Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

12 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Reparatii cartela Laguna II

casper_mik
post 21 Jan 2010, 21:49
Post #31


IMPLIKAT


Group: Members
Posts: 376
Joined: 1 October 09




stiu ca aia cu 3 butoane.. e vreo 200€..


--------------------
CHEVROLET Cruze LT VCDi 16V 150cp automat 2.0 - 3292GTD

BMW E90 320
CLIO 2003
de ce să bei și să conduci.. când poți să fumezi și să zbori..
•CASPER™•
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabriel72
post 21 Jan 2010, 22:57
Post #32


Membru


Group: Members
Posts: 105
Joined: 23 March 09
From: timisoara




o intrebare mai ciudata probabil : am o singura cartela la laguna 2 , dar am si o cartela de renault megane functionala, o pot faca sa mearga pe laguna sau e imposibil acest lucru?


--------------------
renault megane2 2008,1.5 dci - TM72DAV
renault laguna 2.0T 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gsalexandru
post 21 Jan 2010, 23:03
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.417
Joined: 8 November 09
From: Romania-Suceava




Din ce stiu eu nu poti folosi cartela de megane pe laguna. nici de la o laguna nu o poti folosi pe alta laguna. 'memoriile' din cartela vin direct de la producator cu un cod unic pt masina. deci nu se poate rescrie teoretic


--------------------
renault laguna 2 2001 1.9 dci expression - sv-07-xjr
Reparatii chei/carduri auto - 0742978558
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
casper_mik
post 22 Jan 2010, 15:00
Post #34


IMPLIKAT


Group: Members
Posts: 376
Joined: 1 October 09




concret nu stiu.. dar daca te gandesti ca aceasta cartela vine nesetata ca sa zic asa.. si le introduce la reprezentanta codul in functie de cititorul de card al masinii.. tot ce e posibil.. de megane pe laguna.. nu stiu daca o fi posibil.. dar de la laguna la laguna exista o posibilitate.. o simpla parere.. intereseaza-te la reprezentanta.. sau cine e mai avizat in domeniu..
un salut..


--------------------
CHEVROLET Cruze LT VCDi 16V 150cp automat 2.0 - 3292GTD

BMW E90 320
CLIO 2003
de ce să bei și să conduci.. când poți să fumezi și să zbori..
•CASPER™•
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabriel72
post 22 Jan 2010, 15:05
Post #35


Membru


Group: Members
Posts: 105
Joined: 23 March 09
From: timisoara




multumesc pentru raspunsuri, una noua am inteles ca e vreo 540 lei sau mai mult. dealtfel domnul nicolae mi a raspuns ca nu se poate, deci nu prea am solutii sad.gif


--------------------
renault megane2 2008,1.5 dci - TM72DAV
renault laguna 2.0T 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gsalexandru
post 22 Jan 2010, 20:56
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.417
Joined: 8 November 09
From: Romania-Suceava




dupa cum am zis cipul care este in cartela este comandat direct din fabrica cu un cod anume pt o singura masina. nimeni de la nicio reprezentanta nuti face nimic. ar trebui sa stii pe cineva care-ti citeste codul dintr-o cartela functionala si sal scrie alta. toata treaba asta necesita demontarea cartelei si dezlipirea cip-ului. cum ar fi daca eu as lucra la reprezentanta si mias face cate o cartela pt fiecare laguna din romania? ph34r.gif

Am masurat si acel condensator si are valoarea de 100pF


--------------------
renault laguna 2 2001 1.9 dci expression - sv-07-xjr
Reparatii chei/carduri auto - 0742978558
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lucianC
post 1 Feb 2010, 18:13
Post #37


Membru


Group: Members
Posts: 150
Joined: 12 April 09
From: Arad




nu stii unde gasesc condensator , si la mine exact acela la m taiat cu caterul , cind lam dus la mester sa mi lipeasca butonul de inchis, i am zis de condensatorul asta , la lipit si pe el dar nu merge cartela , butonul la lipit bine , zic eu din moment ce se apinde ledul cind apas pe el


Attached thumbnail(s)
DSC00407.JPG ( Size: 864.83k ) Number of downloads: 2493


--------------------
renault laguna 2 2001 - 111
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gsalexandru
post 1 Feb 2010, 20:41
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.417
Joined: 8 November 09
From: Romania-Suceava




eu iti pot da condensator. cred ca singura metoda ar fi sa ti-l trimit in plic ca o scrisoare. am acelasi id de mess daca vrei sa sa vorbim mai detaliat cool.gif


