Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Prezoane originale

danvizi
post 17 Jan 2012, 08:29
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 135
Joined: 5 January 12
From: Slatina




Salutare tuturor. Sunt un proaspat posesor de Megane 2.
Problema care ma macina este urmatoarea: am fost sa echilibrez rotile si am observat ca la roata fata stanga un prezon este rupt si ramas un butucul rotii.
De scos se scoate usor.
Prezonul arata asa:

prezon.jpg ( Size: 600.84k ) Number of downloads: 3218


Am gasit prezon identic neoriginal (15 lei bucata radmasa.gif ) numai ca nu avea saiba aia de protectie sa nu se zgarie janta la infiletare.
Mai bine imi achizitionez niste antifurturi (50 lei setul).
Intrebarea este: aceste prezoane merg si pe jante de tabla sau trebuie pentru tabla prezoane fara saiba?? (eu in prezent am jante Curacao de 16).
Ce dimensiuni au prezoanele originale de Megane 2.
Multumesc.


--------------------
Renault Megane Sedan 1.5 dci 86 cp 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sebastian_reno
post 17 Jan 2012, 08:36
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 177
Joined: 17 September 10




Salutare,

Suruburile pt. jante de aluminiu NU se folosesc la jante de tabla. Nici suruburile pt. jante de tabla NU se folosesc la jante de aluminiu.


Scrie si in cartea masinii A nu se folosi prezoanele de la jantele de aluminiu la rezerva de tabla.

Esti sigur ca surubul rupt se scoate usor? Asa sa fie si multa bafta.

Suruburile de logan se potrivesc perfect la megane.

Cu respect,

Eu


--------------------
renault megane 2005
Sedan 1.6 16V 83kw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danvizi
post 17 Jan 2012, 14:17
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 135
Joined: 5 January 12
From: Slatina




Am inteles.
In concluzie daca imi iau jante de tabla cu anvelope de iarna (asta pentru anul viitor ca anul asta nu mai ninge) imi trebuie si 16 prezoane pentru jante tabla???
Daca se poate o poza cu un prezon pentru jante tabla sau cotele sau chiar codul lui.
Multumesc


--------------------
Renault Megane Sedan 1.5 dci 86 cp 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nicu45
post 17 Jan 2012, 17:44
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 150
Joined: 2 January 11




si eu am facut treaba asta:am cumparat 4 cauciucuri de iarna SH si 3 jenti de tabla noi +12 suruburi pentru ele...diferenta dintre surub ptr tabla si cele ptr aliaj este saiba pe care cele ptr tabla nu o au(sunt dintr-o bucata...)se gasesc la preturi domestice la orice service ptr roti (intre 5 si 10 ron bucata....mai poti negocia) daca are cineva de vinzare o janta de tabla pe 16" sunt amator...cu stima NICU..


--------------------
Renault Megane 2.2 1.6 16v 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danvizi
post 17 Jan 2012, 17:57
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 135
Joined: 5 January 12
From: Slatina




Am intels. In concluzie au absolut aceleasi dimensiuni fizice, singra diferenta fiind saiba aceea de protectie la zgariere.
La Peugeot prezoanele de aliaj sunt mai lungi decat cele pentru tabla.
La Renault inseamna ca merg puse fara problema, nu vad cum ar influenta negativ comportamentul si siguranta saiba aia a prezonului pe o janta de tabla. Am comandat antifurturile care in poza nu au saiba aia. Sa vedem cum sunt in realitate.


--------------------
Renault Megane Sedan 1.5 dci 86 cp 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aleksanders
post 17 Jan 2012, 18:22
Post #6


.


Group: Members
Posts: 2.976
Joined: 6 November 07
From: ...




prezonul cu acel con mobil este bun atat pentru cea de tabla cat si pentru cea de aliaj - bafta


--------------------
. . . - .
....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sebastian_reno
post 17 Jan 2012, 19:03
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 177
Joined: 17 September 10




Salutare,

Cititi cu atentie manualul de utilizare la capitolul SCHIMBAREA UNEI ROTI:

"Dacã roata de rezervã este livratã cu suruburi de fixare, nu utilizaþi aceste suruburi decât pentru roata de rezervã."

