Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

13 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Cruise Control pe Laguna II

laguna_2_interceptor
post 24 Jan 2007, 07:58
Post #61


createur d'automobile


Group: Members
Posts: 1.416
Joined: 17 May 06
From: I A S I-capitala Moldovei, RO




- nu am spus ca trebuie sa renuntam sau ca maneta PSA e mai buna decat micro swich-urile din telecomanda audio... ceia ce se intampla cu pilotul automat se intampla chiar cu versiune din fabrica echipata cu comanda pe volan!!! asta trebuie sa ne dea de gandit... deci cel mai bine e sa fim informati ca in orice moment exista un ''daca''... si sa stim cat de cat cum reactionam... degeaba te duci dupa montaj sa faci un test sa vezi ca se decupleaza la frana... oamenii care au patit-o foloseau pilotul pe autostarazi zi de zi... si s-a intamplat doar odata si poc... apoi referitor la scoaterea din viteza... teoretic dupa spusele celor de la RENAULT daca nu se decupleaza de la frana O sau comutator atunci sigur se decupleaza la scoaterea din viteza, teoretic nu sare in aer motorul... si apoi decat sa intrii intr-un obstacol cu n km/h punandu-ti viata in pericol mai bine sa se tureze de nebun motorul... de sarit in aer nu are nici o sansa ca oricum turatia la Diesel este limitata electronic din calculator la un prag care nu permite defectarea lui... vezi spre exemplu la RAR cand face noxele... nataraii aia tureaza la fel cu pedala la maxim calcata... ideia generala este ca daca tot suntem proaspeti posesori ai sistemului sa avem in vedere ca cel original echipat de uzina are probleme si ar fi bine sa stim la ce sa ne asteptam si cum sa reactionam in cazul in care patim...


--------------------
Renault - Laguna II ph.I GT INITIALE - verkauft - 2003 - IS 79 MRS
C32 AMG Sportcoupé
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r&d
post 24 Jan 2007, 09:59
Post #62


Membru autentic


Group: Members
Posts: 591
Joined: 2 June 04




Motorul urca in ture pana crapa cand ajunge ulei in admisie. Cel mai probabil la diesel, cand se aduna ulei in intercooler datorita turbinei uzate, motorul o ia pe ulei. Se tureaza de nebun si nici un regulator nu poate sa-l opreasca pentru ca arde uleiul, nu motorina. In cazurile astea opresti pe loc, bagi in treapta superioara (4 sau 5) si lasi brusc ambreiajul ca sa omori motorul.

Problemele cu cruise control care nu decupleaza ii afecteaza doar pe cei cu cutii automate. Daca tu ai apasat ambreiajul, masina se opreste. Daca ai cutie automata este o senzatie un pic mai ciudata...


--------------------
Volvo S40 2.0T4 200cp 2001
Renault Laguna 2 Privilege 1.8 16V 120cp 2001 (Verkauft/Sold)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
claus
post 24 Jan 2007, 11:05
Post #63


private spice


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 27 November 03
From: Bucuresti




post-336-1110552475.gif hihihi.. r&d.. exact ce spui tu i s-a inamplat acum o saptamana unui prieten cu un 525d din 2002.. care venise la mine sa imi arate ce urat suiera turbina la el.. biggrin.gif (mai nasol e ca masina e cu cutie automata.. si numai el stie ce a facut in alea cateva minute pana a reusit sa opreasca motorul )
ulterior s-a dovedit ca avea axul rupt la turbina smile.gif post-336-1110552475.gif


--------------------
renault megane II 2003 confort dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r&d
post 24 Jan 2007, 12:34
Post #64


Membru autentic


Group: Members
Posts: 591
Joined: 2 June 04




la cutie automata e putin mai greu biggrin.gif. Teoretic ar trebui sa-i tai aerul, sa obturezi cu ceva admisia de la filtrul de aer, dar multi soferi nici macar nu stiu unde vine acest filtru...


