Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Problema prioritate, intersectie in forma de T

tribunul
post 5 Sep 2010, 12:47
Post #61


Sunt inofensiv, dar gandul meu e criminal


Group: Members
Posts: 3.024
Joined: 19 July 05
From: Micul Paris




QUOTE(CGDBZ @ 5 Sep 2010, 00:18)
La mine in cartier a fost un accident destul de urat in care un motociclist circuland pe drumul principal a intrat intr-o masina ce iesea din dreapta lui de pe aleea ce ducea in spatele blocului .Motociclistul s-a accidentat destul de grav fiind dus cu elicopterul la Bucuresti unde a stat ceva timp in spital .Vinovat de producerea accidentului a fost declarat motociclistul deoarece nu a acordat prioritate de dreapta ,in acea intersectie nefiind indicatoare.
*



Si cu acestea spuse se poate inchide topicul.


--------------------
Renault "Megane" Scenic 2 2007
"Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai."
"Consumul exagerat de mitocanie si neam prost dauneaza grav sanatatii ..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SonyAD
post 5 Sep 2010, 12:53
Post #62


Membru


Group: Members
Posts: 117
Joined: 21 February 09
From: București




Aha, sigur. Și Ceaușescu învelea marmota în staniol.

Cineva a auzit că altcineva a făcut bubu pe motocicletă și a fost declarat vinovat à la Absurdistan și gata.

ISSUE SETTLED, ROMANIAN STYLE.

This post has been edited by SonyAD: 5 Sep 2010, 12:56


--------------------
Peugeot 206 2000 2.0 HDi
Le lion flatulent est revenu.

Dar tot îi fuge fundul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGDBZ
post 5 Sep 2010, 13:54
Post #63


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.487
Joined: 8 July 09
From: BZ




Nu e din auzite , s-a intamplat pe strada unde locuiesc parintii mei , motociclistul e un vecin de-al meu si il cunosc si pe sofer , locuieste la un bloc vecin . Tatal meu a fost la locul accidentului cand s-a intamplat asa ca ... bla bla bla.gif

This post has been edited by CGDBZ: 5 Sep 2010, 13:54


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SonyAD
post 5 Sep 2010, 13:59
Post #64


Membru


Group: Members
Posts: 117
Joined: 21 February 09
From: București




Hearsay.

Fă-ți cont pe norc.ro și dă-ne link-uri cu poze pertinente la discuție. Asta ca să vedem unde s-a întâmplat.

Că pt. cine circula pe unde și cine a fost găsit vinovat nu ai ce să ne arăți.

This post has been edited by SonyAD: 5 Sep 2010, 14:01


--------------------
Peugeot 206 2000 2.0 HDi
Le lion flatulent est revenu.

Dar tot îi fuge fundul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kostake
post 5 Sep 2010, 15:19
Post #65


Membru relaxat


Group: Members
Posts: 187
Joined: 1 February 06




QUOTE(SonyAD @ 5 Sep 2010, 02:03)
Deci e un fel de greșeală națională că nu se pune semn de drum cu prioritate din 50 în 50 de metri, în dreptul fiecărei străduțe care dă în bulevard dintre blocuri (și nu continuă după intersecția cu bulevardul)?

Pun câte 2 rânduri de borduri, semne de cedează trecerea pe străduțe dar pe bulevard nimic?

Răspuns, te rog.
*



QUOTE
Drum cu prioritare

- se instaleaza numai pe drumurile cu prioritate, la inceputul acestuia sau inaintea intersectiei;
- anunta conducatorii de vehicule ca se afla pe un drum cu prioritate;
- drumurile ce vor intersecta drumul cu prioritate vor avea montat, obligatoriu, indicatorul "Oprire" sau "Cedeaza trecerea".


Centaru cu jdemii de km dintr-o bucata, permisul l-ai luat la Pitesti ?Sau pe oua si salata.
Daca la un indicator care iti este explicat la prima ora in scoala de soferi,atat la legislatie cat si de catre instructor , nu stii ce ai de facut,ce pretentii sa mai avem.

De fapt te-ai caracterizat singur...

QUOTE(SonyAD @ 1 Sep 2010, 17:24)
Problemele bărbaților la volan sunt teribilismul, ego-ul și tupeul/nesimțirea.




--------------------
dacia logan 1,4 2005 laureat - B 10 xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SonyAD
post 5 Sep 2010, 15:54
Post #66


Membru


Group: Members
Posts: 117
Joined: 21 February 09
From: București




Altul picat din plop care habar nu are despre ce se vorbește, ce s-a discutat până acum, care era DE FAPT întrebarea curentă, etc. dar se aruncă înainte ca berbecele să dea din taste pe lângă felie. 052.gif

Poate citeai și tu ce s-a dezbătut deja (nu era mult, pagina 2 era aia cu carne adevărată) înainte să dai cu nuca în perete.

Eu m-am exprimat CÂT SE POATE DE CLAR, elocvent, consecvent, corect gramatical și cu punctuația adecvată. Am pus și link-uri la poze stradale pe norc.ro. Ca la moși d-ăia senili, ca veterinarul la care îmi duc cățelele. Poate, poate O ÎNȚELEGE TOATĂ LUMEA CE SE DISCUTĂ ȘI LA CE SĂ RĂSPUNDĂ.

