Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

verificare stare masina la achizitie

verzuiul
post 9 Feb 2005, 12:04
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 291
Joined: 7 January 05




Desi mai exista cite ceva pe forum,am incercat o sinteza.In afara de ceea ce e mai jos mai aveti vreo idee? :?:
0)nivel corect lichide(ulei,frina,lichid racire,spalator parbriz)
1)inspectie vizuala(omogenitate vopsea,nuante vopsea,aspect interior,tip+stare cauciucuri-PRESIUNEA LOR!2,2F+2S)
2)stringerea corecta a mufelor baterie+functionarea ambelor cartele
3)functionare claxon+stergatoare(inclusiv cu functia temporizator pt. stergatoare)
4)functionare martori luminosi bord(exista un mod general,"test" ,si individual)+audio+functionare comp. bord
5)functionare AC,incalzire,clapeta coumutare sursa aer
6)usurinta inchidere porbagaj,blocare clapeta buson benzina,inchidere usi(+scirtiit),inchidere capota motor
7)functionare becuri exterioare(pe rind,integral)+becuri interioare
8)functionare corecta si zgomot actionare geamuri(fata + spate)
9)usurinta de manevrare in momentul schimbarii vitezelor(in special marsarriere)
10)zgomot motor ralanti
11)zgomot volan stinga-dreapata total pe loc
La o proba de mers as pune accentul pe:
9)usurinta de manevrare in momentul schimbarii vitezelor(in special marsarriere)
10)zgomot(sunet) motor
12)ascultat atentie comportament la denivelari+lipsa vibratie oglinda retrovizoare
13)vibratie volan(doar daca poti prinde ceva viteza!)


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
padre
post 9 Feb 2005, 14:41
Post #2


Il padrino


Group: Members
Posts: 1.890
Joined: 20 December 04
From: Bucuresti




acum nu vreau sa fac baza, dar lista asta e un pic cam lunga si te apuca noaptea in curtea dealer-ului pana verifici toate alea...
acum serios, lista e cat se poate de corecta,desi lunga, mai putin treaba cu zgomot motor si presiunea pneurilor... adica trebuie sa vii cu aparatura de masurat decibeli si presiunea, ca dealerul sigur nu are asa ceva.
de fapt, ce ma intereseaza pe mine este urmatorul lucru: ce ai face daca ceva destul de grav ar fi in neregula cu masina. refuzi sa o iei? (ca doar ai platit-o, ai un aviz de plata cu seria de identificare, nu cred ca e asa simplu sa o schimbi pe loc.) mi-am pus si eu intrebarea asta cand am ridicat masina mea, din fericire nu a avut nici o problema. si la prima benzinarie (adica peste 4-500 m) am bagat ceva motorina si i-am verificat presiunea la roti ca m-a speriat lumea pe forum ca o sa iau masina cu rotile umflate gata sa explodeze :twisted:


--------------------
Ford Mondeo 2.5T
ex Renault Megane 2.1 1.5 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
galileo
post 9 Feb 2005, 14:53
Post #3


OZN Type-S


Group: Members
Posts: 603
Joined: 12 July 04
From: Bucuresti




pai banuiesc poti sa nu semnezi de primire, si ei sunt obligati sa iti livreze masina in parametrii corespunzatori. bineinteles ca daca nu merge ceva probabil o sa repare si tot ce obtii va fi ca mai astepti cateva zile sa iei masina sad.gif

oricum, eu cand am luat-o, de atat entuziasm am semnat toate hartiile inainte sa vad masina, asa ca...


--------------------
Ex Renault Clio bicorp 2004 1.2i 16V
Honda Civic Type-S (cu toate "S"-urile rosii)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cornel_t
post 9 Feb 2005, 15:13
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.174
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




Nu prea cred eu ca dealerul face vreo prostie la livrarea masinii. Are si el un check list de verificare pe care il parcurge inainte de a livra masina, plus ca este si verificarea finala din fabrica care atinge punctele specificate mai sus.
Unde trebuie avut grija la ridicarea masinii e controlul vizual al caroseriei care ar fi putut avut de suferit din cauza transportului, sau mai rau parbriz crapat, se mai intampla.


--------------------
Honda Accord 2.2 i-CTDi EX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
verzuiul
post 9 Feb 2005, 18:44
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 291
Joined: 7 January 05




Ok,dar smecheria e ca deleru' va primi ceea ce eu verific CU 3 ZILE INAINTE ca eu sa fac verificarea,deci dace e vreo problema ma anunta si vin mai incolo,DUPA remedierea eventualei probleme(asa mi se pare corect) :idea:
E drept ca din transport se poate buli multe( de ex. unghiul de fuga-de aceea am inclus vibratia de volan,dar asta nu pot sa impun la verificare!).
Oricum din ceea ce s-a postat retin(asa si doream de fapt,CU NUMERE):
14)verificare vizuala stare geamuri
Multumesc oricum in avans altor idei constructive pe aceata tema biggrin.gif
By the way,verificarea punctelor 1-13) nu cred sa ia mai mult de 45 minute :!:


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
verzuiul
post 9 Feb 2005, 18:52
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 291
Joined: 7 January 05




Probabil ca ati dedus ca "avatarul" e pe drum, foarte aproape de Ro... :wink:


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
verzuiul
post 9 Feb 2005, 19:16
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 291
Joined: 7 January 05




... si ca nu sunt chiar din B9unde edealeru') :!:


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
murfi
post 9 Feb 2005, 21:40
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 668
Joined: 31 May 04




Sal'

spune-mi si mie cum bulesti unghiul de fuga la transport? si cum de ai vibratii dupa aia ca eu tot nu inteleg...

Vibratiile apar daca roata nu este echilibrata cum trebuie si faptul ca ai unghiul de cadere sau 'paralelismul' bulite pot cauza dupa cateva mii de km o dezechilibrare a rotii..

Bafta

QUOTE

E drept ca din transport se poate buli multe( de ex. unghiul de fuga-de aceea am inclus vibratia de volan,dar asta nu pot sa impun la verificare!).


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
verzuiul
post 10 Feb 2005, 18:31
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 291
Joined: 7 January 05




Multumesc.
Transport=prin modul de fixare a masinii pe tren,trailer si modul de gestionare a eventualelor shocuri..
Nu stiu exact dar e o posibilitate(considerind ca din fabrica e totul OK vina e a transportului,nu :?: )


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 05:35
Dacia