Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Lumina slaba far halogen?

andrei.xd23
post 22 Jul 2020, 23:54
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 1 August 18




Salut, mi se pare ca nu vad mai nimic pe drum comparat cu literally orice alta masina. In principal ce am vazut e ca faza scurta e facuta si e si marcata ca DCR adica bi-xenon. Si e si lupa aia peste, cu halogen de abia ca trece lumina prin ea.

Si acuma vine nedumerirea mea, ce as putea sa fac? Daca bag xenon fara sa am si spritzierele alea pe bara + omologare ma cam ia politia. Cu led nu cred ca as rezolva mare lucru ca practic blocheaza o gramada lumina lupa aia care e peste faza scurta.

Posibil sa fie aia murdara si sa iasa la o curatare cu ceva chimicale?


--------------------
Renault Latitude 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AdR!@N
post 23 Jul 2020, 07:38
Post #2


Adrian


Group: Members
Posts: 1.166
Joined: 13 December 10
From: Timisoara




Lupa se poate curata pe interior cu un "somoiog" manuit cu dexteritate.
Eu am xenon, anul trecut am schimbat becurile pentru ca unul deja avea tenta mov, semn ca era pe duca. Inainte sa pun becurile noi am facut un somoiog dintr-o tija de plastic usor flexibila la capatul careia am pus o carpa de aia de sters ochelarii (merge orice carpa din material fin). Bagat pe gaurica becului si manuit cu grija am sters pe interior lupa, cred ca poti pulveriza pe somoiog putina solutie de geamuri ca sa se stearga mai usor.
Toata manevra asta, impreuna cu becuri noi de calitate a fost o imbunatatire vizibila a luminii.
Spor!

PS. sa verifici sa ai becul montat in pozitia corecta, de exemplu la laguna 2 cu halogen, destul de multi montau becurile rotite 180grd, la prima vedere asa parea ca potriveste, dar nu focalizau corect.


--------------------
Renault Latitude Luxury 2.0dCi CVA
Renault Laguna 2 - 1.9dCi 120CP, 333 333km+
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrei.xd23
post 23 Jul 2020, 17:49
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 1 August 18




salut, mersi. De montat gresit, cred ca e destul de greu sa il pun altfel ca se potriveste sa intre doar intr-un mod, e acolo un punct unde intra ceva bucata de metal.

o sa dau farul jos sa curat lupa aia pe interior, dar mi se pare ciudat ca are lupa, cred ca in principal a fost ceva reducere de costuri la renault, banuiesc ca au facut doar 1 singur far, pt xenon, si dupa o pus si halogene in el (adica pana la urma are marcaj de xenon pe el).


--------------------
Renault Latitude 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrei888m888
post 24 Jul 2020, 11:18
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 22 March 19




@Adrian, ai realizat operatiunea de stergere lupa cu farul demontat?


--------------------
Renault Latitude 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AdR!@N
post 24 Jul 2020, 11:24
Post #5


Adrian


Group: Members
Posts: 1.166
Joined: 13 December 10
From: Timisoara




Nu, demontarea farului presupune sa dai bara si grila jos.
Am folosit o tija de plastic flexibila si m-am "chinuit" la pozitie. Stergerea s-a facut prin rotirea tijei. Greu si anevoios... trebuie dexteritate si mare atentie.


--------------------
Renault Latitude Luxury 2.0dCi CVA
Renault Laguna 2 - 1.9dCi 120CP, 333 333km+
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 09:24
Dacia