiectul dezvoltat de catre tine.
Daca eram in locul tau, stateam in banca mea.
Foarte rau a facut politaiul ca nu ti-a dat amenda, daca eram in locul lui iti dadeam amenda maxima posibila.
Oricum greseala si prostia intotdeauna se platesc.


--------------------
Dacia Supernova 2001
REPARATII RADIO-TV
MEMBRU RAPIDIST
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvan_smart
post 25 Jul 2012, 11:17
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 261
Joined: 30 July 10




QUOTE(cata82 @ 25 Jul 2012, 10:51)
Chiar nu intelegi ca te poate verifica ONLINE cu ajutorul camerei radar ?!
Ti-am spus si mai sus, politia romana are baza comuna cu RAR si CNADR.

Subscriu si ii dau dreptate lui SandelBS in legatura cu subiectul dezvoltat de catre tine.
Daca eram in locul tau, stateam in banca mea.
Foarte rau a facut politaiul ca nu ti-a dat amenda, daca eram in locul lui iti dadeam amenda maxima posibila.
Oricum greseala si prostia intotdeauna se platesc.
*



Of of.. Domnle, ii explicam lui SandelBS ce intrebam in topic, ca ma luase cu alte explicatii fara legatura cu curiozitatea mea. Tu de ce sari asa? Am inteles, ai raspuns frumos in topic, la obiect. Omul poate nu vazuse/intelesese si i-am repetat.

Si cum adica sa stau in banca mea? Daca am o curiozitate, nu e ok sa intreb? De cand ii f**te pe altii grija ce ai voie sa intrebi si ce nu? Am spus clar, politicos, vina mi-o asum, e treaba mea de ce am mers fara ITP expirat, greseala cum zici si dumneata se plateste, eu o platesc. Prostia se pare ca nu se plateste, dovada a ultimului tau post.

Asa e romanul, pana nu face el albie de porci, nu se simte bine.

Eu totusi iti multumesc inca o data pentru primul raspuns.


--------------------
Renault Laguna 1998/ RXE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cata82
post 25 Jul 2012, 11:29
Post #33


MEMBRU RAPIDIST


Group: Members
Posts: 450
Joined: 12 November 09
From: Bucuresti - sos. Polona




Razvane, nu o lua in nume de rau, asa e proverbul *Greseala si prostia se platesc*.
In cazul tau a fost vorba de o greseala, nu de prostie. Imi cer scuze daca te-am jignit.

Dar iti mai pun o intrebare: daca faceai, Doamne fereste, un accident (chiar daca nu era vina ta) oare ce se putea intampla din cauza ca nu aveai ITP valabil ???


--------------------
Dacia Supernova 2001
REPARATII RADIO-TV
MEMBRU RAPIDIST
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvan_smart
post 25 Jul 2012, 11:43
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 261
Joined: 30 July 10




Ei, parca asa mai merge, sa vorbim ca oamenii. Sincer iti spun, nici nu m-am gandit daca pe langa nenorocirea de a face accident, se pedepseste ceva in plus. Ma gandesc ca e aceeasi pedeapsa: amenda plus retinere talon, doar ca amenda era maxima.

Oricum, maine ma duc sa fac RAR-ul si gata cu toata povestioara. N-am mers niciodata fara acte in regula, numai ca acum, de cand folosesc motocicleta ca mijloc de transport in Bucuresti, am uitat sa fac la timp ITP la masina. Iar cei de la statia ITP de langa Casa Studentilor au fost neseriosi si m-au incurcat, eu trebuind sa plec neaparat in acea seara cu masina din cauza unor probleme acasa.

Drumuri fara incidente!