--------------------
renault laguna 2 2001 1.9 dci expression - sv-07-xjr
Reparatii chei/carduri auto - 0742978558
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
casper_mik
post 1 Feb 2010, 20:43
Post #39


IMPLIKAT


Group: Members
Posts: 376
Joined: 1 October 09




QUOTE(gsalexandru @ 22 Jan 2010, 20:56)
dupa cum am zis cipul care este in cartela este comandat direct din fabrica cu un cod anume pt o singura masina. nimeni de la nicio reprezentanta nuti face nimic. ar trebui sa stii pe cineva care-ti citeste codul dintr-o cartela functionala si sal scrie alta. toata treaba asta necesita demontarea cartelei si dezlipirea cip-ului. cum ar fi daca eu as lucra la reprezentanta si mias face cate o cartela pt fiecare laguna din romania? ph34r.gif

Am masurat si acel condensator si are valoarea de 100pF
*



yo mi-am comandat card la reprezentanta in spania.. mi-a ajuns in vreo saptamana sau doua.. m-au sunat si m-am dus sa-l iau.. nu era activat.. asa ca am avut de ales.. sa astept vreo 2 ore pana la prima ''gaura'' intre programari sau sa-mi faca programare pt alta zi.. m-am dus in alta zi (timp in care nu mi-a functionat cardul nou) si in 20min a setat-o pt cititorul de card al masinii.. si gata.. deci NU a venit setata de la mama ei..
un salut..
aa.. nu poate fi setata decat cu masina.. cititorul de card al masinii..
u salut..


--------------------
CHEVROLET Cruze LT VCDi 16V 150cp automat 2.0 - 3292GTD

BMW E90 320
CLIO 2003
de ce să bei și să conduci.. când poți să fumezi și să zbori..
•CASPER™•
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bigigi
post 6 Apr 2010, 12:35
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 884
Joined: 29 September 06
From: Brasov




Buna, am aceeasi cartela din poza,nu functiona deloc,atat pe deschis cat si pe inchis,am desfacut-o cu grija si am constatat,ca mi-a sarit butonul de inchis,probabil la un soc mic la dezlipire si ca la un un schimb de baterie lamela de contact (-)s-a indoit sub ea .
Acum am pozitionat butonul(nelipit) si functioneaza perfect,inchide si deschide.
Butonul trebuie lipit cu cositor sau merge si cu un pic de super glue? dar carcasele cum se lipesc ?
Multumesc.
Gigi.

This post has been edited by bigigi: 6 Apr 2010, 12:44


--------------------
Renault Laguna 1.9 dci , Laguna 2.0 dci 2006 - BV 07 UDL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gsalexandru
post 6 Apr 2010, 21:40
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.417
Joined: 8 November 09
From: Romania-Suceava




butonul se lipeste numai cu fludor, sa nu pui superglue ca o sa intre in buton. daca nu poti sa-l lipesti tu mergi la un service gsm cu butonul si cartela si in 2 min e gata lipit si nu te costa mai mult de 5 lei. carcasa o lipesti cu super glue gel. asa se cheama. si pui de jur imprejur apoi cu niste cleme o strangi si o lasi sa se usuce. cartela mea nu are nici cel mai mic semn care sa-ti dai seama ca a fost desfacuta. spor la mesterit


--------------------
renault laguna 2 2001 1.9 dci expression - sv-07-xjr
Reparatii chei/carduri auto - 0742978558
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bigigi
post 7 Apr 2010, 06:46
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 884
Joined: 29 September 06
From: Brasov




Multumesc Alexandru,am rezolvat.
Gigi.


