Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

20 Pages « < 6 7 8 9 10 > »  
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Putina legislatie, referitoare la biciclisti

einstein1984
post 22 Jul 2019, 07:43
Post #211


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.908
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Politia trebuie sa aplice codul rutier la sange! Soferilor, nu ciclistilor, tule neamu'n gura de poluatori!

This post has been edited by einstein1984: 22 Jul 2019, 13:15


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 22 Jul 2019, 07:44
Post #212


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.015
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




QUOTE(einstein1984 @ 22 Jul 2019, 08:29)
[..] mersul pe trotuar pt adulti  chestii din astea interzise express de codul rutier....
*


blink.gif huh.gif ohmy.gif


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 22 Jul 2019, 08:00
Post #213


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.908
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




ce, nu stiai ca bicicletele conduse de adulti trebuie sa mearga pe carosabil? Nu mai iau de aia de 12 ani aici.
QUOTE
Art. 100. – Vehiculele trebuie conduse numai pe drumurile, partile carosabile, benzile sau pistele stabilite pentru categoria din care fac parte. In cazul in care pe drumurile publice nu sunt amenajate benzi sau piste speciale pentru mopede, biciclete si celelalte vehicule fara motor, acestea pot fi conduse si pe acostament in sensul de mers, daca circulatia se poate face fara pericol[/I].
QUOTE
rt. 161. – (1) S[I]e interzice conducatorilor de biciclete sau de mopede:

a) sa circule pe sectoarele de drum semnalizate cu indicatorul avand semnificatia “Accesul interzis bicicletelor” ;

cool.gif sa invete sa conduca biciclete sau mopede pe drumurile intens circulate;

c) sa circule pe trotuare, cu exceptia cazului cand pe acestea sunt amenajate piste speciale destinate lor;

d) sa circule fara a tine cel putin o mana pe ghidon si ambele picioare pe pedale;

e) sa circule in paralel, cu exceptia situatiilor cand participa la competitii sportive organizate;

f) sa circule in timp ce se afla sub influenta alcoolului, a produselor ori substantelor stupefiante sau a medicamentelor cu efecte similare acestora;

g) sa se tina de un vehicul aflat in mers ori sa fie remorcat de un alt vehicul sau impins ori tras de o persoana aflata intr-un vehicul;

h) sa transporte o alta persoana, cu exceptia copilului pana la 7 ani, numai daca vehiculul are montat in fata un suport special, precum si a situatiei cand vehiculul este construit si/sau echipat special pentru transportul altor persoane;

i) sa circule pe partea carosabila in aceeasi directie de mers, daca exista o cale laterala, o poteca sau un acostament practicabil, ce poate fi folosit;


j) sa transporte sau sa traga orice fel de obiecte care, prin volumul ori greutatea lor, stanjenesc sau pericliteaza conducerea vehiculului ori circulatia celorlalti participanti la trafic;

k) sa circule pe aleile din parcuri sau din gradini publice, cu exceptia cazurilor cand nu stanjenesc circulatia pietonilor;

l) sa circule pe timp de noapte sau cand vizibilitatea este redusa, fara sa indeplineasca conditiile prevazute la art. 14 si 16;

m) sa circule atunci cand partea carosabila este acoperita cu polei, gheata sau zapada;

n) sa circule cu defectiuni tehnice la sistemele de franare sau cu un vehicul care nu este prevazut cu avertizor sonor;

o) sa traverseze drumurile publice, pe trecerile destinate pietonilor, in timp ce se deplaseaza pe bicicleta sau pe moped;

p) sa circule pe alte benzi decat cea de langa bordura sau acostament, cu exceptia cazurilor in care, inainte de intersectie, trebuie sa se incadreze regulamentar pentru efectuarea virajului la stanga;

r) sa circule fara a purta imbracaminte cu elemente fluorescent-reflectorizante, de la lasarea serii pana in zorii zilei sau atunci cand vizibilitatea este redusa;

s) sa conduca vehiculul fara a mentine contactul rotilor cu solul.



This post has been edited by einstein1984: 22 Jul 2019, 08:07


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 22 Jul 2019, 08:11
Post #214


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.015
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




bine ainștaine, tu ziceai acolo-șa că adulții n-au voie pe trotuar, nu bicicliștii adulți! wink.gif


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 22 Jul 2019, 08:15
Post #215


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.908
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




nu fi~##[~#[~sa scoti din context, se intelege f clar ce vroiam sa zic.
vreun ciclist frustrat ca a luat amenda pentru lipsa vesta refletorizanta desi avea leduri rosii cu baterie ag3 in spate?

