Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Garantia oferita de Renault - Clio III si GPL, necesara sau nu?

atlas
post 2 Apr 2006, 21:34
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 2 April 06
From: Iasi




Avand in vedere ca vreau sa-mi cumpar un Clio III pe care vreau sa montez GPL sunt constient ca voi pierde garantia...

Intrebarea e urmatoarea: ati avut probleme serioase cu motorul, cutia, etc. in timpul garantiei? Daca da, v-a folosit la ceva garantia? Sau poti sa arunci linistit intr-un dulap cartea de garantie?

Cei care v-ati montat GPL pe masini... ati reusit cumva sa pastrati garantia? Exista vreun service Renault in tara asta care sa fie autorizat pentru montat instalatii GPL?


--------------------
Daewoo Nubira II 2003
Daewoo Nubira II, 1.6 16V 105cp, 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 2 Apr 2006, 21:40
Post #2


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




de ce ai pune GPL pe o masina noua si frumoasa care sigur consuma foarte putin...
si...portbagajul nu poate sa fie prea mare. daca pui si butelia acolo...

si citeste putin forumul. ai sa vezi ca au fost o multime de probleme in garantie la toate modelele!


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zetu
post 2 Apr 2006, 22:53
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 633
Joined: 18 December 04




Eu am o alta problema ..o merita garantia extinsa? ce mai ramane in garantie daca trenu de rulare are doar 20 000 km? mai intra ceva la excepti ? (inafara de cauciucuri si baterie)


--------------------
NISSAN QASHQAI 1.3 dct Tekna 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 2 Apr 2006, 23:20
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Garantia extinsa NU MERITA.
...cel mult daca iti iei diesel si este acoperita turbina de aceasta garantie si se intampla sa pice in acest interval. Doar in acest caz poti sa te feliciti ca ai ales-o. In rest tot ce iti va pica te va costa mai putin per total decat banii pe care ii vei da la dealer.

Cat despre montajul GPL:
Uitandu-ma pe renault.ro am vazut disponibile doar motoarele de 1.2 16V si 1.4 16V pentru Clio 3, deci vei alege unul dintre aceste doua motoare. Despre motorul de 1.2 nu stiu prea multe, SorinN are acest motor, poti da o cautare dupa post-urile lui, iar despre 1.4 16v pot spune ca a avut probleme cu bobinele de inductie, mai pe larg aici dar e foarte posibil ca aceasta problema sa fie remediata la noul Clio (chiar s-ar face de ras sa perpetueze problema).
Ai avantajul ca se monteaza motoare "vechi" pe masina, la care sunt cunoscute eventualele hibe, nu te-as fi sfatuit sa montezi GPL pe un motor nou lansat la care nu se stie ce probleme nerezolvate se pot ascunde (vezi 1.5 dci cu pompa de injectie, problema remediata ulterior).
In rest, daca optezi pentru o instalatie GPL serioasa (pentru motorul 1.4 8V cam 800 de euro) si montata intr-un atelier serios poti sa mergi cu masina fara nici o problema sute de mii de kilometri.
Nu prea te-as sfatui sa renunti la garantie acum, avand in vedere ca este o masina noua la care nu se stiu eventualele hibe ascunse ce pot aparea la subansamblele mai noi. Nu ma refer la motor, dar pierzi garantia si la altele. Altfel n-ar fi nici o problema la Clio mai vechi sa renunti la garantie. Eventuale probleme au aparut mult dupa iesirea masinilor din garantie.
Asadar nimeni nu poate garanta ca nu vei avea probleme la o masina abia lansata. La una cu un oarecare trecut nu sunt probleme.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
atlas
post 3 Apr 2006, 06:31
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 2 April 06
From: Iasi




QUOTE
de ce ai pune GPL pe o masina noua si frumoasa care sigur consuma foarte putin...


pentru ca am motivele mele (pe care o mica parte le gasesti in alt post) si pentru ca sumele de bani sunt limitate... daca nu era asa m-as fi gandit sa-mi iau un M3, nu Clio

QUOTE
si citeste putin forumul. ai sa vezi ca au fost o multime de probleme in garantie la toate modelele!


da un search la "garantie" sa vezi ce mult te ajuta...

