Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Prezoane originale

eugenTL
post 21 Jan 2012, 16:20
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.642
Joined: 16 September 08
From: Tulcea/Bucuresti




LOL, poate n-ai inteles ce am scris, dar nu trebuie sa-mi dai mie dreptate, in plus nu-s singurul care spune ca, filetul e cel important, nicidecum gulerul care multi inca nu puteti explica rostul lui(care apropo, sunt de aceeasi parere cu aleksanders si anume"conul mobil in cazul strangerii pe janta de aliaj nu freaca de ea ca sa o zgarie - "priza buna" - odata strans bine prezonul acel con devine fix", deci ambele suruburi cand sunt montate arata la fel doooh)
Eu doar vreau sa inteleg de ce jantele de aliaj luate de noi au venit la pachet cu suruburi fara guler biggrin.gif Astia n-au ingineri? Culmea, am ajuns la Tulcea, m-am uitat si la cealalta masina, care are tot jante de aliaj, are tot suruburi normale. Am vb cu un prieten, pe roata de rezerva care e de tabla, n-are suruburi separate, masina luata de noua.
DECI ? doar reno are ingineri?

CEI CARE ATI LUAT JANTE DE ALIAJ AFTERMARKET CE FEL DE SURUBURI ATI PRIMIT??? Sunt curios de raspunsurile voastre. smile.gif

This post has been edited by eugenTL: 21 Jan 2012, 16:43


--------------------
Renault Megane II my edition (18+low+r26 look)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adal
post 22 Jan 2012, 17:34
Post #32


Membru


Group: Members
Posts: 103
Joined: 23 September 07
From: Craiova




Il sustin pe ritter: "eugenTL, ai facut o fixatie" - corect ce a scris.
eugenTL, tu chiar nu "vezi" din pozele atasate de sebastian_reno ce inseamna "prezon rotunjit si prezon conic"? Nu vezi unghiul diferit care este facut de con cu filetul surubului? Eu cred ca da.
In privinta specificatiilor tehnice ale producatorului, treaba ta, poti sa faci si ce zice ala de vinde mici in tirg dar ai sanse mari sa gresesti.
Ai intuit bine si rolul conului mobil si faptul ca "filetul" este important dar la lungimea lui te-ai gindit? Cum este grosimea unei jante de tabla in comparatie cu cea de aliaj in dreptul gaurilor pentru suruburi? Si ca sa vezi ca si cei care produc si vind stiu asta, urmareste atasamentele.



Asa cum corect a scris sebastian_reno

Cu respect si sper ca ne-am lamurit o data pentru totdeauna ca "iarana nu-i ca vara" si nici prezoanele pentru jante de tabla nu sunt aceleasi pentru jante de aliaj.

This post has been edited by Adal: 22 Jan 2012, 18:00


--------------------
Renault Megane Sedan 2007/Manager/1.5 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eugenTL
post 22 Jan 2012, 20:27
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.642
Joined: 16 September 08
From: Tulcea/Bucuresti




Cum spui tu, iti scrisesem un post mai lung, dar l-am sters ca nu-l vei citi si deci nu vei intelege ce incerc sa spun.
ASTA E, ma duc sa dau in judecata DEZENT(cei care mi-au dat jantele+suruburi),Nissan ca n-a echipat din fabrica jeepul cum trebuie, si Audi ca n-a dat suruburi speciale pt roata de rezerva! radmasa.gif

lateredit: dupa cautari pe net, am descoperit ca sunt foarte multi carora la jante aliaj de fabrica le-au venit suruburi normale, DIN FABRICA, fix cum am eu la nissan si un prieten la audi. (cautati daca nu credeti, sau va dau eu link cu oamenii care spun ca au surub normal pe janta aliaj din fabrica)
Am dat niste telefoane, la un mecanic si un tip cu vulcanizare si amandoi mi-au spus acelasi lucru si anume:
SURUBUL NORMAL MERGE LA JANTA DE ALIAJ ( ai sa vezi ca multi au din fabrica surub normal pe janta aliaj ) dar SURUB CU GULERUL MOBIL nu merge la janta de tabla.
Fiecare face cum vrea, dar de indata ce sunt masini venite din fabrica cu surub normal pe janta de aliaj inseamna ca sunt ok. Daca intre timp producatorul de masini a bagat suruburi cu guler pe janta aliaj(ex Dacia Logan), nu au facut-o pt ca si-au dat seama ca alea normale nu-s bune, ci pt protectia jantei (adica au un + fata de cele normale).