This post has been edited by einstein1984: 22 Jul 2019, 08:54


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 22 Jul 2019, 12:09
Post #216


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.983
Joined: 29 May 06




@einstein1984
Am spus si am repetat ca exista o gramda de biciclisti idioti.

Ca sa fie si mai clar, sunt biciclisti idioti si trebuie amendati cei care:
- claxoneza pietonii pe trotuar;
- traverseaza in viteza si calare pe bicicleta trecerile de pietoni nesemaforizate;
- merg pe carosabil pe calea Victoriei, desi acolo exista pista de biciclete omologata;
- merg noaptea fara nicio lumina pe bicicleta;
- etc

Insa, ar fi normal sa recunosti si tu ca Politia Rutiera uneori face exces de zel. Ai deja in discuta asta 3 exemple (doua de la mine si unul de la colegul @Nasty).

Da-ne, te rog, o explicatie logica din care sa rezulte care este marea problema ca biciclisti circula pe linia de tramvai delimitata de garduri sau traverseaza pe verde, calare pe bicicleta, fara sa-i incomodeze pe pietoni.

Asta in ideea unei gandiri flexibile, care incearca sa rezolve problemele existente, nu a unei gandiri rigide de genul "scrie in codul rutier".


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 22 Jul 2019, 12:17
Post #217


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.908
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Nu e treaba politiei rutiere sa gasasca solutii traficului ci sa aplice legea si sa iaiba grija ca toata lumea sa fie in siguranta. Daca in acele situatii ce faceau cilcistii NU era safe si NU au luat amenda, politistul tebuie felicitat pentru aplicarea doar a avertismentului! Nu blamat ca isi face treaba!
Daca incepem cu nuante de genul "hai sa trec pe trecere calare daca merg incet si e verde " aplic si eu legea selectiv, gen iti pun frana in fata si virez in locul de parcare dar incet, sa poti opri? ia zi, ar fi fain?
Hai sa respectam legile astea de le avem INAINTE sa le cerem altora sa le respecte si ei. Or esti e parere ca e codul de "sugestii rutiere" in cazul ciclisitilor? Daca ziceai "hai sa lasam cilcistii sa circule cate 2 pe banda ca in UK" mai aveai vreo logica in discurs.
BTW, aia de trec pe rosu nu ar trebui amendati din ce inteleg din enumerarea ta? Sau doar daca deranjeaza pe cineva ar trebui amendati?


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 22 Jul 2019, 12:32
Post #218


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.983
Joined: 29 May 06




@einstein1984
Cei care trec pe rosu, mergand inainte sau la stanga, ar trebui amendati. Sunt incadrati la "etc" in enumererea mea, pentru ca nu pot sa insir toate situatiile in care biciclistii sunt idioti.
Cei care trec pe rosu si vireaza la dreapta, dupa o temeinica si prealabila asigurare, nu ar trebui amendati.
Acum sper ca este clar.

In rest, vad ca expui doar generalitati si ca nu poti oferi un raspuns argumentat la ceea ce am intrebat.

Intr-adevar, este mai buna masura avertismentului comparativ cu amenda, insa nu este OK. Ideal ar fi ca Politia Rutiera sa aibe o gandire flexibila referitor la cei care merg cu bicicleta.

Nu ma mira, se incadreaza in spiritul general (cel putin in Bucuresti) unde orasul este al masinilor si nu al oamenilor.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 22 Jul 2019, 12:35
Post #219


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.908
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




ok, e clar, deci ciclistii sa faca ce vor daca se asigura. Am inteles, legile se aplica doar fraierilor.
Sau altfel zic, faptul ca nu polezi si ocupi mai putin loc in trafic (desi mai mult decat un calator in troleibuz) NU-TI da (si nici nu ar trebui ) in nici un fel mai multe drepturi decat ii da codul rutier oricarui alt particpant la trafic, fie sofer, vatman sau pieton!

This post has been edited by einstein1984: 22 Jul 2019, 12:50


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady77
post 22 Jul 2019, 12:48
Post #220


راحتزیل یو


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 15 December 05
From: near Bacau




QUOTE(gibonu @ 22 Jul 2019, 13:32)
Ideal ar fi ca Politia Rutiera sa aibe o gandire flexibila referitor la cei care merg cu bicicleta.

