Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

10 Pages « < 4 5 6 7 8 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Captur 0.9 Tce, Probleme drum lung

herodot21
post 22 Aug 2020, 13:47
Post #151


Pantea Paul


Group: Members
Posts: 53
Joined: 14 December 16




Salut! O sa le zic sa vedem ce or zice.


--------------------
RENAULT CAPTUR 2019 09 TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 22 Aug 2020, 16:26
Post #152


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.854
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




tu poti sa le spui ce vrei ... daca se potriveste sau nu ... este alta poveste ...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xmisterx
post 22 Aug 2020, 18:25
Post #153


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.662
Joined: 12 October 17
From: Brasov




Da, interesant clio din semnatura are planetara din 2 bucati, e fabricatie 2019 si tot 0.9 tce.


--------------------
Renault Laguna 2 2003 Privilege 1.9 dci 120 hp
Clio life evo 2019 0.9 75 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
F.Dan
post 22 Aug 2020, 20:34
Post #154


Membru


Group: Members
Posts: 102
Joined: 20 June 19




Planetara din 1 buc am vazut ca se potriveste si la Logan2 , mcv 2,sandero, clio 4 si captur.

La tine cj98czh din cate bucati este planetara?

Am bagat seria vin unde a spus xmisterx si asta am gasit dar nu seamana cu planetara mea.

This post has been edited by F.Dan: 22 Aug 2020, 20:42


--------------------
Renault Captur 2019 life evo 0.9tce
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 22 Aug 2020, 22:45
Post #155


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.854
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(F.Dan @ 22 Aug 2020, 21:34)
La tine cj98czh  din cate bucati este planetara?
*



Habar nu am, dar daca o sa am ocazia sa o vad pe un elevator .. o sa scriu ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
F.Dan
post 23 Aug 2020, 07:15
Post #156


Membru


Group: Members
Posts: 102
Joined: 20 June 19




Salut cj98czh. Nu trebuie sa ridici masina pe elevator. Se vede si asa daca te uiti in spatele motorului sau te uiti prin geanta roata dreapta cu capota ridicata pt lumina.


--------------------
Renault Captur 2019 life evo 0.9tce
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tajmahal777
post 31 Aug 2020, 09:46
Post #157


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 15 October 14
From: Bucharest




QUOTE(F.Dan @ 13 Aug 2020, 13:12)
Salut Tajmahal777. Este o aplicatie pe google play r&go pe care o instalezi si te conectezi cu radioul de la masina. Si de acolo rasfoiesti paginile dupa ce deschizi aplicatia. Este un program foarte util si ai multe informati de la calculatorul masini.
*



Am testat-o in wkd la un drum mai lung, e tare, multe info interesante, dupa cum ai zis. Multumesc!


--------------------
Renault Captur 2019 TCe 0.9 Benzina/Life Evo
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
F.Dan
post 3 Sep 2020, 18:51
Post #158


Membru


Group: Members
Posts: 102
Joined: 20 June 19




Salut herodot21. Ai mai rezolvat ceva?


--------------------
Renault Captur 2019 life evo 0.9tce
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgd2018
post 4 Sep 2020, 21:31
Post #159


AMBIDÉXTRU


Group: Members
Posts: 130
Joined: 11 April 18




QUOTE(MariusDiaconu @ 13 Aug 2020, 10:27)
Salutari!
A tras cineva o rulota cu  motorul de 90 de cai? Daca da, cum se comporta masina, cam care este consumul...
Multumesc.
*

QUOTE(cj98czh @ 13 Aug 2020, 12:39)
nici macar ... ai nevoie de 2.0 cu 130 de cai in sus ... ca sa nu gafaie ... era un coleg care a pus pe un megane 2 1.6 16v motor de 2.0 135 cai ... tocmai din acest motiv .. ca gafaia motorul ..
*

QUOTE(MariusDiaconu @ 16 Aug 2020, 12:53)
Cu tot respectul cj98czh, mi se pare ca ai comentat doar ca sa te afli in treaba.... Nu comparam mere cu pere... Ai tras TU rulota?
Intrebarea mea era pentru un posesor de Captur 0.9 TCe care A TRAS dupa el o rulota!
Multumesc!
Respect!
*

QUOTE(xmisterx @ 16 Aug 2020, 13:11)
MariusDiaconu- cu 0.9 tce nu se incumeta nimeni sa lege o rulota de masina, raspunsul lui CJ a fost chiar la obiect fiind posesor de 0.9 tce de ceva vreme.Motorul nu e capabil sa duca si o rulota de aprox. 750Kg.
*

