Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

AIRBAG DEFECT

alwaysfresh
post 21 Feb 2012, 22:55
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 266
Joined: 23 October 11
From: Timisoara




Salut!

De ceva vreme, la Modus-ul meu atunci cand invart de volan se tot aude un zgomot discret, dar ciudat. Nu stiu cum sa-l descriu, sa zic asa ca ceva de plastic, sau. Am zis sa nu umblu ca e iarna si sa nu crap plastice sau ceva.

Astazi dupa ce efectuez o parcare (cu zgomotul corespunzator cand invart volanul), imi apare in bord eroarea de service si scrie AIRBAG DEFEKT.

Am cautat pe forum pe ici - pe colo si mi-a cam dat de inteles ca ar fi acea panglica de airbag pacatoasa. Se poate remedia insa trebuie sa ajung acolo.

As fi interesat cum sa desfac SCOICA din jurul volanului, cum sa desfac CAPACUL volanului si cum sa ajung la PANGLICA? daca a ajuns careva.

1.Am mai avut o tentativa candva sa desfac scoica din jurul volanului si dupa ce am desfacut suruburile, vazand ca nu cedeaza usor mi-a fost frica sa insist si am renuntat. Cum ma sfatuiti s-o fac? e vreo smecherie?

2.La capacul volanului n-am umblat, dar la fel cum sa fac? e si aici o smecherie?

3. Cu panglica n-am idee, am citit pe forum cateva lucruri in leg cu panglici de megan 2, ma gandesc ca nu pot sa difere foarte mult.

Niste sfaturi in legatura cu masurile de siguranta pe care trebuie sa mi le iau mi-ar fi de asemenea folositoare.

Incerc sa-mi fac temele ca sa pot rezolva problema fara sa pierd foarte mult timp si sa o fac asa cum trebuie fara sa stric altceva. Asa ca am nevoie de sfaturile voastre!

Multumesc. rolleyes.gif


--------------------
DACIA 1410 1996 Break
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 22 Feb 2012, 08:34
Post #2


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




In primul rand cand se intervine la sistemul Air-Bag se debanseaza bateria...cu 1/2H inainte de interventie.
Abia apoi poti sa "surubaresti"linistit.
La capacul de la volan sunt mai multe metode de demontare diferite in functie de model.
Posteaza o photo cu modelul de la Air-Bag-ul tau de la volan....
Dupa ce scoti capacul ai un surub cu cap Torx de 50-55 care tine volanul de coloana de directie.
Desfaci surubul+mufele electrice si tragi de volan inspre tine cu miscari de stanga-dreapta pentru deblocarea de pe coloana de directie.
Apoi ai acces la modulul care include comenzile de la volan si care includ si piesa defecta.....
Pe forum gasesti tutoriale de demontare/montere pentru alte modele care te pot ajuta ...in eventualitatea ca te hotarasti sa faci lucrarea.

@+

This post has been edited by espacern: 22 Feb 2012, 08:35


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sigisman
post 22 Feb 2012, 09:54
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 22 February 12




Salut,

am aceiasi problema de vreo 2 saptamani. Imi apare la bord mesajul "Check airbag" si este vorba de airbag-ul soferului, nu cel de pasager.

Aveti idee cum se rezolva aceasta problema?

Mentionez ca am fost la service si mi-a "sters" aceasta eroare din "calculator" dar fara nici un rezultat. Eroarea apare din nou.

Multumesc,
Marius.


--------------------
Renault Modus 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alwaysfresh
post 22 Feb 2012, 13:59
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 266
Joined: 23 October 11
From: Timisoara




ar putea fi ce zic eu ca e la mine, doar ca de obicei e insotita si de un zgomot al volanului aceasta defectiune.

am mai citit ca ar putea fi niste contacte/mufe pe sub scaune, poate sunt oxidate, incearca si pe acolo.



espacern acesta este volanul, adica asa arata, numai ca e invelit in piele sleep.gif

C22863678_4.jpg

This post has been edited by alwaysfresh: 22 Feb 2012, 14:19


--------------------
DACIA 1410 1996 Break
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 22 Feb 2012, 22:13
Post #5


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Pare identic cu cel de pe Clio 2.
In spate vezi daca are 2 fante prin care se vad 2 sarme.
Departezi cele 2 sarme in lateral si scoti Air-Bag-ul usor ca sa poti debransa mufele electrice.