--------------------
Volvo S40 2.0T4 200cp 2001
Renault Laguna 2 Privilege 1.8 16V 120cp 2001 (Verkauft/Sold)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laguna_2_interceptor
post 24 Jan 2007, 15:45
Post #65


createur d'automobile


Group: Members
Posts: 1.416
Joined: 17 May 06
From: I A S I-capitala Moldovei, RO




- poi eu spun ca se intampla si la cutii manuale si la cutii automate in egala masura si nu are nici in clin nici in maneca cu turbina... apoi daca intra ulei in intercooler nu prea mai ai turbina si nu cred ca motorul la diesel merge numai pe ulei sau numai pe turbina... orice motor turbo indiferent daca e diesel sau benzina poate functiona si cu turbina obturata cu penalizare de putere... in cazul in care turbina are uzura accentuata uleiul care rezulta este eliminat pe evacuare ars intr-o anumita proportie odata cu motorina rezultand un fum albastru nicicum motorul merge sau se tureaza datorita uleiului, probabil nu stiti ce inseamna sa iti cada turbina in timpul mersului la turatie mare, in cateva secunde tot uleiul care este in motor este dat afara pe esapament, daca nu te prinzi destul de rapid pana sa iti dai seama ai calat motorul... in plus cei care au reclamat blocarea pilotului nu aveau turbine defecte... totul este de natura electronica si nicidecum mecanica

This post has been edited by laguna_2_interceptor: 24 Jan 2007, 15:56


--------------------
Renault - Laguna II ph.I GT INITIALE - verkauft - 2003 - IS 79 MRS
C32 AMG Sportcoupé
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
amp
post 24 Jan 2007, 22:13
Post #66


AMP


Group: Members
Posts: 275
Joined: 17 May 05
From: P I T E S T I




Nici eu nu cred ca are vreo legatura cu turbina sau tipul cutiei. Parerea mea e ca provine tot de la o eroare a computerului, pentru ca in momentul turarii motorului toti au incercat sa apese butonul de oprire si nu s-a intampat nimic, chiar daca masina era oprita. Dar asta e o alta chestiune si o putem discuta intr-un alt topic si nu aici, pentru ca o dam in offtopic si in tot felul de polemici.

Acum, sfaturile care le dadeam in legatura cu testarea pilotului, erau si pentru ce-i care si-au luat o masina noua cu aceasta functie, dar in special celor care si l-au montat ca si noi. Nu cred ca recomanda cineva sa se faca teste in trafic mai ales daca e prima data cand cineva foloseste un pilot. Apoi sa nu uitam ca exista o posibilitate ca unei persone care si-a montat pilotul sa nu-i decupleze.

Sa revin ontopic, in caz de urgenta, avem: butonul de decuplare, ambreiajul, frana si schimbatorul. De schimbator nu prea se atinge nimeni intr-un caz limita, dar cred ca frana va functiona, chiar daca nu decupleaza pilotul, si sigur va opri masina. E bine de stiut ce solutii avem, dar din moment ce nimeni nu vorbeste din experienta, totul ramane doar la nivel teoretic....


--------------------
Renault Laguna II Privilege 1.9dci 120CP Dec.2001 - AGxxAMP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laguna_2_interceptor
post 24 Jan 2007, 22:39
Post #67


createur d'automobile


Group: Members
Posts: 1.416
Joined: 17 May 06
From: I A S I-capitala Moldovei, RO




- exact... mai nou am citit ca multiplexajul ar fi de vina, si nu numai Renault a patit ci si alti constructori care folosesc retea multiplexata...


--------------------
Renault - Laguna II ph.I GT INITIALE - verkauft - 2003 - IS 79 MRS
C32 AMG Sportcoupé
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cri123
post 24 Jan 2007, 22:42
Post #68


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.620
Joined: 16 April 05
From: Cluj-Napoca




Cum sa accelereze masina de sa sara in aer motorul? Iti taie injectia cu mult inainte de a ajunge sa faca asta. Singurul mod in care injectia taiata nu ajuta este cand schimbi dintr-o treapta foarte mare, cu motorul turat, intr-una foarte mica. Atunci nu are ce sa ii mai faca.

De asemenea, daca cuiva i se blocheaza, cred ca masina asta are frane, nu? Frana la podea si orice motor o sa moara in cele din urma. La fel, are si ambreiaj, sa nu imi zica cineva ca daca apesi pedala mai transmite motorul ceva pe la roti.

A, si de tinut minte viteza, o tine. Cand opresti motorul sau sistemul (de la butonul din stanga de pe bord), ultima viteza setata este tinuta minte. Cu mentiunea ca la reactivare, trebuie sa apesi be butonul de pe volan ca sa se puna iar pe viteza memorata.

