Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Megane sedan 1.9 DCI, recomandati?

unchiu_dorel
post 20 Sep 2010, 21:26
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 20 September 10




Salutare baieti!
Uite sunt si eu nou pe aici, am avut o solenza pe care am dat-o zilele trecute. Am ceva banuti si daca ma mai ajuta vreo ruda ,prieten cuo suma de bani imprumut, ca la banca nu ma bag sa iau , as vrea sa imi iau un megane sedan 1.9 DCI.
Am cam dat eu search pe aici dup 1.9 DCI da' nu imi cauta nimic.
Imi recomandati masina asta? Stiu ca motorul si cuta sunt ok. in rest aceleasi componente ca si pe celelalte?
Sunt cam rare masinile astea ce e drept insa poate pe parcurs poate ati mai aflat cate ceva.


--------------------
in cautarea unei masini 1900 toamna - B 69 UMC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 20 Sep 2010, 22:04
Post #2


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




sunt topicuri l numai ca nu ai dat search calumea.....pt motor sa te uiti la sectiunea laguna cu 1.9 dci 120 cai......topic pt consum este...in rest masina este identica cu orice megane 2..motorul si cutia difera..dar am spus...arunca un ochi la sectiunea laguna 2...


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
unchiu_dorel
post 20 Sep 2010, 22:56
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 20 September 10




salve!
am dat search dupa 1.9 dci da imi da erori. poate i se face cuiva mila si mai isi spune cate o parere pe aici. am cautat manual sa gasesc cate ceva strict de 1.9 dci insa nu mare lucru. poate revin baietii cu 1.9le ca nu prea i-am vazut in ultima perioada sa vorbeasca despre ale lor...probabil ca n-au de ce. biggrin.gif


--------------------
in cautarea unei masini 1900 toamna - B 69 UMC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
calinu'
post 20 Sep 2010, 23:12
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 176
Joined: 11 December 08




din cate stiu eu este o masina buna, motorul este puternic, cu injectie de tip comon-rail si turbina cu geometrie variabila, bine echilibrat impreuna cu cutia de viteze in 6 rapoarte, fiabil (putini am auzit sa aiba probleme cu el). Consumul sta undeva la 6% mixt. Ai grija cati km o sa aiba masina care o cumperi (tine cont ca odata la 60000 km trebuie facuta distributia si dupa 130-140000 km exista posibilitatea sa pice turbina....nu e obligatoriu, depinde cum a fost condusa si intretinuta, dar sansele sunt mai mari)


--------------------
Renault Megane 2 2005
17" sunroof:X
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aLecsunder
post 20 Sep 2010, 23:35
Post #5


Membru...


Group: Members
Posts: 614
Joined: 27 October 09




E o masina excelenta daca o cumperi in maxim 6000 de euro . Partea proasta e daca patesti ca mine , si anume sa ai o problema grava la motor dar momentan, imposibil de identificat ...


--------------------
Renault Megane cu piele si geamuri in tavan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
unchiu_dorel
post 21 Sep 2010, 11:51
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 20 September 10




QUOTE(aLecsunder @ 21 Sep 2010, 00:35)
E o masina excelenta daca o cumperi in maxim 6000 de euro . Partea proasta e daca patesti ca mine , si anume sa ai o problema grava la motor dar momentan, imposibil de identificat ...
*



am citit topicul tau. nu prea ma pricep la diesel-uri insa pare ceva serios din moment ce este insistenta. Filtrele de motorina la modelul asta nu e cumva cu senzor?

This post has been edited by unchiu_dorel: 21 Sep 2010, 11:51


--------------------
in cautarea unei masini 1900 toamna - B 69 UMC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmonwo
post 21 Sep 2010, 13:30
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 170
Joined: 28 May 07
From: Pitesti




Masina foarte buna. Consum mic - 6l/100km mixt la o greutate de 1,5 tone. Servodirectie electrica foarte placuta. Antifonare excelenta. Obligatoriu AC automat! Recomand si trapa. Eu nu am trapa si din cauza asta trebuie sa folosesc aproape tot timpul AC-ul. Demaraj pe care te poti baza. Suspensiei nu ii plac drumurile cu denivelari, chiar si cele mici. Bafta

This post has been edited by cosmonwo: 21 Sep 2010, 14:21


--------------------
Renault 19 RT '93 F3N740
Megane II.2 Grandtour Dynamique 1.9 dCi FAP 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 21 Sep 2010, 13:45
Post #8


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




QUOTE(aLecsunder @ 21 Sep 2010, 00:35)
E o masina excelenta daca o cumperi in maxim 6000 de euro . Partea proasta e daca patesti ca mine , si anume sa ai o problema grava la motor
*


Este o masina buna daca o cumperi de la cineva de incredere care nu iti da teapa la 6000 E,,, pretul poate fi inselator de multe ori... de obicei piata este facuta de masini cu bube ..ieftine.. te bucuri la 6000 E dar bagi in ea cat nu face... stiu o gramada de cazuri cu 1.9 cu probleme...luat sh din afara..ca in afara sunt bune...ca noi.. icon_mrgreen.gif ...probleme cu ea?clasicele probleme pe care le au toate motorizarile si echiparile... la cutie nu sunt probleme si motor...decat cazuri izolate...de obicei injectoarele tin cam 260 k...turbina in functie de utilizare...