@+


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alwaysfresh
post 22 Feb 2012, 22:17
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 266
Joined: 23 October 11
From: Timisoara




dar la sarme ajung dupa ce am dat cochilia jos nu? cum dau cochilia fara sa o rup?si ea e la fel ca cea de clio 2 din ce-am vazut.

iar capacul de pe volan? trag de el pana iese si atat?

This post has been edited by alwaysfresh: 22 Feb 2012, 22:18


--------------------
DACIA 1410 1996 Break
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 22 Feb 2012, 22:36
Post #7


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Roteste de volan pana ajunge in pozitia cu fanta din spate sus...apoi invers pentru cealalta.
Cochilia are cateva suruburi de desfacut apoi se desface in 2 buc.

@+


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alwaysfresh
post 1 Mar 2012, 12:08
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 266
Joined: 23 October 11
From: Timisoara




QUOTE(espacern @ 22 Feb 2012, 22:13)
Pare identic cu cel de pe Clio 2.
In spate vezi daca are 2 fante prin care se vad 2 sarme.
Departezi cele 2 sarme in lateral si scoti Air-Bag-ul usor ca sa poti debransa mufele electrice.

@+
*




Azi am umblat la ea si vreau sa o fac. In spatele volanului se gaseste doar o singura gaurica, nu 2 sarme .

Imi puteti spune cum dau jos volanul?? sad.gif sad.gif

Poza: Asa arata airbag-ul, ce am incercuit sunt cele 2 urechi de sarma otelita ale lui. Urechea de jos e cea care trebuie apasata prin gaurica de la volan. NU REUSESC SA O APAS SUFICIENT SAU E O SMECHERIE, NU STIU post-336-1110552439.gif


N-a scos nimeni? de Clio 3 sau Modus?

This post has been edited by alwaysfresh: 1 Mar 2012, 17:24

Attached thumbnail(s)
503171254477017_Modus_05_drivers_2.jpg ( Size: 159.28k ) Number of downloads: 1460


--------------------
DACIA 1410 1996 Break
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 1 Mar 2012, 19:14
Post #9


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




QUOTE(alwaysfresh @ 1 Mar 2012, 12:08)
nu 2 sarme .

sunt cele 2 urechi de sarma


Ai PM!

@+

This post has been edited by espacern: 1 Mar 2012, 19:20


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alwaysfresh
post 2 Mar 2012, 11:40
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 266
Joined: 23 October 11
From: Timisoara




cam asa e sistemul de prindere, urmeaza sa incerc.

Attached thumbnail(s)
033ugq.jpg ( Size: 122.06k ) Number of downloads: 1631


--------------------
DACIA 1410 1996 Break
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sigisman
post 26 Mar 2012, 09:31
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 22 February 12




Salut,

am desfacut ieri airbag-ul. Am deconectat bateria inainte.

Am gasit cele 2 panglici rupte (2x5 "fire"). Trebuie sa cumpar subansamblul respectiv, nu am reusit sa le "inadesc" deoarece erau deteriorate.

Multumesc,
Marius.


--------------------
Renault Modus 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alwaysfresh
post 21 Apr 2012, 09:41
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 266
Joined: 23 October 11
From: Timisoara




Mi-e si jena sa zic ce s-a intamplat dupa ce am desfacut, dar hai fie, poate pt altii va fi de folos.

Am scos deci capacul cu airbag, am desfacut volanul cu un torx T50 si am trecut la treaba. Constat ca era panglica rupta in zona mufei. O scot o mesteresc, fac sa fie bine, pun la loc, dar n-o pun bine si iar se rupe!

Mai incerc si-a 2-a oara. Ma prinsesem de o chestie, ca eu dupa ce am pus spirala, nu am mai apasat subansamblul ala cu 2 arcuri sa intre acolo pe volan. Si a 2-a oara fac deci si operatia asta. Tot s-a rupt!

