Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

14 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Propunere de shimbare Codul Rutier, din nou

Garett
post 14 Jul 2009, 05:27
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.339
Joined: 4 June 05
From: Galati




Apropo de taiatul copacilor: Acum vreo saptamana am fost la Bucuresti, pe autostrada. Drumul de la Braila pana la Slobozia este o placere, drept, relativ liber, etc, si ...umbrit! Mai ales ca era vreo 3-4 pm. De la Slobozia la Drajna au taiat toti copacii, parca eram prin Sahara, imi batea soarele in ochi si cu mama parasolarului!
Asta si chestia cu politistii comunitari (ex-gardieni publici cu liceul facut prin corespondenta) sunt aberante. Deja se umfla in pene ca nu stiu ce prin Galati cand vad cate o masina oprita aiurea, cu conditia sa fie de la Dacie in jos. Seara la Elice cand e plin de Mercedesuri oprite aiurea nu-i picior de comunitar, decat din aia cu patru labe!


--------------------
No Reno Forever
"Tara asta a avut doua dezastre din '89 incoace: Iliescu si ProTV-ul!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 14 Jul 2009, 16:19
Post #32


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.218
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




As vrea sa stiu si eu de ce mi-o fost sters commentu' initial, ca offtopic sigur n-am fost, si nici limbajul nu-mi fu iesit din norme

QUOTE
Cei care merg cu dublul vitezei legale și sunt opriți în trafic, ar putea fi reținuți pentru 24 de ore. Pentru abaterile grave, permisul ar putea fi reținut chiar și trei ani.

Foarte bine. ori o sa-si faca politaii mai usor normele, ca de... spaga ca sa scapi din parnaie va fi semnificativ mai mare decat spaga sa scapi de amenda, ori cocalarii de doi lei vor conversa mai des cu "pretenii"
QUOTE
În plus, șoferii vor fi testați cu alcooltestul de fiecare dată când vor fi opriți,


Si mai bine... in momentul de fata, multi baga o bere la bord linistiti, ca de... nu mai au voie sa te opreasca fara motiv, nu? si si atunci, nu-ti da fiola decat daca te "simte". Asa ca daca te uiti seara, e plin de jmecheri cu trei gume in gura, sa nu se simta.


QUOTE

iar controalele nu se vor face numai de polițiștii de la rutieră, ci și de jandarmi și polițiștii comunitari.


aaaai de capu' meu. Comunitarii? Aia pe care pana si politaii "regular" ii considera prostovani?

QUOTE

O altă măsură, amendarea proprietarului mașinii, chiar dacă acesta nu s-a aflat la volan în momentul unei abateri de la Codul Rutier, a stârnit deja reacția Asociației Magistraților din România care consideră că prevederea încalcă drepturile omului. Cei care au venit cu propunerea explică faptul că în acest fel, autoritățile pot încasa amenzile mai repede.


Bullshit. pai atunci trec masina pe numele lu' soacra-mea, ca n-are carnet, sa-i ia ei punctele, nu? Cine o mai gandit si asta?

In alte tari cu apa calda, radaru' tre' sa faca poza la fatzaul soferului ca sa fie valabil...

QUOTE
Noutăți sunt și pentru viitorii șoferi. Poligonul ar putea redeveni obligatoriu. În plus, șoferii profesioniști ar putea să obțină permisul numai după probe de control al derapajului, acvaplanării și după teste de simulare a impactului și a răsturnării.


Pai ar cam trebui reintrodus poligonu', sa fie o urma de loc prin parcari cand sunt reduceri la bambu. ca m-am saturat de toate pisicutele care parcheaza un mini pe 3 locuri de parcare
QUOTE


O altă modificare îi vizează pe cei cu mopede și scutere. Ei vor putea să se plimbe doar dacă au permis de conducere. ATV-ul, considerat vehicul de teren accidentat, nu va mai avea ce să caute pe drumurile publice.