--------------------
Renault Laguna 1998/ RXE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cata82
post 25 Jul 2012, 21:38
Post #35


MEMBRU RAPIDIST


Group: Members
Posts: 450
Joined: 12 November 09
From: Bucuresti - sos. Polona




Uite ca eu am patit-o, dar cu ITP valabil pe bune, RCA valabil, rovinieta valabila + CA NU AM FOST VINOVAT CU ABSOLUT NIMIC, mi-a sarit un pui de tigan in 2 metri, in comuna Dor Marunt (Ogoarele) si platesc si acum de ma ustura in gaura fundului (expertiza masinii - un fel de ITP, masina are ITP valabil pana in decembrie 2012, dauna masinii-farul dreapta, analizele de sange-cu toate ca pe drager mi-a iesit 0,00% si mi-a luat si sange + drumurile-benzina). Uita-te la topicul Accident cu pieton minor si ai sa ma crezi. Daca erai in locul meu, cu ITP expirat asa cum ai fost tu, ce mai faceai ????
Inca odata, ceea ce ti-am zis mai sus a fost un fel de povata, daca imi permiti, stiu ce inseamna sa ai un accident chiar daca nu esti vinovat. NU O LUA IN NUME DE RAU.

PS: Pentru carcotasi, fac dovada cu orice doresc ei, ITP, RCA, Rovinieta, expertiza masina etc.

Bafta la RAR.

This post has been edited by cata82: 25 Jul 2012, 21:56


--------------------
Dacia Supernova 2001
REPARATII RADIO-TV
MEMBRU RAPIDIST
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kxz
post 25 Jul 2012, 23:11
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 618
Joined: 5 November 10
From: Cuiul de la harta.





QUOTE(cata82 @ 25 Jul 2012, 10:51)
Chiar nu intelegi ca te poate verifica ONLINE cu ajutorul camerei radar ?!
Ti-am spus si mai sus, politia romana are baza comuna cu RAR si CNADR.


Nu cu ajutorul camerei radar. Cine ti-a spus?

Am fost si io in situatia asta, fara itp. Nu am dat talonul, dar un politist mi-a demonstat ca poate afla. Avea un aparat, cam cat o statie mai mare, cu afisaj si tastatura, in care a introdus numarul masinii si in aproximativ 30 de secunde s-au afisat datele despre masina, inclusiv data expirarii itp.
Era un echipaj de circulatie, nu a mai zis nica de itp totusi, dar mi-a dat amenda de viteza, ca de asta ma oprise de fapt.
Restul politistilor care nu's de la circulatie, care mai patruleaza, nu au sistemul asta, ca m-au oprit de zeci de ori pana atunci si povestea cu talonu' uitat pe undeva a tinut.


--------------------
Dacia 1410 / Opel Corsa
--------------------
Și-oricât de-ngustă o fi calea
Oricâte piedici m-or lovi din greu
Eu sunt stăpânul sorții mele
Sunt căpitanul sufletului meu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tront
post 28 Jul 2012, 02:20
Post #37


Membru incepator


Group: Members
Posts: 28
Joined: 10 September 10




Pentru cei care zic ca nu au voie sa umble in masina politistii.
Citez din Articolul 35, codul rutier ,, (2) Participantii la trafic sunt obligati ca, la cererea politistului rutier, sa Inmaneze acestuia documentul de identitate sau, dupa caz, permisul de conducere, documentul de Inmatriculare ori de Inregistrare a vehiculului condus, documentele referitoare la bunurile transportate, precum si alte documente prevazute de lege.

(3) In exercitarea atributiilor care Ii revin, politistul rutier are dreptul sa verifice vehiculul, precum si identitatea conducatorului sau a pasagerilor aflati In interiorul acestuia atunci cand exista indicii despre savarsirea unei fapte de natura contraventionala sau penala. '' am incheiat citatul.


--------------------
. . . - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 28 Jul 2012, 07:06
Post #38


Modelator


Group: Members
Posts: 6.727
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




spor la cotrobait atunci biggrin.gif


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariusscout
post 28 Jul 2012, 07:22
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 413
Joined: 15 December 10




QUOTE
revin, politistul rutier are dreptul sa verifice vehiculul

pai daca de aici se trage concluzia ca un politist rutier poate cotrobai prin masina, verificarea soferilor in trafic = perchezitie corporala .
aici e vorba de cum se interpreteaza cuvantul "verificare" in context.