Laurentziu83 uitandu-te pe renault.ro poti vedea doar modelele care se comercializeaza in prezent. Incepand cu luna aprilie se vor comercializa si 1.6 16V si 1.5 DCI. Vor apare de asemenea, si noi pachete de optionale. Masina nu o cumpar maine, ci peste vreo cateva luni. Instalatia pe care o montez are un pret de 900 de euro.



--------------------
Daewoo Nubira II 2003
Daewoo Nubira II, 1.6 16V 105cp, 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragos clio&astra
post 3 Apr 2006, 07:45
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 185
Joined: 7 January 06




Decat sa dai 900E pe Gpl mai bine iei 1.5dci.


--------------------
Renault Clio Symbol 2004 1.5dci
Clio Symbol 1.5dci 65cp expression 2oo4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
octav_
post 3 Apr 2006, 07:55
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 846
Joined: 16 September 05
From: Bucuresti




QUOTE(dragos clio&astra @ Apr 3 2006, 07:45 AM)
Decat sa dai 900E pe Gpl mai bine iei 1.5dci.
*



Bine zis!
Diferenta de pret intre un motor pe benzina si un diesel se incadreaza in bugetul tau. Iti recomand 1.5 dCi, sunt motoare excelente cu un consum de invidiat.


--------------------
Clio RS 197 2009
2.0 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mandelu
post 3 Apr 2006, 08:03
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 409
Joined: 6 January 05




Din nefricire insa dci-urile de pe clio III inca nu au venit. Dar vin in vreo 2 luni. Si eu sunt de aceeasi parere. Decat GPL de ~1000 euro mai bine un dci. Numai ca revizia la diesel e mai scumpa.


--------------------
Renault Clio II Symbol 1,5 dci 80 CP Expression Gri Eclipse, 18 martie 2005.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 3 Apr 2006, 08:28
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




QUOTE(atlas @ Apr 3 2006, 06:31 AM)
Masina nu o cumpar maine, ci peste vreo cateva luni. Instalatia pe care o montez are un pret de 900 de euro.
*


Asta n-ai specificat-o. wink.gif

Depinde cat vrei sa mergi cu masina.
Daca mergi 15000 de km anual vei cheltui anual 34650000 lei pe benzina (la un consum mediu de 7%). La un consum mediu de 6% vei cheltui 29700000.
La un consum mediu de GPL de 8% (estimativ) si un pret de 19000 lei/litru vei cheltui anual 22800000 lei pe combustibil. Deci vei economisi anual 6900000 lei.
Instalatia ta GPL costa 900 euro, adica 31689000 lei, deci rezulta o vei amortiza complet in 4.6 ani din diferenta de cost (sau in 60-65000 de km), asta la un regim de 15000 de km anual.
Un diesel se va amortiza cam in tot atatia kilometri, vorbisem cu un dealer dacia si ne spunea ca Loganul dci devine rentabil dupa 65000 de kilometri, n-am stat eu sa calculez.
Avand in vedere ca iti achizitionezi o varianta hatch cu un spatiu limitat de bagaje iti recomand sincer versiunea pe motorina in locul celei pe GPL, desi cea pe GPL prezinta anumite avantaje. Asta daca te incadrezi in calcule si parcurgi 15000 de km anual si tii masina 5 ani (cam la limita) sau faci acesti kilometri mult mai repede.
Daca nu te incadrezi (adica mergi mult mai putin) atunci te sfatuiesc sincer sa iti achizitionezi o versiune pe benzina fara sa ii mai montezi nici un GPL. Si eu voiam intr-un timp sa-mi montez GPL pe masina, dar la regimul meu de 15000 de km anual mai bine bag in benzina banii pe care i-as fi investit in GPL.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexC
post 3 Apr 2006, 08:34
Post #10


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




Taximetristii pe diesel.