Le-o luat o mie de ani s-o gandeasca si pe asta...

QUOTE

Inițiatorii proiectului au venit și cu o propunere cel puțin inedită: copacii de pe marginea drumului să fie tăiați, ca să existe mai puține accidente grave. În acest moment, modificările sunt pe masa Consiliului Interministerial de Siguranță Rutieră. Documentul nu a primit încă avizul Poliției Rutiere.


Iar tampenia asta... e a nush-cata oara cand o aud. Copacii aia au rolul lor in pe drumurile astea. Protectie iarna la viscol, ajuta la ghidare noaptea (sa mergi noaptea cu faza lunga printr-un tunel facut din copaci e de-a dreptul odihnitor), sau in conditii adverse. Plus nimicuri cum ar fi amortizarea poluarii fonice.

Daca ar fi dupa mine, ar trebui sa mai fie un cordon de pomi, pe langa cel existent, dimensionat incat sa poata absorbi cat mai mult si din poluarea produsa de masini... Chestii simple. care nu trebuiesc intretinute, cum ar fi corcodusii (sau ceva fara fructe, ca iese prea multa tuica).

Dar banui ca aia care se plang sunt din orase in care cauti dupa un pom pana iti vine acru. Sau au alergie la verde.


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flamingo
post 14 Jul 2009, 19:31
Post #33


Membru "SPARKY Team"


Group: Banned
Posts: 1.064
Joined: 20 February 06
From: Bucuresti




QUOTE(klaus @ 13 Jul 2009, 19:21)
Lasand la o parte ca  e deocamdata un proiect (=vis umed), eu am citit la coada articolului:
QUOTE(realitatea)
În acest moment, modificările sunt pe masa Consiliului Interministerial de Siguranță Rutieră. Documentul nu a primit încă avizul Poliției Rutiere.
Mai e ceva drum pana departe.
*



Zilele trecute un mai-mare din Politie s-a cam usurat pe acest proiect. Cu alte cuvinte (nu intru in amanununte), a dat de inteles ca este o aberatie cam 75 % din el. Salut oricum ideea cu permisul pentru mopede.

QUOTE(klaus @ 13 Jul 2009, 22:05)
Treaba cu taiatul copacilor a mai fost discutata, chiar si cu documente guvernamentale, la http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=48572
*



O spui de parca s-a discutat in Camera Deputatilor sau in Senat. Tz, tz, tz...

QUOTE(dr_mKe @ 13 Jul 2009, 23:39)
Taiatul copacilor nu va rezolva mare lucru. Cele mai multe drumuri sunt dotate in primul rand cu santuri pe margini care de cele mai multe ori pecetluiesc soarta celor iesiti in decor.


Corect, acele sansturi sunt un fel de copaci orizontali. Nu intri in pomi, dar dai in sant. Mare scofala...

QUOTE(Garett @ 14 Jul 2009, 06:27)
Apropo de taiatul copacilor: Acum vreo saptamana am fost la Bucuresti, pe autostrada. Drumul de la Braila pana la Slobozia este o placere, drept, relativ liber, etc, si ...umbrit! Mai ales ca era vreo 3-4 pm. De la Slobozia la Drajna au taiat toti copacii, parca eram prin Sahara, imi batea soarele in ochi si cu mama parasolarului!


Imi pare rau ca ai amintit de Bucuresti. Nu cred ca din cauza asta au taiat copacii. Si apoi pentru soare s-au inventat ochelarii aia cu protectie UV, din aur, care fac minuni, danseaza, dar care costa multi bani. Nu ma refer la ochelarii de soare de 20-30 lei pe care-i gasim in piata...

QUOTE(bucatzel @ 14 Jul 2009, 17:19)
Bullshit. pai atunci trec masina pe numele lu' soacra-mea, ca n-are carnet, sa-i ia ei punctele, nu? Cine o mai gandit si asta?