--------------------
Renault Koleos 2013 2.0 dci
Dac-ai fost prost când erai mic, acuma numa` te joci.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 28 Jul 2012, 13:31
Post #40


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




QUOTE(mariusscout @ 28 Jul 2012, 07:22)
pai daca de aici se trage concluzia ca un politist rutier poate cotrobai prin masina, verificarea soferilor in trafic = perchezitie corporala .
*


Control corporal sumar, si au dreptul sa faca acesta oricarei persoane pe care o legitimeaza.

This post has been edited by AR-18-MOS: 28 Jul 2012, 13:32


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 28 Jul 2012, 18:49
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




vedeti ca din ITP expirat puteti sa o dati in altele: daca circulati cu defectiuni la frane/directie, si stiti de asta (or, cu ITP expirat va aflati in culpa), e infractiune, indiferent daca faceti sau nu poc. si astea sunt genul de infractiuni unde daca va prinde sare pe voi de va sperie, si dupa va trimite acasa dupa banuti


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R20
post 18 Apr 2013, 21:09
Post #42


R20 (prima mea masina)


Group: Members
Posts: 253
Joined: 22 September 06
From: Bucuresti




Atentie la neatenitie!

Politia are acces la bazele de date RAR si CNADNR. Cu o simpla solicitare prin statie agentul de politie rutiera poate afla daca aveti valabile ITP-ul si Rovinieta.

ATENTIE! faceti ITP-ul cu 30 de zile inainte de expirare. De ce? ...pentru ca cele 30 de zile oferite de satatiiile ITP nu va ofera dreptul sa circulati pe drumurile publice.

Situatie patita de mine saptamana trecuta:

Avand un R25 din 1985, eu imi fac ITP-urile doar la RAR. Anul acesta imi expira verificarea tehnica si, asa cum v-am spus, m-am dus la RAR pentru ITP. Ca de fiecare data, dansii ma-ntreaba daca mi-a fost retinut talonul. Eu le raspund mereu ca NU mi-a fost retinut talonul ci ca doar ma-ncapatanez sa fac ITP-ul la RAR pentru a evita insinuarile unor netrebnici avizi de spaga cu care-si intretin traiul nesimtit. Ok, imi este luata masina la puricat si primesc revenire pt. pneuri(care nu erau cf. specificatiilor din cartea de identitate, adica 195/65 in loc de 195/60), bec ars semnal stanga fata, un furtun de frana imbatranit, dezechilibru frana spate, motor murdar si butelie GPL expirata. Am plecat linistit si m-am apucat sa-mi remediez defectiunile constatate. Dupa 10 zile, cand ramasese doar sa-mi spal motorul si sa ma prezint la RAR, aflu ca o verisoara primara este in coma la spitalul de urgenta. Situatia fiind grava am amanat RAR-ul(mai aveam ITP cateva zile si inca 20 de zile pentru revenire) si am incercat sa-mi ajut familia. Din nefericire, verisoara mea a murit si a trebuit sa ma deplasez pentru cele necesare inmormantarii. In tot acest timp ITP-ul imi expirase si mai eveam doar 6 zile pentru revenirea la RAR. Ghinionul meu a fost ca, dupa atatea necazuri, suparari si cheltuieli, am intalnit un agent zelos de politie rutiera.
In ciuda faptului ca i-am prezentat actele de la RAR(din care reiesea ca m-am prezentat in timp util pt. ITP si ca mai am 6 zile pt. revenire) si l-am rugat sa constate ca toate problemele au fost remediate(cu exceptia spalarii motorului), respectivul agent m-a amendat cu peste 7 milioane si 9 puncte. Si stiti de ce? PENTRU CA O LEGE IDIOATA SI STRAMBA II DA ACEST "DREPT". Si mai stiti de ce? Pentru ca eu am preferat sa platesc amenda; decat sa-i dau o spaga acestui nenorocit lipsit de elementarele calitati umane(inteligenta, logica, etc.)

Concluzie: Cand legea este FACUTA si este APLICATA de oameni RAI si PROSTI, fiti atenti !