This post has been edited by M i h a i: 21 Sep 2010, 13:47


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aLecsunder
post 21 Sep 2010, 16:19
Post #9


Membru...


Group: Members
Posts: 614
Joined: 27 October 09




QUOTE(unchiu_dorel @ 21 Sep 2010, 11:51)
am citit topicul tau. nu prea ma pricep la diesel-uri insa pare ceva serios din moment ce este insistenta.  Filtrele de motorina la modelul asta nu e cumva cu senzor?
*




Nu , nu e cu senzor. Cum nu poate trece o luna fara belele , am inceput sa pierd lichidul de racire. Am bagat masina pe rampa si din cate se pare curge din capatul furtunului tur ori din acea valva de legatura . Ceva de genul asta mi s-a explicat.


--------------------
Renault Megane cu piele si geamuri in tavan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crazybogdan
post 21 Sep 2010, 16:52
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 402
Joined: 15 April 09
From: Bucuresti




@aLecsunder ce ai patit tu e ghinion si se poate intampla la orice motor...
dar parerea mea este ca 1.9 sedac isi merita toti banii. nu e cea mai buna din clasa(calitativ) nu e cea mai frumoasa, nu e cea mai rapida, nu e cea mai usor de intretinut, dar per ansamblu e cea care reuseste sa faca cea mai stabila punte intre toate cele mentionate...exceptand astra
Concluzia: cumpara opel astra! si nu glumesc...


--------------------
am avut Megane2 1.9dci 2005 -
pe viitor BMW Z8...sper
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aLecsunder
post 21 Sep 2010, 18:03
Post #11


Membru...


Group: Members
Posts: 614
Joined: 27 October 09




Eu personal tot pe Megane 1.9 as merge intr-o comparatie cu Astra. Insa per ansamblu as prefera un Focus 2 1.8TDCI.


--------------------
Renault Megane cu piele si geamuri in tavan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crazybogdan
post 21 Sep 2010, 19:10
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 402
Joined: 15 April 09
From: Bucuresti




si ca cercu sa fie complet, eu as prefera megane in locul fordului. Si nu zic asta in gluma.


--------------------
am avut Megane2 1.9dci 2005 -
pe viitor BMW Z8...sper
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sageata1976
post 22 Sep 2010, 06:13
Post #13


:-)


Group: Members
Posts: 337
Joined: 29 September 06




si eu am un megane estate,foarte multumit acum are 140 de mi km nu am schimbat nimic singura problema a fost filtrul de particule care nu merge in romania si pe care a trebuit sa il scot,deci daca masina are 130cp.si nu.120cp. are filtru de particule si e cam problem,in rest eu as cumpara un megane 1.9


--------------------
renault megane estate 1.9 130cp. - B-83-BCF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Johnny
post 22 Sep 2010, 08:08
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 185
Joined: 20 February 04
From: Pitesti




megane estate 1,9 dci. de un an este la mine, cumparat cu 30000km. eu am facut 22000km. si am bagat in el 22 mil. in total din care bielete si capete de bara dr+stg. bieleta antibalans, supapa oprire motor, placute spate si restul in revizii, in rest masina spatioasa, confortabila si sigura.


--------------------
Renault Megane Estate 1,9 dci 2006, Trabant 601 S de Luxe 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mih_mlv
post 22 Sep 2010, 09:07
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 432
Joined: 17 September 10
From: Calarasi(CL)/Sicilia (CT)




gandestete ca la 140km/h in treapta 6 ai 2000tur.ceva misto.Am lucrat pe un model din acesta vreo doi ani,o recomand dar nu cu multi km la bord wink.gif
Intradevar sa te astepti sa schimbi cate ceva la ea...dupa cum spun colegii sad.gif

This post has been edited by mih_mlv: 22 Sep 2010, 09:11


--------------------
Renault Megane 2.2 bicorp 1.6 115cp 2006 CL 79 MLV/ Clio III 1.5 dci 2008 CL 04 LAV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian24gam
post 22 Sep 2010, 11:17
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 1 May 09




Da beton motorul 1.9 ,6 trepte de viteza demaraj bun nu te lasa la greu ,consum mic la ce poate sa faca. in rest Megane

This post has been edited by marian24gam: 22 Sep 2010, 11:18


--------------------
renault megane sedane 2 2003 1.9 dci - br-24-gam
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
unchiu_dorel
post 22 Sep 2010, 20:56
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 20 September 10




la modelele acestea elementele de articulate directie si alte tampenii sunt la fel ca la motoarele de 1.5 si benzina? ma gandesc ca aici sunt alte forte si alte mase din pricina motorului. biggrin.gif


--------------------
in cautarea unei masini 1900 toamna - B 69 UMC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 22 Sep 2010, 21:01
Post #18


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




da...totul este la fel..in afara de motor si cutie....binenteles ..tot ce tine de motor este diferit...distributie..filtru motorina..care este mai ieftin cu mult decat la 1.5..ca se schimba numai elementul filtrant...in rest totul la fel..coloana directie..bielete...flanse...capete bara..jante..discuri...compresor ac..