Bine punctat colega. Masina alor mei este trecuta pe numele mamei mele car enu are permis si nici nu cred ca va avea vreodata pe lumea asta. Aici sunt total de acord cu acest proiect.

Deci are si parti bune dar siparti rele... Logic, din punctul meu de vedere, mai mult rele, ca doar traim in Romania si suntem condusi de regula de cretini care-si vad in primul rand de ale lor si apoi trag concluzii daca a fost sau nu a fost bine ce-au facut.


--------------------
HYUNDAI i10, full options 2008
A fost o data ca niciodata un Renault Clio DCI din 2004, full options, care s-a transformat intr-o zi de aprilie, in teren pentru casa...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caktuss
post 14 Jul 2009, 22:12
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.433
Joined: 7 May 05
From: Iasi




eu propun sa se infiinteze niste patrule cetatenesti, formate din cetateni ai urbei, cu experienta de viata , de varsta a treia, (pensionari ca ei au timp si nici nu prea dorm noaptea) care sa patruleze si sa aiba dreptul sa aresteze orice sofer care nu li se pare lor corespunzator.


--------------------
Renault Megane Sedan II 1.6 16v 05-2005 - numar cu gaura
m2 sedan expression 1.6 16v 06/2005
20 000 km (1/09/2006)
33 600 km (26/09/2007)
45 000 km (o3/01/2009)
50 000 km (03/06/2009)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mrija
post 14 Jul 2009, 23:13
Post #35


Membru Veteran


Group: Members
Posts: 671
Joined: 4 June 07
From: Baia Mare




Siguranta Rutiera romaneasca trebuie prima data sa invete la ce se foloseste un parapet metalic cu 10 picioare structura de rezistenta de 300kgforta/cmliniar si marcat corespunzator in rosu cu alb + semnalizatoare sub forma de teava, din aluminiu, reflectorizant si vopsit in alb-rosu sau portocaliu.

E o mare tampenie ceea ce vor ei sa faca cu copacii. Orice intersectie oricat de periculoasa ar fi, tot poate fii rezolvata prin pasaj, sens giratoriu etc etc. La Baia mare exista un loc in care centura se intersecta pana de cateva zile cu E85. II zicea intersectia mortii pentru ca in fiecare saptamana exista cel putin 1 accident in care sa moara cineva. Printre proiectele primariei pentru fluidizarea traficului, a fost inclusa si aceasta intersectie, intersectie care s-a transformat intr-un mare sens giratoriu, marcat si semnalizat corespunzator. Ori sunt idei si sunt puse in practica, ori nu sunt idei mai breze decat taierea copacilor, iar acei tampiti care propun modificarea codului rutier ar trebuii sa bubuie de atata prostie in fata a 18 milioane de romani ori avem idei si nu sunt puse in practica ca "ne e lene" mama lor de tampiti.


--------------------
Suzuki Gsx 750 R 110 cai la 200kg
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Executron
post 14 Jul 2009, 23:33
Post #36


Membru fan UAP


Group: Members
Posts: 2.057
Joined: 27 June 07
From: Bucuresti




Tot legat de problema copacilor. Chiar in episodul actual din Fifth Gear au ajuns la concluzia ca o mare parte din accidentele mortale de ei sunt datorita amplasarii defectuoase a copacilor SAU lipsa barierelor de protectie.

Deci si ei recunosc ca au probleme "cu copacii".


--------------------
VW Passat 1,9TDI/131HP/2002/Highline/Tiptronic /// Dacia 1300 1974 Lux :)

"The law, in its majestic equality, forbids the rich as well as the poor to sleep under bridges, to beg in the streets, and to steal bread."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Garett
post 15 Jul 2009, 05:25
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.339
Joined: 4 June 05
From: Galati




QUOTE(Flamingo @ 14 Jul 2009, 19:31)
Imi pare rau ca ai amintit de Bucuresti. Nu cred ca din cauza asta au taiat copacii. .
*


1. Eu ma refeream la drumul spre Bucuresti via Slobozia/A2. Cine e din zona stie la ce ma refer.
2. Stiu ca s-au inventat ochelarii de soare, stai linistit.
Inteleg ca vrei sa pari interesant dar subiectul era altul.