--------------------
R25GTX/R25 Baccara 1985/1990 Masini din vremea cand firma Renault se respecta.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 18 Apr 2013, 21:39
Post #43


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Toata lumea are acces la baza de date CNADR si RAR
Verificare rovigneta online
Verificare ITP online

Cu parere de rau pentru situatia dramatica a verisoarei si intelegere pentru neplacerea personala, trebuie sa stii ca perioada de revenire nu prelungeste valabilitatea ITP!
S-a mai discutat! Este recomandabil sa se faca verificarea ITP cu 1-2 luni inainte de expirare, tocmai pentru a permite revenirea in perioada de valabilitate.
Este vorba, deci, de neatentie, cum bine ai punctat!
Agentul a procedat corect!


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dannygambino
post 18 Apr 2013, 21:54
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 401
Joined: 28 January 10
From: Bucuresti




haideti sa va lumineze fratele vostru... mai acum vreo doi ani si ceva prin bucuresti s-au dotat cu niste "ustensile" (pda-uri pentru cunoscatori) cu o aplicatie doar pentru asa ceva. baga numaru si hap, in 10 secunde are raspunsul. Stiu ca aveam o berlina din '95 si ultimile 4-5 luni pana am dat-o ma opreau la 3 zile la 3 zile sa ma intrebe de hartii, iar pda-ul l-am vazut de x ori. Multumiti? dry.gif


--------------------
dacia solenza 2003 confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Catalinmodena
post 18 Apr 2013, 22:43
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.547
Joined: 7 April 08
From: Aproape de Craiova




Auzi,PDA.Ma bufneste rasul sincer.Oricine are un telefon cu net poate face acele verificari.


--------------------
Renault megane sedan manager 1.4 16v 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dannygambino
post 19 Apr 2013, 00:23
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 401
Joined: 28 January 10
From: Bucuresti




QUOTE(Catalinmodena @ 18 Apr 2013, 22:43)
Auzi,PDA.Ma bufneste rasul sincer.Oricine are un telefon cu net poate face acele verificari.
*




eu ti-am spus cu ce i-a dotat pe militieni amice, ce vroiai sa le dea galaxy s4? ca si raspuns la intrebarea initiala a topic-ului ( sau ai senzatia ca militianu de rand o sa isi ia repede smartfon' cu net si din exces de zel o sa te verifice pe tine pe banii lui ?)


--------------------
dacia solenza 2003 confort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R20
post 19 Apr 2013, 01:40
Post #47


R20 (prima mea masina)


Group: Members
Posts: 253
Joined: 22 September 06
From: Bucuresti




@adi_ar

Salut Adi.

1. Nu toata lumea are acces la aceste baze de date, ci fiecare are acces sa-si verifice propria situatie.
Tu, sau orice alta persoana care nu are acces la sistem, nu-mi poate verifica valabilitatea ITP-ul fara sa cunoasca/sa aiba acces la seria CIV-ului meu. Lafel este si-n cazul rovinietei; trebuie sa cunosti/sa ai acces la seria caroseriei.

Eu am atras atentia asupra faptului ca politia are acces la toate aceste date si poate verifica orice autoturism(chiar si inmatriculat in BG sau orice tara UE).

2. Agentul NU a procedat corect. D.p.d.v. legal agentul isi poate justifica fapta, dar moral NU; caci legea respectiva are norme de aplicare care permit agentului constatator sa dispuna masuri de sanctionare in functie de culpa si gravitate. Eu, care am fost corect si de buna credinta(facandu-mi inspectia la RAR inainte de a fi sanctionat, fapt ce denota ca sunt interesat de starea masinii si de respectarea legii ), am fost sanctionat ca si in cazul unui individ prins ca circula cu ITP-ul expirat de 11 luni (sau mai mult) si are masina intr-o stare vadit neadecvata circularii pe drumurile publice. Daca nu vrei sa intelegi acest aspect, inseamna ca ti cu ursu'.

3. Nu am dorit si nu doresc sa relatez toate aspectele care demonstreaza ca acel agent este un individ josnic, atat ca politist - cat si ca om.

4. Cunosc legea(cunosc si interpretarea acesteia in justitie). Din acest motiv am preferat si acceptat sa platesc amenda fara a o contesta.

5. Totodata cunosc si politisti care se lupta sa ramana integri si te fac sa crezi ca mai exista o speranta. Din pacate, acesti politisti vor fi exclusi din/de sistem.