Am intrebat taximetristii de la Cristaxi de ce au Clio Symbol 1.5 dci 65CP si de ce nu au benzina+GPL. Raspunsul a fost simplu si elocvent: Masina consuma 11% GPL la pret de 19.000/litru, rezulta 210.000/100km. Pe disele consuma 5.5-6%, la pret de 33.100/litru, rezulta 190.000/100km.

Mai pui ca masina GREU o mai vinzi pe GPL si ai apoi dubii cu garantia, stat in service pentru a instala GPL, etc.


--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
atlas
post 3 Apr 2006, 13:44
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 2 April 06
From: Iasi




Tocmai au aparut pe site-ul Renault varianta 1.5DCI si 1.6 16V.

Acum, sa facem un calcul scurt dupa care sper SA NE INTOARCEM ON TOPIC.

Consumul mixt pentru motorul 1.6 16V declarat de Renault este 6.6. Presupunem 7. Avand in vedere ca instalatia GPL care costa 900eur are rampa separata de injectoare si computer, si fiind conceputa pentru a consuma litru pe litru cu benzina, consumul de GPL va fi, exact ca cel pe benzina, TOT DE 7. (treaba asta e testata si vazuta).

Calculez in km nu in ani sau altceva, ca sa inteleaga fiecare la cat merge. La 30.000 de km vei avea o investitie de 31.500.000 in instalatie + 39.900.000 in GPL, la pretul de 19.000lei/litru, care este pretul din zona Moldovei (Iasi, Galati, Suceava, Bacau, etc.). In restul tarii, din cate stiu, e mai ieftin. La Ploiesti e 16.000. Total 71.400.000 lei.

Pana la 30.000 de km, bagi benzina de 69.300.000 (IN CAZUL IN CARE NU SE MARESTE PRETUL, lucru FOARTE improbabil. Chiar daca se mareste si pretul GPL-ului, acesta creste intr-o masura mult mai mica deoarece nu include toate accizele care se platesc la benzina).

OK. Deci la 30.000 de km (care e sub minimul pe care il fac eu intr-un an) am ajuns la un echilibru, adica mi-am amortizat si instalatia. La 180.000km pe toata actiunea cu GPL-ul ai cheltuit 270.900.000 fata de 415.800.000 pe benzina. Diferenta de 144.900.000 lei mie imi sta foarte bine in buzunar. Precizez de asemenea, faptul ca masina NU consuma mai mult ulei asa cum se aude peste tot (lucru observat la masinile pe care le-am condus), iar costurile reviziilor instalatiei de GPL sunt neglijabile.

Nu cred ca a fost corect reperul tau de 15.000 de km anual. Cine merge 15.000km anual isi cumpara masina pe benzina si nu ii pune GPL e logic.

Am terminat cu benzina.

Incep cu motorina. Am luat serios in calcul varianta motorinei. Am mai multe argumente pentru care nu aleg diesel, iar unul este strict personal: nu imi place sa conduc motoare diesel. In al doilea rand, reviziile sunt mai scumpe si la fel si costurile de intretinere. Pe langa asta, ganditi-va la accizele care le vom plati dupa intrarea in UE. Ar fi interesanta o varianta motorina+GPL. Asa ceva exista in Franta, dar nu s-a omologat si la noi din cauza costurilor instalatiei (undeva la 2.000 de eur). Imaginati-va consum de 4.5l/100km cu pret de GPL. smile.gif Oricum, nu poti compara un motor 1.5DCI de 65CP cu un motor pe benzina 1.6 16V 110CP. Comparatia mi se pare penibila pentru diesel din pct de vedere al performantelor.
O instalatie de GPL-ul iti permite ca oricand sa mergi pe benzina si se beneficiezi de intreaga putere a motorului.

Problema care vine din lipsa spatiului se poate rezolva in trei moduri. Ori alegi o masina de clasa superioara, ori nu te intereseaza portbagajul smile.gif, ori folosesti o butelie toroidala (forma rotii de rezerva). Din cate am vazut, la clio nu se poate pune efectiv butelia toroidala in LOCUL rotii de rezerva, pentru ca aceasta este sub masina, nu in portbagaj. Totusi se poate pune o astfel de butelie in portbagaj si ai loc destul deasupra ei.

