Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Fiabilitate/Probleme 1.6 16v

Cristianovv
post 25 Dec 2019, 21:27
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 16 July 19




Nu stiu daca este un topic correct, desi sper sa fie unul am zis totusi sa incerc pentru ca nu am gasit discutiile necesare despre ceea ce caut eu.

De aproximativ 5 luni de zile sunt proprietarul unui Renault Clio in 2 usi, an fabricatie 2002 cu motorizarea de 1.6 16v. Dintr-o simpla pasiune pentru modelul respectiv am reusit intr-un final sa gasesc fara sa vreau motorizarea asta pe masina respectiva in orasul in care locuiesc. Nu am cumparat-o de la vreun samsar, din contra masina a fost cumparata de la unicul proprietar pe care la avut in Romania, eu fiind al 2-lea proprietar in Romania.

Dupa achizitionarea masinii bineinteles ca a urmat o revizie completa, filtre si ulei si bineinteles distributia masinii.

In bord masina afiseaza 194k km, nu stiu daca sunt sau nu reali nici nu am intrat in discutie cu proprietarul despre treaba asta, eu oricum sper sa fie macar pe aproape de realitate avand in vedere cum merge masina.

Acum vreau sa stiu si eu pareri pro si contra motorului respectiv adica de 1.6 16v pe modelul respectiv de masina, la ce probleme sa ma astept cu ea, ce pica cel mai des la motorul respectiv, si care sunt cele mai des intalnite probleme, pentru ca pentru moment mi se pare al naiba de ciudat ca o masina din anul respectiv sa mearga fara nici cea mai mica problema.


--------------------
Renault Clio 2003 - BR28EVL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
johan
post 25 Dec 2019, 22:16
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 262
Joined: 13 November 10
From: München




Motor foarte fiabil, Am avut pe Scenic 2002 si l-am dus pina la peste 300000 Km apoi l-am vindut in stare f buna de functionare.
Schimburi de ulei regulate la intervale sub 10000 Km,distributie in rest benzina si talpa.
Foarte multumit


--------------------
Renault Koleos 2010, 2.5 16V 4x4
Eu cred în cal. Automobilul este un fenomen temporar !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristianovv
post 26 Dec 2019, 00:47
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 16 July 19




QUOTE(johan @ 25 Dec 2019, 22:16)
Motor foarte fiabil, Am avut pe Scenic 2002 si l-am dus pina la peste 300000 Km apoi l-am vindut in stare f buna de functionare.
Schimburi de ulei regulate la intervale sub 10000 Km,distributie in rest benzina si talpa.
Foarte multumit
*




Momentan asta am facut si eu de cand l-am achizitionat, am facut schimburile la achizitionare si distributia si in rest benzina si mers fara alte probleme.

Dar totusi eram curios sa stiu ce probleme apar pe la ele si la ce sa ma astept ca nu cred ca este un motor asa de perfect mellow.gif


--------------------
Renault Clio 2003 - BR28EVL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th April 2024 - 03:24
Dacia