Cine nici așa nu poate sau nu vrea a urmări dezbatarea și răspunde pertinent nu are ce să contribuie la discuție.

Dar hai să mai scriu o dată pentru baba surdă din fundu' bisericii.

A - circulă pe bulevardul Timișoara, stația Sergent Moise
http://www.norc.ro/pano/XubU7ysn/
Semn "trecere de pietoni". Atât.

B - circulă pe aleea Poiana Vadului
http://www.norc.ro/pano/3anzsDy1/
Semn "cedează trecerea" + "obligatoriu la dreapta".

Cum știe A că e pe drum cu prioritate? Cum știe că nu este intersecție nedirijată în care se aplică regula priorității de dreapta?

A - circulă pe strada Brașov
http://www.norc.ro/pano/qkdP5q1B/
Nici un semn de circulație.

B - circulă pe aleea Bucșenești
http://www.norc.ro/pano/rcuGfrSo/
Semn "cedează trecerea" + "obligatoriu la dreapta".

Cum știe A că nu trebuie să cedeze trecerea lui B? Din punctul de vedere al lui A, este o intersecție nedirijată și se aplică regula priorității de dreapta, nu?

A - circulă pe strada Valea Oltului
http://www.norc.ro/pano/kal1bVn3/
Nici un semn de circulație.

B - circulă pe strada Valea Furcii
http://www.norc.ro/pano/Z2ed6Pey/
Semn "cedează trecerea" + "obligatoriu la dreapta".

Cum știe A că nu trebuie să cedeze trecerea lui B? Din punctul de vedere al lui A, este o intersecție nedirijată și se aplică regula priorității de dreapta, nu?

Eu știu deja răspunsul. ÎN INTERSECȚIILE NEDIRIJATE ÎN FORMĂ DE T NU SE APLICĂ REGULA PRIORITĂȚII DE DREAPTA. PRIORITATE ARE cel de pe DRUMUL CARE CONTINUĂ PRIN INTERSECȚIE.

Indiferent ce zice MIZERIA DE COD RUTIER CERTAT CU REALITATEA.

Te rog răspunde pertinent sau deloc.


--------------------
Peugeot 206 2000 2.0 HDi
Le lion flatulent est revenu.

Dar tot îi fuge fundul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BZN
post 5 Sep 2010, 16:01
Post #67


Itan convins


Group: Members
Posts: 3.590
Joined: 29 January 08
From: Rucar / Bucuresti




QUOTE(SonyAD @ 5 Sep 2010, 16:54)
...

Eu știu deja răspunsul. ÎN INTERSECȚIILE NEDIRIJATE ÎN FORMĂ DE T NU SE APLICĂ REGULA PRIORITĂȚII DE DREAPTA. PRIORITATE ARE cel de pe DRUMUL CARE CONTINUĂ PRIN INTERSECȚIE.

Indiferent ce zice MIZERIA DE COD RUTIER CERTAT CU REALITATEA.

...
*



Ma faci sa-mi para rau de cele scrise de mine mai sus.

Ar trebui pusa frana.


--------------------
Tico 0,796 6v, 1998 /Logan 1,598 16v, 2009 . - AGXXMAV / AGXXVAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
$$ilvviu
post 5 Sep 2010, 16:19
Post #68


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.882
Joined: 6 January 07
From: Roman/NT




Mizerie sau nu, atat avem, asta aplicam.
Si eu cand ies de pe aleea de la blocul meu cedez trecerea, desi nu am indicator. Dar in caz ca fac pe nebunu' si intra unu in mine ala e bun de plata.


--------------------
Renault Laguna Initiale 2002 - NT-97-SLR
Suzuki Samurai 1983 NT-99-SZK
VW Golf 1.9TDI 2001 NT-99-FIX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 5 Sep 2010, 16:24
Post #69


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




In loc sa indemni pe altii sa-si faca conturi pe norc.ro, mai bine faci matale o initiativa legislativa si gata.
Semnele de cedeaza de aia o forma anume, ca sa le recunosti si din spate, daca nu-ti sunt adresate.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kostake
post 5 Sep 2010, 16:35
Post #70


Membru relaxat


Group: Members
Posts: 187
Joined: 1 February 06




Cocosel, legislatia nu se invata pe net din poze.Iti mai oun odata citatul:
QUOTE
Drum cu prioritare(nu intersectie cu prioritate)

- se instaleaza numai pe drumurile cu prioritate, la inceputul acestuia sau inaintea intersectiei;
- anunta conducatorii de vehicule ca se afla pe un drum cu prioritate;(nu ca urmeaza o intersectie cu prioritate)
- drumurile ce vor intersecta drumul cu prioritate vor avea montat, obligatoriu, indicatorul "Oprire" sau "Cedeaza trecerea".


Adica indicatorul care tie iti da multe batai de cap se pune nu numai inainte de o intersectie ci si inaintea unui sector de drum pe care urmeaza sa ai prioritate|(deci prin toate intersectiile pe care urmeaza sa le intalnesti).

Daca stii sa citesti mai mult decat pe silabe,ai sa intelegi.Sau ai facut scoala Visavis de Big Berceni ?
Pe langa ca esti gramada,mai si semnalizezi.