Oare de ce scrie asa ceva in manual? Oare de ce masina care are jante de aliaj si rezerva de tabla (cazul meu), vine echipata cu suruburi pentru janta de tabla?

Eu zic ca nu este de joaca cu asa ceva. Pentru 100 RON putem risca sa patim cine stie ce.

Intre suruburile cu saiba si cele este diferenta la cotele conului. Cele fara piulita intra mai mult in gaura de la janta.

Nu spun ca nu se potrivesc suruburile. Se potrivesc. Dar la roata apar niste forte foarte mari, mai ales in curbe. Imaginati-va cum ar fi sa intrati intr-o curba, luati o groapa si suruburile nu corespund normelor impuse de producator.

Cu respect,
EU

This post has been edited by sebastian_reno: 17 Jan 2012, 19:05


--------------------
renault megane 2005
Sedan 1.6 16V 83kw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valentin_29
post 17 Jan 2012, 19:10
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 208
Joined: 27 June 09
From: Bucuresti




Din fabrica am avut jante de aliaj, cand a venit iarna mi-am luat jante de tabla+cauciucuri de iarna iar cel de la vulcanizare mi-a zis ca ar fi bine sa iau prezoane de jante de tabla.
Intr-adevar in cartea masinii spune ca sunt prezoane diferite pentru jantele de tabla, justificarea fiind ca nu au priza buna...
Prima iarna am mers asa cu cele de jante de aliaj, in iarna urmatoare pentru linistea mea mi-am luat prezoane de Logan originale (6.5 ron/buc)


--------------------
Renault Megane II Hatchback 2008 Dynamique 1.5 dCi 105 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexxis2001ro
post 18 Jan 2012, 08:17
Post #9


mvp


Group: Members
Posts: 213
Joined: 5 February 09
From: Timișoara




mie mi-au dat din fabrica, pentru rezerva 4 prezoane cu cap de 19. cele care se gasesc in mod normal astazi, peste tot, sunt cu cap de 17. eu mi le-am luat de la reprezentanta, pretul fiind cel mai mic pe care l-am gasit ( 4,5 + tva ). am luat doar 12 pt. ca le aveam pe cele din fabrica.


--------------------
renault megane II sedan 2004 comfort privilege 1.5 dci - TM - XX - XXX
Daca nu exista intrebari stupide, atunci ce gen de intrebari pun prostii? Devin brusc destepti in timp ce pun intrebarile?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aleksanders
post 18 Jan 2012, 08:48
Post #10


.


Group: Members
Posts: 2.976
Joined: 6 November 07
From: ...




cum va mai prostesc niste mucosi de la vulcanizare - prezoanele au aceleasi caracteristici numai ca cele care au conul mobil in cazul strangerii pe janta de aliaj nu freaca de ea ca sa o zgarie - "priza buna" - odata strans bine prezonul acel con devine fix - ce priza i-ar trebui?!!!


--------------------
. . . - .
....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sebastian_reno
post 18 Jan 2012, 11:07
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 177
Joined: 17 September 10




Pentru Aleksanders,

Aha,

Si inginerii care au proiectat masina si au dedus prin calcule ca la janta de tabla trebuiesc folosite suruburi fara saiba? De ei ce mai ziceti, tot "mucosi" sunt.

Cand doua persoane de la reprezentante diferite, mi-au confirmat ca trebuiesc folosite suruburi diferite pt. jante aliaj - otel, tot "mucosi" si ei?

Daca nu stiti despre ce este vorba, va rog nu furnizati date eronate. Cate carti despre rezistenta materialelor ati deschis in viata dvs.?

Si apropo, sunt suruburi nu prezoane, este diferenta.

Cu respect,
Sebastian




--------------------
renault megane 2005
Sedan 1.6 16V 83kw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Macione
post 18 Jan 2012, 12:50
Post #12


Membru cu RS


Group: Members
Posts: 820
Joined: 17 June 09
From: Bucuresti




Din ce am auzit, partea mobila e dintr-un material ceva mai moale sa nu strice janta de aliaj.
daca se foloseste la jante de tabla e posibil sa nu mai stranga f bine jantele de aliaj sau sa le strice daca au fost deformate daca au fost stranse prea tare.


--------------------
Nissan Renault CLIO/RS Nissan Xtrail Tekna 2015 , Juke Nismo RS 2016 - B 169 RRS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aleksanders
post 18 Jan 2012, 12:56
Post #13


.


