Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages « < 3 4 5 6 7 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Test drive, ce ati mai testat in ultima vreme

Solon
post 16 May 2018, 15:51
Post #121


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Oricum, mare noroc cu dimensiunile ei. Intra prin toate vagaunile. Pe aici nu am vazut suv-uri.


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 16 May 2018, 19:23
Post #122


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




QUOTE(cj98czh @ 16 May 2018, 12:56)
Nenea ... las-o usor ... ca la mine burtica ... nu prea smile.gif trebuie sa caut un tractor sa imi fac o poza  radmasa.gif  radmasa.gif

Si bag sport cat china .... nu te induca in eroare kg smile.gif
*



Corect, aparentele pot insela...nenea tyson avea 1.79 si kile mult peste suta cu tot cu picioarele alea de balerin.


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 18 May 2018, 08:15
Post #123


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Eu am cerut Golf si am primit Opel Mokka 1.6 cdti 136cp (sanchi) si 4x4. Zmapijpael, urata cu draci, scaune de câcat, pozitie aiurea la volan, motorul ala nu trage nici de 90 cp, cutia etajata fix amboulea, la interior butoanele aruncate pe unde au incaput, tinuta de drum de autobuz, nu incape nici pe stradute.
Portbagaj mai mic decat al Mazdei 2, dar ne-am descurcat 5 insi.

Nu stiu cu ce suflet da lumea banii pe asa ceva.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bwwlan
post 18 May 2018, 10:55
Post #124


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.596
Joined: 16 September 09
From: .de, ex Cluj




O gramada de fraeri p-aici isi iau asa ceva, mai ales fomei. Moka si mai nou de-ala, Crossland X. Alta uratanie.
Io n-am vazut inca Opel unde plasticele de la interior sa nu arate a ieftinake si sa nu fie prost imbinate si/sau scartaicioase, de la Corsa la Insignia.


--------------------
VW Golf Sportsvan 2017 1.4 TSI 150CP DSG Comfortline
"Să gândești e dificil, de aceea majoritatea oamenilor doar judecă."
C.G.Jung
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 18 May 2018, 11:05
Post #125


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.808
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Noul Insignia mi s-a parut foarte ok finisat, cu nimic mai prejos decat alte masini de clasa medie. Cele vechi da...cam pe ieftineala. Pe de alta parte, si masinile sunt relativ ieftine fata de altele, au preturi bune in general. Mi se pare ca sunt perfect comparabile cu Renaulturile...nu sunt de top la nimic, dar au preturi corecte pentru ce ofera. Adica e greu sa justifici 20-25% in plus pentru un VW mai slab dotat, doar prin calitatea finisajelor.

Nici eu n-am inteles de ce naiba si-ar cumparat cineva Crossland X. E urata cu spume, din orice unghi. Arata ca un monovolum desenat de un copil. Inteleg moda crossoverelor mici, dar exista atatea alte variante mult mai interesante...pe de alta parte, s-au gasit clienti si pentru Nissan Tiida sau Ssangyong Rodius smile.gif

Oricum, dupa preluare de catre PSA, or sa fie de fapt niste Peugeot-uri cu alt design. Ceea ce e foarte bine, in ultimii ani Opel era pe o panta descendenta puternica, in timp ce PSA au inceput sa faca masini cu adevarat bune.


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bwwlan
post 18 May 2018, 13:41
Post #126


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.596
Joined: 16 September 09
From: .de, ex Cluj




In all honesty, in noul Insignia nu mi-am pus kooru. Ultimele Opeluri in care m-am suit au fost un Astra 2018 Innovation si un Zafira 2018 (asta nush ce nivel era, da' avea scaune de piele si xenoane). Plin de plastic de 3 lei gauriti la interior. Cam la nivel de Logan, si cand zic "cam", vreau sa zic "aproape, da' sub".