--------------------
dacia logan 1,4 2005 laureat - B 10 xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 5 Sep 2010, 16:45
Post #71


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(SonyAD @ 4 Sep 2010, 20:30)
Codul Rutier din Ro. este o mizerie. Dovadă și faptul că imbecilitățile din el nu sunt aplicate de majoritatea populației.
:
Am pus prevederile legale din statul California pe pagina 1. Acolo scrie clar că dacă vii pe drumul care se termină în intersecție trebuie să cedezi prioritatea celor care circulă pe drumul care continuă prin intersecție. Lege normală, firească, care codifică bunul simț.

Din păcate, trăim în Absurdistan, unde Tamango are carnet.
*


Daca nu va suparati, ca va vad documentat pe legile internationale, ati putea enumera niste legislatii din Europa, nu din State sau Australia, in care e prioritate de intersectie in T pe care ati amintit-o? Ca ma indoiesc sa fie chiar toate legislatiile din Europa niste "imbecilitati" sau niste "mizerii". Un exemplu ar fi suficient, zic eu.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adip
post 5 Sep 2010, 17:30
Post #72


Banned


Group: Members
Posts: 2.177
Joined: 12 July 06
From: Melbourne, Victoria




QUOTE(klaus @ 6 Sep 2010, 00:45)
Un exemplu ar fi suficient, zic eu.
Mai bine i-ai cere exemple de femei care conduc prost la volan, ti le-ar insira ca pe margele. Contributia lui la subiectul asta denota ca are niste convingeri bine fixate (nu le zic fixatii fiindca s-ar considera pe nedrept atac la persoana) si nu il poti scoate din ale lui asa usor. Eu zic sa-i dati pace.


--------------------
* * *
What you live with you learn.
What you learn you practice.
What you practice you become.
What you become has consequences .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tamango
post 5 Sep 2010, 19:16
Post #73


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




Mda, s-a ales praful de topicul meu ... sad.gif
Sony, ce zici tu este valabil neoficial pe stradutele dintre blocuri. Am si zis asta in primul post. Stiu ca nu e legal dar asa se circula si ma vad fortat la randul meu sa circul asa. E o lege nescrisa, o cutuma a soferilor, obicei local daca vrei. Eu personal opresc, ma asigur si cedez trecerea chiar daca am prioritate in functie de cat de tare vine bizonul si de mica intelegere. Prefer sa scap cu masina nesifonata si sa nu mor cu prioritatea in mana. N-o sa aplici asta niciodata cand iesi de pe o straduta intr-o intersectie mare, nu cred ca ai tupeu sa faci asa ceva, inseamna ca dispui de prea mult timp liber, bani si nervi. Pentru ca nu ai pe cine trage la raspundere, nu vezi ca pe autoritati le doare la basca ? Tara bananiera ...


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SonyAD
post 5 Sep 2010, 20:12
Post #74


Membru


Group: Members
Posts: 117
Joined: 21 February 09
From: București




QUOTE(kostake @ 5 Sep 2010, 16:35)
Cocosel

huh.gif

QUOTE(kostake @ 5 Sep 2010, 16:35)
Adica indicatorul care tie iti da multe batai de cap se pune nu numai inainte de o intersectie ci si inaintea unui sector de drum pe care urmeaza sa ai prioritate|(deci prin toate intersectiile pe care urmeaza sa le intalnesti).


Dacă te-ai fi dat JOS DIN PLOP și ai fi citit ce am scris sau te-ai fi uitat pe pozele de pe norc.ro ai fi văzut că:

1. Pe bld. Timișoara nu e nici un semn de prioritate de la intersecția cu strada Brașov, unde bld. Timișoara are cedează trecerea, până la intersecția cu strada Sibiu.

2. Pe strada Valea Oltului sunt semne de drum cu prioritate NUMAI la intersecțiile cu:
- strada Valea Ialomiței
- strada Valea Argeșului

Dormi în continuare și nu mai polua discuția.

QUOTE(klaus @ 5 Sep 2010, 16:45)
Daca nu va suparati, ca va vad documentat pe legile internationale, ati putea enumera niste legislatii din Europa, nu din State sau Australia, in care e prioritate de intersectie in T pe care ati amintit-o? Ca ma indoiesc sa fie chiar toate legislatiile din Europa niste "imbecilitati" sau niste "mizerii". Un exemplu ar fi suficient, zic eu.
*



Nu mă supăr. Uite un exemplu (Irlanda):

Road Safety Authority
http://www.rotr.ie/rules-for-driving/junct.../junctions.html
QUOTE("Road Safety Authority")
If you are approaching a T junction, the traffic already on the road you are joining has right of way. This means any traffic on the road ending at the junction must wait for the other traffic to pass before turning left or right.


Cu alte țări e mai complicat pt. că eu nu prea le am bine de tot decât cu Engleza și, chiar și cu Guglă Tranzleit, my Gugâl Fu is weak.

O să mai caut să văd ce mai găsesc.

QUOTE(Tamango @ 5 Sep 2010, 19:16)
Mda, s-a ales praful de topicul meu ... sad.gif


Nu s-a ales praful. Te așteptai să nu fie nici o părere divergentă în fața unei legislații absurde, contrazisă de bun simț și condițiile reale din Ro?

Toată problema asta se trage din cauză de COPY & PASTE după codul rutier al unei țări bogate, cu infrastructura pusă la punct, care își permite legislație imbecilă în cazul intersecțiilor nedirijate PT. CĂ NU EXISTĂ intersecții nedirijate.

