Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

23 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Recomandare anvelope de vara

atipiq_nightmare
post 27 Sep 2012, 11:58
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 253
Joined: 14 June 10




Chiar are importanta la o masina de 80 de cai cu ce cauciucuri mergi? Sunt cele mai bune alea care ti le permiti. smile.gif


--------------------
Megane RS 225 Nimbus Grey 2007
Milltek Decat 2.75"+Catback 3" K-TEC Racing,ITG Cold Air Intake,FERODO DS2500 Rear Brake Pads,MILLERS CFS Competition Fully Synthetic Engine Oil, etc.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 27 Sep 2012, 12:04
Post #32


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.826
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Eu zic ca are ... pentru ca franezi mai bine, poti ajunge la viteze maricele si cu cea de 80 cai si ai nevoie sa "stea" pe drum ok .... si mai sunt .... nu stiu de ce esti mirat ...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan22y
post 27 Sep 2012, 12:12
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.501
Joined: 7 June 06
From: Wallendorf




QUOTE(atipiq_nightmare @ 27 Sep 2012, 12:58)
Chiar are importanta la o masina de 80 de cai cu ce cauciucuri mergi? Sunt cele mai bune alea care ti le permiti. smile.gif
*


105, te rog biggrin.gif
Conteaza cu ce cauciucuri mergi, foarte mult: sa fie specifice anotimpului, sa aiba review-uri ok, raport pret/calitate/performante bune...


--------------------
R M 8 - HD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alt_radu
post 27 Sep 2012, 12:51
Post #34


Băgător de seamă ...


Group: Members
Posts: 261
Joined: 15 May 11
From: Bucuresti




Te invit sa mergi cu un logan de 1.4 incaltat cu celebrele cauciucuri (pardon, plastice) kormoran si sa vezi ce misto e cand tre sa franezi sau sa pleci de pe loc sa te bagi si iti patineaza.

Chit ca ai doar 80 de cai si nu 225 pe ploaie tre sa poti evacua apa de pe carosabil ca altfel la 100 faci o acvaplanare de toata frumusetea.

Pot continua cu exemple ...


--------------------
Renault Megane 2.1 1.5dCi 2005 - B-XXX-JIE
Faceti motorina cat vreti ca eu tot de 50 Ron alimentez.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
atipiq_nightmare
post 27 Sep 2012, 14:35
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 253
Joined: 14 June 10




@ cj98czh nu prea e relevant ce spui tu cu franarea cand vad ca pe forum toti cauta placutele cele mai ieftine.
@ Alt_radu canelurile de pe cauciuc sunt pentru evacuarea apei . Exceptand slick`urile. Scoti masina doar cand ploua? Vad ca numai despre apa vorbesti smile.gif

This post has been edited by atipiq_nightmare: 27 Sep 2012, 14:47


--------------------
Megane RS 225 Nimbus Grey 2007
Milltek Decat 2.75"+Catback 3" K-TEC Racing,ITG Cold Air Intake,FERODO DS2500 Rear Brake Pads,MILLERS CFS Competition Fully Synthetic Engine Oil, etc.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 27 Sep 2012, 14:38
Post #36


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.826
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(atipiq_nightmare @ 27 Sep 2012, 15:35)
cand vad ca pe forum toti cauta )
*



Cred ca generalizezi cam mult, sunt multi care isi "rasfata" masinile cu piese e calitate .... ca sunt si destui care se uita dupa ieftinituri ... de acord cu tine ... dar sa spui ca toti .... cam mult ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valikris2002
post 27 Sep 2012, 14:59
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 943
Joined: 11 November 05
From: roman,neamt




@atipiq_nightmare: EXAGEREZI !! cu cei 225 cp si cu cei 80 cp toti parcurgem aceleasi drumuri si conditii meteo, unii mai sportiv, altii mai familisti mai usurel, insa situatiile de urgenta le au toti. Atunci e nevoie sa isi faca facuta prezenta cauciucul!


--------------------
megan sedan manager 1.5 dci, 85 cp 26-10-2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
atipiq_nightmare
post 27 Sep 2012, 16:31
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 253
Joined: 14 June 10




valikris2002 usurel ca iti crapa buza, purtam niste simple discutii aici smile.gif


--------------------
Megane RS 225 Nimbus Grey 2007
Milltek Decat 2.75"+Catback 3" K-TEC Racing,ITG Cold Air Intake,FERODO DS2500 Rear Brake Pads,MILLERS CFS Competition Fully Synthetic Engine Oil, etc.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_69
post 27 Sep 2012, 20:52
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.322
Joined: 16 February 10
From: Curtea de Arges




Am si eu de iarna Pirelli.