--------------------
No Reno Forever
"Tara asta a avut doua dezastre din '89 incoace: Iliescu si ProTV-ul!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 15 Jul 2009, 07:10
Post #38


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.896
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Treaba cu introdusul permiselor pentru scutere (desi utila in Romania) nu prea e europeana. Nici macar in Italia, unde sunt niste soferi foarte.... exuberanti nu se cere permis pentru lingurite sub 50 cc (insa macar ei au cele mai bune spitale de ortopedie din europa).
Iar taiatul copacilor nu stiu ce treaba are cu codul rutier.... in afara de faptul ca e o tampenie.

This post has been edited by einstein1984: 15 Jul 2009, 07:13


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flamingo
post 15 Jul 2009, 08:59
Post #39


Membru "SPARKY Team"


Group: Banned
Posts: 1.064
Joined: 20 February 06
From: Bucuresti




QUOTE(Garett @ 15 Jul 2009, 06:25)
1. Eu ma refeream la drumul spre Bucuresti via Slobozia/A2. Cine e din zona stie la ce ma refer.
2. Stiu ca s-au inventat ochelarii de soare, stai linistit.
Inteleg ca vrei sa pari interesant dar subiectul era altul.
*



Ok, m-a luat valul cand am vazut Bucuresti, asta ca in ultimile zile numai despre bucuresteni se discuta pe unele topicuri, forumuri, etc... Cat despre partea a doua a mesajului tau, ma abtin, pentru ca sigur o sa se termine prost pentru unul din noi sau pentru amandoi. Asfalt uscat !

Einsteine...
De ce zici bre ca nu-ti convine ca vor sa introcuca permisele la scutere ? Eu nu ma refeream la cei cu capul pe umeri (putin de altfel) ci la copiii aia cretini de le alearga prin cartier. Aia nu au niciun fel de protectie iar daca au casca, o tin jos la picioare. De legislatie nu mai vorbesc. NU acorda prioritate, claxoneaza, pun frane, derapeaza, isi fac singuri rau... iar cine are alarma montata la "lingurita", vorba ta, e si mai smecher. Pun pariu ca astfel de specimene o sa dispara curand.

Deci treaba cu noul cod rutier (p care-l schimba astia o data la 2 ani, m-am obisnuit de altfel), este cu dus si intors... Unele sunt prea-prea iar altele sunt foarte-foarte... Repet, cam 25 % din noile reglementari mi se par ok, restul... Romania, Can-can, XXX, oameni politici, oameni care stau in spatele fiecarei noi legi, oameni care fac legi doar pentru ei sa profite de pe urma lor, etc, etc, etc...


--------------------
HYUNDAI i10, full options 2008
A fost o data ca niciodata un Renault Clio DCI din 2004, full options, care s-a transformat intr-o zi de aprilie, in teren pentru casa...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 18 Jul 2009, 15:05
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




QUOTE(Flamingo @ 15 Jul 2009, 09:59)
NU acorda prioritate, claxoneaza, pun frane, derapeaza, isi fac singuri rau... iar cine are alarma montata la "lingurita", vorba ta, e si mai smecher.


Eu am unu prin cartier care are montat pe lingurita un sistem audio de cateva sute de Watti si asculta numai o singura melodie de la Parazitii(ceva cu "sunt inofensiv dar gandul meu e criminal..."). Se plimba doar seara-noaptea si il aud din casa cand se afla la 300-500m. Sunt curios cum aude ala o masina care se afla in spatele lui sau un claxon...casca nu poarta, doar slapi si short, eventual si un maieu cel mult!