This post has been edited by SonyAD: 5 Sep 2010, 20:15


--------------------
Peugeot 206 2000 2.0 HDi
Le lion flatulent est revenu.

Dar tot îi fuge fundul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 5 Sep 2010, 20:40
Post #75


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




Mister SonyAD, on-topic: in ORICE intersectie nedirijata, de orice forma, se aplica regula prioritatii de dreapta, indiferent de parerea ta inestimabila.
Faza cu semnul de prioritate lipsa am semnalat-o si eu, dar nu legea e de vina ca autoritatile nu-si fac treaba. Asa ca franezi si holbezi pupilele dupa semnele celorlalti. Cand toti franeaza in intersectie nu se intampla nici un accident.


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 5 Sep 2010, 23:41
Post #76


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Aia cu legislatie tip commonwealth au treaba asta cu T junction.
Eu as constata ce "mizerabila" si ce "imbecila" e legislatia rutiera de la nemti, de la francezi, de la austrieci, de la italieni, de la spanioli, de la suedezi, de la norvegienii si altii ca ei.
Asta daca e sa descoperim imbecilii si mizerabilii din Europa.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
namidee
post 6 Sep 2010, 00:59
Post #77


Membru autentic


Group: Members
Posts: 418
Joined: 19 September 08
From: Frankfurt




Eu m-as rezuma doar sa notez doua aspecte:
- in State (USA) majoritatea covarsitoare a intersectiilor sunt in unghi drept, ceea ce face usor de definit care drum intra in care. In cazul tarilor (oraselor in principal) europene, cu relativ multe intersectii in care nu e deloc evident care e drumul "drept" si care da in el, reguli de genul asta pot duce la accidente pentru ca lasa la latitudinea soferilor decizia de "drum drept". Mult mai sigura mi se pare regula prioritatii de dreapta, eventual marcata corespunzator prin indicatorul "Intersectie nedirijata", sa stie tot cretinul sa dea prioritate de dreapta

- legislatia din Romania e cretina in plasarea indicatorului de drum cu prioritate doar la inceputul drumului, asta pentru ca nu-l informeaza pe cel care nu intra de la inceput pe acest drum ca are prioritate. Zona de actiune a oricarui indicator ar trebui sa fie pana la prima intersectie





--------------------
Dacia Sandero 1.4 MPI 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luck33ro
post 6 Sep 2010, 08:48
Post #78


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.720
Joined: 8 March 06




QUOTE(SonyAD @ 5 Sep 2010, 10:06)
Alooo! Domnu'! Înapoi în colivie, vă rog.

Răspundeți la întrebarea pusă, vă rugăm. De ce nu am semn de "drum cu prioritate" când cel care se cațără pe tulpina T-ului are "cedează trecerea".

Eu NU TREBUIE SĂ ȘTIU CĂ NU SE APLICĂ REGULA PRIORITĂȚII DE DREAPTA? D. p. m. d. v. este o intersecție nedirijată.

Aștept răspuns, mulțumesc.
Și, ca să nu cumva să se întâmple să nu ne înțelegem, uite POZE!

Drum principal
http://www.norc.ro/pano/XubU7ysn/
Semn "trecere de pietoni". Atât.

Drum secundar
http://www.norc.ro/pano/3anzsDy1/
Semn "cedează trecerea" + "obligatoriu la dreapta". Pesemne că nu am voi să traversez bulevardul. Gangul ăla din față e acolo de amorul artei.

Cum știe A că e pe drum cu prioritate? Cum știe că nu este intersecție nedirijată și se aplică regula priorității de dreapta?
A - circulă pe strada Brașov
http://www.norc.ro/pano/qkdP5q1B/

B - circulă pe aleea Bucșenești
http://www.norc.ro/pano/rcuGfrSo/

Cum știe A că nu trebuie să cedeze trecerea lui B? Din punctul de vedere al lui A, este o intersecție nedirijată.

A - Bălănel circulând regulamentar pe strada Valea Oltului
http://www.norc.ro/pano/kal1bVn3/

B - eu venind de pe strada Valea Furcii
http://www.norc.ro/pano/Z2ed6Pey/

Cum știe A că nu trebuie să cedeze trecerea lui B? Din punctul de vedere al lui A, este o intersecție nedirijată.

Aștept răspuns, mersi frumos.
*



Te ambalezi ridicol tongue.gif
Ca sa-ti raspund - ideea e de a circula atent si preventiv. Lipsa semnului de "drum cu prioritate" te obliga sa intri incet, atent, cu grija in intersectie deoarece se stie ca e plin de prosti care nu sunt atenti a semne smile.gif In momentul in care observi semnul d.p. drumul cu care te intersectezi (semn distinctiv dealtfel - "cedeaza sau stop") vei sti ca ai tu prioritate wink.gif Exista deci o logica pe care tu nu ai gasit-o - nu e o rusine... cocosel tongue.gif

This post has been edited by luck33ro: 6 Sep 2010, 09:34


--------------------
*** ** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 6 Sep 2010, 10:06
Post #79


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




olanesti_1.JPG ( Size: 197.14k ) Number of downloads: 661


strada olanesti, sectorul 6. espero iese dintre blocuri. matiz se deplasa pe directia inainte. espero loveste matiz-ul in partea stinga fata. matiz ramine blocat - nu se mai poate deplasa decit pe platforma. espero are radiatorul avariat, nu grav, se poate deplasa.

olanesti_2.JPG ( Size: 165.39k ) Number of downloads: 588


golf-ul iese dintre blocuri, nu se asigura si skoda ramine blocata in intersectie - bascula, fuzeta sau planetara rupta ! oricum roata fata stinga era inclinata rau spre interior.

vinovati ?