QUOTE
Mai pui  ca masina GREU o mai vinzi pe GPL si ai apoi dubii cu garantia,  stat in service pentru a instala GPL, etc.

La partea cu vandutul nu ai cred ca ai dreptate (acum 3 luni am vandut un Cielo). Instalatia a ridicat pretul masinii si nu a alungat pe nimeni. Iar de stat in service pentru montat... sa fim seriosi, dureaza mai putin ca un vopsit de spoiler.

La ceea ce ai spus cu taximetristii am un singur lucru de spus... Cati km face pe an o masina de taxi? Dupa care uita-te la calculul de mai sus...


Acum, va rog sa ne intoarcem la topic... probleme serioase care tin de garantie a avut cineva?

wow cam lung postul...

imi cer scuze daca v-am plictisit smile.gif
astept pareri si experiente legate de garantie


--------------------
Daewoo Nubira II 2003
Daewoo Nubira II, 1.6 16V 105cp, 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 3 Apr 2006, 16:02
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




QUOTE(atlas @ Apr 3 2006, 01:44 PM)
OK. Deci la 30.000 de km (care e sub minimul pe care il fac eu intr-un an) am ajuns la un echilibru, adica mi-am amortizat si instalatia.

Nu cred ca a fost corect reperul tau de 15.000 de km anual. Cine merge 15.000km anual isi cumpara masina pe benzina si nu ii pune GPL e logic.

*


Reperul de 15000 de km anual l-am luat in lipsa de alte date. Am luat in calcul un uz "casnic" si am demonstrat ca nu se renta. Ai dovedit foarte bine ca in cazul tau este rentabil GPL-ul si nu contest asta.
Cat despre experiente negative cu probleme serioase la renault, mai ales la motoarele pe benzina, se pare ca nu prea sunt. Asadar poti sa-ti achizitionezi linistit un motor pe benzina si apoi sa-i montezi GPL, foarte putine repere ti se vor defecta in garantie si, la cati kilometri esti dispus sa mergi cu masina nu cred ca va fi o problema sa schimbi o piesa de maxim cateva milioane.
Iar despre diesel e cam problematic in zona Iasului cu temperaturile din timpul iernii. Si daca tot preferi sa conduci o masina pe benzina in locul unui diesel atunci go for it.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
addiyi
post 3 Apr 2006, 16:31
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 93
Joined: 19 October 04




dar ia ganditi-va cand or da si la noi drumul la motorina ecologica care este in jur de 50 centi...ca tot a venit vorba de intrare in UE.
consum de 4l/100Km cu 18000/litru...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Artanis
post 3 Apr 2006, 16:42
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 23 March 06




Te gandesti la biodiesel ? Nu merge pe orice motor turbodiesel modern. De fapt, nici nu stiu pe ce motoare merge, dar pe common-rail nu cred.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
padre
post 3 Apr 2006, 16:44
Post #15


Il padrino


Group: Members
Posts: 1.890
Joined: 20 December 04
From: Bucuresti




Eu daca as putea as interzice masinile pe GPL, urasc sa merg in spatele unui taximetrist sau a altei masini pe GPL datorita mirosului ingrozitor emanat prin gazele de esapament. Ce sa mai zic de usturime de ochi, etc.
Ia-ti frate motor diesel daca vrei sa-ti consume putin si o sa ai o masina care consuma putin si are si ceva vlaga in ea, uneori chiar mai bine decat cele pe benzina tongue.gif tongue.gif tongue.gif


--------------------
Ford Mondeo 2.5T
ex Renault Megane 2.1 1.5 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 3 Apr 2006, 17:09
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Pentru astfel de mirosuri exista functia de recirculare a aerului.