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Master01
post 18 Jul 2009, 16:19
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 488
Joined: 13 January 09
From: Suceava




Ala a bagat toti banii in sistemul audio si nu mai are bani de casca si haine. Abia de iau ajuns bani de short si de slapi....... Bine ca are chiloti.


--------------------
RENAULT MEGANE SCENIC 2005/1598 cmc 1,6 16 V - Nr. de SV
Il cheama bizon / Are-un neuron / Si tot claxoneaza / Cand altii sofeaza
Grupul soferilor blocati in trafic saluta bizonul din intersectie.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flamingo
post 18 Jul 2009, 18:52
Post #42


Membru "SPARKY Team"


Group: Banned
Posts: 1.064
Joined: 20 February 06
From: Bucuresti




Papa_mulo, aude masina, cum sa nu, dar prea tarziu cand face "nino-nino" si se mira de ce vede "rosu" infata ochilor.


--------------------
HYUNDAI i10, full options 2008
A fost o data ca niciodata un Renault Clio DCI din 2004, full options, care s-a transformat intr-o zi de aprilie, in teren pentru casa...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 24 Mar 2011, 16:13
Post #43


Modelator


Group: Members
Posts: 6.727
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti






--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Highlander91
post 24 Mar 2011, 16:44
Post #44


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 31 October 10




Cu stanga la ureche, voi taia fata la toti nesemnalizand, la peste 70 la ora, nepurtand centura de siguranta, si nici lamuia daca is incepator.
In momentul in care asemenea imprudente sunt legiferate, deja omorul din culpa trebuie facut culpa comuna cu legislativul.
Cum mama masi sa mai dau prioritate la asemenea viteze?

Propun doar suspendarea permisului pentru mai putin de 2 pietoni omorati pe trecere.
Si (o felicitare) un avertisment daca respectivii sunt pensionari si sunt omorati pe loc.


--------------------
Ford Focus 2008 1.6benzin
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ky_Cristian
post 24 Mar 2011, 18:09
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 257
Joined: 21 July 09
From: Ploiesti




Asta a fost gandita special pentru ei (senatori, deputati, o apa si-un pamant). Bineinteles ca ei vor putea primi zeci de avertismente pe luna, fara sa pateasca nimic. Urmatorul pas ar fi sa scoata de tot becurile de semnalizare, eventual si pe cele de frana, lamaile si sa creasca viteza la 120 km/h in localitati. Nu mergi cu 120, amenda.

Tara de cacao...


--------------------
Renault Megane II 2006, K4M
"Prostii mor, prostia ramane." I. L. Caragiale
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
StefanT
post 24 Mar 2011, 18:17
Post #46


STF - Special Tactical Force


Group: Members
Posts: 3.413
Joined: 19 April 04
From: Bucuresti




Punctele de penalizare aferente punctelor-amenda ar urma sa fie acordate astfel: 2 puncte pentru folosirea incorecta a luminilor de drum, folosirea telefoanelor, depasirea cu pana la 290 km/h a vitezei maxime admise, circulatia pe un sector in care accesul este interzis, oprirea neregulamentara.

243.gif


--------------------
Suzuki GSX-1300-R 2008 - B'100'HAY
Fan Reno 53379
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 24 Mar 2011, 20:10
Post #47


__________________


Group: Members
Posts: 12.997
Joined: 4 September 04
From: -




QUOTE
nesemnalizarea schimbarii directiei de mers, etc, vor fi sanctionate cu avertisment scris.


Deja asta e suficient indiciu ca sa stiti ce data-i peste aproximativ 1 saptamana wink.gif


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BZN
post 24 Mar 2011, 20:57
Post #48


Itan convins


Group: Members
Posts: 3.590
Joined: 29 January 08
From: Rucar / Bucuresti




Totusi, esti iertat de toate astea doar prima oara. Referitor la nesemnalizare, sunt curios cate amenzi s-au dat pana acum pentru asa ceva.
Eu cred ca acest proiect e bun. Politistul nu are de unde sa stie, atunci cand te opreste, daca esti sau nu la prima abatere. Si nu va mai face exces de zel.