This post has been edited by george_scala_2004: 6 Sep 2010, 10:08


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yhattori
post 6 Sep 2010, 10:28
Post #80


*


Group: Members
Posts: 476
Joined: 18 August 09




QUOTE(klaus @ 6 Sep 2010, 00:41)
Aia cu legislatie tip commonwealth au treaba asta cu T junction.
Eu as constata ce "mizerabila" si ce "imbecila" e legislatia rutiera de la nemti, de la francezi, de la austrieci, de la italieni, de la spanioli, de la suedezi, de la norvegienii si altii ca ei.
Asta daca e sa descoperim imbecilii si mizerabilii din Europa.
*



in traducere, ai dreptate da' nu recunosc nimic.

e plina timisoara de drumuri cu prioritate care nu-s marcate. localnicii cunosc situatia, au invatat-o pe de rost. non-localnicii se opresc sa dea prioritate de dreapta, sint injurati de mama din dreapta. forma triunghiulara specifica a indicatorului de cedeaza vazut din spate este ascunsa de tufisul, copacul sau camionul parcat aferent. evident, toti ceilalti copaci de pe strada sint tunsi sau taiati cu regularitate, doar ala de pe colt e lasat sa se dezvolte. p-orma vine ziua in care se schimba prioritatea, se vira cite un sens unic sau un semafor, vine localnicul cu lectia invatata si trece cu suta prin intersectie ca el stie ca are prioritate. cu exceptia cazurilor cind nu mai trece si se infige intr-unul cu lectia neinvatata sau care chiar se uita la indicatoare.

apropos, sa ma lamureasca si pe mine cineva, de cind am eu obligatia legala de a urmari si indicatoarele rutiere care nu-mi sint adresate?



--------------------
* * *
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 6 Sep 2010, 10:40
Post #81


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




"apropos, sa ma lamureasca si pe mine cineva, de cind am eu obligatia legala de a urmari si indicatoarele rutiere care nu-mi sint adresate?"
De cand stii ca s-ar putea ca cele care ti se adreseaza sa lipseasca icon_mrgreen.gif Dar nu e legala, ci 'profilactica'.


Belgia e o tara in care prioritatea de dreapta e atat de incetatenita, incat soferii spun, in gluma, ca ar putea inlocui geamul stanga cu un placaj si n-ar fi nici o diferenta.

Cei care circula pe bulevardul din link:
http://maps.google.ro/maps?hl=ro&um=1&ie=U...ved=0CBwQnwIwAA
incetinesc si, la nevoie, opresc la fiecare intersectie ca sa dea prioritate de dreapta. Este exact situatia intersectiei in T care face subiectul topicului. Dar lucrurile sunt reglementate prin semnul:
Intersectie.jpg ( Size: 6.89k ) Number of downloads: 576


Nu se pune accent pe viteza de circulatie pe bulevard, ci pe posibilitatea tuturor de a intra in trafic. Altfel, cei de pe 'stradute' ar trebui sa astepte cate o ora ca sa se poata strecura pe bulevard wink.gif

Faptul ca uneori nu intelegem ratiunea unei reguli nu inseamna ca regula e proasta, ci, poate, invers.

Sigur, traficul rapid in Bruxelles se desfasoara prin tuneluri subterane, ceea ce la noi nu exista.

Din partea mea, intersectiile ar trebui sa fie, toate, de doua feluri: nedirijate si cu circulatie in sens giratoriu.

This post has been edited by DannyY: 6 Sep 2010, 10:42


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yhattori
post 6 Sep 2010, 11:09
Post #82


*


Group: Members
Posts: 476
Joined: 18 August 09




QUOTE(DannyY @ 6 Sep 2010, 11:40)
"apropos, sa ma lamureasca si pe mine cineva, de cind am eu obligatia legala de a urmari si indicatoarele rutiere care nu-mi sint adresate?"
De cand stii ca s-ar putea ca cele care ti se adreseaza sa lipseasca  icon_mrgreen.gif Dar nu e legala, ci 'profilactica'.



ok, lasind la o parte consideratiile redundante despre conducerea preventiva pe care oricum nu le-am solicitat, sper ca am lamurit-o: nu am obligatia legala de a ma chiori sa vad ce drac de semn au ailalti din intersectie.


QUOTE
Belgia e o tara in care prioritatea de dreapta e atat de incetatenita, incat soferii spun, in gluma, ca ar putea inlocui geamul stanga cu un placaj si n-ar fi nici o diferenta.

Cei care circula pe bulevardul din link:
http://maps.google.ro/maps?hl=ro&um=1&ie=U...ved=0CBwQnwIwAA
incetinesc si, la nevoie, opresc la fiecare intersectie ca sa dea prioritate de dreapta. Este exact situatia intersectiei in T care face subiectul topicului. Dar lucrurile sunt reglementate prin semnul:
Intersectie.jpg ( Size: 6.89k ) Number of downloads: 576



din cite am inteles eu discutia nu se refera la intersectia unei stradute laterale cu un bulevard ci la intersectia (in T) a doua stradute laterale intr-o zona rezidentiala.

