Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Check injection system + check anti-pollution syst

shagman
post 20 Aug 2020, 12:07
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 7 January 14
From: Belgia




Va salut,

Laguna coupe 2.0 DCI 110kw, după aproximativ 30 min in regim de autostradă îmi apare intermitent mesajul " check injection system" pentru 1-2 secunde după care dispare și iar reapare, nu rămâne constant în computerul de bord .
Eroarea nu este influențată de o anumită turație a motorului. Apare la 2500rpm , 3000 , 3500 ..motorul trage normal fără întreruperi, fără pierderi de putere, consumul de combustibil este același. După câteva zeci de mesaje intermitente " check injection system" ( am parcurs 1000 km ) mi-a apărut eroarea " check anti-pollution system" eroare care a rămas în computerul de bord.
Am testat mașină cu diferite OBD testere singura eroare salvată în ECU a fost "P2002 diesel particulate filter efficiency below threshold bank 1"
Am șters eroarea " check anti-pollution system " si am condus pe un drum național aproximativ 45min in trepte inferioare la turații mari 3500-4000-4500 și nu a apărut nici o eroare.
Am ieșit pe autostradă și după aproximativ 20 min la viteza de croazieră a început din nou mesajul intermitent " check injection system" .
A mai avut cineva aceleași simptome ?
Va mulțumesc anticipat pentru informații, sfaturi.



--------------------
Renault Laguna coupe 2010 2.0 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alxseb
post 21 Aug 2020, 08:54
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 243
Joined: 5 October 12




Eu am avut o problemă cu o eroare aleatorie de "check injection sistem". Am pus Clip-ul pe ea și îmi arata că am un circuit întrerupt pe "senzor presiune amonte turbină". În contextul apariției erorii îmi arăta ca fiind întrerupt/scurt la masă, circuitul de la senzorul de temperatură de la turbină. Am scos mufa și am curățat-o bine cu spray de contacte și de atunci nici o problemă. Vezi exact ce înseamnă eroarea respectivă și contextul apariției ei, poate scapi cu o curățare de mufe, ca la mine. Poate faci și o regenerare forțată, dacă nivelul de funingine este mare în filtrul de particule.


--------------------
Renault Laguna 3 2014, 1.5 dci, edc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
shagman
post 22 Aug 2020, 10:12
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 7 January 14
From: Belgia




Alxseb ,îți mulțumesc pentru sfaturi !
Am verificat senzorul respectiv ( conectorul galben) pare să fie în regulă,l-am curățat preventiv cu spray de contacte. Am condus ieri în turații mari in trepte inferioare și nu a apărut nici o eroare.
O sa o scot astăzi pe autostradă sa vad cum se comportă. Cum am specificat in primul post eroarea apărea în regim de autostradă la unele accelerări, decelări.


--------------------
Renault Laguna coupe 2010 2.0 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radunre
post 25 Aug 2020, 10:59
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.570
Joined: 1 October 07
From: Tg Mures




Este foarte important sa aflii codul de eroare pentru mesajul "check injection system".

Eroarea pentru DPF este normala in perioada cu probleme la injectie, ECU nu face regenerari si DPF se colmateaza.

Eu am avut acelasi mesaj pe injectie, se manifesta la mers constant, cu mici variatii datorate diverselor inclinatii ale drumului. Vorbesc de un motor dCi 1.5 si rezolvarea a fost scimbarea, pe rand, a regulatoarelor de presiune si debit din pompa de injectie.


--------------------
MB E250 2011 / Clio III K9K772 2009 - MS
Daca muncesti ca sa traiesti, de ce te omori muncind ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutmgn
post 30 Aug 2020, 18:34
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 68
Joined: 10 April 15




Aceeași problema am avut și eu...uitate la filtru de particule...are 2 furtune sigur unul din el este fisurat...înlocuiește pe pe amândouă că sigur sunt coapte


--------------------
Renault Laguna 3 2009/ DCI GT 180cp 4 Control
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 00:05
Dacia