--------------------
Tico 0,796 6v, 1998 /Logan 1,598 16v, 2009 . - AGXXMAV / AGXXVAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 24 Mar 2011, 21:09
Post #49


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Exces de zel pe naiba, nu o sa mai opreasca pe nimeni pt asa ceva si cu asta basta.


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BZN
post 24 Mar 2011, 21:19
Post #50


Itan convins


Group: Members
Posts: 3.590
Joined: 29 January 08
From: Rucar / Bucuresti




O sa opreasca, dar doar daca sunt siguri si scopul lor e altul, nu ala de a mai face un ban in plus.


--------------------
Tico 0,796 6v, 1998 /Logan 1,598 16v, 2009 . - AGXXMAV / AGXXVAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
G I M
post 24 Mar 2011, 21:30
Post #51


Membru cu indemanare


Group: Members
Posts: 2.191
Joined: 26 April 08
From: Brasov




QUOTE(BZN @ 24 Mar 2011, 20:57)
Politistul nu are de unde sa stie, atunci cand te opreste, daca esti sau nu la prima abatere. Si nu va mai face exces de zel.
*


Cred ca merg pe incredere...te intreba, e prima data (cand esti prins)? radmasa.gif


--------------------
Una d'aia cu 5 roti
Fii atent la volan! Cineva drag te asteapta acasa!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobo77
post 24 Mar 2011, 21:59
Post #52


...........................


Group: Members
Posts: 7.213
Joined: 27 January 06
From: Mangalia




Poate nu trece de camera deputatilor.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 mpi 2008 ph 2 - CT _ _ _ _
Multa lume,putini oameni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mrija
post 25 Mar 2011, 09:13
Post #53


Membru Veteran


Group: Members
Posts: 671
Joined: 4 June 07
From: Baia Mare




Din pacate asta e mentalitatea unora. Sincer, sincer acum, nu puteau sa lase la latitudinea fiecarui politist acest lucru ? Mi s-a intamplat si mie odata sa rulez in localitate cu 80, limita era 50, stres la servici, nervi de-acasa, ma opreste in trafic unu cu masina de-asta noua si imi cere actele. Ma intreaba daca stiu dc am fost oprit, i-am zis "dom'le, sunt nervos si stresat (pe masina tronau abtibildele cu arabesque) ma grabesc, stiu ca m-ai oprit pentru viteza si nu am cum sa contest ca nu aveam viteza pentru ca ma grabesc. Am gresit, sunt sanctionat" politistul s-a uitat la mine, a zis ceva de genu, hai sa vad cu cat ai depasit viteza, dupa 3 minute se intoarce cu actele si zice, 64, fie de la mine, incearca sa lasi mai moale pedala de acceleratie. Am ramas surprins si pot spune cu mana pe inima ca in zilele urmatoare, am condus regulamentar. Nu pentru ca si-a facut ala datoria sau nu, pt ca m-a mustrat eu stiind ca eram cu musca pe caciula.


--------------------
Suzuki Gsx 750 R 110 cai la 200kg
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 25 Mar 2011, 10:19
Post #54


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.512
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




Inițiativa, după părerea mea, relaxează și mai mult nepăsarea șoferilor față de regulile Codului Rutier, nepăsare care și așa a ajuns la nivele similare cu nesimțirea.

Din punctul meu de vedere, Codul Rutier ar trebui să fie mai aspru, în special cu cei care beau, fac accidente cu morți/răniți și cei care recidivează ar trebui să primească progresiv pedepse din ce în ce mai mari, până la interzicerea deținerii unui permis de conducere.