QUOTE
Nu se pune accent pe viteza de circulatie pe bulevard, ci pe posibilitatea tuturor de a intra in trafic. Altfel, cei de pe 'stradute' ar trebui sa astepte cate o ora ca sa se poata strecura pe bulevard  wink.gif

Faptul ca uneori nu intelegem ratiunea unei reguli nu inseamna ca regula e proasta, ci, poate, invers.


vezi mai sus. nu despre asta se discuta aici.

QUOTE
Sigur, traficul rapid in Bruxelles se desfasoara prin tuneluri subterane, ceea ce la noi nu exista.

Din partea mea, intersectiile ar trebui sa fie, toate, de doua feluri: nedirijate si cu circulatie in sens giratoriu.
*



idem, irelevant pentru discutia de fata.

dom'le, am si eu o pretentie simpla, sa se aplice dracului codul ala rutier, asa imbecil cum sustin unii ca ar fi.

uite ce citeaza cineva, corect, din codul rutier:

QUOTE
Drum cu prioritare

- se instaleaza numai pe drumurile cu prioritate, la inceputul acestuia sau inaintea intersectiei;
- anunta conducatorii de vehicule ca se afla pe un drum cu prioritate;
- drumurile ce vor intersecta drumul cu prioritate vor avea montat, obligatoriu, indicatorul "Oprire" sau "Cedeaza trecerea".



apai FMM-sii, daca eu circul pe drumul cu prioritate si ala din dreapta are cedeaza, atunci eu vreau sa am un romb galben MARE, asa cum scrie la lege. nu ma intereseaza idiotenii anglo-saxone cu prioritati de intersectie speciala (apropo mr. sonyAD, ce te faci daca T-ul ala e de fapt un Y, daca unghiul nu are fix 90 de grade?) vreau ca si hidrocefalii de la comisia de circulatie sa respecte aceeasi lege pe care ma obliga s-o respect eu.

casa mea e fix pe coltul unei astfel de intersectii. unii au cedeaza, altii au NIMIC. mai mult, prioritatea respectiva se pierde la intersectia precedenta si la cea dinaintea ei dar se recistiga la urmatoarele trei, se pierde iar la intersectia cu bulevardul brincoveanu, samd. ce dracu' sa mai inteleaga unul care trece pe acolo prima oara sau din an in pasti (ca se mai si schimba)?

indicatoarele de circulatie ar trebui sa ajute soferul, nu sa-l incurce si mai rau. insa din cum sint semnalizate drumurile publice in dragul meu oras natal, eu nu pot decit sa inteleg ca aia de la rutiera tin o prinsoare intre ei, cu premii pentru ala care nascoceste cea mai ambigua semnalizare, cel mai gica contra sens unic, etc



--------------------
* * *
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
S4b1n
post 6 Sep 2010, 11:46
Post #83


Membru Symbolist


Group: Members
Posts: 937
Joined: 27 February 10
From: Craiova/Bucuresti




QUOTE(yhattori @ 6 Sep 2010, 12:09)
apai FMM-sii, daca eu circul pe drumul cu prioritate si ala din dreapta are cedeaza, atunci eu vreau sa am un romb galben MARE, asa cum scrie la lege.
*


Nu se pot pune semne la fiecare intersectie. De-aia exista romb care spune ca ai prioritate, si romb taiat care te informeaza daca drumul cu prioritate ia sfarsit. Nu va mai ambalati aiurea, ca accidentele care se intampla din cauza vreunui indicator lipsa sunt mult mai putine decat cele care se intampla din cauza vitezei, neglijentei, alcoolului, etc.

Si indiferent ca e intersectie in T, Y, X, etc., atata timp cat e nedirijata, parca scrie in legislatie ca soferii sunt obligati sa reduca viteza. Dar cati fac asta?


--------------------
Renault Symbol 1.5 dCi 62 kW 2007 - ~ 155000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luck33ro
post 6 Sep 2010, 11:59
Post #84


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.720
Joined: 8 March 06




QUOTE(george_scala_2004 @ 6 Sep 2010, 10:06)
olanesti_1.JPG ( Size: 197.14k ) Number of downloads: 661


strada olanesti, sectorul 6. espero iese dintre blocuri. matiz se deplasa pe directia inainte. espero loveste matiz-ul in partea stinga fata. matiz ramine blocat - nu se mai poate deplasa decit pe platforma. espero are radiatorul avariat, nu grav, se poate deplasa.

olanesti_2.JPG ( Size: 165.39k ) Number of downloads: 588


golf-ul iese dintre blocuri, nu se asigura si skoda ramine blocata in intersectie - bascula, fuzeta sau planetara rupta ! oricum roata fata stinga era inclinata rau spre interior.

vinovati ?
*



daca golfu si matizu ies dintre blocuri, ailalti de unde ies, din gaura de sarpe? radmasa.gif