6. Asa cum am spus: Atentie la neatentie! [chiar daca s-a mai discutat smile.gif]

TCB


@dannygambino

In cazul meu, agentul(care era singur) a cerut si primit datele prin statia radio(unde timpii de raspuns sunt in functie de dictia si auzul E-R, cheful si viteza tastarii operatorului care a preluat solicitarera).
PDA-urile lor sunt conectate prin GSM, necesita un grad minim de inteligenta si cel putin doi agenti(unul care sa sofeze si altul care sa butoneze PDA-ul). In acest caz timpii de raspuns sunt in functie de inteligenta necesara accesarii aplicatiei/interogarii adecvate, cunoasterea alfabetului, indemanarea tastarii pe ecran tactil, etc. Eu cred ca nu exista nici macar 10 angajati in toata politia romana care sa poata accesa la o astfel informatie in 10 secunde.

Ideea era ca acum te pot verifica si trebuie sa fim atenti.

TCB


--------------------
R25GTX/R25 Baccara 1985/1990 Masini din vremea cand firma Renault se respecta.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 19 Apr 2013, 08:22
Post #48


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Salut,

Referitor la pct. 2, nu ma incanta cu nimic faptul ca ai fost sanctionat, mai ales in situatia data. Am dorit numai sa subliniez un aspect legal.
Politistul NU putea face altfel, conform legii:

QUOTE(OUG 195/2002)
ART. 10
(1) Este interzisa circulatia pe drumurile publice a vehiculelor care nu corespund din punct de vedere tehnic, a celor al caror termen de valabilitate a inspectiei tehnice periodice a expirat, precum si a celor neasigurate pentru raspundere civila pentru caz de pagube produse tertilor prin accidente de circulatie.
(2) Constatarea defectiunilor tehnice ale vehiculelor se face de catre politia rutiera, iar verificarea starii tehnice a vehiculelor aflate in trafic pe drumurile publice se face de catre politia rutiera, impreuna cu institutiile abilitate de lege.

si
QUOTE(OUG 195/2002)
ART. 102
(1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a IV-a de sanctiuni urmatoarele fapte savarsite de persoane fizice:
1. conducerea pe drumurile publice a unui vehicul care nu corespunde din punct de vedere tehnic sau al carui termen de valabilitate a inspectiei tehnice periodice a expirat;

nu lasa la latitudinea agentului sa procedeze la avertisment sau alte sanctiuni (asupra variantei de rezolvare cu spaga nu ma pronunt - vezi numai sa nu dai peste un dosar penal, pe langa amenda contraventionala)!

Moral gresesc toti politistii care ne amendeaza! smile.gif


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 19 Apr 2013, 09:21
Post #49


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.080
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




QUOTE(R20 @ 18 Apr 2013, 22:09)
ATENTIE! faceti ITP-ul cu 30 de zile inainte de expirare. De ce? ...pentru ca cele 30 de zile oferite de satatiiile ITP nu va ofera dreptul sa circulati pe drumurile publice.
Ok, imi este luata masina la puricat si primesc revenire pt. pneuri(care nu erau cf. specificatiilor din cartea de identitate, adica 195/65 in loc de 195/60), bec ars semnal stanga fata, un furtun de frana imbatranit, dezechilibru frana spate, motor murdar si butelie GPL expirata. Am plecat linistit si m-am apucat sa-mi remediez defectiunile constatate. Dupa 10 zile, ...
*


1. Problemele constatate la prima tura puteau fi rezolvate intr-o zi - doua lejer...;
2. Dupa 30 de zile nu se mai considera "revenire", ci constatare noua, cu pretul aferent (ceeace e normal, altfel "revenire" ar fi si cea de dupa 2 ani);
3. Tu te duci la itp cu bec semnal ars ? ohmy.gif Nu vorbesc de chestiile celelalte, pe care le inteleg, dar bec ars si pneuri... wacko.gif
4. Experienta personala: Pe 12 Aprilie imi expira itp-ul; pe 5 m-am dus la "prima tura" (banuiam ca nu-l iau din prima, - ca de obicei); pe 6 m-am dus si mi-am cumparat cele necesare (furtune + lichid frana); pe 7 cu ea in service, am rezolvat tot; "frecat menta" pana in 11 (aveam timp berechet sa rezolv orice altceva); in 11 spalat si "revenirea"; iese ok, o blocheaza pe linie ca vine rar-ul (deh, daciile le put cand aud de ele...), vine si ala, inca o verificere, ok si aia, LIBER. Deci nici vorba de 30 de zile...