Exemple:
- cel prins de 2 ori băut (pe TOATĂ perioada de când e șofer, nu să se reseteze la nu știu câte luni...) a 3-a oară să rămână pentru totdeauna fără permis de conducere.
- ai băut și ai făcut accident - să ducă direct (de la primul accident din viața individului) la anularea permisului și imposibilitatea acestuia de a mai conduce pentru totdeauna.
- la fel și cel care face 1 accident cu morți/răniți, a 2-a oară să nu mai poată șofa până la sfârșitul vieții.
- neacordarea de prioritate cu accident cu daune materiale - să rămână 1 an fără permis la al 2-lea accident, a 3-a oară să nu mai poată conduce niciodată.
- cine conduce fără permis sau cu el suspendat - direct la închisoare (încălcare premeditată a legii) și să nu mai poată primi niciodată un permis de conducere.

Și tot așa, la câtă nesimțire și iresponsabilitate sunt pe drumurile patriei doar cu pedepse excesive poți să faci educație!

Nu mai spun de faptul că poți avea cel mai bun Cod Rutier, fără o aplicare constantă și obiectivă nu o să se facă nimic, indiferent cât de dur sau relaxat este Codul Rutier.
România nu duce lipsă de legi, ci de aplicarea lor.


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 25 Mar 2011, 10:23
Post #55


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Dauna materiala poate insemna doar o zgrietura la o bara din plastic, da-o-ncolo de treaba...


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 25 Mar 2011, 10:27
Post #56


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.512
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




Eu nu am zis că nu pot exista nuanțări în funcție de gravitatea accidentului, eu am făcut doar niște propuneri generale, nu am scris o lege...


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 25 Mar 2011, 10:42
Post #57


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Gravitatea unui accident DOAR cu daune materiale e data nu de agentul constatator, ci de evaluarea cheltuielilor pt reparatii, adica de catre firmele de asigurari. Nu cred ca aplicarea de sanctiuni in baza devizului estimativ e o solutie.


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 25 Mar 2011, 11:35
Post #58


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.442
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




eu sincer cred ca e o gluma smile.gif


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
om_bland
post 25 Mar 2011, 12:12
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 671
Joined: 15 December 09




Gluma gluma , dar poate deveni realitate ....

Asa cum multi nu credea ca va fi schimbat Codul Muncii ... si uite ca s-a aprobat , urmeaza doar Basescu sa-si mai dea semnatutra si legea va intra in vigoare


Orice e posibil la noi smile.gif


--------------------
dacia Berlina 1984 dacia berlina
RESPECTA DREPTUL la opinie indiferent daca esti de acord sau nu , cu parerea celui de langa tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bwwlan
post 25 Mar 2011, 12:36
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.599
Joined: 16 September 09
From: .de, ex Cluj




QUOTE(DFA @ 25 Mar 2011, 10:19)
- cel prins de 2 ori băut (pe TOATĂ perioada de când e șofer, nu să se reseteze la nu știu câte luni...) a 3-a oară să rămână pentru totdeauna fără permis de conducere.
România nu duce lipsă de legi, ci de aplicarea lor.
*


Frate, aici n-ai dreptate. Nu a treia oara. PRIMA OARA. Pana nu-ti moare cineva din familie, lovit de unu' de 19 ani, cu cerneala umeda pe permis si 1,98 la mie in aerul expirat nu ai cum sa intelegi. sad.gif
Faptul ca n-a facut accident, desi e baut la volan nu inseamna ca e suficient de treaz, ci ca inca n-a apucat sa-l faca.
Io pe astia, indiferent de cat au baut, daca i-as prinde alcoolizati la volan, jos din masina, amenda, inchisoare 30 de zile si interzicerea dreptului de a mai conduce vehicule pe drumurile publice FOREVER.


--------------------
VW Golf Sportsvan 2017 1.4 TSI 150CP DSG Comfortline
"Să gândești e dificil, de aceea majoritatea oamenilor doar judecă."
C.G.Jung
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
14 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 10:20
Dacia