Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Alternator nou probleme, Cablu secundar alternator

Turcu23
post 27 Feb 2017, 06:45
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 16 November 15




Buna ziua , am un reno grand scenic 2 din 2007 , motor de 2 l , de o saptamana am sc alternatorul ( nou) poblema la cel nou este mufa secundara cea care trimite informatia daca alternatorul alimenteza sau nu , mecanicu care mi a montat alternatorul a modificat mufa respectiva ca nu se inbina cu cea dupa alternator , dupa ce a fost totul pus la loc alternatorul a mers cam 5 6 km verificat cu ap de masura dupa care mi a aparut iar low battery si am masurat iar alternatorul -nimic aveam aceiasi V ca la baterie , dupa cateva verificari si verificat cablu de la alternator la baterie , am scos acea mufa si alternatorul a inceput sa alimenteze , problema e ca acum alternatorul baga dar eu tot am mesajul pe bord cu low battery, am bagat mufa invers , si la fel a disparut mesajul.pt 5 10 minute dupa care iar am verificat alternatorul si baga e ok , dar am mesaj cu low battery, ce pot face va multumeac , daca am gresit ca am creat un nou topic scuze , este prima data cand scriu aici, de urmarit si cautat am mai cautat , va multumesc frumos

This post has been edited by Turcu23: 27 Feb 2017, 06:48


--------------------
Reno Grand scenic 2 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan22y
post 27 Feb 2017, 11:07
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.501
Joined: 7 June 06
From: Wallendorf




Problema este ca alternatorul nu este cel original... sau nu s-a comandat dupa seria de sasiu a masinii. De acolo si problemele cu neprotrivitul mufei in alternator (ceea ce trebuia sa dea de gandit ca nu e compatibil) si cu informatia care o transmite mai departe.

This post has been edited by dan22y: 27 Feb 2017, 11:08


--------------------
R M 8 - HD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Turcu23
post 27 Feb 2017, 14:21
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 16 November 15




Multumesc mult de raspuns, alternatorul a fost cuparat dupa cartea masin, dar nu stiu sigur daca e original sau ....dar dupa cum se vede se pare ca nu 😕 Acum intrebarea mea , ce a as putea sa fac in momentul de fata , nu exista o solutie? In imaginea atasata am.facut cu rosu ce a indepartat mecanicu dupa mufa de la masina, la alternator nu a facut nici o modificare.Multumesc

Attached thumbnail(s)
Screenshot_2017_02_21_18_28_24_1.jpg ( Size: 1.07mb ) Number of downloads: 70


--------------------
Reno Grand scenic 2 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 27 Feb 2017, 14:31
Post #4


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Solutia ca sa functioneze este sa montezi alternator de origine/compatibil...si sa nu mai faci improvizatii la instalatia electrica!


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Turcu23
post 27 Feb 2017, 14:51
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 16 November 15




Multumesc, o sa ma duc inapoi la magazin, poate il schimba


--------------------
Reno Grand scenic 2 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 21:43
Dacia