Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Ce Anume Nu Va Place La Clio Bicorp

Cipix
post 19 Apr 2005, 14:59
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 60
Joined: 22 November 04
From: Cluj-Napoca




Nu imi place cum merge cutia de viteze - agata uneori - si trebuie sa depun un anumit efort cand schimb vitezele. Parca as vrea o cutie de viteze mai "finuta".

Stalpul din fata/stanga ma deranjaza si pe mine la unele curbe, vizibilitatea mi se pare OK.

In rest probleme cu stergerea inscriptiilor nu am avut inca, scaunul este reglabil in inaltime iar butoanele de geamuri sunt unde ar trebui sa fie.


--------------------
Renault Clio Bicorp Extreme
1.5 dCi 80 CP, Orange Malaga, 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinN
post 19 Apr 2005, 15:12
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 402
Joined: 26 June 04
From: Bucuresti




Cel mai mult ma deranjeaza pozitia de condus... e foarte inalta. Reglajul pe inaltime al scaunului se face de la prea sus la cu mult prea sus... Chiar am incercat sa fac ceva sa las scaunele mai jos, dar nu am putut din cauza sistemului de pretensionare al centurilor. La bicorp problema cu stergerea inscriptiilor nu exista iar butoanele pentru geamuri sunt unde trebuie...


--------------------
Ex Clio Bicorp 1.2 16V, 2002
Actual Ford Focus TDCI 115 CP 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinV
post 19 Apr 2005, 21:55
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.321
Joined: 28 January 04
From: a




cutia de viteza e un dezastru ! in afara de o etajare corespunzatoare nu are nimik ! e cea mai proasta cutie facuta de reno vreodata ! scaunele deasemenea sunt foarte inalte si nu ofera un sprijin lateral foarte bun! foarte nasol sunt etajate si pedalele ! tapiteria este un exemplu graitor de tiganie combinata cu materiale de tot rahatul ! nu imi place ca nu are lumina in torpedo ! nu imi place ca nu are chedere la portbagaj ( pe langa luneta adika) !
directia e un dezastru !

in rest de bine
si sa nu uit ambreiajul care este desgustator !


--------------------
a a a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
_182_
post 19 Apr 2005, 22:23
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 467
Joined: 21 May 04
From: Bucuresti




ce inaltime aveti, ca eu la 1,82 stau foarte bine as zice pt o masina atat de mica

nu imi place cum e facut bordul ca scartaie de cand aveam 5000 km din toate incheieturile, imi place materialul negru de sus dar nu imi place plasticul de la fetele usilor, nici geamurile electrice zgomotoase si scartaietoare

cu schimbatul vitezelor ce sa zic, m-am obisnuit, plus ca e antrenament bun daca imi iau ferrari cu manuala biggrin.gif

motorul e cam zgomotos si vibreaza usor volanul la relanti, comparat cu un clio pe benzina unde e totul linistit


--------------------
Renault Clio bicorp dCi 65 Expression 2003
Renault Twingo 8v & Opel Astra H cdti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 19 Apr 2005, 23:33
Post #5


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




movy ai deschis deja un topic pe tema asta. lumea care are modelul cerut de tine poate raspunde acolo. din pacate nu e foarte raspandit.
cei ce vor mai scrie pe acest topic ii rog sa se rezume la a scrie parerea personala si nu comentarii sau alte chestii.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinN
post 20 Apr 2005, 08:32
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 402
Joined: 26 June 04
From: Bucuresti




Nu stiu cum am putut sa uit de ambreiaj si de directia troncanitoare... Ambreiajul merge bine dar dupa ce se incalzeste motorul (5-10 min) incepe sa scartaie si sa mearga in trepte de nu pot sa plec de pe loc decat in suturi.