--------------------
VW Golf Sportsvan 2017 1.4 TSI 150CP DSG Comfortline
"Să gândești e dificil, de aceea majoritatea oamenilor doar judecă."
C.G.Jung
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 20 May 2018, 13:45
Post #127


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.458
Joined: 21 April 07




Fiind in cautarea unei masini gen clio sau mai mica, am fost la test drive cu hyundai i10 duo (benzina si gpl) si i20 (1.2 84cp). Ca si aspect i10 mi s a parut mai interesanta, interior de masina low cost, motor in 3 cilindri 69 cp...se simtea ca este in , insa mergea ok, silentioasa - de la 3000 rpm se auzea in habitaclu, frane ok, zgomotoasa pa vant. In concluzie n as da 10000 e pe asa ceva. I20 up desi mai bine inchegata aveai impresia ca e submotorizata, se simtea greoaie ..in rest la fel, low cost, statea mai bine pe sosea...insa, per total, nu este ceea ce caut...clio pare la ani lumina de i20. Ca tot eram in zona altor dealeri, am poposit la midocar pe splai sa vad noul polo...era expusa o masina cheala, care nu m a dat pe spate...plus ca miroseau urat plasticele in ea...pret 13000 e (cred datorita motorului 1.0 tsi 95 cp). Am plecat si m am oprit la suzuki..pt noul swift - asta mi a placut, insa fiind foarte dotata ajungea la 14000 e. Cred ca o sa incerc sa fac un test drive cu motorul booster jet...interiorul interesant...materiale tipice masinilor asiatice...adica dure.


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 10 Oct 2018, 09:07
Post #128


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Am făcut ieri un test drive cu un Mercedes C200D. Mă așteptam să fie experiența vieții mele, să mă dau jos de la volan zicînd "woooow, deci asta înseamnă Mercedes, da dom'le, acum știu și eu cum e o mașină adevărată". Nici vorbă. Dezamăgire totală.
O senzație de low-cost ordinar, un design interior penibil, plastice care și acum zece ani ar fi trecut drept ieftine... parcă eram într-o Kia.

Ce mi-a plăcut:
- Cutia de viteze automată - una dintre cele mai bune pe care le-am condus pînă acum. Fiind cu nouă trepte, mă așteptam să nu-mi placă. Mă așteptam să schimbe încontinuu în sus și în jos și să nu se poată hotărî niciodată. În realitate însă face o treabă admirabilă, cel puțin cît am putut să-mi dau seama într-un timp atît de scurt.
- Antifonare excelentă - poți să ai 150-160 km/h și să nu-ți dai seama. În oraș trebuie să ai mare grijă să nu treci de sută, pentru că nici nu simți cînd ai ajuns acolo. Pe autostradă, la viteze legale, e liniște aproape totală înăuntru. Din interior nu-ți dai seama că motorul e diesel, la nici o viteză, nici la ralanti.
- Pedala de accelerație stil autobuz. Foarte confortabilă.
- Rotița-joystick pentru controlul infotainmentului, stil BMW. Foarte ergonomică.

Ce nu mi-a plăcut:
- Motorul diesel. Deși din interior nu se aude, de-afară sună ca un tractor ordinar. Și e puturos rău. Cu pedala la podea trage cît de cît, atît cît să nu te faci de rușine, dar per total se simte leneș. Și mi-a consumat peste 9.
- Tabloul de bord penibil. Simplu și primitiv, venit parcă din 2005.
- Schimbătorul de viteze la volan. O stupizenie incredibilă, fără nici un scop practic.
- Bordul parcă a fost proiectat de un copil autist - o planșă dreaptă, verticală, dintr-un plastic de Logan, pe care au lipit cu super glue o mini-tabletă chinezească din Carrefour. Pînă și Sandero arată mai bine.
- Nu are propriu-zis greieri, dar plasticele din interior trosnesc la denivelări la fel ca în mărcile pentru muritorii de rînd.
- Senzorii de parcare se activează singuri în mers, la viteze mici, și dau uneori alarme false. Asta mă enervează și la Mondeo și speram ca la case mai mari să fie mai bine; aparent nu e.
- Recircularea se dezactivează singură cînd are chef. Și Mondeo face la fel și mă enervează de mor; speram ca o mașină mai scumpă să n-aibă astfel de bube.
- Materiale low-cost. Plastice oribil de ieftine. Parasolarul mi-a adus aminte de Dacia Nova - același plastic tare și neplăcut la atingere.
- Direcția mi s-a părut groaznică. Exagerat de moale, parcă era făcută din unt, iar la viteze mici spre medii aveam senzația că e imprecisă și elastică, de parcă între poziția volanului și a roților nu exista decît o legătură vagă.
- Volanul teșit. Știu, e chestie de gust, dar mie nu-mi plac. blush.gif