Group: Members
Posts: 2.976
Joined: 6 November 07
From: ...




cred ca ai o problema cu intelegerea acestui text ""Dacã roata de rezervã este livratã cu suruburi de fixare, nu utilizaþi aceste suruburi decât pentru roata de rezervã."" nu se recomanda acele suruburi cu saiba fixa pentru jantele de aliaj


--------------------
. . . - .
....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sebastian_reno
post 18 Jan 2012, 13:07
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 177
Joined: 17 September 10




Salutare,

Pai si de ce au mai pus un set de suruburi pt. roata de rezerva, daca le puteam folosi pe cele de la janta de aliaj?

Pana la urma este problema fiecaruia atinci cand vine vorba de siguranta sa, DAR atunci cand esti in trafic trebuie sa faci tot ce-ti sta in putinta pt. siguranta celorlalti participanti.

Cauciucurile - rotile, sunt singurele puncte de contact intre masina si sosea, asa ca mare atentie cand vine vorba de frane si sistemul de rulare al uui autovehicul.


Si cu asta eu inchei ca vad ca nu are rost.

Cu respect,
Sebastian

This post has been edited by sebastian_reno: 18 Jan 2012, 13:12


--------------------
renault megane 2005
Sedan 1.6 16V 83kw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nicu45
post 18 Jan 2012, 13:35
Post #15


Membru


Group: Members
Posts: 150
Joined: 2 January 11




va cam incapatinati degeaba domn alek,eu unul nu am citit in manual despre aceste suruburi,in schimb am vazut pe interiorul jentii de tabla eticheta originala cu tipul de surub care trebuie folosit(si anume cel fara saiba...)!!!!!


--------------------
Renault Megane 2.2 1.6 16v 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vali0389
post 18 Jan 2012, 13:46
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 22 December 11




subscriu la ce zice nicu....toate jantele de tabla au o eticheta cu un surub cu saiba taiat. Asadar e clar zic eu: fiecare tip de janta cu tipul ei de prezon: pt. aliaj-prezon cu saiba; pt. tabla - prezon fara saiba


--------------------
renault megane2 2004 1.5 dci - IL 89 NEC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hack
post 18 Jan 2012, 13:49
Post #17


Megan' ti-ai luat?!


Group: Members
Posts: 5.147
Joined: 12 April 07
From: The Moon




Nu este neaparat nevoie de prezon cu saiba pentru jante de aliaj. wink.gif


--------------------
Reno Megan' Sedan 2.2 2007 Expression 1.6l/16V/110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danvizi
post 19 Jan 2012, 18:34
Post #18


Membru


Group: Members
Posts: 135
Joined: 5 January 12
From: Slatina




Azi am fost la un mecanis si a reusit sa scoata bucata de filet din butuc. S-a chinuit dar a reusit. Filetul butucului nu a fost stricat.
Am comandat antifurtul, sa vedem daca se potrivesc. Antifurtul este la fel ca prezonul cu saiba dar fara saiba.

Am vazut in oras un prezon care era absolut identic cu al meu dar fara saiba aia de protectie. Avea acelasi unghi la capat. Intr-adevar la cel cu saiba de protectie, daca se da jos saiba are alta inclinare la capat.


--------------------
Renault Megane Sedan 1.5 dci 86 cp 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eugenTL
post 19 Jan 2012, 18:50
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.642
Joined: 16 September 08
From: Tulcea/Bucuresti




LOL ce subiecte! CONTEAZA FILETUL, ATAT, E LOGIC! Maine unii vor crede ca daca sunt de alta culoare nu-s bune =))
Masina mea a venit cu jante de tabla. Eu am luat jante aliaj NOI la care am primit si alte prezoane. GHICI CE? SUNT IDENTICE!


--------------------
Renault Megane II my edition (18+low+r26 look)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kevin-ray
post 19 Jan 2012, 21:42
Post #20


Membru


Group: Members
Posts: 171
Joined: 2 November 06
From: Cluj-Napoca




Esti sigur? Pentru jante de tabla trebuie prezon rotunjit si pt jante de aliaj prezon conic.