QUOTE(yhattori @ 6 Sep 2010, 11:09)
ok, lasind la o parte consideratiile redundante despre conducerea preventiva pe care oricum nu le-am solicitat, sper ca am lamurit-o: nu am obligatia legala de a ma chiori sa vad ce drac de semn au ailalti din intersectie.
din cite am inteles eu discutia nu se refera la intersectia unei stradute laterale cu un bulevard ci la intersectia (in T) a doua stradute laterale intr-o zona rezidentiala.
vezi mai sus. nu despre asta se discuta aici.
idem, irelevant pentru discutia de fata.

dom'le, am si eu o pretentie simpla, sa se aplice dracului codul ala rutier, asa imbecil cum sustin unii ca ar fi.

uite ce citeaza cineva, corect, din codul rutier:
apai FMM-sii, daca eu circul pe drumul cu prioritate si ala din dreapta are cedeaza, atunci eu vreau sa am un romb galben MARE, asa cum scrie la lege. nu ma intereseaza idiotenii anglo-saxone cu prioritati de intersectie speciala (apropo mr. sonyAD, ce te faci daca T-ul ala e de fapt un Y, daca unghiul nu are fix 90 de grade?) vreau ca si hidrocefalii de la comisia de circulatie sa respecte aceeasi lege pe care ma obliga s-o respect eu.

casa mea e fix pe coltul unei astfel de intersectii. unii au cedeaza, altii au NIMIC. mai mult, prioritatea respectiva se pierde la intersectia precedenta si la cea dinaintea ei dar se recistiga la urmatoarele trei, se pierde iar la intersectia cu bulevardul brincoveanu, samd. ce dracu' sa mai inteleaga unul care trece pe acolo prima oara sau din an in pasti (ca se mai si schimba)?

indicatoarele de circulatie ar trebui sa ajute soferul, nu sa-l incurce si mai rau. insa din cum sint semnalizate drumurile publice in dragul meu oras natal, eu nu pot decit sa inteleg ca aia de la rutiera tin o prinsoare intre ei, cu premii pentru ala care nascoceste cea mai ambigua semnalizare, cel mai gica contra sens unic, etc
*



Hai sa te lamuresc si pe tine cu doua motivatii:
1. Gigel nervosu, intre blocuri circula incet ca nu stie ce semn are in intersectie si ii e frica sa nu plateasca o paguba produsa din vina lui wink.gif
Daca Gigel ar avea semn de prioritate ar circula cu 50-60km/h legal... printre blocuri stiind ca are prioritate tongue.gif deci nu e sanatos si nici economic ptr. ca apoi v-a trebui sa punem semne de reducere a vitezei pe toate stradutele din orase ...

2. Tu nu esti obligat sa te uiti la semnul care nu-ti e adresat, dar esti obligat sa dai prioritate de dreapta. Daca cel care iti vine din dreapta se opreste (el are semn de cedeaza sau stop) atunci tu ai prioritate si nu mai trebuie sa te uiti la nici un semn tongue.gif sic!


--------------------
*** ** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yhattori
post 6 Sep 2010, 12:02
Post #85


*


Group: Members
Posts: 476
Joined: 18 August 09




QUOTE(S4b1n @ 6 Sep 2010, 12:46)
Nu se pot pune semne la fiecare intersectie. De-aia exista romb care spune ca ai prioritate, si romb taiat care te informeaza daca drumul cu prioritate ia sfarsit.'


apai daca prioritatea se schimba la fiecare intersectie, ba sa puna la fiecare intersectie!

QUOTE
Nu va mai ambalati aiurea, ca accidentele care se intampla din cauza vreunui indicator lipsa sunt mult mai putine decat cele care se intampla din cauza vitezei, neglijentei, alcoolului, etc.


locuind fix linga respectiva intersectie pot sa-ti spun ca doar anul asta au avut loc 18 accidente dupa acelasi tipar: unu' care nu stia locul a incetinit catre oprire crezind ca-i vorba de prioritate de dreapta, nervosul si grabitul informat din spatele lui l-a depasit intrind in coliziune cu celalalt informat nerabdator care tocmai se baga peste indicatorul de cedeaza fara sa-l vada pe asta plecat in depasire.

QUOTE
Si indiferent ca e intersectie in T, Y, X, etc., atata timp cat e nedirijata, parca scrie in legislatie ca soferii sunt obligati sa reduca viteza. Dar cati fac asta?
*



intersectia e dirijata.

QUOTE(luck33ro)
Hai sa te lamuresc si pe tine cu doua motivatii:
1. Gigel nervosu, intre blocuri circula incet ca nu stie ce semn are in intersectie si ii e frica sa nu plateasca o paguba produsa din vina lui 
Daca Gigel ar avea semn de prioritate ar circula cu 50-60km/h legal... printre blocuri stiind ca are prioritate  deci nu e sanatos si nici economic ptr. ca apoi v-a trebui sa punem semne de reducere a vitezei pe toate stradutele din orase ...


extraordinara motivare. tu chiar asa judeci? oare de ce s-o fi numind comisia aia "pentru siguranta circulatiei"? pentru ca se ocupa de aspecte economice?

p-orma, bun, hai ca inteleg, pe gigel nervosu' il calmam bagindu-l in ceata. nu stie daca are prioritate, daca merge pe sens interzis sau nu, daca aia-i trecere de pietoni sau poteca de animale, ascundem si indicatoarele de strada, ergo se scapa-n pantaloni si merge incet. da' cu costel calmu' ce ai? asta oricum circula responsabil, e in natura firii lui, poate o vrea si el sa stie pe ce lume se afla. da' cu tica dementu' ce faci? asta baga capul intre umeri si mere cu suta indiferent de peisaj.

geniala motivatie, la egalitate cu emanatia lu' ala de la drumuri si poduri care a zis ca n-are rost sa repare timisoara-lipova ca-n cel mult trei ani se strica iar.