Nu înțeleg. E o mașină pe care, dacă pui două-trei dotări extra, o poți duce lejer în cincizeci de mii de euri. Și totuși n-aș da un Mondeo pe ea nici dacă aș fi beat. Care-i faza? N-ar fi trebuit să fie invers? N-ar fi trebuit să cobor din ea bolnav și deprimat și să-mi dau foc la Mondeo de ciudă? unsure.gif

This post has been edited by VladSoare: 10 Oct 2018, 10:16


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DApophis17
post 10 Oct 2018, 09:28
Post #129


Membru autentic


Group: Members
Posts: 395
Joined: 20 August 15
From: Cluj-Napoca




Pai e clasa C, nu E sau S ... deci cred ca e normal.
In primavara am facut si eu "testdrive" cu C220D-ul fratelui meu, dar varianta cu automata 7 trepte, cea veche. Mie mi s-a parut misto masina, dar legat de senzatie, inafara de cutia automata la care visez de ani de zile, nu m-am simtit deprimat cand m-am urcat inapoi in laguna.
Problema e ca ai avut (poate si eu) asteptari prea mari de la o masina "normala", chiar daca e mercedes. Nu zic ca nu m-a impresionat, dar nu in felul in care imi imaginam eu. Daca analizezi la rece o sa vezi ca defapt ti-a placut masina. Esti dezamagit ca nu te-a impresionat, nu ca nu e buna.
Motorul e intr-adevar lenes, mai ales cu automata in 7 trepte care are lag mare, dar in acelasi timp fuge bine zic eu. E chestie de asteptari si de perceptia corelata cu asteptarile prea mari, desi nu e cazul, totusi e doar clasa C.

Si afirm ca sunt de acord ca decat sa dau 50k pe un C200 cu 2-3 dotari prefer sa dau 50k pe un E standar si benzinar. Oricand. Pacat ca nu am 50k smile.gif)


--------------------
Renault Laguna 2 Grandtour 2002 1.9 dci 120cp/88kw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 10 Oct 2018, 09:33
Post #130


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Nu zic că nu e bună mașina, dar m-a dezamăgit că la cincizeci de mii de euri arată și se simte ca una de douăzeci. Păi atunci diferența pe ce se duce? Pe siglă? unsure.gif
Am testat și Lexus de cincizeci de mii, iar acolo se vedea clar unde-s banii - nu-mi venea să mai cobor din mașină.

This post has been edited by VladSoare: 10 Oct 2018, 09:42


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 10 Oct 2018, 09:57
Post #131


Modelator


Group: Members
Posts: 6.727
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




Incearca si Subaru, nu te mai dai jos din el.


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 10 Oct 2018, 10:07
Post #132


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.826
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Si cand te dai jos din el trebuie sa surubaresti ...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bwwlan
post 10 Oct 2018, 11:10
Post #133


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.596
Joined: 16 September 09
From: .de, ex Cluj




Pe la nemti umbla vorba ca Mercedesurile adevarate incep de la E-Klasse. Restul, A, B, C sunt de-alea "accesibile"...


--------------------
VW Golf Sportsvan 2017 1.4 TSI 150CP DSG Comfortline
"Să gândești e dificil, de aceea majoritatea oamenilor doar judecă."
C.G.Jung
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aLecsunder
post 10 Oct 2018, 15:20
Post #134


Membru...


Group: Members
Posts: 614
Joined: 27 October 09




Nu stiu daca e la fel dar la c200D din 2011 mie-mi place la nebunie cum rontaie dieselul.