*


Nu ai dreptate! Legea e lege. Atat timp cat legea spune ca pe trecerea de pietoni trec pietonii, biciclistul e amendabil daca o trece pe bicicleta. Atat timp cat legea nu spune ca pe trecerile de pietoni semaforizate se poate trece si pe bicicleta...
Oricum am si eu asa o banuiala ca ala trece pe bicicleta si cand nu e semafor...



--------------------
________________ ________________ _________________
The problem with this world is that the intelligent are full of doubts, while stupid ones are full of confidence.

ecnedifnocfollufsisoM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 22 Jul 2019, 12:50
Post #221


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.908
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




sau cand nu e verde


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 22 Jul 2019, 13:10
Post #222


membru


Group: Members
Posts: 4.528
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




QUOTE(gibonu @ 22 Jul 2019, 12:32)
@einstein1984
Cei care trec pe rosu, mergand inainte sau la stanga, ar trebui amendati. Sunt incadrati la "etc" in enumererea mea, pentru ca nu pot sa insir toate situatiile in care biciclistii sunt idioti.
Cei care trec pe rosu si vireaza la dreapta, dupa o temeinica si prealabila asigurare, nu ar trebui amendati.
Acum sper ca este clar.

*




Ai vreun argument de ce biciclistii ar trebui iertati de trecut pe rosu "la dreapta", dar restul participantilor la trafic nu?
Si vad ca ai trecut mult prea repede peste ce am scris eu, adica nici macar nu ai considerat ca ar fi un argument demn de diascutat: N-ai ce cauta cu bicicleta pe unde alte vehicule nu au voie, pentru ca absolut orice justificare iti gasesti tu isi poate gasi orice sofer folosind orice autoturism.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 22 Jul 2019, 13:16
Post #223


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.908
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




el nu polueaza si reduce traficul, soferii nu se pot preleva de argumentul asta (suprem)!

22 Jul 2019, 14:17:


QUOTE(MuciX @ 22 Jul 2019, 08:43)
As spune că toți bicicliștii ar trebui să treacă un curs de legislație rutieră, dar la fel trebuie și șoferii și nu pare să ajute prea mult. sleep.gif
*


il vor folosi sa scoata ochii soferilor.... nu ca sa se uite in propria curte.

This post has been edited by einstein1984: 22 Jul 2019, 13:17


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GBX
post 22 Jul 2019, 14:06
Post #224


Membru autentic


Group: Members
Posts: 581
Joined: 26 May 13
From: aproape de Cluj




QUOTE(gibonu @ 22 Jul 2019, 12:09)
Da-ne, te rog, o explicatie logica din care sa rezulte care este marea problema ca biciclisti circula pe linia de tramvai delimitata de garduri sau traverseaza pe verde, calare pe bicicleta, fara sa-i incomodeze pe pietoni.
*


Pe principiul ăsta, poți la fel de bine spune că nu e o problema dacă un vehicul circulă pe contrasens, dacă nu vine din față nicio mașină, poate trece pe roșu când intersecția e liberă, poate depăși linia continuă când e sigur că n-are din față pe nimeni... Și uite așa se duc naibii toate regulile și reinstaurăm legea junglei.
Eu sunt de părere că oricând, oriunde, oricine - fără discriminare - trebuie să ne supunem regulilor sau să plătim încălcarea lor. Civilizația costă.


--------------------
ex. Renault 19 Europa 1997
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
buzasparta
post 22 Jul 2019, 16:46
Post #225


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.226
Joined: 25 August 07
From: Judetul Romanica




In Galati este o trecere de pietoni si in paralel cu ea este si pista de biciclete care traverseaza strada.Cum trece strada biciclistul: calare sau pe jos? Eu o trec calare pe partea de biciclete.

This post has been edited by buzasparta: 22 Jul 2019, 16:49


--------------------
renault megane sedan 1.6 110cp 2007 expression - GL06cxx
President Ronald +CRT Superstar ML 145
233 SP 94
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 22 Jul 2019, 21:56
Post #226


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.983
Joined: 29 May 06




@einstein1984
Corect, la locul eliberat in mijlocul de tranport in comun de catre un biciclist nu m-am gandit. Multumesc pentru sustinere.
In rest, foarte tare, argumentele tale valideaza chiar ceea ce spun eu.

@ady77
Referitor la "am si eu asa o banuiala ca ala trece pe bicicleta si cand nu e semafor..." as aprecia foarte mult daca te-ai abtine de la comentarii inutile si fara nicio sustinere.
Il cunosti pe om, ca sa poti face asemenea sustineri?