Biodieselul merge la dieselurile clasice, cele PD adica (la al meu de acasa merge, trebuie doar schimbat mai des filtrul). Dar fiti voi linistiti ca il va acciza guvernul si pe asta. Cat credeti ca ar costa de fapt litrul de motorina la poarta rafinariei? Mai putin de 50 de centi, oricum. Restul sunt rate pentru masinile demntarilor.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
atlas
post 3 Apr 2006, 18:04
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 2 April 06
From: Iasi




padre... si eu daca as putea as interzice toti taranii care conduc supermasini si asculta manele...

cum am spus si mai sus, nu poti compara motorul 1.5 DCI 65 CP cu cel pe benzina de 1.6 16V 110CP... din punct de vedere al performantelor nu mi-as lua diesel sub 130CP. Dar, oricum, fiind iar offtopic, cer din nou opinii fata de treaba legata de garantie

sunt sigur ca te-ai innecat si cand mergeai in spatele unui diesel din '90, '95 sau chiar 2000... la fel de sigur cum sunt ca nu te-ai innecat niciodata in spatele cuiva care sa aiba pe masina o instalatie GPL de tip nou, sau chiar de tip vechi bine reglata... mai mult, nu cred ca ti-ai dat seama ca avea GPL

Laurentziu83 ms pt reply-ul de mai devreme care a fost singurul ontopic de pana acum

asadar... cui i-a cazut motorul, cui i s-a dus cutia sau distributia sau mai stiu eu ce cat era in garantie? ati avut probleme sau nu?

daca da... a folosit la ceva garantia?
daca nu... scrieti si voi un "nu am avut" ca sa-mi creasca si mie increderea in Renault si sa ma duc sa-mi comand un Clio smile.gif
am inteles ca la Renault orice schimb de piesa pe garantie trebuie avizat de ei... daca nu, service-ul nu schimba moka nimic... asa am citit in alt post care se referea la niste zgomote in zona volanului


--------------------
Daewoo Nubira II 2003
Daewoo Nubira II, 1.6 16V 105cp, 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hebron
post 3 Apr 2006, 18:26
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 548
Joined: 22 March 05




De ce nu dai tu un search ca sa vezi si sa analizezi cate probleme au fost pana acum la CLio???(ca au fost destule).
De asemenea iti recomand sa consulti un pic preturile la piese si o sa indragesti garantia cu siguranta. Daca iti pica ceva in perioada de garantie si se pot lega de faptul ca ai GPL, suporti cheltuielile, care pot fi astronomice. sad.gif

Oricum parerea mea e ca nu merita GPL pe Clio, repet, parerea mea


--------------------
clio symbol 2004 1.5 dci
Renault Clio Symbol 1.5 dci, Expression, iunie 2004
Opel Astra Classic II Caravan, 1.7 dtci, ianuarie 2006
ocazional Megane II
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexC
post 3 Apr 2006, 18:57
Post #19


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




Unde crezi tu ca vei avea consum de 7% cu motor de 110CP? Poate in iasi nu aveti semafoare, dar in Bucuretsi sub 9,5% nu ai cum sa iesi. Mai castigi un pic la drum lung, dar sub 8,5-9% medie nu prea il vad mergand. Greutatea Clio III este aprox. identica cu Megane, concluziile poti s ale faci singur.

Daca taximetristii merg ~60-90.000km/an si au diesel, banuiesc ca si-au facut deja calculul asta, d-asta l-am luat in calcul.

Revenind la subiectul topicului, trenul de rulare numai 20.000km este garantat?


--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 3 Apr 2006, 20:39
Post #20


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




QUOTE(atlas @ Apr 3 2006, 06:09 PM)
daca da... a folosit la ceva garantia?
daca nu... scrieti si voi un "nu am avut" ca sa-mi creasca si mie increderea in Renault si sa ma duc sa-mi comand un Clio smile.gif
*


La masina mea pe garantie s-a inlocuit farul dreapta...intra apa in el si o bobina.
Si dusa a fost garantia.