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 19 Apr 2013, 16:43
Post #50


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




QUOTE(dannygambino @ 19 Apr 2013, 01:23)
( sau ai senzatia ca militianu de rand o sa isi ia repede smartfon' cu net si din exces de zel o sa te verifice pe tine pe banii lui ?)
*



Am 3 prieteni militieni. Unu in Mangalia, unu in Constanta si unu prin Arges... fiecare dintre ei are propria colectie de aifoane (de la 1 pan' la 5)...


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 19 Apr 2013, 19:09
Post #51


Modelator


Group: Members
Posts: 6.727
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




Eu n-am spalat motorul de cand am luat masina... doar sters cu carpa pe unde m-am intins cu mana (si asta o data la 2 ani). N-am mai auzit pana acum ca trebuie spalat. Am facut ITP-ul numai in reprezentanta si nu am fost refuzat niciodata.

La RAR trebuie sa te prezinti ca in fata lui D-zeu?


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
metal
post 18 May 2013, 10:23
Post #52


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 10 February 11




QUOTE(R20 @ 18 Apr 2013, 21:09)
Atentie la neatenitie!

Politia are acces la bazele de date RAR si CNADNR. Cu o simpla solicitare prin statie agentul de politie rutiera poate afla daca aveti valabile ITP-ul si Rovinieta.

ATENTIE! faceti ITP-ul cu 30 de zile inainte de expirare. De ce? ...pentru ca cele 30 de zile oferite de satatiiile ITP nu va ofera dreptul sa circulati pe drumurile publice.


*



Poate sa mai spus prin alt topic sau poate nu
Puteti face I.T.P -ul si cu 2 luni inainte dar daca aveti probleme la masina si se da revenire , din acel moment Se Anuleaza I.T.P -ul in sistemul informatic si implicit si pe talon prin perforarea I.T.P-ului valabil
Cele 30 de zile sunt valabile doar pentru unitatea respectiva unde ai facut I.T.P ca sa nu mai platesti inca odata taxa , daca esti oprit de politie/R.A.R te poate da amenda si chiar suspenda talonul , asa ca cele 30 de zile sunt egale cu zero cand vine vorba de I.T.P valabil

De unde stiu : Lucrez intr-o statie I.T.P


--------------------
Dacia Logan 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tamango
post 18 May 2013, 11:34
Post #53


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




QUOTE(Tront @ 28 Jul 2012, 02:20)
(3) In exercitarea atributiilor care Ii revin, politistul rutier are dreptul sa verifice vehiculul, precum si identitatea conducatorului sau a pasagerilor aflati In interiorul acestuia atunci cand exista indicii despre savarsirea unei fapte de natura contraventionala sau penala. '' am incheiat citatul.
*



Ca sa citez un post vechi de 1 an ... are voie sa controleze masina doar in cazul bolduit mai sus. Adica: daca ai taiat porcu' la tara si il transporti in portbagajul Logan-ului, din care curge sange, politistul e indreptatit sa-ti ceara sa deschizi portbagajul. Sau daca pasagerul tau din dreapta are 1 ochi vanat sau 1 cutit infipt in spate. Altfel nu. Nu ca i s-a parut lui ca daca esti fumator si ti-ai lasat pachetul de tigari pe scaun, te suspecteaza ca esti contrabandist ...