Ce-i drept sunt cam zgomotaoase mai ales daca este uscat(dar nu ai ce face ca este legea si trebuie puse chiar daca nu ninge).

Spuneam ca sunt putin zgomotoase si usor creste consumul, dar la drum mai ales pe zapada ma ajuta.


--------------------
renault Megane IV 2018 renault sedan IV
inca renault megane II si nou in renault megane sedan IV gris titan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alt_radu
post 28 Sep 2012, 00:02
Post #40


Băgător de seamă ...


Group: Members
Posts: 261
Joined: 15 May 11
From: Bucuresti




@atipiq: vrei sa disctam hai sa discutam:

Caneluri sunt doar pe arbrori .. aia de transmisie pe care anumite piese trebuie sa se miste (nu foarte des).

Nu o tin doar cu apa dupa cum ti-am dat primul exemplu am inceput cu un tip de anvelopa testat pe un logan de mine, nu din auzite.

Chit ca ai Megane RS (masina pe care mi-o doresc, de ce sa mint) de cate ori folosesti mai mult de 100 de cai putere?

Daca zici ca profilul (santuri, caneluri, cum vrei tu sa le zici) anvelopei este pentru evacuarea apei si toate sunt la fel de bune te invit sa iei o curba de care iti depinde viata la 130-140 km/h cu niste anvelope kormoran, matador, sava & company, si sa nu te miri ca iti va fi cules creierul de pe ceva.

PS. Proful meu de Dinamica Autovehiculelor mi-a spus in primul curs o chestie care m-a marcat: "Cand alergati cu 200 ganditi-va ca masina voastra sta pe suprafata a patru palme, in acel moment sa nu va mirati ca nu mai puteti lua curba." Prefer ca palmele alea sa fie de acelea al dracului de aderente chit ca nu rulez cu 200 niciodata cu cei 80 de CP ai mei.

PS 2. Prefer sa ma stiu cat de cat in siguranta (cauciucuri, placute, discuri, directie, articulatii).


BTW. sa stii ca inginerii franceji, nemtzi sau ce natie vrei tu nu sunt idioti, daca maresti diametrul evacuarii nu obtii mare lucru, daca rulezi cu ulei de "competitie" nu faci motorul mai bun, iar daca ai placute tapene pe discuri de fabrica (si nu ceramice) nu schimbi mare lucru. Apropo daca forta ta de franare depaseste coeficientul de aderenta longtudinal al anvelopei te poti *** pe ele, in regim de circuit sau drumuri de munte foarte virajate si in coborare atunci intradevar fac diferenta impreuna cu discurile adecvate. Asta doar in momentul in care apare Brake Fade-ul.

Sunt fan Reno ca raport calitate pret, dar pe Insignia 2.0 turbo am impresia ca sunt ventilate pe spate wink.gif.

Imi pare rau de OFF-Topic, dar ...


--------------------
Renault Megane 2.1 1.5dCi 2005 - B-XXX-JIE
Faceti motorina cat vreti ca eu tot de 50 Ron alimentez.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
atipiq_nightmare
post 28 Sep 2012, 10:14
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 253
Joined: 14 June 10




Crede`ma ca folosesc de caii masinii de fiecare data cand am ocazia (imi e martor conusumul de pe bord), altfel imi luam 1.5dci.
Mersi ca m`ai corectat ( ... iguranța condusului pe timp de ploaie.
Pentru a evita acvaplanarea pe canelurile transversale principale de pe umărul exterior al anvelopei au fost modelate și caneluri separate pentru stocarea apei (Swoop Gooves). Aceste crestături elipsoidale rețin mai multă apă, deoarece crește volumul canelurilor transversale... ) . Daca vrei iti dau linkul sa le trimiti si lor cu mail si greseala de exprimare.