--------------------
Ex Clio Bicorp 1.2 16V, 2002
Actual Ford Focus TDCI 115 CP 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adyt
post 20 Apr 2005, 11:10
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 215
Joined: 29 April 04
From: Bucuresti




...Ca e ...sensibila...Zic ca e domnisoara bolnavicioasa...Dai in groapa, se buleste nu-stiu-ce, pui benzina de kko, dardaie, etc, etc

ALtfel, problema comuna Bicorp/Symbol -> accesul in spate...Toata lumea da cu capu'. Cred ca trebuie sa pun un afis "Atentie la cap!"...Dar, cum eu nu umblu in spate, ma cam doare-n cot...Ca decat dulap ca Loganu' mai bine dau toti cu capu

Oricum, totusi sunt (mult) mai multe care-mi plac decat ce urasc


--------------------
Clio II, 1.2 16V 2002, Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
galileo
post 20 Apr 2005, 11:25
Post #8


OZN Type-S


Group: Members
Posts: 603
Joined: 12 July 04
From: Bucuresti




eu sunt super multumit de masina (dupa 1 an si vreo 23k km). trebuie atentie mare la gropi si denivelari, dar pana la urma trebuie sa ai grija de masina cat de cat.

intr-adevar, mai troncane geamul daca mergi cu el semi-deschis, dar in general nu il deschid asa ca nu e o problema.
ce nu imi place: nu are lumina in torpedou (cam jenant), si cand scoti centura nu se trage bine la loc, e cam stramt spatiul intre scaun si stalp.


--------------------
Ex Renault Clio bicorp 2004 1.2i 16V
Honda Civic Type-S (cu toate "S"-urile rosii)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cipix
post 20 Apr 2005, 12:34
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 60
Joined: 22 November 04
From: Cluj-Napoca




Nu e vorba, sunt foarte multumit de masina in general - dar trebuie sa recunoastem ca exista si ceva probleme cu Clio in general. Eu m-am documentat inainte sa-mi cumpar Clio (de pe diverse forumuri inclusiv acesta) si stiam deja de multe probleme care pot sa apara - si am considerat cu toate acestea ca merita sa cumpar masina.

Eu cred ca acest topic este de un real folos pentru cei care vor sa cumpere o masina - isi pot da seama de anumite probleme potentiale ale masinii - si daca vor/pot sa treaca peste ele.


--------------------
Renault Clio Bicorp Extreme
1.5 dCi 80 CP, Orange Malaga, 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
galileo
post 20 Apr 2005, 13:40
Post #10


OZN Type-S


Group: Members
Posts: 603
Joined: 12 July 04
From: Bucuresti




asta clar, si eu am fost si sunt constient ca unele probleme exista, asa cum exista si la masini mult mai scumpe.

si hai ca mi-am mai adus aminte: nu-mi plac chederele de la parbriz deloc, ala de deasupra l-am schimbat cu unul mai bun si nu se mai desprind nici alea laterale acuma.


--------------------
Ex Renault Clio bicorp 2004 1.2i 16V
Honda Civic Type-S (cu toate "S"-urile rosii)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RCS
post 20 Apr 2005, 19:43
Post #11


The Gotfather


Group: Members
Posts: 630
Joined: 4 August 04
From: Romania




Scaunul care este prea inalt pt un Clio Sport, materialul din care este facut bordul parca este ampora, cutia de viteza la schimbari mai sportive din 2 in 3 si din 3 in 2 se blocheaza adica nu intra in viteza, greierii din cele doua usi si zgomotul motorului care dupa 4.000 rpm urla ca o fiara (zgomotul de fapt imi place dar pt unii pare deranjant ca ex la un BMW 520i 2004 am schimbat vitezele tot in zona rosie fara sa am nici un fel de zgomot in habitaclu) !!!! Tot ca si minus este faptul ca motorul (puterea acestuia) puteau sa-l ridice usor spre 200 cp cei de la Renault Sport !!! Cam atat !!! dry.gif


--------------------
Audi A4 2.0T-200cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eddie33
post 26 Apr 2005, 21:17
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 587
Joined: 25 April 05
From: Bucuresti




Pe mine nu m-a deranjat schimbatul vitezelor,dar sotia de cand a mers cu aia mare de familie si a facut diferenta,spune ca nu ii place cum schimba vitezele,de....femeile sunt ceva mai pretentioase,se pare ! Dar am gasit si eu ceva,nu ma deranjeaza prea rau,ca nu prea deschid geamurile,dar daca dai geamul jos si mergi pe drum de granit,se aude un scartait in usa,care ma face sa inchid geamul la loc.....


--------------------
Renault Clio Extreme 2004-DCI 80C.P.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 07:30
Dacia