Cat despre sistemele improvizate, cel mai bine arata cel cu 4 butoane pe consola centrala sub cotiera wink.gif


--------------------
Renault Laguna 2 2006 2.0T dopat cu 30 ponei
Kadjar 1.6 dci 4x4 - 2015
Megane 1.2 Classic 1.6 16v - 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_0434
post 9 Feb 2007, 17:48
Post #69


Membru autentic


Group: Members
Posts: 315
Joined: 26 December 06




revin si eu cu poze

Attached thumbnail(s)
IMG_0754.JPG ( Size: 240.39k ) Number of downloads: 1570


--------------------
renault laguna II 2002 1.9 dci 79kw estate expresion
ex laguna II
peugeot 407 2.0 HDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_0434
post 9 Feb 2007, 17:49
Post #70


Membru autentic


Group: Members
Posts: 315
Joined: 26 December 06




smile.gif

Attached thumbnail(s)
IMG_0755.JPG ( Size: 273.59k ) Number of downloads: 1703


--------------------
renault laguna II 2002 1.9 dci 79kw estate expresion
ex laguna II
peugeot 407 2.0 HDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_0434
post 9 Feb 2007, 17:50
Post #71


Membru autentic


Group: Members
Posts: 315
Joined: 26 December 06




smile.gif

Attached thumbnail(s)
IMG_0751.JPG ( Size: 226.1k ) Number of downloads: 1650


--------------------
renault laguna II 2002 1.9 dci 79kw estate expresion
ex laguna II
peugeot 407 2.0 HDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
amp
post 9 Feb 2007, 21:03
Post #72


AMP


Group: Members
Posts: 275
Joined: 17 May 05
From: P I T E S T I




Felicitari! Dar nu sunt incomode butoanele cum le-ai pus?


--------------------
Renault Laguna II Privilege 1.9dci 120CP Dec.2001 - AGxxAMP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_0434
post 9 Feb 2007, 21:25
Post #73


Membru autentic


Group: Members
Posts: 315
Joined: 26 December 06




pai de ce ar fi?
langa rotita de derulare melodii la CD am + jos sub el pe partea de jos am - iar langa - in stanga am RESET , RESUME il am bagat in unul din butoanele SURCE (cel din dreapta) crede-ma ca in alta parte nu aveam unde sa pun al 4 lea buton si oricum la SURCE sunt doua butoane
apropoo ai schimbat pana la urma acel intrerupator rosu? smile.gif


--------------------
renault laguna II 2002 1.9 dci 79kw estate expresion
ex laguna II
peugeot 407 2.0 HDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
popescudanconstantin
post 17 Feb 2007, 15:01
Post #74


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 3 November 06




am si eu o laguna II din 2001 , Expression si am desfacut bordul dar in afara de mufa care vine la ESP nu am gasit decat o mufa alba cu doar doua fire prinsa cu banda izolatoare de cablaj. seamana cu cea de la boxe. aveti idee de la ce este??? ce optiune??? si daca nu am mufa alba cu 6 conectori, 3 fire , nu pot monta??? unde sunt conectate firele???aveti idee???

va multumesc.


--------------------
Renault Laguna II 2001, 1,9 DCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 3 Mar 2007, 09:57
Post #75


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




Daca nu ai niciun cablu... mai ai ai alternativa de a trage firele direct de la computeru de injectie, daca are functia asta. E posibil ca in 2001 sa fi fost alta generatie.

Vezi ca trebuie sa verifici daca ai si comutatoarele de pe ambreiaj, frana. Pedala de frana de pe masinile cu Speed Limiter are si o rezistenta separata in capat, pentru kickdown.

Astia in manual spun ca e posibil sa ai sau sa nu ai toate astea, in functie de echipare.

This post has been edited by andu911: 3 Mar 2007, 09:59

Attached thumbnail(s)
comp_inje.JPG ( Size: 47.61k ) Number of downloads: 1617


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bolomara
post 20 Mar 2007, 13:53
Post #76


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 8 November 06




FELICITARI in primul rand celor care au reusit sa isi puna singuri cruise control.sunt profund uimit de inventivitatea si priceperea romanilor in ce priveste surubaritul la masini.am si eu cateva intrebari: cat a costat in final toata "distractia", avand in vedere ca la renault aceasta optiune costa 240 de euroCIP? Am si eu o laguna autentique din 2001, fara cruise si fara esp.credeti ca se poate monta si pe aceasta versiune? in cazul asta se ofera cineva sa imi monteze cruise controlul (contra cost bineinteles - sunt din Slobozia) ?A avut cineva probleme cu cruise controlul "homemade"? Mentionez inca o data ca a fost o adevarata delectare sa vad ca ati reusit singuri sa faceti aceasta operatie.Arata foarte bine "improvizatia respectiva" si eu unul nu as recunoaste care e originala din fabrica si care nu.Astept raspunsurile voastre si poate reusesc sa imi montez si eu asa ceva, cu ajutorul unuia dintre voi! Multumesc mult!


