Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Londra, Anglia, Bucuresti - Londra cu masina

geovany
post 8 Mar 2009, 00:58
Post #31


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 8 March 09




sa sti ca si eu te inteleg perfect si vreau si eu sa ma duc in londra cu masina. as vrea sa stiu cat ma costa taxele pana acolo si cu ce trec in londra. prin eurotunel sau cu ferry? si cat ma costa? in rest iti urez bafta si iti spun cum a fost drumul. eu vreau sa plec saptamana viitoare


--------------------
Dacia Logan MCV1.5dci 2007/Laureat - b-09-gpv
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
doctoru1980
post 8 Mar 2009, 01:31
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 283
Joined: 1 November 06
From: Bucuresti




Salutare,

Am fost vara trecuta in UK si am stat aproximativ 2 luni. Am fost la un trainning dar am avut si foarte multe zile libere.
Ca idee in Londra iti poti cumpara un bilet pentru un tur al orasului cu autobuzele acelea supraetajate. Costa 25 de lire si il poti folosi 24 de ore. Autobuzul te plimba prin toate punctele turistice. Poti cobori si vizita un punct turistic dupa care te poti urca din nou in autobuz si merge la urmatorul. Exista si un ghid electronic in autobuz. Deasemenea poti cumpara bilete mai reduse ca pret pentru intrarea in diferite locuri si muzee din autobuzele respective. Ai inclus in acest pret si o plimbare cu vaporasul pe Tamisa.
Cred ca in 2 zile poti vedea o foarte mare parte a Londrei. Deasemenea ca puncte de interes prin apropiere de Londra poti merge la:
Windsor (aici se afla castelul reginei Angliei - resedinta de vara) care este la aprox 50 km de Londra.
Oxford - este un oras foarte frumos si poti vedea universitatile - aproximativ 120-130 km de Londra te poti uita pe www.viamichelin.com sa vezi distantele exacte.
Bath - englezii spun ca este cea mai frumoasa statiune de la ei - aici gasesti niste bai romane construite prin 70 e.n.
Portsmouth - port - aici poti vizita vechile corabii engleze si exista si un turn foarte tare de aproximativ 170 de metri inaltime de unde ai o priveliste minunata.
Toate aceste orase nu sunt foarte departe de Londra. Maxim 2 ore de mers cu masina.
Eu am folosit masini inchiriate pentru a ma deplasa. E ok daca mergi prin Anglia cu masina cu volanul pe dreapta, dar cu volanul pe stanga e un pic mai greu.
Cel mai greu mi s-a parut la viraje, pentru ca aveam tendinta sa ma inscriu gresit pe banda dupa viraj (adica pe contrasens). Daca masina are volanul pe dreapta iti este mai usor deoare ca punct de reper iti iei ca linia continua, dupa ce virezi sa ramana mereu in dreapta ta.
Cu volanul pe stanga e mai dificil. Sincer, dificil mi s-a parut in prima zi de condus pe urma totul a fost ok.


--------------------
-8861 Logan/1300 2006/1972 - CharlesioNig
https://vgruk.com/ - visit vgruk
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
geovany
post 8 Mar 2009, 01:36
Post #33


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 8 March 09




mc pentru informatii. mai mult ma intereseaza cum ajung acolo. prin eurotunel asu cu ferry? si ma mai intereseaza cat costa. nu stiu cati bani am sa cheltui pe drum.

8 Mar 2009, 02:38:
nu stiu unde sa gasesc unde sa fac rezervari la eurotunel sau la ferry. poate stii ceva


This post has been edited by geovany: 8 Mar 2009, 01:38


--------------------
Dacia Logan MCV1.5dci 2007/Laureat - b-09-gpv
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nairam
post 11 Mar 2009, 10:05
Post #34


Posesor de bebelus...


Group: Members
Posts: 570
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Pentru Eurotunnel am gasit asta:
http://www.eurotunnel.com/ukcp3main
Vezi ca pretul difera in functie de ora si data la care vrei sa traversezi.


--------------------
Toyota Avensis 2009 Executive - 1.8 129 horses
Benzina, Culoare Light Olive, antijeg ....