QUOTE(eagleking95 @ 16 Aug 2020, 14:01)
Daca nu stii cum sa scapi mai repede de motorul ala de 0.9 atunci da, cred ca e o idee buna sa tragi o rulota cu el.
*


Nu e chiar "drujba", poza atasata e facuta in seara asta intr-un camping dintr-o localitate montana pe Valea Oltului. Am vorbit cu proprietarul, care a zis ca are peste 3 milioane de km parcursi cu diverse vehicule. Mi-a zis ca se descurca acceptabil Loganul tce 0.9 cu rulota din poza. Insa n-o sa duca cu ea pe Transalpina sau Transfagarasean. Consumul, a zis, e cam cu 3-4 litri mai mare.

This post has been edited by bgd2018: 4 Sep 2020, 21:42

Attached thumbnail(s)
rulota.png ( Size: 317.56k ) Number of downloads: 490


--------------------
Renault Kadjar 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
F.Dan
post 5 Sep 2020, 08:12
Post #160


Membru


Group: Members
Posts: 102
Joined: 20 June 19




Bravo. Asa ca sa nu mai zica nimeni ca 0.9 este drujba. Multi vorbesc ce nu stiu. Cand pleci in concediu nu pleci sa alergi pe drum ci mergi sa te relaxsezi parerea mea. In rest alergam destul.


--------------------
Renault Captur 2019 life evo 0.9tce
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 5 Sep 2020, 14:18
Post #161


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.854
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




0.9 tce nu este drujba, este o turbo drujba 😆 ... perfect pt. oras si cam atat.

This post has been edited by cj98czh: 5 Sep 2020, 14:24


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MariusDiaconu
post 5 Sep 2020, 16:19
Post #162


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 21 March 19




QUOTE(bgd2018 @ 4 Sep 2020, 21:31)
Nu e chiar "drujba", poza atasata e facuta in seara asta intr-un camping dintr-o localitate montana pe Valea Oltului. Am vorbit cu proprietarul, care a zis ca are peste 3 milioane de km parcursi cu diverse vehicule. Mi-a zis ca se descurca acceptabil Loganul tce 0.9 cu rulota din poza. Insa n-o sa duca cu ea pe Transalpina sau Transfagarasean. Consumul, a zis, e cam cu 3-4 litri mai mare.
*



Am achizitionat o rulota, foarte asemanatoare la marime cu cea din poza (nu imi dau seama ce marca e...) Inca nu am ajuns sa o iau, dar dupa primul drum o sa revin cu impresii personale!


--------------------
Renault Captur 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Thaddaus
post 7 Sep 2020, 10:47
Post #163


Membru autentic


Group: Members
Posts: 278
Joined: 23 November 14




QUOTE(F.Dan @ 5 Sep 2020, 08:12)
Bravo. Asa ca sa nu mai zica nimeni ca 0.9 este drujba. Multi vorbesc ce nu stiu. Cand pleci in concediu nu pleci sa alergi pe drum ci mergi sa te relaxsezi parerea mea. In rest alergam destul.
*


Te-ai astepta pe autostrada sa bagi viteza 5, sa pui pilotul pe 130 si sa ramana viteza acolo nu?smile.gif. Mare noroc ca nu prea sunt autostrazi in Romania.
Motorul e mic, perfect pentru oras si/sau majoritatea drumurilor romanesti.
Am venit martea trecuta de la Cluj, pe valea oltului un opel astra mai vechi, cu rulota dupa el, mergea cu aproximativ 30-40km/h. Pun pariu ca proprietarul era mega multumit de el/masina/rulota etc daca il intreba cineva, asa si majoritatea de aici. Fiecare vedem lucrurile diferit, majoritatea doar din perspectiva noastra, fara interes fata de cei din jur.

This post has been edited by Thaddaus: 7 Sep 2020, 10:53


--------------------
- - - - -
The coolest car in the world is the one in your possession.
Renault Captur 0.9TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
F.Dan
post 7 Sep 2020, 15:42
Post #164


Membru


Group: Members
Posts: 102
Joined: 20 June 19




Salut Thaddaus. Nici chiar cu 30-40 km/h. Nu ma refeream la viteze asa mici. La cate uni nu le pasa de alti eu ma refeream ca nu trebuie sa mergi cu 100-130 km/h pe drum. Aceea persoana chiar daca avea si o masina mai buna si cu un motor mare iti garantez ca tot asa incet mergea. Nu ai intalnit masini care merg asa incet si fara rulota sau remorca. Si problema cu drumurile nu este numai la noi ca nu avem autostrazi dar afara chiar daca au autostrazi acolo mergi pe ele cu cat poti dar pe nationale lasa de dorit. Si nici pe autostrazi nu poti merge mult pe pilot plus ca noi nu avem atatea autostrazi dar fata de alte tari avem drumuri nationale destul de bune. Diferenta este ca se circula mult pe drumuri nationale decat pe autostrada ca nu avem asa multi km de autostrada si este aglomeratie.