This post has been edited by eugenTL: 22 Jan 2012, 21:56


--------------------
Renault Megane II my edition (18+low+r26 look)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danvizi
post 17 Feb 2012, 20:17
Post #34


Membru


Group: Members
Posts: 135
Joined: 5 January 12
From: Slatina




Azi mi-am luat jante din tabla. Vanzatorul mi le-a dat cu tot cu prezoane. Acestea sunt diferite de cele care le am la anvelopele din aliaj. Difera unghiul gulerului. Nu le-am incercat intre ele ca eram grabit. La primavara incerc sa vad daca merg incrucisate.
Numai bine.


--------------------
Renault Megane Sedan 1.5 dci 86 cp 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OVIDIUS
post 17 Feb 2012, 20:39
Post #35


bogat în valori simple


Group: Members
Posts: 1.719
Joined: 14 February 05
From: Orasu' lui Bucur




QUOTE(eugenTL @ 20 Jan 2012, 11:58)
Sa puna cineva o poza clara cu surubul pt tabla si o poza clara cu surubul pt aliaj. Am cautat pe google dar toate imi par la fel. Ba mai mult, vad ca cei care vand spun in paranteza (tabla sau aliaj), deci inteleg ca merg si ..si..
*




Lungimea filetului la prezoanele pentru jante de tabla (otel) este mai mare cu aprox. 3 mm fata de cele pentru jantele de aliaj (tabla fiind mai subtire). Nu va mai jucati si folositi prezoane dedicate.
Exemplu:
http://www.autokarma.ro/Produse.aspx?Tipau...sProdPeGrupe=1&

This post has been edited by OVIDIUS: 17 Feb 2012, 20:45


--------------------
Renault Laguna 2.0 T 2007 / Dinamique + Twingo 1.2 16v 2004
Chiar si ziua de luni poate aduce minuni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 6 May 2012, 13:47
Post #36


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Care este cuplul de strangere dat de manual la prezoanele rotilor? E diferit de la tabla la aliaj? Multumesc.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Catalinmodena
post 6 May 2012, 14:45
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.547
Joined: 7 April 08
From: Aproape de Craiova




Cand te aud de cuplu la niste amarate de suruburi la niste amarate de jante imi vine sa radmasa.gif .Chiar crezi ca conteaza asta?

In reprezentanta cand iti da rotile jos la verificari si alti draci si le pun inapoi,ai vazut tu prin vreo reprezentanta care fie ea si BMW sa stranga suruburile alea la cuplu?Sau daca faci vreo pana,stai sa le strangi la cuplu?

Acum sincer,daca era vreun surub pe la distributie mai ziceam.


--------------------
Renault megane sedan manager 1.4 16v 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 6 May 2012, 15:40
Post #38


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




QUOTE(Catalinmodena @ 6 May 2012, 15:45)
In reprezentanta cand iti da rotile jos la verificari si alti draci si le pun inapoi,ai vazut tu prin vreo reprezentanta care fie ea si BMW sa stranga suruburile alea la cuplu?Sau daca faci vreo pana,stai sa le strangi la cuplu?
*




Da, in toate cele 4 reprezentante reno in care mi-au fost demontate, dintr-un motiv sau altul, rotile.


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Catalinmodena
post 6 May 2012, 16:14
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.547
Joined: 7 April 08
From: Aproape de Craiova




Respectul meu pentru acei mecanici atunci. respekt.gif

Insa,ar trebui dat un mail celor de la Renault Franta sa puna cheie dinamometrica in masinile ce le vand in locul celor clasice pentru roti.

Adica daca tot recomanda strangerea la cuplu,pai da-mi si ce trebuie! wink.gif tongue.gif

Oricum,raman la parerea ca nu are importanta strangerea acelor suruburi la cuplu. rolleyes.gif

Si ma opresc aici.


--------------------
Renault megane sedan manager 1.4 16v 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mad toz
post 6 May 2012, 16:50
Post #40


fan dacia-reno


Group: Members
Posts: 1.334
Joined: 26 January 07
From: Bucuresti




Suruburile se strang la 110 N.m.