Daca vrei sa fii fericit o clipa, razbuna-te, daca vrei sa fii fericit o viata, iarta !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vns.turcu
post 31 May 2009, 11:17
Post #35


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 29 May 09




Dupa 15Iunie vreau sa plec in Londra cu masina, nu am gps, merg singur, si am ales urmatoarea ruta,, Romania (Arad-Nadlag)--Ungaria--Austria--Germania--Belgia--Franta (Calais)--(Dover) Anglia cu ferry,
Daca vreti sa-mi oferiti ceva pareri despre traseu (mai multe detalii eventual), sunt binevenite, la ce peco-uri este mai buna motorina in afara ceva preturi daca se poate,
ma incurca putin acolo la Belgia-Franta (Calais) cu ferry boat-ul nu prea stiu exact ce este acolo.
Astept pareri.


--------------------
Peugeot 206 2007, 1.4 HDI - HD 07
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
machitza
post 2 Oct 2009, 09:26
Post #36


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 8 November 04




e cam ilogic ce vrei tu si nu pricep de ce vrei cu masina? daca itzi place sa conduci e ok. de vazut nu ai ce sa vezi pe drum pentru ca mergi pe autostrada. crede-ma, eu am mers cu autocarul pina la amsterdam si n-am vazut decit eoliene dalea. daca vrei sa mai vezi ceva mai pierzi o zi 2 pe drum,deci 4 la dus, total cam 5-6 pe drum. plus cheltuieli pe cazare si mincare, taxe autostrada, etc. eu unul n-as face asa ceva, decit daca as mai pierde timp sa vad si altceva.


--------------------
DACIA SOLENZA EUROPA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai60
post 6 Oct 2009, 10:52
Post #37


Membru


Group: Members
Posts: 197
Joined: 15 May 07
From: Bagshot, Surrey, UK




@machitza
De ce este ilogic ?
Nu a scris ca vrea sa se intoarca.
Poate a gasit un job acolo si vrea sa conduca masina lui ( volan stanga ) in Anglia !!!
Cu autocarul ( concediu ) am mers si eu pana acum cinci ani.
De atunci prefer sa merg cu masina personala multi km...... pe afara ( anul asta pana la Ocean ). Normal Atlantic.
In doua zile se face linistit drumul pana la Antwerp.
Daca tot vrei sa faci o chestie ( economie de timp ) mai bine iei avionul.


As dori si eu sa stiu totusi - este mai rentabil ( pret, timp ) sa traversezi cu ferry sau prin tunel ?


--------------------
Renault Scenic II Dynamique 2007, 1.5dci, 101cp, E3 :-(
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
petre 1
post 6 Oct 2009, 23:18
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 10 December 06
From: Bucuresti




Eu nu iti spun ca e mai bine cu avionul sau cu masina ...fiecare cu a lui dar vreau sa te felicit pentru destinatia aleasa coolspeak.gif ,iti vei aminti cu placere acest concediu.


--------------------
Renault Megane Sedan 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lecar
post 9 Oct 2009, 14:38
Post #39


Membru


Group: Members
Posts: 101
Joined: 10 June 05
From: Leeds, UK




QUOTE(Mihai60 @ 6 Oct 2009, 08:52)
@machitza
As dori si eu sa stiu totusi - este mai rentabil ( pret, timp ) sa traversezi cu ferry sau prin tunel ?
*



Preturile variaza, insa in mod normal e mai ieftin cu ferry. Daca rezervi din timp poti gasi si cu doar 25 lire de masina pentru un drum. Pe siteurile ferrysavers si aferry sunt aprope toate rutele.

In schimb prin tunel e mai rapid (vreo 45 min in loc de 1:30 sau 2 ore).


--------------------
Fiat Coupe 16v Turbo 195CP - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai60
post 3 Nov 2009, 13:44
Post #40


Membru


Group: Members
Posts: 197
Joined: 15 May 07
From: Bagshot, Surrey, UK




@nairam
Ai ajuns pana la urma in Anglia ?
Se preconizeaza o iesire in 2010 spre UK.
Cineva din familie smile.gif vrea sa se inscrie la o facultate. Si mai mult ca sigur vom merge. Normal, cu masina ph34r.gif si probabil traversarea cu Ferry.