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
atlas
post 4 Apr 2006, 07:37
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 2 April 06
From: Iasi




QUOTE(hebron @ Apr 3 2006, 06:26 PM)
De ce nu dai tu un search ca sa vezi si sa analizezi cate probleme au fost pana acum la CLio???(ca au fost destule).
*


Am dat search si nu am gasit probleme prea serioase. Te rog da-mi un link daca te referi la niste posturi anume.
QUOTE(AlexC @ Apr 3 2006, 06:57 PM)
Unde crezi tu ca vei avea consum de 7% cu motor de 110CP? Poate in iasi nu aveti semafoare, dar in Bucuretsi sub 9,5% nu ai cum sa iesi. Mai castigi un pic la drum lung, dar sub 8,5-9% medie nu prea il vad mergand. Greutatea Clio III este aprox. identica cu Megane, concluziile poti s ale faci singur.
Daca taximetristii merg ~60-90.000km/an si au diesel, banuiesc ca si-au facut deja calculul asta, d-asta l-am luat in calcul.
*


Dupa cum se poate vedea mai sus in ce am scris... consumul mixt care l-am folosit in calcul este luat de pe site-ul oficial Renault (6.6) si este marit la 7. Sunt constient ca in oras masinile consuma "putin mai mult", dar calculul nu il pot face la consumul de oras pentru ca nu este relativ. Oricum, cred ca am fost foarte explicit in posturile mele, poate nu ai citit cu destula atentie.
Si inca ceva... chiar daca traim in Romania... cred ca ar fi bine sa ne gasim si alte surse de informare decat "gura lumii". Calculul pe care l-am facut mai devreme se bazeaza pe cifre foarte concrete, nu pe pareri ale unor oameni care nu stii cum au ajuns la anumite concluzii. Daca observi o greseala printre cifrele alea, spune-mi ca sa rectific.

p.s.: te asigur ca ai fi uimit cate semafoare sunt in iasi wink.gif


--------------------
Daewoo Nubira II 2003
Daewoo Nubira II, 1.6 16V 105cp, 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
atlas
post 4 Apr 2006, 07:42
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 2 April 06
From: Iasi




si inca ceva... cu cat creste consumul, cu cat devine mai avantajoasa treaba cu gazul, evident


--------------------
Daewoo Nubira II 2003
Daewoo Nubira II, 1.6 16V 105cp, 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r&d
post 4 Apr 2006, 08:20
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 591
Joined: 2 June 04




QUOTE(atlas @ Apr 3 2006, 02:44 PM)
Tocmai au aparut pe site-ul Renault varianta 1.5DCI si 1.6 16V.

Consumul mixt pentru motorul 1.6 16V declarat de Renault este 6.6. Presupunem 7. Avand in vedere ca instalatia GPL care costa 900eur are rampa separata de injectoare si computer, si fiind conceputa pentru a consuma litru pe litru cu benzina, consumul de GPL va fi, exact ca cel pe benzina, TOT DE 7. (treaba asta e testata si vazuta).



Total eronat... niciodata nu o sa-ti consume benzina-GPL litru la litru. Cei care vand instalatii de gaz dau un consum de 10% in plus fata de benzina, in realitate consumul creste de la 25% in sus...
Al doilea lucru, chiar daca cei care vand instalatiile de GPL nu o sa ti-l spuna este ca la rece masina merge cu benzina si ar trebui sa mearga pana la atingerea temperaturii de regim. Deci daca faci drumuri scurte in oras, masina o sa-ti consume benzina. Binenteles ca mai sunt care pornesc pe benzina si apoi trec automat pe gaz, dar nu e o solutie buna.


--------------------
Volvo S40 2.0T4 200cp 2001
Renault Laguna 2 Privilege 1.8 16V 120cp 2001 (Verkauft/Sold)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 4 Apr 2006, 09:16
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Atlas ne-a zis ca face minim 30000 de km anual, asadar nu cred ca merge cu masina doar pana la servici 2km dimineata si 2 km seara. Daca era asa atunci renta doar benzinarul si gata.
A ajuns la concluzia ca va alege benzina+GPL in urma calculelor, nu doar uitandu-se la preturile carburantilor asa cum fac multi si de fapt ies in pierdere.
Mai punem in balanta si faptul ca va merge EL cu masina, nu o va da altcuiva si a zis clar ca nu-i place sa conduca un motor diesel. Dieselul mi s-a parut placut la condus doar in afara, in Bucuresti chiar era o sursa de nervi cand trebuia sa tasnesc in vreo intersectie, sa tai un bulevard aglomerat, etc, etc. Eu de asta nu vreau diesel in mediu urban si nu mi se pare oportun.
Si daca voia economie cu orice pret nu isi cumpara Clio, ci Matiz, care era mai economic decat orice diesel.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mandelu
post 4 Apr 2006, 09:47
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 409
Joined: 6 January 05