@tatabobu
Exista verde intermitent pentru masini care pot vira la dreapta, dupa o asigurare teminica. De ce nu s-ar pute aplica asta si biciclistilor?
Alt argument: de multe ori intersectia oricum este blocata, asa ca biciclistul care vireaza drepta pe rosu nu incurca pe nimeni. Caz concret: intersectia str. Dr. Grozovici cu Stefan cel Mare, in zilele de lucru normale, cand nu este vacanta scolara/universitare sau perioada de concedii.

Cat despre "Si vad ca ai trecut mult prea repede peste ce am scris eu, adica nici macar nu ai considerat ca ar fi un argument demn de diascutat" poate mi-a scapat. In niciun caz nu te-am ignorat. Eventual mai posteaza odata despre ce era vorba.

@GBX
Hai sa nu mai vorbim filozofie si sa ne limitam la viata reala.
De exemplul, codul rutier nu se aplica celor care parcheaza aiurea prin Bucuresti?
Cat despre romani si civilizatie, hai sa nu deschidem discutia asta.

@buzasparta
Depinde de starea in care prinzi Politia Rutiera in zona. Daca trece vreun cazan care afuma toata strada, ai sanse mari ca tu sa fi considerat o problema, nu cazanul.

In final, sunt curios care dintre colegii de forum nominalizati mai sus circula zilnic cu bicicleta prin oras.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 22 Jul 2019, 22:51
Post #227


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.015
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




Eu zic ca cei mai tari sunt cei ce circulă pe jos. Motiv pentru care ar trebui sa poata traversa, prioritar, pe unde vor.
sleep.gif


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady77
post 23 Jul 2019, 07:20
Post #228


راحتزیل یو


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 15 December 05
From: near Bacau




QUOTE(gibonu @ 22 Jul 2019, 22:56)

@ady77
Referitor la "am si eu asa o banuiala ca ala trece pe bicicleta si cand nu e semafor..." as aprecia foarte mult daca te-ai abtine de la comentarii inutile si fara nicio sustinere.
Il cunosti pe om, ca sa poti face asemenea sustineri?

*


Dar tu il cunosti?
Eu daca am anumite obiceiuri mi le cam pastrez...
In plus, sunt satul de idiotii care merg in paralel cu tine pe bicicleta iar cand ajung la trecerea de pietoni pur si simplu iti taie calea.
Si in caz ca ai uitat cine trebuie sa foloseasca trecerea de pietoni:

https://dexonline.ro/definitie/pieton




--------------------
________________ ________________ _________________
The problem with this world is that the intelligent are full of doubts, while stupid ones are full of confidence.

ecnedifnocfollufsisoM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 23 Jul 2019, 07:21
Post #229


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.908
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




@gibonu, ai reusit in 24 de ore sa-mi schimbi la 180 de grade parerea despre tine.
PS. 100 de bicilsiti ocupa mai mult loc pe asfalt decat 1 autobuz plin? daca imi iau scuter electric, pot sa merg si eu pe trotuar? Sau pe pista de biciclete? Nici ala nu ploueaza, scoate o masina din trafic

This post has been edited by einstein1984: 23 Jul 2019, 07:21


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 23 Jul 2019, 07:37
Post #230


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Problema apare atunci cand biciclistul devine cocalorbiciclist.
La fel si motoristii, electro-scuteristii, pietonii, etc.
Sunt convins ca nu orice electroscuterist care ar merge pe trotuar ar fi deranjant.

This post has been edited by dizzy: 23 Jul 2019, 07:38


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 23 Jul 2019, 08:14
Post #231


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.908
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




for real? si nu ar merita amenda?
QUOTE
Articolul 16 al Consitutiei romaniei
(1) Cetățenii sunt egali în fața legii și a autorităților publice, fără privilegii și fără discriminări.
(2) Nimeni nu este mai presus de lege.*
*exceptie facand biciclisitii, aia trebuie iertati daca merg pe unde vrea stanga lor ca salveaza planeta


This post has been edited by einstein1984: 23 Jul 2019, 08:51


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 23 Jul 2019, 09:10
Post #232


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.935
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