This post has been edited by Mihai60: 3 Nov 2009, 13:47


--------------------
Renault Scenic II Dynamique 2007, 1.5dci, 101cp, E3 :-(
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
concurent
post 17 Dec 2009, 17:20
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 213
Joined: 18 January 07




nu ne faci un desfasurator al calatoriei ?


--------------------
Dacia Logan 1.5 DCI 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai60
post 1 Aug 2010, 18:45
Post #42


Membru


Group: Members
Posts: 197
Joined: 15 May 07
From: Bagshot, Surrey, UK




Redeschidem acest topic ?
Chiar nimeni nu a mai facut in ultimul timp drumul RO - UK cu masina ?
Cu Ferry sau prin tunel ?
Stau in cumpana. In septembrie trebuie sa plec spre UK. Trei persoane dus. Ne intoarcem doua. Mergem cu bagaj destul de mult ( nu mobila biggrin.gif ) . La avion ar costa mult.
Ce este mai convenabil si mai placut ? Masina sau avion ? Sunt adeptul calatoriilor lungi. Mai vezi cate ceva.
Ajungand in UK ( nu Londra ! ) stau ~ doua saptamani. Pentru a umbla pe acolo nu este mai convenabil sa merg cu masina mea de aici decat sa inchiriez sau sa platesc pentru transportul lor ?


--------------------
Renault Scenic II Dynamique 2007, 1.5dci, 101cp, E3 :-(
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
micutu
post 8 Aug 2010, 13:50
Post #43


Membru incepator


Group: Members
Posts: 94
Joined: 6 November 04
From: Bucuresti




s-a mai discutat despre astea: uite aici un link


--------------------
Logan 1.6 Laureate & Ambition - B66__ & B59___
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
namidee
post 8 Aug 2010, 14:09
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 418
Joined: 19 September 08
From: Frankfurt




Eu ma indoiesc de partea "mai vezi cate ceva". Daca mergi pe autostrada, nu vezi mai nimic, cu exceptia altor masini si a drumului. Daca o iei pe DN-uri, iti ia o gramada de timp.


--------------------
Dacia Sandero 1.4 MPI 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai60
post 15 Aug 2010, 16:30
Post #45


Membru


Group: Members
Posts: 197
Joined: 15 May 07
From: Bagshot, Surrey, UK




@micutu
Ultima postare din 2008. Cam veche nu crezi ?
@namidee
Daca trebuie sa transport mai multe bagaje pentru o persoana care va sta acolo un an crezi ca se poate cu avionul ? In europa este adevarat ca nu am ce vedea pe autostrazi dar in UK nu am fost inca si nu stiu cum este. Daca ajung acolo voi incerca sa fac deplasari cu masina mea nu sa inchiriez acolo ceva sau taxi-ul.

Oricum multumesc pentru raspunsurile la obiect blink.gif


--------------------
Renault Scenic II Dynamique 2007, 1.5dci, 101cp, E3 :-(
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skorpio_bog
post 24 Aug 2010, 21:14
Post #46


Sports cars are difficult to justify, but easy to love


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 6 September 06
From: UK/RO




Ma bag si eu pe topic. Deci la sfarsitul lui septembrie, inceputul lui octombrie vreau sa plec in UK (coventry) cu masina personala de la semnatura si voi sta cam un an pentru ca fac masterul acolo. Ca ruta am ales binecunoscuta: ungaria-austria-germania- franta-anglia.