E extrem de subapreciat consum mediu 7 la benzina. Daca mergi 70% din km facuti pe an in oras (mai ales Bucuresti) cred ca trebuie sa te indrepti spre un 9 consum mediu. Si se schimba total calculul. Si daca mergi pe autostrada cu viteza mare iar iese mare.


--------------------
Renault Clio II Symbol 1,5 dci 80 CP Expression Gri Eclipse, 18 martie 2005.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hebron
post 4 Apr 2006, 10:44
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 548
Joined: 22 March 05




Eu zic ca ce vrea Atlas e un intreg studiu, care in nici un caz nu se poate face din 2 pareri si 3 consumuri...
La 30 000 km/an nu merita sa pierzi garantia si sa faci si modificarea pentru GPL...O fi folosit in occident, nu o fi (cu toate ca doar pe la Italieni am vazut ca e fenomen) eu zic ca cine se respecta si ii pasa de masina nu isi pune. La TAXI poate merita dar atunci e clar ca dCI e de ajuns pentru cei care se gandesc la consum.

Iti iei masina de 10 000 de euro si pui GPL pe ea sad.gif ...


--------------------
clio symbol 2004 1.5 dci
Renault Clio Symbol 1.5 dci, Expression, iunie 2004
Opel Astra Classic II Caravan, 1.7 dtci, ianuarie 2006
ocazional Megane II
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragos clio&astra
post 4 Apr 2006, 11:53
Post #27


Membru


Group: Members
Posts: 185
Joined: 7 January 06




O masina pe Gpl presupune o aprindere perfecta,adica bujiile fisele se schimba mai des.Portbagajul devine si mai mic(asta daca nu se pune rezervor toroidal).Masina trage mai slab.Daca la benzina nu treci de 4000(si nu stiu cati taximetristi o fac),dci e clar mai vioi.Riscul pierderii garantiei e prea mare la o masina nou aparuta,in general la modelele noi apar probleme la toate marcile,iar Renault nu prea se poate lauda cu o fiabilitate buna.


--------------------
Renault Clio Symbol 2004 1.5dci
Clio Symbol 1.5dci 65cp expression 2oo4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
atlas
post 4 Apr 2006, 13:32
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 2 April 06
From: Iasi




QUOTE(r&d @ Apr 4 2006, 08:20 AM)
Total eronat... niciodata nu o sa-ti consume benzina-GPL litru la litru. Cei care vand instalatii de gaz dau un consum de 10% in plus fata de benzina, in realitate consumul creste de la 25% in sus...
Al doilea lucru, chiar daca cei care vand instalatiile de GPL nu o sa ti-l spuna este ca la rece masina merge cu benzina si ar trebui sa mearga pana la atingerea temperaturii de regim. Deci daca faci drumuri scurte in oras, masina o sa-ti consume benzina. Binenteles ca mai sunt care pornesc pe benzina si apoi trec automat pe gaz, dar nu e o solutie buna.
*


In primul rand vreau sa te anunt ca am mers "putin" cu masini cu GPL si consumul creste intr-adevar cu 10% la o INSTALATIE DE TIP VECHI daca e bine reglata. Daca tie iti consuma cu 25% mai mult gaz decat benzina, schimba mecanicul. La instalatiile de tip nou, consumul este litru pe litru. Nu am de gand sa fac poze la computerul de bord pentru a vedea consumul pe benzina si la laptop ca sa vezi consumul de GPL. Nu am cum sa te conving altfel decat sa iti recomand sa crezi ce spune italianul care face instalatia in cartea tehnica si pe mine care am vazut cu ochii mei.
In al doilea rand, vreau sa te anunt ca temperatura de regim despre care vorbesti tu poate fi foarte usor neglijata. Adica... este necesar sa dai cheie si sa mergi 100m dupa care sa comuti pe GPL si masina va rula normal. La -25 de grade asta vara cand toate diesel-urile erau trase pe dreapta eu am pornit (din greseala, ce-i drept) masina pe GPL dupa o noapte intreaga de stat in parcare. Si ca sa vezi... a pornit la prima cheie. Normal ca dupa aia am trecut-o pe benzina si am mers asa ca sa se incalzeasca, dar cand am trecut inapoi pe gaz nu am explodat. smile.gif

