Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Anvelope pentru SUV 4x4, Ce anvelope alegeti ?

netcity
post 9 Nov 2013, 18:13
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 12 November 06




Am o mare dilema in alegerea anvelopelor de iarna. Pe masina pe care am cumparat-o, am 2 anvelope Michelin Latitude Alpine in stare foarte buna. Dar ce-i drept nu ma prea inspira forma profilului.
Am un feeling ca NOKIAN WR SUV3 215/60R17 100H ar fi OK deoarece sunt abia inventate.
M-am jurat ca nu mai ma iau dupa ADAC dupa ce mi-am luat teapa odata cu Nankang.

Voi ce ati alege sau ce experiente aveti cu ele ? Dar cu ce anvelope v-ati incaltat tractorasele ? Le-ati mai cumpara odata pe aceleasi ?


--------------------
NISSAN X-TRAIL 2008 -Trail Elegance -DD - 2.0L dCi 150CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 9 Nov 2013, 19:20
Post #2


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.808
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Chiar daca nu sunt puse pe un X-trail, Michelin Latitude Alpin sunt excelente, n-am avut nicio problema cu ele nici pe zapada, nici pe ud. Alte anvelope de iarna pentru SUV n-am avut ocazia sa folosesc, Michelin inca rezista smile.gif

This post has been edited by Synyster: 9 Nov 2013, 19:21


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
netcity
post 10 Nov 2013, 19:08
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 12 November 06




Eu am avut Michelin Alpine pe un Opel Astra H. Pe o sosea cu piatra cubica si acoperita cu polei radeam de un Santa Fe mergand 4x4, si el dealtfel tot cu gume de iarna dar alta marca (Sava).
Dar ... Astra H are un sistem de ESP extram de predictiv si senzational de bun.
La X-Trail mi se pare mult intarziat si parca nu se bazeaza si pe ABS ci numai pe transferul de sarcina; fapt care inseamna pierderi de timpi extrem de pretioase.
Am mai auzit ceea ce eu banuiesc a fi basme; "ca acest sistem comparativ cu alte sisteme, este ca transferul cuplului motor se realizeaza nu doar la pierderea aderentei ci si proactiv, la accelerare, frana de motor sau urcare, asadar sistemul lucreaza tot timpul si mai ales INAINTEA situatiilor nasoale (exista senzori dedicati, inclusiv giroscopic) ". Afirmatiile apartin unui alt coleg de pe alt forum, care a inghitit reclama aceea cu roboteii care ies din roti.

Dar in practica, noi suntem cei care stim ca Nissan X-Trail are un comportament subvirator deloc de invidiat. Experiente pe care nu le doresc nici dusmanilor le-am avut cu anvelopele originale All Season cu care a venit X-Trail-ul vechi. Nici Pirelli nu mi-au placut.

Nu mai doresc sa sar de pe dig cu familia in masina, la schimbarea din viteza 1 in ce-a de-a doua.

Din aceasta cauza intreb.


--------------------
NISSAN X-TRAIL 2008 -Trail Elegance -DD - 2.0L dCi 150CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mac1
post 10 Nov 2013, 21:32
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 196
Joined: 2 March 12
From: Bucuresti




Eu am pe X-trail Nokian WRG-2. Urmeaza a treia iarna cu ele.
Nu stiu cum se comporta noul model de la Nokian, dar pot sa-ti spun ca WRG-2 sunt (au fost) foarte reusite.
Intr-adevar, X-trail are un sistem ciudat de ABS. Intra nitel cam tarziu, dar intra.
Am strans si eu din fund la inceput, dar acum m-am obisnuit cu masina, si conduc ceva mai preventiv. Am observat ca nu conteaza starea drumului sau anvelopele care echipeaza masina. Asa a fost gandit acest sistem abs.
Oricum, X-trail-ul nu a fost conceput pentru un mers sportiv.
Am avut si eu o Astra G 1,7 DTL si stiu cum lucreaza abs-ul la Opel.
O dilema mare am acum in alegerea anvelopelor de vara.
Am mers cinci veri cu cele originale (M+S,) dar deja sunt gata. Vreau sa-mi cumpar anvelope dedicate sezonului cald. Nu mai vreau M+S. Ma gandeam la TOYO, numai ca nu gasesc anvelope de vara la dimensiunea dorita de mine. Tot M+S, parca au innebunit toti cu M+S-ul lor.

This post has been edited by mac1: 10 Nov 2013, 23:26


--------------------
Nissan X-trail 2008 2.0ldci 175 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristianmaxim
post 26 Jun 2016, 12:57
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 17 June 16
From: Bucuresti




Eu tocmai ce l-am incaltat cu Urban Terrain de la BF Goodrich. Am vrut sa-i pun AT, dar la dimensiunile jantelor pe R17 existente nu prea am gasit altceva (in afara de TOYO , General Grabber sau Falken). Inca nu am feedback, abia ce le-am pus de o zi, dar ma bazez pe experienta BFG. (aa, si sunt made in France, nu Polonia, daca are vreo importanta).

This post has been edited by cristianmaxim: 26 Jun 2016, 12:57


--------------------
Nissan X-Trail 2009/T31
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 23:06
Dacia