This post has been edited by F.Dan: 7 Sep 2020, 15:49


--------------------
Renault Captur 2019 life evo 0.9tce
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
herodot21
post 12 Sep 2020, 08:29
Post #165


Pantea Paul


Group: Members
Posts: 53
Joined: 14 December 16




QUOTE(F.Dan @ 3 Sep 2020, 18:51)
Salut herodot21. Ai mai rezolvat ceva?
*



Salut! Deocamdata nimic. Ieri am venit din concediu si tot asa face. De luni o sa iau legatura cu service.ul si cu cei de la vocea clientului. Va tin la curent.


--------------------
RENAULT CAPTUR 2019 09 TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
herodot21
post 16 Sep 2020, 09:35
Post #166


Pantea Paul


Group: Members
Posts: 53
Joined: 14 December 16




Salut! Maine m.au programat la service pentru o noua verificare. Sa vedem acum ce ii mai gaseste. Va tin la curent.


--------------------
RENAULT CAPTUR 2019 09 TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lucian Octavian
post 16 Sep 2020, 12:34
Post #167


Membru


Group: Members
Posts: 141
Joined: 29 September 19
From: Sector 6, Bucuresti




Ok
In octombrie trebuie sa fac prima revizie si o sa le spun pt a treia oara de acest cloncanit enervant!
Sa vedem ce iti vor spune tie !
Bafta!

16 Sep 2020, 20:15:
https://www.libertatea.ro/stiri/renault-dat...client-dupa-ce-
despagubit-vandut-masina-motor-prost-3120438
Asta ar trebui sa facem si noi cei care avem problema cu acel cloncanit la schimbarea vitezelor!
Adica iei masina noua cu probleme pe care le reclami te duci de cateva ori in service pt.remedierea lor si nu se rezolva nimic!
....

This post has been edited by Lucian Octavian: 16 Sep 2020, 20:15


--------------------
Renault Captur 2019 TCE 90
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
herodot21
post 16 Sep 2020, 21:39
Post #168


Pantea Paul


Group: Members
Posts: 53
Joined: 14 December 16





Salut! Asa ar trebui sa facem si noi. O sa le zic si de treaba asta, oricum eu am materialele pregatite pentru o eventuala reclamatie la OPC.

Sa auzim de bine si sa ne rezolvam problemele amiabil, zic.

O seara buna!

This post has been edited by cj98czh: 17 Sep 2020, 20:07


--------------------
RENAULT CAPTUR 2019 09 TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lucian Octavian
post 17 Sep 2020, 11:19
Post #169


Membru


Group: Members
Posts: 141
Joined: 29 September 19
From: Sector 6, Bucuresti




Salut
Da si eu tot amiabil sper sa rezolvam pana la urma !
Bafta!


--------------------
Renault Captur 2019 TCE 90
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
F.Dan
post 17 Sep 2020, 18:19
Post #170


Membru


Group: Members
Posts: 102
Joined: 20 June 19




Salutare. Am vazut si eu undeva scris ca a dat masina inapoi si ia dat bani inapoi unei persoane cu un nisan cu motor de 1.2 care avea probleme cu motorul pe care au incercat sa-l repare de cateva ori. Si asta datorita instantei de judecata. Am mai vazut pe forum la megane 4 ca a fost a doua oara in service tot pt cloncanit dar degeaba. M-am uitat la un logan de 0.9 tce si tot asa avea planetara dintro bucata. L-am intrebat pe proprietar daca aude acel cloncanit si mia spus ca nu a sesizat sa se auda ceva plus ca cu acel logan facea taxi si avea 18.000 km. Sunt curios ce a rezolvat herodot21 dar oricum noi nu avem aceleasi probleme cu cloncanitul. La el este ceva mai serioasa problema. Bine inteles astept si rezultatul tau Lucian Octavian. Si sper sa am si eu timp in cursul saptamani dupa ce aflu rezultatele voastre sa merg iar la service. Dar parca vad ca merg degeaba daca nu aflu nici un rezultat de la voi pe care sa-l spun la mecanic cum ati rezolvat voi problema cu cloncanitul. La mine se aude cate odata si cand merg lejer adica nici nu accelerez dar nici nu las acceleratia. Si problema este ca nu se aude tot timpul cloncanitul. Cat timp am fost in concediu l-am auzit de cateva ori. Ori sunt obijnuit cu el deja. Dar daca facea doar il auzeam plus ca am tot schimbat la viteze ca nu am fost pe autostrada multi km doar maxim 250km restul pana la 2000km afost pe toate drumurile posibile. Si plus ca trebuie sa ai motive intemeiate sa reusesti sa ceri despagubiri chiar si in instanta. Mult noroc.