As dori mai multe detalii legate de actele necesare, drum, etc. Am inteles ca trebuie sa imi schimb permisul si buletinul? Cat timp pot circula cu masina mea in anglia (cu numerele de RO)? Alte informatii sunt binevenite biggrin.gif La ferry sau la eurotunel trebuie rezervare inainte? sau pot sa trec si direct cum ajung acolo. Scuzati-mi ignoranta, dar ma gandesc ca e similar cu trecerea cu bacul peste dunare, ajungi acolo cu masina, platesti biletul si urci masina pe bac.
De asemenea unde se platesc taxe de drum(in ce zone) si eventual pentru cei care au mai fost pe aceasta ruta, locurile de oprire intre condus. Locuri unde recomandati sa alimentez? Am rezervor de 60L si cu un rezervor merg peste 1000 km. Distanta pana acolo e cam de 2800 km deci asta ar insemna ca plec cu plin de aici si ar trebui sa alimentez de 2 ori afara.

Multumesc anticipat grouphug.gif cheers.gif

This post has been edited by skorpio_bog: 24 Aug 2010, 21:48


--------------------
Renault Megane 4 RS Trophy 300 EDC 2019
VW T-Cross SEL 2020
Fiat 500 0.9 Twinair 2012
Renault Megane 2 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihai60
post 26 Aug 2010, 15:50
Post #47


Membru


Group: Members
Posts: 197
Joined: 15 May 07
From: Bagshot, Surrey, UK




Am cerut si eu o periada informatii dar am renuntat.
Nu din cauza neprimirii nici unui raspuns.
Voi merge cu avionul.


--------------------
Renault Scenic II Dynamique 2007, 1.5dci, 101cp, E3 :-(
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andrei13
post 7 Sep 2010, 03:34
Post #48


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 7 September 10




skorpio_bog , niste date de contact biggrin.gif poate ne intalnim pe drum, daca nu ...in coventry sigur, vin in ro peste o saptamana si poate ma ajuti cu niste informatii sau eu pe tine biggrin.gif cine stie ...si la urma oricum aman2 vom fi fericiti cand iesim la o bere hai salut ph34r.gif


--------------------
Kia Cerato 2005 1.6 LX - LD55ZBC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bendercasim
post 10 Sep 2010, 19:03
Post #49


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 10 September 10




@skorpio_bog si eu trebuie sa ajung peste o luna in UK si ma duc tot cu masina. Ai aflat ceva despre traseu? Pe ruta data in mare de tine se plateste taxa in HU,A , in Germania stiu ca nu, iar in Franta habar nu am daca sunt taxe sau nu. Totusi poate ne da cineva detalii despre traseul Romania--Anglia...


--------------------
Dacia Logan 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 10 Sep 2010, 20:32
Post #50


membru


Group: Members
Posts: 4.516
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




In Franta se platesc segmete de autostrada. Intra pe viamichelin.com, seteaza-ti traseul si vezi cat ai avea de platit.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andrei13
post 17 Sep 2010, 19:45
Post #51


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 7 September 10




Anglia-Franta(feribot-60 lire dus-intors) - franta - belgia - olanda - germania(mare ca draq, nu se mai termina, 30c sa te pisi la peco) [fara rovinieta] - Austria (7,50 euro rovinieta)- Ungaria [6,50euro]

Kia cerato 1.6 - 4 plinuri sad.gif dar sub 130 n-am prea mers, ori mergi pe prima banda cu 80-90 odata cu tirurile ori pe banda din mijloc 120-130 , drumuri in lucru sunt in germania si ungaria , cum scapati de romania drumuri ca in palma wink.gif DRUM BUN!


--------------------
Kia Cerato 2005 1.6 LX - LD55ZBC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bendercasim
post 18 Sep 2010, 14:01
Post #52


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 10 September 10




trebuie neaparat mers prin Olanda ? ai folosit GPS ,ceva? cat ai facut din franta pana la granita la noi? mersi


--------------------
Dacia Logan 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dex_tm
post 18 Sep 2010, 15:50
Post #53


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 18 September 10




nu ai de ce sa treci prin olanda numa daca vrei sa ocolesti, eu am facut de curand romania anglia, daca ai gps e f simplu .... te ti dupa el si n-ai treaba, taxe de drum, austria ungaria si rovinieta noastra, eu am facut prostia sa trec cu eurotunelu fara rezervare 210 euro, daca iti faci rezervare la fery e destul de ieftin, in jur de 50 de euro, in rest, mai nik de vazut in mare parte doar autostrazi

sunt curios daca stie cineva cat poti sta cu masina inmatriculata in ro in anglia