--------------------
Renault Megane Sedan II.2 2006
Confort Expression + mp3 & climatronic
1.5 dCi 82 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniel4ro
post 19 Jan 2012, 21:59
Post #21


forumist anti


Group: Members
Posts: 1.166
Joined: 16 September 07
From: B U Z Ă U city




Ce de ingineri care ii contrazic p-aia din fabrica isi mai dau cu parerea pe aici... 053.gif


--------------------
Renault Megane 2.1 2004 SEDANiel4ro Privilege, 1.5 DCI , 82 CP - Numar DREPTUNGHIULAR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eugenTL
post 19 Jan 2012, 23:54
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.642
Joined: 16 September 08
From: Tulcea/Bucuresti




QUOTE(kevin-ray @ 19 Jan 2012, 21:42)
Esti sigur? Pentru jante de tabla trebuie prezon rotunjit si pt jante de aliaj prezon conic.
*


Ce inseamna prezon rotunjit si ce inseamna conic? Difera cumva filetul la ele?
Sunt sigur pt ca eu la prezoanele mele n-am observat nici o diferenta si repet: unele le am de fabrica si altele le-am primit obligatoriu la setul de jante aliaj cumparat de nou, separat. De 3 ani merg si n-am avut probleme. Deci ori reno nu mi-a dat prezoane bune ori fabricantul jantelor nu stie ce trebuie? ingineri sunt in ambele parti presupun biggrin.gif

QUOTE(daniel4ro @ 19 Jan 2012, 21:59)
Ce de ingineri care ii contrazic p-aia din fabrica isi mai dau cu parerea pe aici... 053.gif
*


Tot aia din fabrica va spun sa faceti reviziile intr-un fel, si tot aceeasi ingineri in alt fel in alta tara. Exemple sunt destule! radmasa.gif

This post has been edited by eugenTL: 19 Jan 2012, 23:57


--------------------
Renault Megane II my edition (18+low+r26 look)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solidconvert
post 20 Jan 2012, 08:12
Post #23


Donator


Group: Members
Posts: 3.247
Joined: 3 May 06
From: Bucuresti




Eu zic ca mai bine puneti surub cu piulita pe partea cealalta... asa nu mai are moarte! radmasa.gif


--------------------
. . .
Audi A4 B9 S-tronic TFSI...
Gîndirea corectă vine din experiență. Experiența, la rîndul ei, provine din gîndirea greșită.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ritter
post 20 Jan 2012, 09:10
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.169
Joined: 17 February 10




QUOTE(kevin-ray @ 19 Jan 2012, 21:42)
Esti sigur? Pentru jante de tabla trebuie prezon rotunjit si pt jante de aliaj prezon conic.
*



Are dreptate.
Am patit-o pe pielea mea cand am avut pana la o janta de aliaj si cand am pus rezerva de tabla....suprise !!!....prezoanele se potriveau pe filet, asta e normal dar cand ajungeau la gaurica.... radmasa.gif ....jantei de tabla, o largeau....
Am fost la Renault si mi-au dat 4 prezoane PENTRU JANTA DE TABLA. Pai zic io'..."nu era normal sa le am in masina din fabrica atata vreme cat nu merg cele de janta aliaj...?!". Au dat din umeri... mad.gif


--------------------
Fost Renault Megane 2.2 Bicorp 1.6 16V 2007 Sport Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eugenTL
post 20 Jan 2012, 11:58
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.642
Joined: 16 September 08
From: Tulcea/Bucuresti




Sa puna cineva o poza clara cu surubul pt tabla si o poza clara cu surubul pt aliaj. Am cautat pe google dar toate imi par la fel. Ba mai mult, vad ca cei care vand spun in paranteza (tabla sau aliaj), deci inteleg ca merg si ..si..


--------------------
Renault Megane II my edition (18+low+r26 look)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sebastian_reno
post 20 Jan 2012, 14:28
Post #26


Membru


Group: Members
Posts: 177
Joined: 17 September 10




Salutare,

Va rog studiati pozele atasate si cititi ce scrie pe acolo ( in special ce scrie sub prezoanele din prima poza si in a doua poza, ce srie in dreptunghi). Este din manualul de reparatii.

Daca si aia scriu prostii, va rog sa-mi trimiteti un set de prezoane ca-l mananc.

Se vede clar diferenta dintre cele doua conuri (cel saiba si cel de la surub).