--------------------
Renault Laguna 1.9 dci , Laguna 2.0 dci 2006 - BV 07 UDL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jon_nxt
post 28 Jul 2010, 19:36
Post #43


Membru declarat anti-bizoni


Group: Members
Posts: 216
Joined: 15 August 08
From: Bucuresti




Azi eram cu copilul la Budimex si asteptand dupa doctori ce zice nevasta-mea... mai iesi si tu prin curte si plimba-l pe la umbra ca in spital era o caldura de mureai si se si stransese lume ca la balamuc coada pe hol in asteptarea doctorului.
Ies, ma duc la masina deschid scot caruciorul din portbagaj si cand sa inchid... ioc!
Am omorat butonul si degeaba. Nu se mai vede ledul rosu aprinzandu-se la apasare. Si parca nici nu mai se simte sub buton ceva rezistenta la forta exercitata. Inainte parca simteam acolo un mic timburus si sesizam si un fel de click.
Posibil sa fie si moa de vina, ca am pus-o in buzunarul de la spate al blugilor si mai m-am aplecat eu cand si cand cu ochii si cu alergatul dupa copil... si cred ca am cam fortat-o (s-a arcuit).
Pana la urma am lasat masina deschisa si am mers in spital cu copilul - oricum n-avea ce sa-mi ia din ea decat doi pampersi murdari icon_mrgreen.gif si eventual ochelarii de soare cool.gif sau roata de rezerva.

Ajuns acasa am scos cea de-a doua cheie de la naftalina insa... acum ca am doar una functionala n-as vrea sa fiu surprins in offsaid si cu asta.

Posibil doar butonul sa se fi dezlipit si sa fie dislocat? Care ati rezolvat-o pe la service gsm si pe unde? Multumiri anticipate pentru informatii.


--------------------
Renault Laguna 2, phase 1 1.9 dCi Dynamique, 2001
"Din fericire, gandirea corecta vine din experienta. Din nefericire, experienta vine din gandirea incorecta."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gsalexandru
post 28 Jul 2010, 22:09
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.417
Joined: 8 November 09
From: Romania-Suceava




QUOTE(jon_nxt @ 28 Jul 2010, 19:36)
Azi eram cu copilul la Budimex si asteptand dupa doctori ce zice nevasta-mea... mai iesi si tu prin curte si plimba-l pe la umbra ca in spital era o caldura de mureai si se si stransese lume ca la balamuc coada pe hol in asteptarea doctorului.
Ies, ma duc la masina deschid scot caruciorul din portbagaj si cand sa inchid... ioc!
Am omorat butonul si degeaba. Nu se mai vede ledul rosu aprinzandu-se la apasare. Si parca nici nu mai se simte sub buton ceva rezistenta la forta exercitata. Inainte parca simteam acolo un mic timburus si sesizam si un fel de click.
Posibil sa fie si moa de vina, ca am pus-o in buzunarul de la spate al blugilor si mai m-am aplecat eu cand si cand cu ochii si cu alergatul dupa copil... si cred ca am cam fortat-o (s-a arcuit).
Pana la urma am lasat masina deschisa si am mers in spital cu copilul - oricum n-avea ce sa-mi ia din ea decat doi pampersi murdari  icon_mrgreen.gif si eventual ochelarii de soare cool.gif sau roata de rezerva.

Ajuns acasa am scos cea de-a doua cheie de la naftalina insa... acum ca am doar una functionala n-as vrea sa fiu surprins in offsaid si cu asta.

Posibil doar butonul sa se fi dezlipit si sa fie dislocat? Care ati rezolvat-o pe la service gsm si pe unde? Multumiri anticipate pentru informatii.
*


desfaci cartela (te descurci tu cumva), si apoi lipesti butonul la locul lui(daca inca mai este intreg), s-au merge cu electronica din cartela la un service gsm si o sa lipeasca ei butonul. Spor la reparat


--------------------
renault laguna 2 2001 1.9 dci expression - sv-07-xjr
Reparatii chei/carduri auto - 0742978558
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driver_tavi
post 29 Jul 2010, 15:58
Post #45


Membru incepator


Group: Members
Posts: 73
Joined: 3 March 09




Am citit păreri și păreri despre cartelă. Un lucru e cert: cartela se comandă în Franța. Acolo cartela nouă primește un nume. Numele este chiar seria de caroserie. Când ajunge la reprezentanță, doar o inițializează pe mașină. Adică îi stabilește o nouă frecvență, de comun acord cu calculatorul de la auto și obligatoriu se schimbă frecvența și ptr celelalte cartele pe care le deții și sunt funcționale. Treb înțeles ptr totdeauna că nu se poate inițializa o cartelă de la altă mașină, deoarece are altă serie de șasiu în memeacă. Dacă vrei cartela de la alt auto treb să îi ei și calculatorul. Dar nu uita că de la fabrică, ptr noua ta mașină, când ți-ar trimite o cartelă, la tine nu va merge în veci. Deoarece fabrica îi va băga tot seria de șasiu originală. Singurul lucru care se poate schimba, este cititorul. Nu este codat pe mașină și nu face altceva decât să preia informația de pe cartelă și să o transmită la calculator. Eu personal am desfăcut cartela veche, am lipit butoane, dar dacă a fost problemă de electronică din interiorul ei, m-am lăsat la mâna mea și mi-am cumpărat una nouă. Cu reparatul acesteia pe la diverși...pentru 50-100 lei, mi se pare riscant. În acest caz vă sfătuiesc să ascundeți mașina până vine cartela reparată. Dacă nu vă mai vine, țineți mașina ascunsă până vă comandați și inițializați una nouă. Vă garantez că cea veche nu o mai poate folosi pe mașina ta. Baftă multă.