--------------------
Renault Captur 2019 life evo 0.9tce
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MariusDiaconu
post 17 Sep 2020, 18:19
Post #171


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 21 March 19




QUOTE(MariusDiaconu @ 5 Sep 2020, 16:19)
Am achizitionat o rulota, foarte asemanatoare la marime cu cea din poza (nu imi dau seama ce marca e...) Inca nu am ajuns sa o iau, dar dupa primul drum o sa revin cu impresii personale!
*




Salutare tuturor.
As dori sa va impartasesc primele mele impresii despre comportamentul Capturului cu rulota in spate...
Rulota este o Chateau Chiara 330.

Primul drum l-am facut de la Ploiesti, de unde am cumparat rulota, pana la Targoviste. Era aproape seara, nici intuneric, nici lumina... Prima impresie la plecarea de pe loc a fost daca am atasat si rulota! Nu am simtit nicio diferenta. Pe drum evident ca am condus destul de incet, cu ochii pe oglinzi si atent la tot ce se intampla. Mi se pareau foarte suspecte si nefiresti miscatile masinii ori de cate ori treceam peste ceva denivelari, din cauza transmiterii miscarii rulotei in cuiul masinii. Dupa vreo 10 km mi-am dat seama ca sunt perfect normale!...

Al doilea drum l-am facut pe traseul Targoviste - Navodari, via Slobozia. Pentru statistici, aveti atasat jurnalul de bord.
Fiind incepator in ale rulotei, nu am mers cu viteza. Am avut cateva portiuni de dtum, drepte si cu asfalt impecabil, pe care am rulat cu 80-85 km/h. In rest, 70-75... evident, mult mai incet prin localitati.
Plecarea de pe loc este lina, masina pare ca nu simte greutatea suplimentara. Eu de obicei plec lin de pe loc, probabil asta m-a ajutat. La drum intins motorul trage bine, in intervalul 70-80 inca se mai simte un plus de putere in acceleratie, dar nu va asteptati la "zvac"... ca nu prea are de unde. Accelerarea este destul de lenta, desi motorul da in permanenta senzatia ca mai poate...
Depasirile, destul de putine la videza cu care m-am deplasat, le-am abordat in lung, fara sa fortez. Pantele lungi le-am abordat in viteza a 4-a, pe care o duce fara probleme pana sus (e drept inclinarea nu este foarte mare si nu sunt curbe accentuate), dar motorul se simte mult mai bine in viteza a 3-a, cand turatia este putin mai mare. In acelasi timp, in treapta a 3-a exista si un plus de putere care te face sa te simti putin mai confortabil. Data fiind configuratia traseului, au fost foarte putine cazuri cand a trebuit la urcare sa regresez in treapta a 2-a.
Rulota a fost foarte stabila, probabil datorita vitezei de deplasare si a cuplei antibalans.
Un alt aspect pe care l-am constatat in fapt, desi citisem pe https://towcar.info/, a fost faptul ca viteza a 5-a este inutilizabila! Am incercat de cateva ori... Chiar si pe portiunile de drum in coborare. Turatia scade sub 2000 rpm, iar pierderea de putere este foarte mare. Cu greu am reusit sa mentin viteza la care am schimbat treapta.
Toata calatoria am facut-o pe GPL, deci la consumul afisat se mai adauga 1,2-1,5 l/100 km.

Deci, ca sa citez un clasic in viata, motorul de "turbo-drujba" se comporta excelent cu rulota dupa el, evident cu limitarile inevitabile datorate surplusului de greutate.


Sanatate si drumuri fara evenimente!