BTW am o evacuare mai mare deoarece se simte ceva( Sunt realist nu ca aia care`si pun o toba si mai au 20 de cai la masina ), merg cu un ulei de competitie deoarece se incalzeste motorul mai repede.
Pe insignia poate sa aiba 6 pistonase nu ma prea intereseaza smile.gif
OFF: esti bun de dat sfaturi tu si proful tau de Dinamica Autovehiculelor. Ar trebui sa incepi cu firmele de tuning sa le spui sa nu`si mai bata capul ca o fac degeaba atat timp cat exista inginerii francezi si nemti smile.gif

This post has been edited by atipiq_nightmare: 28 Sep 2012, 10:32


--------------------
Megane RS 225 Nimbus Grey 2007
Milltek Decat 2.75"+Catback 3" K-TEC Racing,ITG Cold Air Intake,FERODO DS2500 Rear Brake Pads,MILLERS CFS Competition Fully Synthetic Engine Oil, etc.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rombul
post 29 Sep 2012, 11:36
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 568
Joined: 28 November 07
From: bucuresti




anvelope de vara Barum bravuris 2 si merg foarte bine profil asimetric


--------------------
renault megane 2 1,5 dci 85 cp 2007 - B-21- ....
Vcker's Supermarine Spitfire IX B Motor Rolls ROYCE MERLIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danvizi
post 24 Jan 2013, 09:20
Post #43


Membru


Group: Members
Posts: 135
Joined: 5 January 12
From: Slatina




Salutare.
Anvelopele masinii mele de vara sunt inca cele originale GoodYear NCT5 (DOT 5007). Au 65000Km.
In primavara vreau sa-mi cumpar altele. Acestea sunt acum destul de zgomotoase (sigur din cauza ca sunt batrane, rigide si aproape slick).
Am gasit mai multe modele si marci. Ma intereseaza in mod special zgomotul la rulare (ce diferenta este intre 66dB si 73dB in timpul rularii?? - este sesizabil sau numai marketing????)
1. NanKang NK Comfort Eco-2 205/55 R16 91V 300 lei bucata
2. GoogYearEAGLE NCT 5 205/55 R16 91V 375 bucata (ca ale mele dar noi noute biggrin.gif )
3. Dunlop SP SPORT 01 205/55 R16 91H MO 376 bucata
4. Dunlop SP SPORT MAXX TT 205/55 R16 91W 388 bucata.

Mentionez ca au fost selectate in functie de zgomotul de rulare 66dB. In prezent cauciucurilke mele de iarna sunt Tigar Winter care sunt mai silentioase ca GoogYear-ul meu de vara Eagle NCT5 - dar vechi.

Daca aveti alte sugestii si niste preturi mai bune astept cu nerabdare.
Tin sa mentionez ca nu conduc sportiv sau violent.
Ar fi tentant si unele second - ceva gen rulate max 5000Km la 800 - 1000 lei 4 bucati.

P.S. Eu fac cam 5000-6000 Km/an.


--------------------
Renault Megane Sedan 1.5 dci 86 cp 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ritter
post 24 Jan 2013, 11:33
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.169
Joined: 17 February 10




DUNLOP sunt cele mai bune dpdv al aderentei si franarii. Unii ar spune ca se duc mai repede, cam pe la 50.000 km, ceea ce este corect. DAR pentru cei care fac putini km pe an, ca tine, asta este ideal pentru ca dupa 5 ani oricum ele imbatranesc si crapa (indiferent de marca de cauciuc). Ori in 5 ani tu faci cam 30-40.000 km si trebuie sa le schimbi.
Cat despre zgomotul la rulare, ma lashi.... tongue.gif , doar Megane-ul e o masina ffff silentioasa si zgomotul numai de la anvelope venea, nu ?! radmasa.gif


--------------------
Fost Renault Megane 2.2 Bicorp 1.6 16V 2007 Sport Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eugenTL
post 24 Jan 2013, 12:31
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.642
Joined: 16 September 08
From: Tulcea/Bucuresti




@danvizi: Uita-te si peste Nankang Ns2.
Si eu vreau sa-mi iau niste anvelope si m-am tot documentat si am ramas la acest model, care este destul de laudat pe multe forumuri din afara; in plus are un raport pret/calitate bun.