This post has been edited by driver_tavi: 29 Jul 2010, 16:21


--------------------
Renault Laguna II 2001, 1.9dci - xx.12.xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gsalexandru
post 29 Jul 2010, 16:37
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.417
Joined: 8 November 09
From: Romania-Suceava




QUOTE(driver_tavi @ 29 Jul 2010, 15:58)
Am citit păreri și păreri despre cartelă. Un lucru e cert: cartela se comandă în Franța. Acolo cartela nouă primește un nume. Numele este chiar seria de caroserie. Când ajunge la reprezentanță, doar o inițializează pe mașină. Adică îi stabilește o nouă frecvență, de comun acord cu calculatorul de la auto și obligatoriu se schimbă frecvența și ptr celelalte cartele pe care le deții și sunt funcționale. Treb înțeles ptr totdeauna că nu se poate inițializa o cartelă de la altă mașină, deoarece are altă serie de șasiu în memeacă. Dacă vrei cartela de la alt auto treb să îi ei și calculatorul. Dar nu uita că de la fabrică, ptr noua ta mașină, când ți-ar trimite o cartelă, la tine nu va merge în veci. Deoarece fabrica îi va băga tot seria de șasiu  originală. Singurul lucru care se poate schimba, este cititorul.  Nu este codat pe mașină și nu face altceva decât să preia informația de pe cartelă și să o transmită la calculator. Eu personal am desfăcut cartela veche, am lipit butoane, dar dacă a fost problemă de electronică din interiorul ei, m-am lăsat la mâna mea și mi-am cumpărat una nouă. Cu reparatul acesteia pe la diverși...pentru 50-100 lei, mi se pare riscant. În acest caz vă sfătuiesc să ascundeți mașina până vine cartela reparată. Dacă nu vă mai vine, țineți mașina ascunsă până vă comandați și inițializați una nouă. Vă garantez că cea veche nu o mai poate folosi pe mașina ta. Baftă multă.
*


sa zicem ca i-mi dai mie cartela sa o repar, si eu dupa ce o repar ma gandesc sa caut masina ta si o ''fur''. oare la cate lagune sunt in lumea asta cam cat timp mi-ar trebui sa o gasesc? eu am gasit odata o cheie de la un golf 4 si am cautat o luna masina pentru ai returna proprietarului cheia care era si cu telecomanda, si nu am reusit sa o gasesc. Poti trimite linistit cartela la reparat ca nu-ti fura nimeni masina


--------------------
renault laguna 2 2001 1.9 dci expression - sv-07-xjr
Reparatii chei/carduri auto - 0742978558
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driver_tavi
post 29 Jul 2010, 17:38
Post #47


Membru incepator


Group: Members
Posts: 73
Joined: 3 March 09




Prietene..........pe ce lume traiesti?
Ia uitate si vezi cati si-au bagat nr de inmatriculare?
Hai vrei sa/ti spun unde stai? cu cine esti casatorit......cati copii ai...cum ii cheama pe parinti? Hai ca te depaseste. Las-o moarta
Avand in vedere ca-s date confidentiale, imi respect munca si secretul profesional. Dar altii...te-ar putea face domnule Suceava.
Si pana la urma eu mi-am spus parerea. Nu trebuie sa fii de acord cu mine.
Totusi nu trebuie sa ne contram.
Dar nici nu=ti doresc sa ti se intample lucrururi pentru care nu te mai poate ajuta nimeni.



