Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Detonatii in esapament, mers neregulat la motor, cred...

Alexul
post 13 Jan 2014, 22:21
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 575
Joined: 10 October 13
From: Bucuresti




Salutare. Laguna 1 ph2 16. 16 valve. Masina nu o detin de foarte mult timp...asa ca am schimbat si eu pe ea doar filtrele si rest merge bine.

Ce am observat ca se aude la toba finala. Se aud mici detonatii, intreruperi, la relanti si decelerare...cand o turez pana la 3000 rmp si ii dau drumul la pedala.
Cum se auzea inainte la dacie cand nu era relgata bine...
Motorul functioneaza perfect, relatiul este stabil (in afara cand se blocheaza pe la 2000 sau 1200 rpm icon_mrgreen.gif ) nu mi dau seama de la ce poate fii. Posibil sa fie de la fise sau bobina?
Nu stiu daca m am exprimat ok dar sper sa se inteleaga...Sunetul la toba finala nu este rotund..si la dacia lui tata este mai rotund.


--------------------
Renault Laguna 1998 - GPL Tomasetto Stag 4 Q-box
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 13 Jan 2014, 22:27
Post #2


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Verifica bujiile/bobinele/injectoarele...prima data.
Daca toate astea sunt OK citeste mai jos despre supape....e la Megane dar tot asa e si Laguna.
http://www.reno.ro/merge-in-3-pistoane-cred-t182424.html
http://www.reno.ro/plin-de-ulei-in-locasul...ii-t273122.html

@+


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alexul
post 13 Jan 2014, 22:33
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 575
Joined: 10 October 13
From: Bucuresti




si cum pot verifica bobina si injectoarele? este nevoie sa ma duc la un service? ce bujii recomanzi?


--------------------
Renault Laguna 1998 - GPL Tomasetto Stag 4 Q-box
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
katalyn03
post 14 Jan 2014, 09:40
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.345
Joined: 26 December 08
From: Craiova




QUOTE(Alexul @ 13 Jan 2014, 22:21)
Salutare. Laguna 1 ph2 16. 16 valve. Masina nu o detin de foarte mult timp...asa ca am schimbat si eu pe ea doar filtrele si rest merge bine.

Ce am observat ca se aude la toba finala. Se aud mici detonatii, intreruperi, la relanti si decelerare...cand o turez pana la 3000 rmp si ii dau drumul la pedala.
Cum se auzea inainte la dacie cand nu era relgata bine...
Motorul functioneaza perfect, relatiul este stabil (in afara cand se blocheaza pe la 2000 sau 1200 rpm  icon_mrgreen.gif ) nu mi dau seama de la ce poate fii. Posibil sa fie de la fise sau bobina?
Nu stiu daca m am exprimat ok dar sper sa se inteleaga...Sunetul la toba finala nu este rotund..si la dacia lui tata este mai rotund.
*



salut
daca in accelerare brusca de la turatii mici nu simti ca merge in suturi, rateuri mici , atunci eu suspectez distributia ca nu este pusa corect la punct si din aceasta cauza nu trage peste 3000 ture constant, raspunde mai greu la acceleratie
bafta!


--------------------
Renault laguna 1998 1.6 16v - DJ 84 HRB
Schimb distributii (100 RON) si repar orice RENAULT.Dezmembrez Laguna 1 si 2, Megane 2, Safrane.....
TEL: 0766 34 18 99
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alexul
post 14 Jan 2014, 11:33
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 575
Joined: 10 October 13
From: Bucuresti




masina trage bine, daca o tin turata constant la 3000 si chiar 4000 rpm nu intrerupe si nu scoate detonatii pe toba..
toata treaba este la relanti...


--------------------
Renault Laguna 1998 - GPL Tomasetto Stag 4 Q-box
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai109
post 14 Nov 2017, 22:05
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 30 May 17




Aceeasi problema, poate fii din cauza existentei apei din toba finala ?

This post has been edited by Mihai109: 14 Nov 2017, 22:05


--------------------
Renault Laguna ll 2001 - VN76POD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BadBoYon
post 31 Aug 2018, 07:10
Post #7


biker in conserva


Group: Members
Posts: 37
Joined: 13 October 11
From: Bucuresti (Craiova)




Salut. vad ca e cam parasit topicul. am avut aceeasi problema, cu aceleasi simptome ca si userul Alexul, la o dacia duster cu motor de 1,6 16v. motorul torcea bine, nu intrerupea cand acceleram, dar la drum lung, dupa cateva sute de kilometri, cand o lasam la relanti, tremura masina vreo 30 de secunde, apoi isi revenea. am schimbat bujiile, si nu mai face, insa relantiul sta putin mai jos, decat inainte. precizez ca masina are vreo 100k km. saptamana asta voi face vreo 600 - 800 km, si revin dupa sa va spun daca a mai facut. bafta.

31 Aug 2018, 19:18:
revin... se pare ca detonarile la teava de esapament sunt la fel, putin mai infundate si mai dese. la turatii mici, 1200 - 1800, cred ca pana in 2000, cu ea pe loc, turatia oscileaza usor, in sus si in jos. cred ca se simte si in mers, tot la turatii mici, dar nu sunt sigur, fiindca e foarte usor sesizabil. cine a mai patzit si a rezolvat o? eu maine plec la mare, si ma gandesc ce sa iau cu mine?

This post has been edited by BadBoYon: 31 Aug 2018, 18:18


--------------------
renault clio symbol 2005 - 65cp
Hell was full so I went deeper
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 13:29
Dacia