M-am mai prins de-o jmekerie si anume ca s-a rupt cand am trecut de mijloc spre stanga. Deci cum pusesem eu spirala, setarea aia era pt cand volanul e maxim stanga. Am lipit asadar din nou si am pus rotile maxim stanga, am pus spirala cum era, si? vicotire! pacat ca din cauza ca banglicile erau deja prea scurte n-a tinut decat vreo 200km sad.gif

Prostia omeneasca. Acum va trebui sa caut pe la dezmembrari

A, si confirm ca tot de la limba aceea de plastic s-a intamplat. Am gasit-o rupta acolo. Nu inteleg cum poti, ca producator, sa te joci cu asa ceva. Chestia asta tine de siguranta. blink.gif

This post has been edited by alwaysfresh: 21 Apr 2012, 09:44


--------------------
DACIA 1410 1996 Break
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sigisman
post 24 Apr 2012, 16:04
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 22 February 12




Buna ziua,

De la ce modele de Renault se mai potriveste acest subansamblu?

Mutumesc,
Marius.


--------------------
Renault Modus 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alwaysfresh
post 24 Apr 2012, 22:23
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 266
Joined: 23 October 11
From: Timisoara




La un prim ochi, luandu-ma dupa carapacea din jurul volanului, cred ca se potriveste de la Clio III, Scenic II si desigur Modus. Nu stiu insa daca este relevant unsure.gif

This post has been edited by alwaysfresh: 24 Apr 2012, 22:24


--------------------
DACIA 1410 1996 Break
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sigisman
post 6 Aug 2012, 09:40
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 22 February 12




Salut,

Am gasit de cumparat aceasta piesa la pretul 780 - 850 RON. Nu am cumparat-o inca (pretul cam ridicat)! La dezmembrari pretul era de 400 RON, dar fara garantie (adica poate sa cedeze oricand).

Marius.


--------------------
Renault Modus 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romeo_id
post 7 Aug 2012, 07:18
Post #16


Engineer


Group: Members
Posts: 449
Joined: 8 August 11




Ce piesa? Fii mai explicit. Daca este vorba de blocul de lumini, carcasa aceea de plastic in care intra contactorul rotativ (spirala, panglica) si comenzile de lumini/stergatoare/satelitul... o poti gasi la dezmembrari mult mai ieftin de atat. Montajul se poate efectua pe loc, adica ti-o da omul si tu o pui in pozitie sa vezi daca se stinge martorul dupa montaj. Daca nu se stinge, nu o cumperi...
Ca fapt divers, la clio 2, blocul de lumini e cam 150 de lei la dezmembrari (fara comenzi). Deci 400 de lei e cam scump.

Mare atentie la montaj daca contactorul rotativ este decalibrat. Adica trebuie numarat de cate ori contactorul face o rotatie completa. Se imparte acest numar la 2. Si atunci stii ca trebuie sa ai numar de ture egal in stanga si in dreapta. Sau cu volanul bracat maxim dreapta se strange contactorul/spirala undeva spre maxim dreapta minus o jumatate de tura, in concordanta cu pozitia volanului.

Ideea e ca de fiecare data cand volanul ajunge la capat de cursa, spirala din interior sa nu ajunga sa se stranga/desfasoare la maxim pentru ca atunci se rupe.
Sfatul meu e sa mai incerci la dezmembrari. Nu-i dai omului banii pana nu vezi ca se stinge martorul. Un tester ar fi indicat dupa aceasta operatiune (e 50 de lei).

This post has been edited by romeo_id: 7 Aug 2012, 07:19


--------------------
Renault Clio 2, 1.2 16V 2003 Authentique Kadjar 1.6 dCi 4WD 2016 Zen
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sigisman
post 8 Aug 2012, 14:33
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 22 February 12




Salut,

Din cate am inteles acea panglica se vinde cu tot cu blocul de lumini. La dezmembrari am gasit la 400 RON pentru Modus (2x5 fire). Mai exista un model de panglica (clockspring) de 2x4 fire. De accea am intrebat mai sus cu ce model de masina s-ar potrivi. O sa mai desfac inca o data volanul sa ii fac o poza. Cei de la dezmembrari aveau un singur modus avariat pe care il puteau demonta.

Pana la montaj este cale lunga din punctul meu de vedere ...

Multumesc,
Marius.