This post has been edited by driver_tavi: 29 Jul 2010, 17:50


--------------------
Renault Laguna II 2001, 1.9dci - xx.12.xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gsalexandru
post 30 Jul 2010, 07:02
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.417
Joined: 8 November 09
From: Romania-Suceava




te las pe tine sa ai ultimul cuvant. te deranjeaza ca sunt din Suceava? sau de ce mi-ai spus domnule Suceava? sa stii ca nu toti din moldova sunt niste taranoi inculti, oare majoritatea din tara asta care doar stiu sa vorbeasca de moldoveni nu se aud cum vorbesc sau cum se adreseaza? dupa in loc de de pe, sa aive in loc sa aiba, jmecher, etc. sunteti penibili. am spus ce am avut de spus si ma opresc aici. daca vrei continuam ai adresa mea de mail domnule de unde esti.


--------------------
renault laguna 2 2001 1.9 dci expression - sv-07-xjr
Reparatii chei/carduri auto - 0742978558
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tacufmr_lagunaII
post 30 Jul 2010, 07:26
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 599
Joined: 25 April 07
From: Brasov




Suntem pe acest forum pentru a ne ajuta, a sfatui si impartasi experiente intre noi si nu pentru a demonstra cine este mai destept sau din ce zona a tarii vine fiecare.
Stima.


--------------------
Renault Laguna II 2007, 1.9 dci, 131 CP - BV - 32 - UMY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driver_tavi
post 30 Jul 2010, 10:12
Post #50


Membru incepator


Group: Members
Posts: 73
Joined: 3 March 09




wacko.gif Nu mă deranjează ca ești din Suceava. Și eu mă trag din viță de moldovean și sunt mândru. Chiar vizitez zona Moldovei în fiecare an. Am neamuri atât în municipiul Suceava cât și în comunele și orașele acestui județ. Am neamuri în Iași, Vaslui......... Totul este că ai înțeles greșit mesajul meu. Dar hai să lăsăm astea că sunt sigur că nu ne caracterizează. Când voi veni în această vară la Suceava dacă vrei te anunț din timp să vezi că nu sunt răutăcios și poate ne vom împărtăși anumite experiențe din viața de laguniști. Și poate facem și o plimbare cu faitonul pe la "Adâncata" biggrin.gif radmasa.gif

This post has been edited by driver_tavi: 30 Jul 2010, 10:18


--------------------
Renault Laguna II 2001, 1.9dci - xx.12.xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gsalexandru
post 30 Jul 2010, 13:43
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.417
Joined: 8 November 09
From: Romania-Suceava




QUOTE(driver_tavi @ 30 Jul 2010, 10:12)
wacko.gif Nu mă deranjează ca ești din Suceava. Și eu mă trag din viță de moldovean și sunt mândru. Chiar vizitez zona Moldovei în fiecare an. Am neamuri atât în municipiul Suceava cât și în comunele și orașele acestui județ. Am neamuri în Iași, Vaslui......... Totul este că ai înțeles greșit mesajul meu. Dar hai să lăsăm astea că sunt sigur că nu ne caracterizează. Când voi veni în această vară la Suceava dacă vrei te anunț din timp să vezi că nu sunt răutăcios și poate ne vom împărtăși anumite experiențe din viața de laguniști. Și poate facem și o plimbare cu faitonul pe la "Adâncata" biggrin.gif  radmasa.gif
*


din pacate eu voi fi plecat din tara timp de 2 luni. i-mi iau zborul de pe strazile astea pline de gropi si trotuarele pline de masini parcate
driver_tavi LA MULTI ANI

This post has been edited by gsalexandru: 30 Jul 2010, 13:45


--------------------
renault laguna 2 2001 1.9 dci expression - sv-07-xjr
Reparatii chei/carduri auto - 0742978558
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
$$ilvviu
post 4 Aug 2010, 21:43
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.882
Joined: 6 January 07
From: Roman/NT




Sa zicem ca imi trimiti cartela la reparat si eu vin la tine in oras, iti caut masina si ti-o fur.
Oare cine ar fi primul suspect?
De ce nu privesti lucrurile invers: poate in timpul cat e cartela la mine eu ma rog sa nu iti fure nimeni masina smile.gif


--------------------
Renault Laguna Initiale 2002 - NT-97-SLR
Suzuki Samurai 1983 NT-99-SZK
VW Golf 1.9TDI 2001 NT-99-FIX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jetatae
post 5 Aug 2010, 14:55
Post #53


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 30 October 08
From: SIBIU - AVRIG - ROMANIA