Catalinmodena, daca strangi suruburile la roti cu cheia care a venit masina nu ai nicio problema. Ea are lungimea potrivita pentru a strange rotile la un cuplu apropiat de cel recomandat.


--------------------
Dacia 1310 1998-Berlina Motor 1,6 8v ,72 HP , 125 Nm
2004 Renault 1.9 8v , 120 HP , 300 Nm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 6 May 2012, 16:54
Post #41


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Intrebam de cuplu, ca nu suport la service sau vulcanizari sa-si foloseasca pistolul pneumatic si sa stranga ca mainutele, iar eu sa ma sui cu totul pe cheie, si sa nu se urneasca suruburile. Asa ca prefer sa le strang singur, si daca tot am cheie dinamometrica de ce sa n'o folosesc...


QUOTE
110 N.m.


Nu e putin? Citeam pe altundeva aici de 130... le-am strans la 110(cuplu gasit la plesneala pe net la alte marci), si de desfac usor cu cheia masinii...si de asemenea cu cheia masinii mai strangi de ele fara forta majora dupa ce l-em strans la 110...

This post has been edited by argon: 6 May 2012, 16:55


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Catalinmodena
post 6 May 2012, 17:08
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.547
Joined: 7 April 08
From: Aproape de Craiova




Da,m-am uitat si eu acum,si intradevar este cum spune colegul mad toz, adica 110 Nm.
Mult,putin,asta e valoarea data de Renault.


--------------------
Renault megane sedan manager 1.4 16v 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 6 May 2012, 17:13
Post #43


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Okei, mersi de info, banuiesc ca n'ar fi o problema 130 NM in conditiile in care la majoritatea vulcanizarilor estimez ca le strang peste 200 NM, asa dupa cat topai pe cheie sa le desfac..

6 May 2012, 21:01:
Edit: Totusi e 110 sau 130 ? dry.gif

This post has been edited by argon: 6 May 2012, 20:01

Attached thumbnail(s)
suruburi.jpg ( Size: 104.36k ) Number of downloads: 2116


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hack
post 6 May 2012, 21:22
Post #44


Megan' ti-ai luat?!


Group: Members
Posts: 5.147
Joined: 12 April 07
From: The Moon




QUOTE(Catalinmodena @ 6 May 2012, 15:45)
In reprezentanta cand iti da rotile jos la verificari si alti draci si le pun inapoi,ai vazut tu prin vreo reprezentanta care fie ea si BMW sa stranga suruburile alea la cuplu?
*


Da, am vazut asta chiar la Reno. wink.gif


--------------------
Reno Megan' Sedan 2.2 2007 Expression 1.6l/16V/110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mad toz
post 7 May 2012, 00:50
Post #45


fan dacia-reno


Group: Members
Posts: 1.334
Joined: 26 January 07
From: Bucuresti




QUOTE(argon @ 6 May 2012, 18:13)
Okei, mersi de info, banuiesc ca n'ar fi o problema 130 NM in conditiile in care la majoritatea vulcanizarilor estimez ca le strang peste 200 NM, asa dupa cat topai pe cheie sa le desfac..

<span class='edit'>6 May 2012, 21:01:</span>
Edit: Totusi e 110 sau 130 ?  dry.gif
*



Asta e pentru nivel de echipare sport (in manualul care il am eu pentru nivelul sport scrie 140 N.m huh.gif )


Attached thumbnail(s)
Untitled.jpg ( Size: 306.4k ) Number of downloads: 2289


--------------------
Dacia 1310 1998-Berlina Motor 1,6 8v ,72 HP , 125 Nm
2004 Renault 1.9 8v , 120 HP , 300 Nm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skorpio_bog
post 7 May 2012, 02:06
Post #46


Sports cars are difficult to justify, but easy to love


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 6 September 06
From: UK/RO




Le poti strange linistit cu cheia normala la mana. Atata timp cat nu te urci cu picioarele pe cheie este ok, nu exista riscul sa se rupa prezoanele.


--------------------
Renault Megane 4 RS Trophy 300 EDC 2019
VW T-Cross SEL 2020
Fiat 500 0.9 Twinair 2012
Renault Megane 2 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_69
post 2 Oct 2012, 21:40
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.322
Joined: 16 February 10
From: Curtea de Arges




Poate ca asa este, majoritatea mecanicilor nu strang prezoanele la cuplu, dar eu am ramas placut surprins sa constat ca baiatul unde mai repar problemele mai delicate ale masinii(aerisire frane, distributie, schimb ulei etc) in cazul cand trebuie sa dea roata jos, o strange la loc cu cheia dinamometrica.