--------------------
Renault Megane cu piele si geamuri in tavan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bwwlan
post 15 Oct 2018, 17:08
Post #135


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.596
Joined: 16 September 09
From: .de, ex Cluj




Pusai si io fundu' prima data intr-un Mini smile.gif

IMG_20181012_104745.jpg ( Size: 706.59k ) Number of downloads: 385
IMG_20181012_104759.jpg ( Size: 619.77k ) Number of downloads: 384
IMG_20181012_104835.jpg ( Size: 619.66k ) Number of downloads: 372
IMG_20181012_104943.jpg ( Size: 513.42k ) Number of downloads: 382
IMG_20181012_105009.jpg ( Size: 519.79k ) Number of downloads: 377


Destul de faina jucaria, desi avea doar 102 CP, insa la dotarile alea, sa ceri 29K Euro pe o jucariae de-asta, mi se pare de-a dreptul nesimtire.

Saptamana viitoare am fost invitat sa testez o zi un Mini inchis, in 3 usi, cu cutie automata si 136 CP. Tot in 3 cilindri si-ala, dracia dreq... radmasa.gif


--------------------
VW Golf Sportsvan 2017 1.4 TSI 150CP DSG Comfortline
"Să gândești e dificil, de aceea majoritatea oamenilor doar judecă."
C.G.Jung
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diac
post 17 Oct 2018, 11:14
Post #136


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




La capitolul mașini de buget redus : Opel Astra classic.
8586582B_CBC2_4D7B_AA27_2584EB128C9B.jpeg ( Size: 441.7k ) Number of downloads: 108


De o luna jumate soția are o mașina noua la serviciu. “Vechile” VW Jetta 1,6 TDI au fost înlocuite cu Opel Astra notchback 1.4 benzina turbo 140 cp cu cutie automata. O alegere interesantă având in vedere ca au înlocuit o mașina lansată pe piața in 2012 cu o mașina lansată in 2009. Practic e vechiul Astra J, care a rămas in producție pentru ca probabil Opel s-a gândit ca nu merita sa facă un Astra K sedan. Sau nu a mai avut bani pt asta. Cam cum a fost pe vremuri cu Octavia Tour.

Vad acuma ca prin rabla costa 11.000 de euro cu echipare similară, singura înțeleg, n-joy. Cu motorul asta de 1.4 si cutie manuala. Soția are automata.

Merita mașina asta? Mai ales la banii ăștia. Habar nu am. Pentru nevasta-mea e extraordinara, ca orice mașina de serviciu.

In primul rând mașina nu e sedan e “notchback”. Asta înseamnă ca portbagajul e destul de mic. Parca 460 l. Mai luam in considerare si brațele de la capota si deja sunt probleme dacă ai multe bagaje. Locurile in spate sunt puchinoase. Ușile spate sunt mai scurte, ceea ce e util in parcări înguste.

Scaunele sunt comode însă, iar tapiteria combinata vinilin cu textil arată ok pt banii ăștia. Volanul mi se pare foarte mișto ca ai locuri de băgat degetele. Plus ca are comenzi pe el.

Pe bord sunt multe butoane, ceea ce pt unii e mișto, pt alții mai puțin. Asta n-are navigație, doar bluetooth, cruise control, cd-player (vad ca la alte mașini noi nici nu mai exista), senzori parcare spate (doar acustici, fără display).

La cruise e ciudat ca nu îți arată viteza setată. Practic trebuie sa o duci cu pedala pana la viteza cu care vrei sa mergi si apoi reglezi fin cu +/-. Pe limitator arată viteza in bord. Cât ar fi costat sa bage 2cm pătrați in display pt cc? Ma rog, înțeleg ca e o chestie comuna pe mașini mai vechi.

Altfel, pare mai comoda decât fosta Jetta. Adică nu te zdruncina așa tare la gropi, poziția e ok-ish la volan. Plastice multe de diverse texturi in bord. Iarăși!se vede ca e din alta generație si alta categorie de preț.

Motorul. Lumea la firma se plânge de consum. Comparativ cu Jetta TDI, e alta liga. Eu as zice ca trebuie sa te obișnuiești cu ea. As zice ca un extraurban alert duce in 7,5 - 8%. Cam cât scot eu cu Meganul. In oraș pare a se stabiliza la 11%. Încă e noua si nu are nici 5000 km, poate se mai lasă. Ca dinamica, nu e impresionanta totuși. Adică e destul de silențioasa si te invita sa mergi mai tare, dar nu te bagă in scaun, așa cum te-ai aștepta sa facă un motor de 140 cp la o mașina de clasa medie. Asta din doua motive zic eu : greutatea de peste 1500 kg si cutia automata.