Si totusi ma poate lamuri si pe mine cineva ce e de facut daca cartela mea nu mai functioneaza decit daca o contorsionez, ca din cele de mai sus sincer sa fiu nu am inteles nimic. Multumesc anticipat pentru orice ajutor


--------------------
Renault Laguna 2 1.9 DCI 2002 - SB -**-**
In viata cel mai mare risc e sa nu risti nimic...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gsalexandru
post 5 Aug 2010, 15:11
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.417
Joined: 8 November 09
From: Romania-Suceava




QUOTE(jetatae @ 5 Aug 2010, 14:55)
Si totusi ma poate lamuri si pe mine cineva ce e de facut daca cartela mea nu mai functioneaza decit daca o contorsionez, ca din cele de mai sus sincer sa fiu nu am inteles nimic. Multumesc anticipat pentru orice ajutor
*


eu te lamuresc. la tine este vorba de o piesa sau un pin de la integrat dezlipit. mai mult dureaza pana desfaci cartela decat sa relipesti piesele. daca nu te descurci tu sa lipesti piesele cu un letcon(statie de lipit), mergi la un service gsm. va functiona 100% dupa ce refaci lipiturile. Practic este vb de un contact imperfect, si atunci cand contorsionezi cardul functioneaza. in curand nu va mai functiona nici asa.


--------------------
renault laguna 2 2001 1.9 dci expression - sv-07-xjr
Reparatii chei/carduri auto - 0742978558
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
plesu
post 5 Aug 2010, 17:04
Post #55


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 1 January 09




De cele mai multe ori in asemenea cazuri e fisurat cablaju care vine la clema bateriei,e bine sa se puna si fir se cupru nu doar punct de casitor ca iar crapa la indoiri.


--------------------
renault laguna2 2001 Privilege 1.9 - ar10mlc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sserban22
post 5 Aug 2010, 17:42
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 381
Joined: 1 August 09




Jetatae......aceiasi pb aveam si eu, am reparat-o desfacind cartela si lipind transponderul la un service gsm, e piesa care are 10 pini de ambele parti, de la utilizarea necorespunzatoare(indoirea cartelei), pinii nu mai fac contact pe placa de baza.Fa cum iti spun si nu o sa mai ai pb!


--------------------
Megane sedan 1.6 sce 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jetatae
post 6 Aug 2010, 09:18
Post #57


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 30 October 08
From: SIBIU - AVRIG - ROMANIA




sper sa ma descurc cu lipituriile alea si sa reusesc sa o desfac usor ca din cite am inteles e cam enervant


--------------------
Renault Laguna 2 1.9 DCI 2002 - SB -**-**
In viata cel mai mare risc e sa nu risti nimic...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PRIMEX
post 6 Aug 2010, 12:28
Post #58


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 5 August 10
From: SUCEAVA - ROMANIA




Si eu am aceeasi problema.
Deschid masina cu ambele maini.
Cu una strang cartela aprox la mijlocul ei.., si cu cealalta mana actionez butonul de inchis/deschis.
Am cartela cu trei butoane dar nu functioneaza acel sistem bazat pe senzorii din spatele manerelor exterioare de la usi.
Sunt din Suceava , daca stie cineva unde pot rezolva problema????
Multumesc.


--------------------
RENAULT LAGUNA II 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gsalexandru
post 6 Aug 2010, 19:33
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.417
Joined: 8 November 09
From: Romania-Suceava




p-entru cei din suceava mergeti in piata mare, si la chioscurile alea mici din parcare unde stau valutistii sunt 2 service-uri gsm. cautati-l pe Ovidiu. este un tip mai voinic. dar sa mergeti cu ele desfacute sa nu traga el de carcasa, si daca nu stie ce are de facut ma intrebati pe mine si-i explic eu. le reparam eu dar nu sunt in tara


--------------------
renault laguna 2 2001 1.9 dci expression - sv-07-xjr
Reparatii chei/carduri auto - 0742978558
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bbv
post 13 Aug 2010, 21:48
Post #60


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 15 May 07




Salutare, ma intereseaza daca se poate muta cititorul cu tot cu cardurile de pe o laguna pe alta si daca vor functiona, adica daca mai depinde functionarea si de alti factori gen calculator etc.
Stima!


--------------------
Renault Laguna 2 2004 Privilege - B-98-BBV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
12 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 21:01
Dacia