L-am intrebat de ce?

Mi-a raspuns :

Este locul cel mai solicitat si suruburile cele mai des desfacute si stranse si este destul ca altii le strang nebuneste. Eu asa procedez la toata lumea, ca de la mine sa nu plece omul cu prezoane fisurate sau care la desfacere se rup.

2 Oct 2012, 21:42:
Asta m-a convins sa-mi iau o cheie dinamometrica si sa nu mai trebuiasca sa merg la mecanici pentru niste bujii ca sa le inlocui (de teama sa nu strang tare si sa stric filetul interior la chiulasa)sau la inlocuit discuri frana etc.

2 Oct 2012, 21:44:
QUOTE(skorpio_bog @ 7 May 2012, 02:06)
Le poti strange linistit cu cheia normala la mana. Atata timp cat nu te urci cu picioarele pe cheie este ok, nu exista riscul sa se rupa prezoanele.
*



Bine ca mi-ai zis skorpio fiindca eu obisnuiam sa mai ma urc si cu piciorul pe cheia de prezoane sad.gif .(obisnuit de la vechea dacie) smile.gif

This post has been edited by cosmin_69: 2 Oct 2012, 21:44


--------------------
renault Megane IV 2018 renault sedan IV
inca renault megane II si nou in renault megane sedan IV gris titan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_69
post 28 Jun 2014, 22:21
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.322
Joined: 16 February 10
From: Curtea de Arges




Vin cu o intrebare.
Cand am luat jantele de aliaj, model Nervastella 16 in 4 prezoane, le-am pus pe loc in locul celor de tabla.
Baietii de la vulcanizare, mi-au pus tot prezoanele mele de la jantele de tabla.
Au zis ca merg si la jantele de aliaj, jantele fiind tot de renault .
Eu le-am strans acasa la acelasi cuplu de 110 Nm.

Cum nu prea ma bazez pe incredere in mecanicii de la vulcanizare, va intreb pe voi:

Trebuie sa-mi cumpar un set de prezoane pentru jantele de aliaj, sau le pot folosi in continuare pe astea care le-am avut si la jantele de tabla ?

Este vreo problema in timp ?


--------------------
renault Megane IV 2018 renault sedan IV
inca renault megane II si nou in renault megane sedan IV gris titan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Catalinmodena
post 29 Jun 2014, 13:17
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.547
Joined: 7 April 08
From: Aproape de Craiova




Cumpara altele,indiferent ce ce iti va zice altcineva.Nu stiu la jantele aftermarket cum este,insa la cele Oem sunt 2 tipuri de suruburi:normale pentru tabla si cu un guler la cele pentru aliaj.


--------------------
Renault megane sedan manager 1.4 16v 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 29 Jun 2014, 17:21
Post #50


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Problema este ca se 'sudeaza' in timp prezonul de janta de aliaj, asa reactioneaza aluminiul cu otelul, dar daca le desfaci la cateva luni si le strangi inapoi, nu o sa ai probleme wink.gif
In schimb, invers, de la aliaj la tabla sa nu pui, ca se strica si jantele si conul prezoanelor.




This post has been edited by argon: 29 Jun 2014, 17:30


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iDoctor
post 29 Jun 2014, 18:23
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.062
Joined: 12 October 13




total fals , la jante de aliaj sunt folosite acele prezoane cu saibe nu ca se sudeaza ci pentru ca strangerea inseamna frictiune pe bosajul jantei implicit intinderea materialului cu conul prezonului .

This post has been edited by iDoctor: 29 Jun 2014, 18:24


--------------------
Renault Megane 2011 / 150 hp - B-02-TYM
Nu mai am rabdare pentru prosti , ca este prea multi . dar multi .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_69
post 30 Jun 2014, 15:57
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.322
Joined: 16 February 10
From: Curtea de Arges




In concluzie, este bine sa le schimb si sa pun ca acestea din poza, la jantele de aliaj.