--------------------
Peugeot 206HDI 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andrei13
post 18 Sep 2010, 18:08
Post #54


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 7 September 10




nici eu nu credeam ca trec prin olanda... asa m-a dus gps-ul sad.gif odata m-am trezit acolo ...ce sa-i fac , nu pot sa-ti zic ca am facut ca eu am oprit in austria la matusamea si am dormit 6 ore ...am mancat bine si dupa 10 ore asa am plecat deacolo , odihnit, satul etc, + ca am dormit prin germania de 2x cate 1h bucata

18 Sep 2010, 18:09:
dex_tm .. dupa lege 6 luni ..apoi trebuie sa iesi din tara si sa intri iar , am un prieten care e acolo de 8 luni fara sa fi iesit din uk ..nu i-a zis nimeni nimik...si eu sunt curios ce o sa fac sad.gif

This post has been edited by Andrei13: 18 Sep 2010, 18:09


--------------------
Kia Cerato 2005 1.6 LX - LD55ZBC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dex_tm
post 18 Sep 2010, 22:18
Post #55


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 18 September 10




ms mult o sa fac o iesire doar sa fiu sigur

nush exact care a fost procedura la vama m-a inregistrat sau nu ca am intrat in tara ... adica actele masini nu mi le-a cerut nimeni din romania pana aici in londra, nici macar un control de rutina si nici macar la vama in ungaria sau franta(vama engleza la intrarea in eurotunel)


--------------------
Peugeot 206HDI 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
13Tdi
post 18 Sep 2010, 23:51
Post #56


Membru


Group: Members
Posts: 123
Joined: 10 October 06
From: Adjud, Vrancea




salut
eu zic ca treceti prin olanda, am fost de doua ori cu masina in londra condusi tot de gps si am trecut si prin olanda


--------------------
Ford Focus 2007 - 22Tdi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dex_tm
post 19 Sep 2010, 00:09
Post #57


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 18 September 10




in mod normal ocolesti daca ajungi in olanda, ca o iei nord din germania in mod normal o iei pe la koln - aachen si direct in belgia, si din belgia direct franta si calais, acu depinde cum iti setezi ruta la gps

QUOTE(13Tdi @ 18 Sep 2010, 23:51)
salut
eu zic ca treceti prin olanda, am fost de doua ori cu masina in londra condusi tot de gps si am trecut si prin olanda
*




--------------------
Peugeot 206HDI 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andrei13
post 19 Sep 2010, 09:52
Post #58


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 7 September 10




si eu zic ca prin olanda am ocolit unpic,dar au drumuri f bune si imd treci


--------------------
Kia Cerato 2005 1.6 LX - LD55ZBC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bendercasim
post 19 Sep 2010, 10:53
Post #59


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 10 September 10




Bun. Deci koln - aachen si pe urma banuiesc spre Bruxelles, e bine ca am un reper pe drum. Eu am gasit fery f ieftin de la Dunkerque catre Dover cu Norfolkline. Am ceva de mers si prin UK pentru ca merg spre sud spre Plymouth


--------------------
Dacia Logan 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rodi
post 8 Dec 2010, 09:25
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 648
Joined: 2 November 10




In Eurotunnel merge mai repede dar poti avea si surprize cum am avut eu, cand s-a oprit pe la mijloc biggrin.gif de distanta si a stat acolo 1/2 ora: Seful de vagon se uita la mine, eu la el, intrebator... La care seful de vagon a ridicat din umeri si a zambit... Brrr, ma gandeam ... stiti voi la ce ? Ca viata bate filmul biggrin.gif

Norfolk - line este si mai vesel ca ambianta, mai un suc, mai o cafea, si vezi coastele albe celebre ale Dover-ului... Vedeti ca au o poteca de trekking, pe varfurile litoralului plecand din Dover.

This post has been edited by rodi: 8 Dec 2010, 09:29


--------------------
--- --- --- - ---
E PUR SI MUOVE (it. - cit.)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 10:42
Dacia