QUOTE(hebron @ Apr 4 2006, 10:44 AM)
Eu zic ca ce vrea Atlas e un intreg studiu, care in nici un caz nu se poate face din 2 pareri si 3 consumuri...
La 30 000 km/an nu merita sa pierzi garantia si sa faci si modificarea pentru GPL...O fi folosit in occident, nu o fi (cu toate ca doar pe la Italieni am vazut ca e fenomen) eu zic ca cine se respecta si ii pasa de masina nu isi pune. La TAXI poate merita dar atunci e clar ca dCI e de ajuns pentru cei care se gandesc la consum.
Iti iei masina de 10 000 de euro si pui GPL pe ea sad.gif ...
*


aprecierile pe care le faci pe ce se bazeaza concret?
si atata timp cat sunt masini si de 20.000 si de 30.000 si chiar de 50.000 (touareg, cum se scria in alt post) care merg pe GPL, mie personal nu imi strica niste bani in plus. Asa o apreciere vine clar dintr-o prejudecata... nu apreciez prejudecatile

QUOTE(mandelu @ Apr 4 2006, 09:47 AM)
E extrem de subapreciat consum mediu 7 la benzina. Daca mergi 70% din km facuti pe an in oras (mai ales Bucuresti) cred ca trebuie sa te indrepti spre un 9 consum mediu. Si se schimba total calculul. Si daca mergi pe autostrada cu viteza mare iar iese mare.
*


vreau sa intelegeti foarte clar ca nu incerc sa va conving pe nici unul ca solutia ideala ar fi sa va puneti instalatii GPL. voi reveni mai tarziu cu un calcul la un consum de 9 sau 10 dar nu acum pentru ca nu am timp. va veti convinge ca pe masura ce creste consumul, iesi mai ieftin cu GPL-ul.

Laurentziu83 multumesc de intelegere smile.gif

nu doresc un "studiu". topicul asta a fost facut pentru total altceva si v-am rugat de mai multe ori sa revenim on topic


--------------------
Daewoo Nubira II 2003
Daewoo Nubira II, 1.6 16V 105cp, 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
atlas
post 4 Apr 2006, 14:10
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 2 April 06
From: Iasi




Luam consum de 10%
Calcul Benzina la 30.000 km: 99.000.000 pe benzina
Calcul GPL la 30.000 km: 57.000.000 GPL + 31.500.000 Instalatia = 88.500.000

Deci la un consum mai mare instalatia se amortizeaza mai repede.
La 180.000 km pe benzina: 594.000.000
La 180.000 km pe GPL: 373.500.000

Diferenta: 220.500.000 = 6300 euro bani seriosi. Jumatate din valoarea masinii smile.gif

Toate aceste avand in vedere tot ce am scris mai sus despre pretul benzinei, accize si costurile secundare.... as face calculul si pentru consum de 9, dar deja m-am plictisit smile.gif

Intrebarea e urmatoarea acum: nu cu 6.300 de euro, ci cu 2-3.000... acopar TOATE PROBLEMELE EVENTUALE DE GARANTIE? Sigla Renault inseamna o garantie? Sau si-au castigat renumele doar prin volumul vanzarilor?


--------------------
Daewoo Nubira II 2003
Daewoo Nubira II, 1.6 16V 105cp, 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DFA
post 5 Apr 2006, 17:26
Post #30


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.512
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




atlas, motoarele Renault sunt cât se poate de fiabile. Probabil vei avea nevoie de garanție pentru alte subansamble ale mașinii decât pentru motor...


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 5th May 2024 - 10:28
Dacia