--------------------
renault laguna 2001/authentique - IL 11 STF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 20 Mar 2007, 15:45
Post #77


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Păi prețurile s-au mai spus aici...
Dacă vrei butonul original Renault pentru comandă Cruise / Limiter, e cam 20-30 euro..
Dacă nu, cele 4 butoane, comutatorul și rezistențele le poți lua toate cu aproximativ 10RON biggrin.gif de la un magazin de piese electronice...
Cât de "profesionist" va arăta rezultatul depinde de fiecare...


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VF1BG0
post 20 Mar 2007, 18:04
Post #78


Gone 4 a while


Group: Members
Posts: 1.608
Joined: 12 March 07
From: Bucuresti




Pretul actual este de 748.900 lei, am comandat eu la un dealer si l-am primit in 2 zile. atasez o poza cu codul butonului si cateva cu ceea ce am adaptat eu pentru laguna mea.

Cat despre rezistente si alte butoane .. butoanele sunt 10 mii bucata la magazinele de pe Teiul Doamnei, iar pentru rezistente am pus valori destul de apropiate(102,287 si 907) pentru ca am uitat sa le cumpar icon_mrgreen.gif
Am testat cu un drum la munte in weekend si merge perfect smile.gif.

Multumiri tuturor celor care au facut asta posibil wub.gif


--------------------
Renault Laguna II 1.9dCi & 2.2dCi 2002 / Expression; 2002 / Privilege - B-XX-Z4T
kituri de reparatie macarale electrice!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 31 Mar 2007, 05:04
Post #79


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




QUOTE(bolomara @ 20 Mar 2007, 13:53)
sunt profund uimit de inventivitatea si priceperea romanilor in ce priveste surubaritul la masini
*



Chestia asta a fost inventata pe un forum spaniol, de acolo au preluat romanii wink.gif

A'propos, sa puna si sursa, cei care mai vin cu "inventii" de-astea, ca asa e corect.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 30 Apr 2007, 14:30
Post #80


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




Cruise control cu butoanele montate pe satelitul de comanda pt CD-Player. Fara sa umblu la butoanele lui. Functioneaza toate butoanele de la satelit.
Am pus eu inca 4 micro-switchuri. Doua se vad, cele rosii cu + si -. Celelalte doua sunt inchise la culoare si nu prea se observa.

This post has been edited by andu911: 30 Apr 2007, 14:37

Attached thumbnail(s)
DSCF3493.JPG ( Size: 36.16k ) Number of downloads: 1684


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 30 Apr 2007, 17:16
Post #81


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Am găsit un mod "drăguț" zic eu de a "fabrica" cele 4 butoane necesare controlului tempomatului. Este vorba de un mini-joystick (defapt un POV HAT de pe maneta unui joystick banal) ce are exact 4 direcții, acționând pe fiecare un micro switch. Se atașează pe placuța lui cu circuite rezistențele din schema cruise-controlului, apoi se alege un loc convenabil în mașină...eu sugerez partea stângă a cochiliei volanului...

This post has been edited by Catalin Marinarul: 30 Apr 2007, 17:29

Attached thumbnail(s)
DSC03048.JPG ( Size: 275.23k ) Number of downloads: 970


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
amp
post 3 May 2007, 00:14
Post #82


AMP


Group: Members
Posts: 275
Joined: 17 May 05
From: P I T E S T I




Nu am mai intrat de mult pe forum si se pare ca pe aici inca se mai discuta cate ceva... smile.gif

@bolomara te poate costa intre 10 lei cat am dat eu si 300 eur cat te-ar costa sa schimbi si volan si tot sa para ca din fabrica. Totul depinde de tine, cat de bine vrei sa-ti iasa si cat de mult esti dispus sa investesti in asa ceva.

Pentru cei interesati, folosesc zilnic pilotul si nu am avut nici o problema pana acum.