<span class='edit'>30 Jun 2014, 19:41:</span>
Am mai citit in urma topicul pe aici sa ma edific cu prezoanele.
Concluzia, am sa iau si prezoane pentru jantele de aliaj.
Si apropo de strangera prezoanelor la cuplu.
Sant de acord cu asta, dar daca asta o pot face si eu daca imi cumpar cheie dinamometrica, de ce sa nu o fac?
Nu am aceleasi maini ca si mecanicii?

In tarile ,,civilizate" (ca noi romanii santem maimute) se presupune ca orice interventie la masina se face in ateliere specializate.
Daca ai o pana in trafic si esti nevoit sa inlocuiesti roata, faci tu operatiunea asta, iar dupa ce ajungi la destinatie, se presupune ca vei merge la un atelier de vulcanizare (de fitze) sa-ti faca faca pana si atunci le ceri sa-ti stranga ei prezoanele la cuplu, ca deh noi romanii santem prosti si nu stim ce-i aia civilizatie si nici nu stim sa lucram cu o cheie dinamometrica.
Prea ne cred toti strainii ca suntem cazuti din copaci.
Sa nu credeti ca sant vreun daciot nostalgic, dar acum un an, eram undeva departe de casa, mai exact la munte si mi-a crapat o bobina.
Ce faceam daca nu aveam o trusa de scule in portbagaj cu o cheie tubulara lunga sa desfac surubul, ca sa pot inlocui bobina?
Ma reintorceam din vacanta, sa platesc un mecanic pentru asta sau rugam ursii sa ma ajute? radmasa.gif
Daca tin in portbagaj o trusa de prim ajutor de doi bani si un stingator nenorocit care nu mi-au folosit la nimic niciodata, pot tine si o cheie dinamometrica in cutia ei, sub capacul unde este roata de rezerva.
Da, cuplul de strangere este de 110 Nm si le-am strans asa de trei ani si uite ca sant inca viu, nu s-au desfacut prezoanele.

This post has been edited by cosmin_69: 30 Jun 2014, 19:48

Attached thumbnail(s)
prezon_logan_aliaj.jpg ( Size: 78.39k ) Number of downloads: 1422


--------------------
renault Megane IV 2018 renault sedan IV
inca renault megane II si nou in renault megane sedan IV gris titan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CrissGabriel
post 30 Jun 2014, 21:40
Post #53


Membru


Group: Members
Posts: 191
Joined: 11 June 12
From: Petrosani, HD




QUOTE
Prea ne cred toti strainii ca suntem cazuti din copaci.


Nu stiu cum ne cred strainii dar cert este ca nu avem salariile lor sa ne permitem ce isi permit iei.

QUOTE
Sa nu credeti ca sant vreun daciot nostalgic, dar acum un an, eram undeva departe de casa, mai exact la munte si mi-a crapat o bobina.
Ce faceam daca nu aveam o trusa de scule in portbagaj cu o cheie tubulara lunga sa desfac surubul, ca sa pot inlocui bobina?
Ma reintorceam din vacanta, sa platesc un mecanic pentru asta sau rugam ursii sa ma ajute? radmasa.gif




Nu stiu de ce dar mi se pare total nefirest sa dam mii de euro pe masini la care trebuie sa caram "truse de chei" dupa noi pentru ca cine stie ce probleme le apuca
cand ti'e lumea mai draga.
Norocul meu a fost ca anul trecut nu am avut nevoie de scule (a necesitat platforma fara drept de apel), mergeam si eu cu familia (care include copil de 5 ani) spre litoral si pur si simplu dupa doua tacaneli a iesit biela prin bloc pe undeva la jumatatea drumului de ~650km (A1 Pitesti -Buc). Oare la ce costuri ajungeam daca eram prin gregia, Turcia, s.am.d.? Remedierea a fost sa schimb motorul complet dupa transportul acasa. Sunt putin mai mult dezamagit de Renault, dar pana la urmatoarea marca auto ma consolez cu ce posed acum. Deocamdata ma limitez la drumuri scurte si sigure.