Problema este atit legala cit si data de nesimtirea biciclistilor.
La mine exista pista de biciclete pe cealalta parte a strazii.
Totusi de nenumarate ori cind ies in strada ma pomenesc cu biciclistul in fata deoarece
e mai buna partea de trotuar de linga gard, poarta de acces auto si pietonal sint total opace.
Cind ies cu masina trebuie sa fiu cu ochi`n patru, nimeni nu se asigura si mai merg si repede.
Nu ma mir ca un vecin a intors poarta si efectiv cind scoate masina blocheaza trotuarul.
Tare ma bate si pe mine un gind sa`i urmez exemplul...sau macar aia de acces pietonal s`o intorc... icon_mrgreen.gif

This post has been edited by Agrig: 23 Jul 2019, 09:12


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 23 Jul 2019, 09:17
Post #233


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.983
Joined: 29 May 06




@ady77
Ma stiu cu omul de vreo 10 ani, ies frecvent cu el la spritz, am mers de multe ori cu el cu bicicleta prin oras, plus ca am facut si niste ture (in afara orasului) de cateva zile.
Asadar, ce zici? Crezi ca-l cunosc suficient de bine incat sa pot afirma ca omul nu este un idiot?

Am spus si repet: exista o gramda de biciclisti idioti. Insa asta nu insemana ca absolut toti sunt idioti.

@einstein1984
100 de insi in autobuz ocupa mai putin loc comparativ cu 100 de insi pe trotuar. Insa nu inteleg care este logica.
Daca iti iei scuter electric, mergi cu el doar pe strada, nu pe pista de biciclete sau pe trotuar.

In rest, oarecum iti inteleg pozitia. Este cam nasol ca propriul tau argument contra sa valideze opinia celuilat.

Revenind la discutie, ce zici, in Bucuresti exista o problema de trafic si implicit de poluare.

@dizzy
Locul electroscuteristului este pe strada, nu pe trotuar sau pe pista de biciclete.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 23 Jul 2019, 09:26
Post #234


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.908
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




de ce pe carosabil? el de ce sa nu aiba asa, mai multe drepturi?


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 23 Jul 2019, 09:43
Post #235


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.983
Joined: 29 May 06




@einstein1984
Pentru ca pista pentru biciclete este gandita pentru biciclete, trotinete (cu limitator de viteaza), role, skate-board, soricaria aia cu o singura roata care nu stiu cum se numeste, etc.
Cel putin prin Europa civilizata eu asa am vazut ca se procedeaza. Daca exista exemple contrarii, va rog sa le expuneti.

Nu ma pricep la scutere electrice, insa este posibil ca acestea sa mearga cu o viteza mult mai mare comparativ cu o bicicleta.
Zilele trecute am aflat ca au aparut trotinete electrice, cu doua motoare, care ajung la 70 km/h.

Acum crezi ca putem reveni la o discutie constructiva?
De exemplu, ai putea formula un raspuns la intrebarea "inBucuresti exista o problema de trafic si implicit de poluare?"


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 23 Jul 2019, 09:48
Post #236


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.908
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




si trotuarul e gandit pentur pietoni, dar merg biciclete pe el.....
topicul era de legislatie, nu d eplouare si trafic, alea sunt in "bucurestiul meu iubit"


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 23 Jul 2019, 10:29
Post #237


membru


Group: Members
Posts: 4.528
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti





QUOTE(gibonu @ 22 Jul 2019, 21:56)

@tatabobu
Exista verde intermitent pentru masini care pot vira la dreapta, dupa o asigurare teminica. De ce nu s-ar pute aplica asta si biciclistilor?
Alt argument: de multe ori intersectia oricum este blocata, asa ca biciclistul care vireaza drepta pe rosu nu incurca pe nimeni. Caz concret: intersectia str. Dr. Grozovici cu Stefan cel Mare, in zilele de lucru normale, cand nu este vacanta scolara/universitare sau perioada de concedii.

Cat despre "Si vad ca ai trecut mult prea repede peste ce am scris eu, adica nici macar nu ai considerat ca ar fi un argument demn de diascutat" poate mi-a scapat. In niciun caz nu te-am ignorat. Eventual mai posteaza odata despre ce era vorba.