This post has been edited by eugenTL: 24 Jan 2013, 12:31


--------------------
Renault Megane II my edition (18+low+r26 look)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexumf
post 25 Jan 2013, 11:19
Post #46


MEMBRU CHELIOS


Group: Members
Posts: 775
Joined: 9 July 08
From: Bucuresti




O sa radeti, insa acest model de la Matador m-a facut sa-mi schimb pararea despre marca...IN BINE

In prezent eu am pe masina Dunlop Sport Maxx pe care am dat toti banii si imi vibreaza volanul intre 80 si 110. Se pare ca nu din echilibrat vine problema (jantele sunt noi) ci ca ar fi ovalizate anvelopele.
Deci, pe 17" nu cred ca exista cauciucuri de KK si in mod cert m-as bucura de diferenta castigata de pe urma achizitionarii acestor anvelope fata de unele "premium" care vin cu diverse bonusuri...si credeti-ma sunt patit

Aceeasi anvelope pe Q7(alta dimensiune tongue.gif )...aceeasi problema...macar acolo am reusit sa le schimb pe garantie. Asta a fost motivul pt care am optat pt Dunlop...am zis ca daca s-a ales profilul si modelul respectiv pt o masina ca asta, clar imi pot rasfata si eu Megane-ul cu ce e mai bun. Sa zicem ca de acum inainte nu o sa-mi mai rasfat masina cu fite premium...

This post has been edited by alexumf: 25 Jan 2013, 11:27

Attached thumbnail(s)
MP_46.jpg ( Size: 68.94k ) Number of downloads: 1261


--------------------
Renault Megane Coupe 2006
RENAULT MEGANE COUPE 1.6 16v 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danvizi
post 25 Jan 2013, 11:25
Post #47


Membru


Group: Members
Posts: 135
Joined: 5 January 12
From: Slatina




Am facut un tabel cu preturi si noile clasificari. Preturile sunt pe bucata cu TVA inclus. Sunt numai modele cu zgomot mic la rulare. Ce parere aveti de ele? Sunt modele si cu protectie de janta si un model runflat.
Se poate lua de undeva mai ieftin?

Attached thumbnail(s)
Cauciucuri_vara_205_55_16.jpg ( Size: 1.01mb ) Number of downloads: 1466


--------------------
Renault Megane Sedan 1.5 dci 86 cp 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valikris2002
post 25 Jan 2013, 11:54
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 943
Joined: 11 November 05
From: roman,neamt




cu siguranta ca sunt si mai ieftine incepand de la primul model este de la 307 ron pret afisat insa stau cam prost cu stocul. Eu am tinut pe masina bridgestonele b390 4 ani si aproximativ 40 mii km, am pus goodyear optigrip care au un zgomot la rulare de 70db insa mie mi se par ca au un zgomot la rulare o idee mai tare decat ce aveam inainte. Pe mine nu ma deranjeaza atata timp cat la franare pe umed, uscat etc isi face treaba, eu zic ca s-au mai lasat si chederele, dupa 5 ani nu mai e masina noua, si nici drumurile noastre nu sunt ce ar trebui sa fie. In concluzie ar trebui sa te uiti la alceva decat zgomotul unei anvelope


--------------------
megan sedan manager 1.5 dci, 85 cp 26-10-2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gill_ro
post 25 Jan 2013, 12:10
Post #49


..Nici paine fara munca, nici munca fara paine..


Group: Members
Posts: 2.349
Joined: 1 February 07
From: Bucuresti




QUOTE(danvizi @ 24 Jan 2013, 09:20)

2. GoogYearEAGLE NCT 5 205/55 R16 91V 375 bucata (ca ale mele dar noi noute  biggrin.gif )
3. Dunlop SP SPORT 01 205/55 R16 91H MO  376 bucata

*


Eu iti recomand anvelopele de la punctul 3, le am pe masina si se comporta bine spre foarte bine atat pe asfalt uscat cat si pe asfalt umed (in categoria lor de pret).
Cat despre Eagle-uri am avut pana acum 2 seturi ( 8 anvelope ) si 4 dintre ele au facut galme dupa o anumita perioada de exploatare wacko.gif


--------------------
Renault Megane II.1 / Megane IV GT /// 2004 Sedan Privilege 1.5 dci / 2017 GT 1.6 dci - = B-006-ILL
Mi-e grea maturitatea, mi-e greu să fiu docil,
Aș da orice pe lume să redevin copil!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danvizi
post 7 Mar 2013, 18:47
Post #50


Membru


Group: Members
Posts: 135
Joined: 5 January 12
From: Slatina




Salutare.
Incepand de azi la Metro sunt anvelope Dunlop Sport Maxx 205 55 16 91W la pretul de 399,90cu tva. Dar la achizitionarea a 4 bucati tva se returneaza direct pe factura, adica pretul pe anvelopa devine 333 lei. In acest pret este inclus si montarea si echilibrarea (care costa cel putin 15 lei/roata).