This post has been edited by M i h a i: 22 Sep 2010, 21:02


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aLecsunder
post 22 Sep 2010, 22:20
Post #19


Membru...


Group: Members
Posts: 614
Joined: 27 October 09




Nu stiu daca sistemul de franare este la fel.


--------------------
Renault Megane cu piele si geamuri in tavan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 22 Sep 2010, 22:24
Post #20


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




identic....ca pe un 1.5..ca pe un 1.6..ce difera..daca tu zici ca difera..?

This post has been edited by M i h a i: 22 Sep 2010, 22:25


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladvir
post 23 Sep 2010, 10:15
Post #21


Doctor Honoris Pauza


Group: Members
Posts: 40
Joined: 17 November 08
From: Craiova




detin un 1.9dci de aprox 2 ani

ce-mi place:
- motorul e silentios, consuma bine, adica pe undeva pe la 5.5 daca mergi linistit, si mai aproape de 6 poate chiar depasi daca te bagi in multe depasiri (asta in exterior), in oras nu am avut curiozitatea sa vad dar banuiesc undeva aproape de 9 smile.gif
- intretinerea: e cam la fel ca alte masini straine, daca iti cumperi filtrele aftermaket si mergi sa le pui la un service cat de cat ok eu am ajuns la 450 lei cu toate filtrele plus ulei.

ce nu-mi place:
- se pot defecta mici chestii electrice, un beculet de exemplu ala de la semnalizare si ca sa ajungi la el demontezi o gramada de alte chestii smile.gif sau de exemplu protectia de la cablajul de la portbagaj... sau filtrul de polen ca tre sa dai jos torpedo-ul.
- suspensia cam moale uneori in viraje ... asta na... se poate schimba cu ceva mai pretentios
- daca se defecteaza deva major... ar fi bine sa fii pregatit smile.gif
- asigurarea si impozitele... sunt ceva mai mari decat la motoare sub 1.6, dar na daca vrei demaraj si siguranta in depasiri ...

daca ar fi sa-mi iau alta masina... nu stiu ce-as lua, probabil la 6 mii ... un astra 1.9 diesel la 150 cai smile.gif insa nu stiu daca te incadrezi in banii astia, insa daca as vrea sa fiu mai econom probabil tot un megane dar 1.5 diesel.

costuri extra: aprox 2000 lei pt 2 bielete, 1 amortizor, 1 tampon motor, 1 tampon toba esapament, 2 rulmenti (posibil sa mai fi uitat din ele). banuiesc insa ca astea se strica si la alte masini ...

oricare ar fi alegerea, o sa cheltui ceva bani in plus smile.gif

bafta


--------------------
Renault Megane 2.1 2004 - 1.9 DCI - 120 iepe - DJ-xx-VIV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius36ro
post 23 Sep 2010, 13:05
Post #22


Membru


Group: Members
Posts: 122
Joined: 21 September 09
From: Suceava




Probleme mai sunt cu macaralele de la geamuri, posibil cu amortizoarele pe spate(la break in mod sigur dupa 100k km), am un senzor de ploaie care face figuri, as fi preferat temporizare normala la stergatoare, probleme cu spirala de la airbag sofer(se afla in blocul de lumini). In rest motor si cutie bune.


--------------------
Renault Megane II 1.9 dci 88 kW 2003 Grantour
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 23 Sep 2010, 17:40
Post #23


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




toate acestea sunt treburi/probleme sunt comune la megane 2...macarale...bloc lumini...nu este ceva particular 1.9..


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian'71
post 24 Sep 2010, 19:46
Post #24


membru uneori batut in cap


Group: Members
Posts: 895
Joined: 18 April 10




Masina merita, la fel si motorizarea dar taxele, impozitul , RCA si cine stie ce idee tare de luat banu de la votanti le-o mai veni la guvernanti de-o sa-ti vina sa plangi cand ai sa incepi sa-le dai. Cand l-am luat pe al meu am gasit si de 1.9 dci dar am pus in ecuatie costurile de care am scris mai sus si in plus pe autostrazile din Romania mai ales din zona mea nu as avea ce face cu 120cp. Fiind SH ceea ce doresti merita intr-o oare care masura si nu uita sa schimbi distributia si celelalte consumabile imediat dupa ce o ei. Bafta la achizitie!

This post has been edited by iulian'71: 24 Sep 2010, 19:46


--------------------
Renault Megane sedan/ Kadjar Expr. 1.5dci85cp.2009/Business 2018 1.5dci 110cp - GL-07-***
Mersul pe jos face piciorul...peste 45.
Grabeste-te incet.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 13:13
Dacia