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 18 May 2013, 20:22
Post #54


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.080
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




QUOTE(metal @ 18 May 2013, 11:23)
Puteti face I.T.P -ul si cu 2 luni inainte dar daca aveti probleme la masina si se da revenire , din acel moment Se Anuleaza I.T.P -ul in sistemul informatic si implicit si pe talon prin perforarea I.T.P-ului valabil
*


Cat de legala e perforarea (anularea) autocolantului itp valabil (in termen !), de vreme ce "revenirea" e perfect legala ? Sau, cu alte cuvinte, ca ce chestie n-ar mai fi valabil termenul legal de 2 ani ? Cred ca voi, astia de la statiile itp, intindeti coarda mult prea mult wink.gif


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BZN
post 19 May 2013, 09:45
Post #55


Itan convins


Group: Members
Posts: 3.590
Joined: 29 January 08
From: Rucar / Bucuresti




Cred ca e fireasca anularea inspectiei, atat timp cat autovehiculul nu (mai) corespunde dpdv tehnic. Procedura e perfect legala.
Niciodata n-am prezentat masina, in vederea obtinerii ITP, cu mai mult de doua zile inainte de termenul limita. smile.gif


--------------------
Tico 0,796 6v, 1998 /Logan 1,598 16v, 2009 . - AGXXMAV / AGXXVAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulia_boris
post 19 May 2013, 10:04
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 434
Joined: 17 September 10




Da' de ce nu mergeti intr-un service,pt remedierea defectiunilor,mai intai si apoi intr-o statie ITP?
Este o chestie logica,zic io..

Eu am spira de la volan intrerupta si cam atat.Asta mi-a reclamat omu'.
In rest toate au fost in regula.
Asta pt ca nu m-am dus cu ea in statia ITP fara frane,lumini,parbriz fisurat,etc..




--------------------
Dacia Dokker Laureate 1,6.. 2016 - B 696 BUL
Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 19 May 2013, 10:42
Post #57


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.080
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




QUOTE(BZN @ 19 May 2013, 10:45)
Cred ca e fireasca anularea inspectiei, atat timp cat autovehiculul nu (mai) corespunde dpdv tehnic. Procedura e perfect legala.
Niciodata n-am prezentat masina, in vederea obtinerii ITP, cu mai mult de doua zile inainte de termenul limita. smile.gif
*


Daca iau itp-ul (chiar si la "revenire"), intr-o statie, si merg dupa cateva zile (de proba tongue.gif ) in alta statie, fara sa le zic ca am itp-ul proaspat luat, la pariu ca imi gasesc alte "bube" ? Intreaba-l pe Danut Crainiciuc ("danut 69-71") ce mutre si-a luat in statiile itp, cu masinile lui (atestate istoric, stare impecabila)...
Sintagma "nu mai corespunde dpdv tehnic" e foarte alunecoasa.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BZN
post 19 May 2013, 10:48
Post #58


Itan convins


Group: Members
Posts: 3.590
Joined: 29 January 08
From: Rucar / Bucuresti




Asta e cu totul alta treaba.

Stiu ca pentru pierderi de ulei, in mod normal, autovehiculul ar trebui respins. Cate sunt in situatia asta?


--------------------
Tico 0,796 6v, 1998 /Logan 1,598 16v, 2009 . - AGXXMAV / AGXXVAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 19 May 2013, 11:08
Post #59


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.080
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




RNTR-1 are 120 de pagini...le stie cineva pe toate ?!


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
betamax
post 19 May 2013, 12:43
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.343
Joined: 11 September 08
From: din lumea asta, prost făcută..




Ca prostia nu are limite, stiati si voi. Eu doar va dau inca un exemplu:
Zilele trecute se duce un coleg de-al meu sa faca respectiva inspectie. Masina : VW Jetta (i se zice Geta) 2011, diesel, cutie de viteze automata, 20 000 km. La testul de noxe, bulerica ala vede ca nu poate tura motorul peste 3000 rot/min. Nu e bine, zice berbecu', nu se tureaza, se respinge. Ba Tanase, zice colegu', masina e noua, e prima inspectie, cum dracu' sa nu fie in regula ? Turatia e limitata electronic !
In sfarsit, dupa ce a chemat si seful de service, i-au dat OK.


--------------------
renault Scenic Rx4 2000, 1.998 l, 16 V, 102 kW
"... imi place sa lucrez cu intelectuali, astia pricepe repede."
"Ori traim cu totii, ori va ia dracu' !"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 23:05
Dacia