@andu911 nu stiu daca te referi la mine sau la altcineva. Eu cel putin nu mi-am asumat nici o inventivitate si in plus am si scris in primul post ca m-am documentat pe net, asa ca poti deduce foarte usor sursele mele, reno.ro (postul despre cruise pe megane) si google (in nici un caz site-uri spaniole). Toate explicatiile le-am dat din experienta (dupa ce am montat la mine) si nu din auzite. wink.gif

@Catalin Marinarul unde ai gasit joystick-ul ala? Am tot cautat si eu unu si n-am gasit nicaieri.


--------------------
Renault Laguna II Privilege 1.9dci 120CP Dec.2001 - AGxxAMP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 3 May 2007, 06:27
Post #83


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




Nu ma refeream la tine. smile.gif


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 3 May 2007, 08:03
Post #84


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Am spus: este un POV Hat din vârful manetei unui joystick banal de PC...Caută la magazinele de calculatoare, întreabă de joystick cu POV Hat...Acum găsești HAT cu 4 direcții ca al meu, sau chiar cu 8...deși e cam inutil cu 8...Ca preț, probabil 30 RON maxim...Sunt și mai scumpe, dar nu e cazul, doar îl dezmembrezi...

F_23U.jpg ( Size: 19.45k ) Number of downloads: 797
Genius F-23U, mini-joystick-ul este încercuit cu roșu, costă maxim 30 RON la UltraPro...

This post has been edited by Catalin Marinarul: 3 May 2007, 08:33


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dominy
post 9 May 2007, 20:28
Post #85


Membru autentic


Group: Members
Posts: 608
Joined: 19 July 06




salut ! eu am o mufa verde acolo in spatele butonului de esp! are doar 4 pini ! sad.gif( deci nu imi pot pune cruise control ? pls vreau si eu


--------------------
renault laguna 2 2002 dci 120 hp - GL 22 DOM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dominy
post 10 May 2007, 13:16
Post #86


Membru autentic


Group: Members
Posts: 608
Joined: 19 July 06




nu ma baga nimeni in seama sad.gif ce pot sa fac sa am si eu cruise control ?sad.gif


--------------------
renault laguna 2 2002 dci 120 hp - GL 22 DOM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VF1BG0
post 10 May 2007, 13:36
Post #87


Gone 4 a while


Group: Members
Posts: 1.608
Joined: 12 March 07
From: Bucuresti




@dominy

citat din primul post al acestui topic.
"Nu merge pe toate modelele, unii s-ar putea sa mai aveti nevoie de un cablu si de ajutorul lui Liviu si romeo3108ro, dar pentru cei cu Privilege nu cred ca sunt probleme."

Raspunsul era aici smile.gif

"Cine cauta gaseste si cine cere primeste"


--------------------
Renault Laguna II 1.9dCi & 2.2dCi 2002 / Expression; 2002 / Privilege - B-XX-Z4T
kituri de reparatie macarale electrice!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zeusplace
post 13 May 2007, 13:22
Post #88


Membru incepator


Group: Members
Posts: 62
Joined: 13 May 07




In primul rand salut la toti ca sunt nou pe aici.
Vreau sa il intreb pe amp in leg cu pilotul; butonul de cruise e ok da eu ma intreb daca schema butoanelor +/-/R/0 e in regula , adica da am inteles ca merge dar sa nu cumva sa mai treb o piesa de protectie pentru sistenil pe care il comanda care cred ca e ECU si nu cred ca vrea nimeni sa aiba probleme cu el, adica o dioda spre ex. Tu de unde ai acea schema? Adica eu cred ca ar fi cel mai ok daca near arata cineva care are din fabrica asa ceva si ar fi atat de bun sa-si desfaca volanul si sa ia schema. tongue.gif


--------------------
Renault Laguna II 2002 1.9DCI 88kw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 13 May 2007, 13:56
Post #89


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




Salut! Înțeleg că ești nou...dar nu înțeleg de ce nu citești tot acest topic...
Schema aceea este cea ORIGINALĂ, apare și în manualele de service...
Nu ai nevoie de nicio diodă, circuitul e dedicat, deci e protejat la "erori"...

This post has been edited by Catalin Marinarul: 13 May 2007, 13:58


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zeusplace
post 13 May 2007, 14:16
Post #90


Membru incepator


Group: Members
Posts: 62
Joined: 13 May 07




Atunci scuze ,dar am stat mai bine de 3 ore ieri si am tot citit. E drept ca nu am citit tot topicul si am mai sarit ca era cam tarziu blush.gif


--------------------
Renault Laguna II 2002 1.9DCI 88kw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
13 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 14:57
Dacia