La Selgros erau Pirelli Cinturato P7 facute la mine la Slatina (Made in Romania) DOT 2013 la 350 lei dar fara oferta de TVA inapoi.
Mai erau Debica Primo la 320 cu TVA dar erau la oferta si returnau TVA pe factura - pret platit in final cam 270 lei de anvelopa (tot DOT 2013).
Mare atentie la DOT. Erau anvelope de vara Dunlop cu DOT 2010.

Care dintre Dunlop Sport Maxx si Pirelli sunt mai bune (mentionez ca le-am vazut efectiv doar pe cele Pirelli).
Astept parerile celor care au folosit aceste tipuri de anvelope. Multumesc.


--------------------
Renault Megane Sedan 1.5 dci 86 cp 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cypry Brasov
post 8 Mar 2013, 10:24
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 725
Joined: 4 January 13




Iarna asta am cumparat GOODYEAR DURAGRIP !arata bine acum sunt curios cum o sa tina masina pe sosea!

8 Mar 2013, 10:26:
vad ca toti au dat pretul 208lei bucata!


This post has been edited by Cypry Brasov: 8 Mar 2013, 10:26


--------------------
DACIA Duster 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vlad12
post 8 Mar 2013, 13:02
Post #52


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 22 August 12




QUOTE(danvizi @ 7 Mar 2013, 18:47)
Salutare.
Incepand de azi la Metro sunt anvelope Dunlop Sport Maxx 205 55 16 91W la pretul de 399,90cu tva. Dar la achizitionarea a 4 bucati tva se returneaza direct pe factura, adica pretul pe anvelopa devine 333 lei. In acest pret este inclus si montarea si echilibrarea (care costa cel putin 15 lei/roata).

La Selgros erau Pirelli Cinturato P7 facute la mine la Slatina (Made in Romania) DOT 2013 la 350 lei dar fara oferta de TVA inapoi.
Mai erau Debica Primo la 320 cu TVA dar erau la oferta si returnau TVA pe factura - pret platit in final cam 270 lei de anvelopa (tot DOT 2013).
Mare atentie la DOT. Erau anvelope de vara Dunlop cu DOT 2010.

Care dintre Dunlop Sport Maxx si Pirelli sunt mai bune (mentionez ca le-am vazut efectiv doar pe cele Pirelli).
Astept parerile celor care au folosit aceste tipuri de anvelope. Multumesc.
*




Daca Metro te trimite la un service in spate la Metro Pallady sa pui cauciucurile mai bine dai 15 lei/roata. echilibrare facuta prost, plus ca le-a luat cam 2 ore sa schimbe 4 cauciucuri. Eu daca stiam ca asa sunt nu ma mai complicam.


--------------------
Renault Megane 2.2 1.5 dci 60 kw 82 cp Privilege/2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cypry Brasov
post 8 Mar 2013, 23:33
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 725
Joined: 4 January 13




Pana la urma cumperi ce cauciucuri iti permiti ca nu toti posesorii de renaulturi au rs(cu toate ca mie unul nu mi se pare o masina foarte inaccesibila, nu e mare fita sa dai 7mii pe un rs)dac mergi decent si nu fortezi cred ca si kormoranurile si alta game mai ieftine isi fac bine treaba!


--------------------
DACIA Duster 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ritter
post 9 Mar 2013, 07:30
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.169
Joined: 17 February 10




QUOTE(danvizi @ 7 Mar 2013, 18:47)

Care dintre Dunlop Sport Maxx si Pirelli sunt mai bune (mentionez ca le-am vazut efectiv doar pe cele Pirelli).
Astept parerile celor care au folosit aceste tipuri de anvelope. Multumesc.
*



Dunlop categoric


--------------------
Fost Renault Megane 2.2 Bicorp 1.6 16V 2007 Sport Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
blastocel
post 9 Mar 2013, 10:05
Post #55