Cu respect si sper ca ne-am lamurit o dat pentru totdeauna.

EU.

This post has been edited by sebastian_reno: 20 Jan 2012, 14:38

Attached thumbnail(s)
suruburi.jpg ( Size: 182.47k ) Number of downloads: 3142
suruburi.jpg ( Size: 242.8k ) Number of downloads: 3055


--------------------
renault megane 2005
Sedan 1.6 16V 83kw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crosbyx
post 20 Jan 2012, 14:52
Post #27


Membru


Group: Members
Posts: 121
Joined: 5 November 07




QUOTE(eugenTL @ 19 Jan 2012, 18:50)
LOL ce subiecte! CONTEAZA FILETUL, ATAT, E LOGIC! Maine unii vor crede ca daca sunt de alta culoare nu-s bune =))
*



Poate nu e chiar asa...
Masina mea are jante de aliaj, cu prezoane exact ca in primul desen de mai sus, cu saiba, iar pentru rezerva (de tabla), am din dotare un alt set de prezoane, fara saiba, ca in desenul al doilea. Daca nu conta nimic altceva decat filetul, oare mai cheltuia fabrica inca 10 euro degeaba?


--------------------
Renault Megane Sedan Privilege, 2006, 2.0, 16V, 135cp, 6viteze
Renault Clio Symbol Expression, 2006, 1.4, 75cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FRANCHE COMTE
post 20 Jan 2012, 15:50
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 53
Joined: 29 December 11




"Prezoanele"impropriu spus, recomandate de producator sunt intr-adevar fara saiba pentru jantele de tabla,si se defac fie cu cheie de 17 fie cu cheie de 19,depinde de model si de janta, iar cele pentru aluminiu intr-adevar sunt cu acea saiba sau guler cum vreti voi sa i spuneti din mai multe motive.Unul e protectie pentru ei...daca montezi pe janta de aluminiu prezoane fara guler si masina e in garantie el ti o poate refuza(asa s eprotejeaza sa nu aiba reclamatii ca pentru jantele de aluminiu).Pentru utilizator,intr-adevar saiba sau gulerul acela urmareste foarte bine interiorul jantei fiind intr-adevar dintr-un material mai moale decat cel al unui prezon fara guler.Deci gulerul acela este o masura de protectie atat pentru fabricant cat si pentru noi utilizatorii.Fiecare isi pune ce vrea...dar sa stiti ca diferenta nu e prea mare intre unul si altul...mai ales daca le iei la mana a doua.


--------------------
RENAULT MEGANE 2 SEDAN - 99YSA
Marian
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eugenTL
post 21 Jan 2012, 12:35
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.642
Joined: 16 September 08
From: Tulcea/Bucuresti




sebastian_reno: Multumim de poza, dar nu tot ce scrie reno tre sa luam in seama. Ei scriu ca pt un bec sau alte prostii sa apelezi la service autorizat. Cati faceti asta oare?

Jantele mele de aliaj, au venit cu suruburile lor, in cutie, de la producator, care este si unul cunoscut. Si n-au acel "guler" ca in poza. Sunt ca cele B din poza, doar ca putin mai lungi. Atat reno cat si producatorul de jante, au inginerii lor. Oare fizica/chimia nu e la fel pt toti?
De 3 ani merg cu suruburile primite din fabrica, si cu cele primite de la setul de aliaj si nu mi-a cazut nici o roata, si am mers si brutal pe curbe de atatea ori.
Fiecare face cum vrea, dar parerea mea e ca atata timp cat filetul e cum trebuie, si gaura la roata la fel, gulerul ala nu e decat pt o protectie suplimentara a jantei de aliaj, si nu ma refer la o siguranta in plus in trafic.


--------------------
Renault Megane II my edition (18+low+r26 look)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ritter
post 21 Jan 2012, 15:18
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.169
Joined: 17 February 10




eugenTL, ai facut o fixatie. Zic ca e cazul sa te opresti. Noi toti iti dam dreptate si ne bagam picioarele in specificatiile tehnice ale producatorului. E ok ? blink.gif

This post has been edited by ritter: 21 Jan 2012, 15:18


--------------------
Fost Renault Megane 2.2 Bicorp 1.6 16V 2007 Sport Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 20:34
Dacia