Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Consum excesiv ulei Clio 1.5 dci

Adi G
post 12 Jan 2023, 13:53
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 12 January 23




Salut! Vin si eu catre voi cu urmatoarea situatie cu care ma confrunt de cateva luni. Am un Renault Clio 1.5 dci din 2005 cu aproape 235.000 km in prezent si care consuma destul de mult ulei.

Ca o scurta intorducere, am remarcat acest aspect acum 6-7 luni si in prima faza s-a dovedit a fi turbina care era aproape distrusa complet si masina scotea destul de mult fum albastru pe evacuare si baga din ulei si in cilindri (din spusele mecanicului de la service care m-a intrebat daca se simte ca trage mai bine fiind din uleiul consumat la ardere). Consuma foarte mult in acea perioada si un drum de aproximativ 100km dintre care 60 in regim de autostrada imi consuma spre 1L ulei. Am schimbat turbina, o periaoda dadea mult fum pana s-a curatat evacuarea, din spusele mecanicului, iar cam la cateva saptamani am remarcat ca incepea din nou sa consume ulei.

Pozele de mai jos sunt facute toate in jurul orelor 15:30 - 16:00, dupa ce motorul avea cel putin 5 ore de stationare ca uleiul sa se aseze, la aproximativ doua luni de la schimbarea turbinei. Scurgeri de ulei nu sunt, nu lasa pete sau urme. La ce m-am mai gandit ar fi problema ce tine de segmenti si in aproape 18 ani nu a fost vreo interventie de segmentare a motorului, maxim dat jos capacul de la baia de ulei. Fumul il remarc adesea in treptele 1 - 3 la putin peste 2100 rpm pana spre 2900 rpm, daca o tin constant in aceasta marja de turatii fara sa schimb in treapta superioara.

Daca aveti pareri, opinii, intamplari similare as fi recunoscator. Multumesc!


Attached thumbnail(s)
km_31_oct._2022.jpg ( Size: 213.62k ) Number of downloads: 156
joj__31_oct._2022.jpg ( Size: 156.42k ) Number of downloads: 157
km_2_nov._2022.jpg ( Size: 139.08k ) Number of downloads: 156
joj__2_nov._2022.jpg ( Size: 149.83k ) Number of downloads: 157
km_4_nov._2022.jpg ( Size: 218.26k ) Number of downloads: 163
joj__4_nov._2022.jpg ( Size: 140.9k ) Number of downloads: 31
km_7_nov._2022.jpg ( Size: 199.48k ) Number of downloads: 31
joj__7_nov._2022.jpg ( Size: 178.07k ) Number of downloads: 33


--------------------
Renault Clio 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 12 Jan 2023, 15:58
Post #2


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.772
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




verifica compresia, dar dat fiind anul si rulajul masinii e psbil sa fie obositi bine segmentii.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
imp3rd1349
post 23 Jul 2023, 21:57
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 27 April 23




Buna seara,

Povestea mea este urmatoarea cu un Renault Symbol 2006 65cp 1.5Dci K9K700 cu ~278.000KM.
La mine ajungea uleiul la MIN cum e in ultima poza atasata de tine dupa ~1000km.
Am incercat sa complez cu ulei sa vad daca ramane constant consumul dar ulterior a inceput sa se consume si mai repede chiar daca ii puneam ulei.
Cred ca odata ce incepe e o chestiune de cateva mii de km pana incepe sa consume excesiv incat sa pui ulei odata cu motorina.

Incercarile de a rezolva problema au fost:
1. Intai turbina -> nu a functionat se ducea si mai repede uleiul (sa fii eficient financiar aici iti recomand daca ai alta masina sa duci turbina la o verificare pe banc eventual reconditionare. Eu am luat direct turbina noua si montata pe masina)

2. Simeringuri de la supape, ax cu came, arbore cotit, garnitura de la pompa de vacum si supapa PCV (aerisitor) -> nu pot sa confirm ca a redus consumul de ulei deoarece am mers mai incet cu masina iar atunci cand i-am dat mai tare o buna parte din ulei a iesit pe la capacul de la axul cu came. (garnitura noua care nu a etansat cum trebuie). Astea au fost inlocuite deoarce pe la distributie si prin spate motorul era plin de ulei la fel si inspre baterie unde e pompa de vacum aveam ulei pana pe senzorul de la volanta.