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 27 February 12




Eu posed un CC, si in principiu, ar trebui sa fiu foarte atent la zgomot.
Din experienta mea de 4 sezoane cu cauciucuri de vara in care am schimbat doua randuri parerea mea este ca pentru drumurile noastre zgomotul produs de anvelope e un lucru relativ!
Masina mea a venit cu Dunlop SP Sport Maxx, iar anul trecut am dat intamplator peste niste Continental sport contact 2. Norocul meu e ca am jentile de 17, iar preturile sunt mai mult decat indecente!
Concluzia dupa ce am tot batut D1 si mai nou autostrada Bucuresti - Ploiesti este ca nivelul de zgomot fara acoperis este cam acelasi. Legat de ea capotata, nu stiu ce sa zic, nu simt diferente prea mari. Cred ca tine foarte mult si de viteza de rulare. La 170-180 pe o autostrada buna din Grecia ambele marci s-au prezentat decent. biggrin.gif



--------------------
Renault Renault 2005 Megane II Cabrio
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
shyck
post 9 Mar 2013, 14:19
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 620
Joined: 24 August 05




QUOTE(atipiq_nightmare @ 27 Sep 2012, 11:58)
Chiar are importanta la o masina de 80 de cai cu ce cauciucuri mergi? Sunt cele mai bune alea care ti le permiti. smile.gif
*




asa este.

eu de exemplu am motrio, made in portugal, de care sunt mai mult decat multumit. mai ales ca mi-au fost aduse NOI pe sub mana la 100 RON bucata biggrin.gif

inainte am avut goodyear, f bune, au tinut 60000 si mai aveau floare

de iarna am yokohama - cele mai bune si bridgestone - cand au fost pe fata nu plecam de pe loc biggrin.gif


--------------------
Renault Megane IV Estate 2018 GT 205
Ex: Renault Megane II Sedan 1,6 16V 2003 Privilege + Cruise
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danvizi
post 9 Mar 2013, 19:28
Post #57


Membru


Group: Members
Posts: 135
Joined: 5 January 12
From: Slatina




Azi am fost in Metro. Erau anvelope Dunlop SP Sport Fast Response DOT 4712 Made in Germany. Acelasi pret ca cele Sport Maxx. Care sunt mai bune dintre ele? Multumesc.


--------------------
Renault Megane Sedan 1.5 dci 86 cp 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CatalinBI
post 9 Mar 2013, 21:17
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 259
Joined: 10 April 09




tu nu ai ca face cu banii... la 4-500 de lei/set gasesti niste anvelope decente sh cu care la cei 5000 km/an mergi lejer 3 ani.... ce naiba vrei sa dai 1600 pe niste anvelope pe care eventual le distrugi intr-o sina de tramvai sau o gropa de pe meleagurile noastre de kkt....

si inca o chestie, pe tine te intereseaza mai mult zgomotul produs de anvelopa decat aderenta, la drumurile noastre, care sunt foaaaaarte bune, chiar crezi ca asta a important? daca te duci la mare si pana la fundulea parca dai de betoanele alea si de imbinari si face masina de parca era trenul pe sine cand trecea de la o sina la alta, conteaza anvelopa ce zgomot face?

This post has been edited by CatalinBI: 9 Mar 2013, 21:21


--------------------
Megane II 1.5DCI - 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ritter
post 10 Mar 2013, 07:05
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.169
Joined: 17 February 10




Foarte bine spus. Bravo !


--------------------
Fost Renault Megane 2.2 Bicorp 1.6 16V 2007 Sport Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 10 Mar 2013, 10:34
Post #60


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Am tinut Goodyear NCT5 din fabrica pana au imbatranit (5 ani, 70.000 km). Desi mai aveau o gramada pana la martori de uzura, s-au crapat, au devenit zgomotoase, nesigure la franare etc.

Am trecut la cauciucuri sport: Continental SportContact (luate de pe forum cu 800 lei la 5.000 km) si Vredestein Sportrac 3 (350 lei bucata). Desi se vor uza mai repede, nu imi pare rau, nici nu vreau sa le tin mai mult de 3-4 ani. Dar macar am aderenta cat incape si directia e mai ferma.

Eu zic ca nu merita cauciucurile asa-zis ecologice, decat daca faceti 25.000 km pe ani si in 3 ani sunt gata.

Mai bine unele mai moi, dar mai performante din toate punctele de vedere (mai putin uzura in timp, evident).



--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
23 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 14:23
Dacia