--------------------
Renault Modus 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alwaysfresh
post 1 Oct 2012, 12:10
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 266
Joined: 23 October 11
From: Timisoara




eu am gasit la dezmembrari spirala de pe un clio 3. 100 euro cere :| astia is sanatosi la cap? pe ebay in uk am gasit cu 50 lire tot blocul

This post has been edited by alwaysfresh: 1 Oct 2012, 12:11


--------------------
DACIA 1410 1996 Break
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan.andrei
post 5 Oct 2012, 21:08
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 1 July 12




Salut,

Mi-am cumparat si eu de cateva luni din Mai mai exact un M2 1.5 dci din 2006 iar dupa scurt timp am obsevat k firele de sub scaunul pasager erau deconectate le-am pus inapoi cand am plecat la drum am observat ca imi apare si mie eroare asta "Check Airbag" + cheia service, apare si dispare sunt momente knd nu apare mult timp, le-am deconectat din nou insa e la fel...

Am fost la Reanult Bras Iasi cu ceva timp in urma cu alta problema si la diagnoza mi-au zis k e de la pretensionari airbag pasager insa nu mi-au rezolvat problema pt ca atunci aveam alta prioritate .

Mentionez k masina are schimbat computerul airbag-ului respectiv. si ca bordul este mai evidentiat acolo unde are airbag-ul la pasager zici k e "umflat" ca si cum ceva ar fi pus presiune pe el din interior.

Va rog ajutati-ma si pe mine cu un sfat , o parere ce as putea face .

Colegii din Iasi va rog spuneti-mi unde as putea merge la un sevice competent sa imi rezolv problema.
Va multumesc


--------------------
Renault Megane II Privilege 2006 Berlina 1.5dci - NoNumber
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 8 Oct 2012, 11:50
Post #20


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.826
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Nu cumva airbag-rule tale sunt manarite de vanzatorul anterior ... adica masina sa fi avut accident si sa nu le mai puna inapoi la reparatie? sau a avut un accident mic dar suficient incat sa sara pretensionarile de la centuri ....


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alwaysfresh
post 8 May 2016, 16:01
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 266
Joined: 23 October 11
From: Timisoara




Dupa ce o lunga perioada s-a mers asa cu airbag-ul defect la Modus, am gasit un bloc de lumini de Scenic 2 (fara comenzi pe volan din pacate) cu un pret bun.

Cand l-am primit m-am speriat pentru ca desi par la fel nu sunt identice, dar totusi am zis sa incerc sa vad daca reusesc sa-l potrivesc pe masina.

Modulele nu cred ca se pot interschimba, adica sa iei maneta de lumini de la Modus sa o treci la Scenic si invers, la fel pentru maneta de stergatoare si spirala airbag.

DAR BLOCUUL CU TOTUL SE POTRIVESTE EXACT si nu mica mi-a fost mirarea!!

Acum Modusul are din nou airbag functional. As putea sa trag cumva conexiuni si catre butoanele de pe volan, dar tatal meu oricum nu foloseste aceasta functie, el e old school...


--------------------
DACIA 1410 1996 Break
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
comanr
post 10 May 2016, 08:54
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 386
Joined: 24 November 08




am vazut ca topicul e vechi, la montajul spiralei totul se pune pe pozitie virat maxim dreapta si spirala de tot stransa ca si cum ar fi virata maxim dreapta, apoi se roteste putin inapoi de hub ul spiralei ca sa se potriveasca cu volanul, astfel incat oricat ai vira de volan dupa montaj sa nu depasesti cursa spiralei, asta pentru cine incearca sa o repare, se repara, am reparat una cum 3 ani cuiva si merge si astazi

This post has been edited by comanr: 10 May 2016, 08:55


--------------------
Renault Modus 1.5dci 2005
...realitatea e destul de subtire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alwaysfresh
post 10 May 2016, 13:51
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 266
Joined: 23 October 11
From: Timisoara




am incercat si eu s-o repar dar n-am potrivit-o cum ai descris tu si drept urmare am stricat-o de tot... nu erau informatiile astea pe vremea aia


--------------------
DACIA 1410 1996 Break
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iDoctor
post 10 May 2016, 16:00
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.062
Joined: 12 October 13




As putea sa trag cumva conexiuni si catre butoanele de pe volan,.

la scenic poti deoarece are o singura pamblica cu 7 trasee ,


--------------------
Renault Megane 2011 / 150 hp - B-02-TYM
Nu mai am rabdare pentru prosti , ca este prea multi . dar multi .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
comanr
post 11 May 2016, 12:37
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 386
Joined: 24 November 08




odata ce ai trasee suficiente, se poate


--------------------
Renault Modus 1.5dci 2005
...realitatea e destul de subtire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 15:15
Dacia