Attached thumbnail(s)
Screenshot_1600069298271.jpg ( Size: 209.68k ) Number of downloads: 225


--------------------
Renault Captur 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
F.Dan
post 17 Sep 2020, 18:31
Post #172


Membru


Group: Members
Posts: 102
Joined: 20 June 19




Salut. Asa vezi ca se poate. Nici nu iti trebuie viteza mai mare de cum ai mers si oricum viteza maxima este 100km/h pe nationale. Dar cum de ai GPL pe Captur de 0.9 tce. Il ai din fabrica sau ai pus tu GPL pe masina?


--------------------
Renault Captur 2019 life evo 0.9tce
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lucian Octavian
post 17 Sep 2020, 18:46
Post #173


Membru


Group: Members
Posts: 141
Joined: 29 September 19
From: Sector 6, Bucuresti




Salut FDan
Cloncanitul la mine se aude doar dupa ce schimb viteza din 1 in 2 si din 2 in 3 si dispare in momentul in care turatia motorului creste . In rest nu se aude nimic!
Eu dupa cum am spus sper sa o rezolv pana la urma in service nu in instanta , asta ar fi ultima solutie cu ANPC si instanta!
In octombrie cand ma duc la revizie o sa le spun din nou de aceast cloncanit si pana atunci poate reuseste Herodot sa rezolve ceva .Eu am ascultat inregistrarea lui cu cloncanitul si sunetul este ca la mine numai ca la el se mentine mult !
Sa auzim de bine si sper sa rezolvam odata aceasta problema!
Bafta!

This post has been edited by Lucian Octavian: 17 Sep 2020, 18:52


--------------------
Renault Captur 2019 TCE 90
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MariusDiaconu
post 17 Sep 2020, 18:47
Post #174


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 21 March 19




Am vorbit cu dealerul inca din stadiu de precomanda ca vreau sa montez GPL. Am facut in avans si precomanda la instalatie. In prima saptamana dupa ce am luat-o, le-am lasat-o in curte si in 2 zile a fost gata. Instalatia este Landi Renzo, m-a costat cam 3000 lei la un calcul estimativ aproape s-a amortizat...


--------------------
Renault Captur 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
F.Dan
post 17 Sep 2020, 19:30
Post #175


Membru


Group: Members
Posts: 102
Joined: 20 June 19




Am auzit de la un taximetrist cu logan 0.9 tce ca nu o sa reziste chiuloasa sau cam asa ceva daca este pus Gpl dupa aceea pe masina. El a spus ca are gpl din fabrica pe logan si a mai spus ca stie pe cateva persoane care au pus gpl dupa ce a luat masina si a picat motorul si a mai pierdut si garantia la masina dupa ce a montat gpl-ul. Dar nu stiu unde au montat gpl-ul. Si daca masina sa comportat bine cu GPL cu rulota dupa ea ce sa mai zic atunci cum mergea pe benzina. In concluzie sa nu mai zica nimeni ca este turbo-drujba. Eu tot timpul am fost si sunt multumit de masina. Ma deranjeaza putin clincanitul ala ce il am la schimbarea vitezelor si cand merg lejer dar asta e mai merg la service cand se aude mai tare poate gaseste ce hiba are sau poate cu timpul dispare. Bafta si sa le folosesti sanatos si masina si rulota.



This post has been edited by F.Dan: 18 Sep 2020, 03:47


--------------------
Renault Captur 2019 life evo 0.9tce
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
herodot21
post 18 Sep 2020, 20:43
Post #176


Pantea Paul


Group: Members
Posts: 53
Joined: 14 December 16




Salut! Azi am luat masina din service cu urmatorul raspuns din partea RENAULT: "ZGOMOTUL ESTE UN ZGOMOT FUNCTIONAL SI AGREAT DE CONSTRUCTOR AUTO ESTE CONFORM". Ce parere aveti? Ce putem face? Ca singur nu cred ca am sorti de izbanda. Dupa acest raspuns am sunat la vocea clientului si mi.am exprimat nemultumirea de acest raspuns. Sa vedem daca primesc altceva din partea lor.