This post has been edited by CrissGabriel: 30 Jun 2014, 21:54


--------------------
Renault Megane 2.2 1.5dci 78kW 6+1 2008 Hatchback
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djcristi
post 27 Oct 2014, 12:45
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.944
Joined: 5 October 09
From: Bucuresti / Pitesti




s-a mai discutat aici si aici despre suruburile rotii de rezerva.

masina mea are din fabrica jante de aliaj Louxor 16" , si rezerva otel 15" care include si setul (8200731281) de suruburi (4buc de 17, poza 1). Acest cod se pare ca nu exista in sistem, probabil este codul doar pt cele care vin din fabrica la set, codul surubului la bucata este 8200610460 (21ron)

mai pun aici niste coduri cu ce am mai gasit in portbagaj (si preturile orientative in reprezentanta) pentru cine are nevoie :
cheie antifurt capace aliaj : 7700422600 (150ron)
element ghidare surub: 8200555245 (9ron)
cheie suruburi 17 (teava goala) : 8200548215 (100ron)


acum sunt curios ce suruburi am pe jantele de aliaj (poza 2), pt ca nu le pot desface, deoarece le-au strans dobitocii de la vulcanizare prea rau , data viitoare ma duc cu cheia dinamometrica si le dau cu ea in cap. Probabil sunt cele de aliaj cu saiba (8200473353 , 17), tb sa ma asigur sapt asta, ca vreau sa pun jante de otel 15" pt iarna si va trebui sa-mi iau si un set de suruburi pt otel.

Alta intrebare, ma tot uit pe diverse coduri oem de suruburi, de ce unele sunt pline iar altele sunt goale (poza 1) la piulita. Exista si goale si pline si pe varianta pt aliaj si pe cele pt otel.

This post has been edited by djcristi: 27 Oct 2014, 12:54

Attached thumbnail(s)
set_suruburi_rezerva.jpg ( Size: 354.94k ) Number of downloads: 1183
suruburi_existente_pe_masina.jpg ( Size: 381.19k ) Number of downloads: 1115


--------------------
Renault Megane 2.2 03/2008 Estate 1.5dci euro4 76kW FAP business - DJC
Dacia Logan euro4 1.5dci 50kW(68ps) ambition (fab oct-2007)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 27 Oct 2014, 12:50
Post #55


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




QUOTE(djcristi @ 27 Oct 2014, 13:45)
acum sunt curios ce suruburi am pe jantele de aliaj (poza 2)


Sunt suruburi cu saiba!


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djcristi
post 27 Oct 2014, 12:57
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.944
Joined: 5 October 09
From: Bucuresti / Pitesti




merci, dupa ce m-am uitat apoi pe niste poze pe google cu codul respectiv, am observat ca seamana la piulita cu ale mele, deci sunt cu saiba, am editat si postul anterior si am adaugat codul pentru cine mai are nevoie.

Poti sa-mi confirmi ca pt cele de otel de 15" voi avea nevoie de 16bucati de 8200610460 ? tot pe 17


--------------------
Renault Megane 2.2 03/2008 Estate 1.5dci euro4 76kW FAP business - DJC
Dacia Logan euro4 1.5dci 50kW(68ps) ambition (fab oct-2007)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_69
post 13 Nov 2014, 22:23
Post #57


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.322
Joined: 16 February 10
From: Curtea de Arges




Am luat si eu suruburi noi, cu saiba, marca Swag, pentru jantele de aliaj.
Am dat 150 roni pe toate 16.
Acum se apropie iarna, asa ca le voi pune din primavara anului viitor, la jantele de aliaj.

This post has been edited by cosmin_69: 13 Nov 2014, 22:26


--------------------
renault Megane IV 2018 renault sedan IV
inca renault megane II si nou in renault megane sedan IV gris titan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diac
post 14 Nov 2014, 00:04
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




Cam mult pentru niste suruburi huh.gif , dar nah, is noi-noute biggrin.gif


--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djcristi
post 14 Nov 2014, 04:44
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.944
Joined: 5 October 09
From: Bucuresti / Pitesti




din contra, este bun pretul, banuiesc ca sunt alternativa pentru cele pe 17 (8200473353) de la SWAG (60927756)


--------------------
Renault Megane 2.2 03/2008 Estate 1.5dci euro4 76kW FAP business - DJC
Dacia Logan euro4 1.5dci 50kW(68ps) ambition (fab oct-2007)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diac
post 14 Nov 2014, 09:37
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




Io m-am zgarcit laugh.gif si le-am luat din dezmembrari. Mi-a dat ala o galeata plina de suruburi din care sa-mi aleg ce-mi place. sleep.gif Pretul oricum e bun fata de 23 RON bucata la Renault.


--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 21:10
Dacia