3. Am etansat capacul de axul cu came dar cand sa se stranga busonul de la baia de ulei s-a ras filetul (aveam probleme de ceva ani cu filetul ala mecanicii il strangeau cu teama de fiecare data). De aici concluzia ca nu pot confirma punctul 2.

4. Sa hotarasc daca o casez sau merge am hotarat cu mecanicul sa ii segmentam si motorul ca ultima incercare. Aici au urmat urmatoarele piese inlocuite:
- garnitura de chiuloasa
- segementi toti 3 de la fiecare piston
- cuzinetii de la biele
- ceva garnituri de la evacuare
- rectificat chiuloasa si alte simeringuri de supape
- saibele de foc de la injectoare
- garnitura de la baia de ulei

Dupa segmentare am mers 9000 km cu maxim 100km/h (sa nu trec de 3000RPM) si nu am avut nicio problema uleiul exact cum l-am pus in motor asa era si la primul schimb de ulei.

Dupa rodajul initial de 9000km am mai avut ceva probleme cu garnitura de la termoflot si din nou pe la capacul de la axul cu came. (asta cand am inceput sa merg mai tare gen 120 km/h pe autostrazi). Am inlocuit garnitura de la termoflot + capacul de la axul cu came si de atunci numai sunt probleme cu uleiul.

Recent a inceput sa iasa foarte putin ulei la drum lung tot pe la capacul de la axul cu came in spatele busonului pe unde pui ulei in motor. (asta nu am putut sa inteleg pus capac + garnitura nou 500 de lei si tot pierde pe acolo). Cand va pierde o cantitate mare de ulei merg si vad cum il reetansez probabil voi pune mai mult reinzosil.

Masina inca ruleaza si in prezent are 305.000KM fara consum de ulei. (nivelul foarte putin scazut il suspectez ca e de la acea pierdere pe la capacul de la axul cu came).
Daca am timp o sa atasez poze cu nivelul de ulei pus la ultimul schimb si nivelul de ulei inaite sa ii schimb uleiul.

Sa repar problema asta practic i-am dublat valoarea masinii.


--------------------
Renault Symbol I / Thalia I Facelift 2006 Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 24 Jul 2023, 09:40
Post #4


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.772
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




nu era mai ieftin un motor din dezmembrari de la vreun logan ruginit?


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
imp3rd1349
post 24 Jul 2023, 14:32
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 27 April 23




Era dar avand in vedere varsta masinilor astea de peste 15 ani nu cred ca mai gasesti in dezmembrari ceva cat de cat ok. Sunt masini pe care s a tras economice consum mic de notorina etc.

Plus ca atunci cand am cautat motor am gasit cu alt cod motor lucru care daca o judecam legal la ITP ar trebui sa fii respins din prima.

Am gresit acolo ca am luat turbina noua in rest costul total a fost cam cat as fi dat pe alt motor din dezmembrari.

Aici nu caut hate si am vrut sa ofer o posibila solutie care in cazul meu a functionat. Singura greseala e ca nu am inlocuit si cuzinetii de la arborele cotit daca tot se desface motorul sunt bine veniti si ei pe lista de piese ce se inlocuiesc.

Masina a fost cumparata de noua si exploatata normal fara bruscari condus sportiv si alte scheme pe care le fac tinerii de astazi.


--------------------
Renault Symbol I / Thalia I Facelift 2006 Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 24 Jul 2023, 14:45
Post #6


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.772
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Apreciez feedbackul, poate ajuta pe cineva.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
imp3rd1349
post 24 Jul 2023, 22:01
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 27 April 23




Buna seara,

Am rasfoit telefonul in a cauta nivelul de ulei dupa revizie si inainte sa il shimb ultima data.
Eu verific uleiul dupa ce masina a stat oprita 24h am incercat si la cateva ore si mereu era mai putin pe joja. Asa in 24h are timp sa se scurga tot in baie si sa vezi exact care este nivelul.

Prima poza este cu nivelul uleiului dupa ce am facut revizia.
A doua este inainte sa il schimb dupa 8000km.

Se vede putin scazut nivelul dar suspectez ca este din cauza acelei pierderi mici pe la capacul axului cu came.

This post has been edited by imp3rd1349: 24 Jul 2023, 22:02

Attached thumbnail(s)
NivelUleiInitialDupaRevizie.JPG ( Size: 60.77k ) Number of downloads: 12
NivelulDeUleiInaiteSaIlSchimbDupa8000Km.JPG ( Size: 151.14k ) Number of downloads: 11


--------------------
Renault Symbol I / Thalia I Facelift 2006 Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 15:07
Dacia