This post has been edited by herodot21: 18 Sep 2020, 20:44


--------------------
RENAULT CAPTUR 2019 09 TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
F.Dan
post 18 Sep 2020, 21:24
Post #177


Membru


Group: Members
Posts: 102
Joined: 20 June 19




QUOTE(herodot21 @ 18 Sep 2020, 20:43)
Salut! Azi am luat masina din service cu urmatorul raspuns din partea RENAULT: "ZGOMOTUL ESTE UN ZGOMOT FUNCTIONAL SI AGREAT DE CONSTRUCTOR AUTO ESTE CONFORM". Ce parere aveti? Ce putem face? Ca singur nu cred ca am sorti de izbanda. Dupa acest raspuns am sunat la vocea clientului si mi.am exprimat nemultumirea de acest raspuns. Sa vedem daca primesc altceva din partea lor.
*



Exact asa mi-au spus si mie cand am fost ultima data la service. Ca este zgomot functional. Tot incerc sa dau de un captur de 0.9 tce sa fac o tura cu el sau sa-l intreb daca aude acel cloncanit. Daca prind un captur si nu face la fel merg iar la service. Dar pana atunci degeaba ma duc ca iar zice ca sunt obsedat de forum. Dar daca gasesc o masina si nu se aude la fel am sa-l rog pe proprietar sa vina la service sa vada si cei de la service diferenta intre masini si atunci incep problemele. Dar pana nu am cu ce demonstra nu am ce face. Ca cum ma duc asa si vin de la service. Fa o plangere la ANPC. Si adevarul la mine este ca nu vreau sa dau masina pe mana lor sa imi schimbe piese aiurea prin eliminare. Cum ai patit tu. Imi pare rau ca nu ai rezolvat nimic. Sa vedem ce rezolva si Lucian Octavian cand merge la revizie.

This post has been edited by F.Dan: 18 Sep 2020, 21:30


--------------------
Renault Captur 2019 life evo 0.9tce
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lucian Octavian
post 18 Sep 2020, 21:30
Post #178


Membru


Group: Members
Posts: 141
Joined: 29 September 19
From: Sector 6, Bucuresti




Salut
Sa vad ce imi spune si mie legat de cloncanit cand ma duc cu ea la revizia de 1 an in octombrie !
Daca iar imi spun ca trebuie sa schimb vitezele in turatii mari ca asa nu se mai aude , urmatorul pas va fi o noua reclamatie la vocea clientului in care le voi comunica ca voi face si o reclamatie laANPC si in functie de raspunsul ANPC pasul 3 ar fi instanta!
Cam asta ar trebui sa facem!
Parerea mea!
Dar daca Renault spune ca este un zgomot functional de ce se aude doar la anumite masini fabricate in 2019 ?
Ar trebui sa dea o hartie oficiala in care sa spuna de unde provine acel zgomot ,,functional" daca tot spun ca este conform!
Tot parerea mea !
Daca cineva stie alta cale de solutionare a problemei ,poate ne ajuta!

This post has been edited by Lucian Octavian: 18 Sep 2020, 21:31


--------------------
Renault Captur 2019 TCE 90
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
F.Dan
post 18 Sep 2020, 21:35
Post #179


Membru


Group: Members
Posts: 102
Joined: 20 June 19




Incercati si voi sa gasiti un captur de 0.9tce si sa intrebati de cloncanit sau sa mergeti intro plimbare cu masina sa vedeti care este diferenta. Daca tot asa se aude inseamna ca asa fac ele. Dar pana atunci????


--------------------
Renault Captur 2019 life evo 0.9tce
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
herodot21
post 18 Sep 2020, 21:36
Post #180


Pantea Paul


Group: Members
Posts: 53
Joined: 14 December 16




QUOTE(F.Dan @ 18 Sep 2020, 21:24)
Exact asa mi-au spus si mie cand am fost ultima data la service. Ca este zgomot functional. Tot incerc sa dau de un captur de 0.9 tce sa fac o tura cu el sau sa-l intreb daca aude acel cloncanit. Daca prind un captur si nu face la fel merg iar la service. Dar pana atunci degeaba ma duc ca iar zice ca sunt obsedat de forum. Dar daca gasesc o masina si nu se aude la fel am sa-l rog pe proprietar sa vina la service sa vada si cei de la service diferenta intre masini si atunci  incep problemele. Dar pana nu am cu ce demonstra nu am ce face. Ca cum ma duc asa si vin de la service. Fa o plangere la ANPC. Si adevarul la mine este ca nu vreau sa dau masina pe mana lor sa imi schimbe piese aiurea prin eliminare. Cum ai patit tu. Imi pare rau ca nu ai rezolvat nimic. Sa vedem ce rezolva si Lucian Octavian cand merge la revizie.
*



Cand am dus masina in service era un domn acolo cu un captur din 2017 pe care il cunosteam din intamplare si m.am dat in vorba cu el si nici pomeneala sa ii faca acel zgomot. Nici nu stiu ce sa mai cred.


--------------------
RENAULT CAPTUR 2019 09 TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
10 Pages « < 4 5 6 7 8 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 23:00
Dacia