QUOTE
2. Tu nu esti obligat sa te uiti la semnul care nu-ti e adresat, dar esti obligat sa dai prioritate de dreapta. Daca cel care iti vine din dreapta se opreste (el are semn de cedeaza sau stop) atunci tu ai prioritate si nu mai trebuie sa te uiti la nici un semn  sic!


aha, daca ala care vine din dreapta se opreste, eu am prioritate! bai frate, bine ti-ai zis "luck33ro", te cred c-ai mincat cu lingura mare cind erai mic daca inca mai sufli cu asa conceptii despre prioritate.

This post has been edited by yhattori: 6 Sep 2010, 12:14


--------------------
* * *
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 6 Sep 2010, 12:17
Post #86


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




QUOTE(luck33ro @ 6 Sep 2010, 12:59)
daca golfu si matizu ies dintre blocuri, ailalti de unde ies, din gaura de sarpe?  radmasa.gif

*



sa stii ca chiar asa este ! intre blocuri este o strada vai mama ei...de fapt alee...in schimb ceilalti circula pe o strada asfaltata, de legatura intre ale 2 strazi mari...

mi se pare absolut corect ca sa fie semne...drum cu prioritate, sens unic, cedeaza, nu conteaza ce...pentru ca intersectia aia tinde sa devina foarte periculoasa...oricum pe strada olanesti, la fel si pe fratilor, circulatia NU se mai poate desfasura in ambele sensuri...din cauza masinilor parcate...

am propus mai demult la primaria poterasului sa instituie sensuri unice dar, pina acum, nimic...

iar oamenii se lovesc...in continuare...


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luck33ro
post 6 Sep 2010, 12:36
Post #87


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.720
Joined: 8 March 06




QUOTE(yhattori @ 6 Sep 2010, 12:02)
apai daca prioritatea se schimba la fiecare intersectie, ba sa puna la fiecare intersectie!
locuind fix linga respectiva intersectie pot sa-ti spun ca doar anul asta au avut loc 18 accidente dupa acelasi tipar: unu' care nu stia locul a incetinit catre oprire crezind ca-i vorba de prioritate de dreapta, nervosul si grabitul informat din spatele lui l-a depasit intrind in coliziune cu celalalt informat nerabdator care tocmai se baga peste indicatorul de cedeaza fara sa-l vada pe asta plecat in depasire.
intersectia e dirijata.

ptr. cel care depaseste nu este dirijata si deci nu are voie sa depaseasca wink.gif



aha, daca ala care vine din dreapta se opreste, eu am prioritate! bai frate, bine ti-ai zis "luck33ro", te cred c-ai mincat cu lingura mare cind erai mic daca inca mai sufli cu asa conceptii despre prioritate.
*



Poate mai invatam putina legislatie si astfel aflam ca masina oprita nu are prioritate de nici o culoare. Ia sa ne spui tu ce face conducatorul auto la plecarea de pe loc? Daca ai invatat ceva din ce ti-a repetat instructorul ala nefericit... tongue.gif


--------------------
*** ** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yhattori
post 6 Sep 2010, 13:10
Post #88


*


Group: Members
Posts: 476
Joined: 18 August 09




QUOTE
ptr. cel care depaseste nu este dirijata si deci nu are voie sa depaseasca


poftim?


QUOTE(luck33ro @ 6 Sep 2010, 13:36)
Poate mai invatam putina legislatie si astfel aflam ca masina oprita nu are prioritate de nici o culoare. Ia sa ne spui tu ce face conducatorul auto la plecarea de pe loc? Daca ai invatat ceva din ce ti-a repetat instructorul ala nefericit...  tongue.gif
*



da prioritate la autovehiculele care circula pe drumul public indiferent de directia de deplasare. acu' te rog si eu sa ma lamuresti despre ce masina oprita e vorba si cum se aplica chestia asta la prioritatea intr-o intersectie, ca despre asta vorbim aici.

This post has been edited by yhattori: 6 Sep 2010, 13:12


--------------------
* * *
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luck33ro
post 6 Sep 2010, 13:16
Post #89


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.720
Joined: 8 March 06




QUOTE
aha, daca ala care vine din dreapta se opreste, eu am prioritate! bai frate, bine ti-ai zis "luck33ro", te cred c-ai mincat cu lingura mare cind erai mic daca inca mai sufli cu asa conceptii despre prioritate.

Acum am inteles, ai probleme cu memoria pe termen scurt ... biggrin.gif

QUOTE
poftim?


Intersectia dirijata: cauta definitia si ai sa te lamuresti ...


--------------------
*** ** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yhattori
post 6 Sep 2010, 13:19
Post #90


*


Group: Members
Posts: 476
Joined: 18 August 09




eu stiu ce-i intersectia dirijata, ce nu inteleg este de ce pentru ala care depaseste nu mai e dirijata.

QUOTE(luck33ro)
ptr. cel care depaseste nu este dirijata si deci nu are voie sa depaseasca


--------------------
* * *
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages < 1 2 3 4 >
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 21:45
Dacia