*



Unde masinile au verde intermitent, au si bicicletele. Sincer nu vad de ce ar trebui sa aiba bicicletele in mai multe locuri decat masinile, cum reiese din formularea ta. Daca ai fi zis sa se faca in mai multe locuri verde intermitent, poate as fi fost de acord. Si zic poate pentru ca doi ani am tras din cauza unui verde intermitent pus fara gandit inainte intr-o intersectie din Drumul Taberei. Uite aici a existat verde intermitent pentru la dreapta:

https://www.google.ro/maps/@44.4279337,26.0...3312!8i6656

Stii care a fost efectul? imediat dupa instalare coada de pe bulevardul Timisoara (ala cu tramvai pe mijloc pe care-l vezi in fata) pentru aceeasi intersectie s-a lungit dimineata cu circa 0.5 km, care s-a tradus intr-o intarziere suplimentara de 5 - 10 minute. Doar pentru ca urmatoarea intersectie nu avea capacitate de stocare suficient de mare incat sa-i preia si pe cei care intrau pe verde de pe Sibiu, si pe cei care intrau pe verde intermitent, si pe cei care veneau pe Timisoara. E, din cauza conditiilor specifice de acolo, pe aceeasi durata de verde ca mai inainte, pe Timisoara reuseau sa treaca de acea intersectie 3-4 masini in loc de 20-25.


Cat despre partea a doua, uite:

QUOTE(tatabobu @ 18 Jul 2019, 14:46)
Argumentul suprem stii care e? Toata argumentatia ta cu n-am incurcat pe nimeni si asa mai departe poate veni cu aceeasi sinceritate din partea unuia care trece prin acelasi loc cu un Tico, de exemplu. Pentru ca e acelasi lucru. Tu pe bicicleta si el in Tico sunteti tot de vehicule. Exista vreo mentionare in codrul rutier a interdictiei autovehiculelor de a folosi vreun drum, dar nu si a celorlalte vehicule? Ca io n-am vazut, dar invers da.
*




--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 23 Jul 2019, 16:54
Post #238


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.983
Joined: 29 May 06




@Agrig
Ar fi cea mai buna solutie sa intorci poarta. Oricum, sunt idioti acei biciclisit care nu circula pe pista, desi au una la dispozitie.


@einstein1984
Corect, trotuarul este gandit pentru pietoni si doar pietonii ar trebuie sa aibe voie sa circule pe acolo. Sigura execeptie ar fi caruciorele electrice pentru persoane cu disabilitati.

La fel de corect este si faptul ca merg si biciclete in Bucuresti pe trotuar, deoarece, in lipsa pistelor:
- unora le este frica sa mearga pe strada;
- de multe ori, pe strada nu ai loc fizic sa treci cu bicicleta printre masini.

In rest, vad ca atunci cand te inteb clar de poluare fugi ca dracu' de tamaie.

@tatabobu
Ok, care ar fi avantajul din punct de vedere trafic sa ai mai multe biciclete la stop care sa vireze dreapta doar pe verde?
Exemplul complex dat de tine se refera strict la masini.

Cat despre "Tu pe bicicleta si el in Tico sunteti tot de vehicule." hai sa nu ne ascundem dupa degete.
Iesi oriunde pe strada in Bucuresti, stai un minut si vezi cate masini trec comparativ cu numarul bicicletelor.

L.E.
Propuns sa dam jos ochelarii de cal si sa avem o abrodare mai flexibila a problemei.
Sau, daca tot se invoca supermatia Codului rutier, hai sa ne plimbam oriunde in Bucuresti cu codul rutier in mana si sa sa analizam masinille parcate.

L.L.E.
Reiterez intrebarea initiala, la care pana acum nu am primit niciun raspuns: cati dintre participantii la prezenta discutie circula zilnic cu bicicleta in Bucuresti.

This post has been edited by gibonu: 23 Jul 2019, 16:59


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 23 Jul 2019, 17:00
Post #239


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




lipsa unui lucru nu te indreptateste sa fii cocalar, eco.


scuzele pe care le invoci le invoaca orice cocalar care incalca legea, boss.


faptul ca doi tampiti incalca legea nu inseamna ca acel lucru devine corect/legal.


ps. este ca habar nu ai cati biciclisti idioti au impresia ca e drum cu prioritate pe verde intermitent.

This post has been edited by b76bgaarh: 23 Jul 2019, 17:06


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 23 Jul 2019, 17:15
Post #240


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.983
Joined: 29 May 06




@b76bgaarh
Nu invoc nicio scuza. Doar prezint realitatea. Daca as invoca scuze, as lasa bicicleta acasa si as merge doar cu masina.

Cat despre "cati biciclisti idioti au impresia ca e drum cu prioritate pe verde intermitent.", am spus deja, exista o gramda de biciclisti idioti.
Recunosc, nu am o cifra concreta.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
20 Pages « < 6 7 8 9 10 > » 
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 04:13
Dacia