Cutia. Acuma n-am condus noi prea multe mașini cu cva, dar asta pare ca face mai mult ce vrea ea : te trezești ca retrogradează cand nu e nevoie ( ajungi sa zici ceva de genul “ok, dacă vrei tu, fie..” iar atunci cand bagi piciorul in ea, pare ca huruie ceva pe sub capota, mermeleste ceva pe dedesupt si abia apoi se înfige. Si apoi uita sa schimbe de ajungi repede pe la 6000 rpm. Ma rog, poate nu știm noi ce si cum.

Concluzie?

Vad ca la mine in cartier se înmulțesc Astrele astea. Mai scrie si Turbo pe portbagaj (care apropos, nu are buton de deschidere), deci “moaaaaaa”. Cred ca mai sunt mașini noi la banii astia. Parca Megane 4 sedan life tot pe acolo se învârte, dar nu știu dacă are aceleași dotări. Oricum, nu cred ca va mai rămâne mult timp in producție. Acu ca i-a luat PSA, poate fac si ei mașini moderne 243.gif

90D0498A_1219_4850_BCCE_5C88D73830DD.jpeg ( Size: 240.45k ) Number of downloads: 122
042FF303_10AC_43A6_9D80_486D5D8D8107.jpeg ( Size: 224.02k ) Number of downloads: 83
331F3CB8_4316_496E_981B_7D01F2A73971.jpeg ( Size: 175.48k ) Number of downloads: 77
17509AF7_5DE6_4534_A9FC_53BCC45EDEDA.jpeg ( Size: 208.77k ) Number of downloads: 71
8586582B_CBC2_4D7B_AA27_2584EB128C9B.jpeg ( Size: 441.7k ) Number of downloads: 108


This post has been edited by Diac: 17 Oct 2018, 11:20


--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 17 Oct 2018, 12:01
Post #137


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.808
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Masina asta costa cat un Logan echipat similar...deci la banii astia e o oferta foarte buna. Un Megane Life Sce e mai chel, si motorul e clar mai slab. Pentru cine poate trai cu interiorul depasit ca design, si cu consumul mare urban, masina nu e deloc o afacere rea.


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 17 Oct 2018, 12:59
Post #138


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.458
Joined: 21 April 07




Păi sce ul nu mai este in oferta...doar tce


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 17 Oct 2018, 13:27
Post #139


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.808
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Nu mai sunt la curent cu oferta actuala reno...in vara cand am luat 3ul era inca sce, mai scump putin decat Opelul asta. E drept, Megane e o masina mai noua in conceptie si per total mai reusita, dar nu cu sce. Era vreo 12k fara rabla un Opel din asta din stoc la Pitesti, cutie manuala nu automata...cand adunam eu oferte


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 18 Oct 2018, 08:57
Post #140


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(Bwwlan @ 15 Oct 2018, 18:08)
Pusai si io fundu' prima data intr-un Mini smile.gif
*

Are cutie manuală și totuși îți arată în ce treaptă e? huh.gif
Sau N-ul ăla înseamnă altceva? unsure.gif


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 18 Oct 2018, 09:06
Post #141


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.872
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




nu e singura .sunt destule care arata treapta la bord. e vb de rahatul ala eco..sa te indrume ce treapta sa schimbi....si normal iti arata si in ce treapta esti.

la 40 km/h imi zice da bag a 5 a

n ..punct liber unsure.gif

This post has been edited by wolfin: 18 Oct 2018, 09:07


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 18 Oct 2018, 09:08
Post #142


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Că-mi zice "schimbă acum dacă vrei să salvezi pinguinii", pe-asta o înțeleg. Dar de ce ar trebui să-mi spună explicit în ce treaptă sînt? Crede că-s oligofren? Sau că sufăr de Alzheimer? huh.gif
Știu că-s într-a treia, că doar eu cu mîna mea am pus-o acolo! doh.gif

This post has been edited by VladSoare: 18 Oct 2018, 09:09


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 18 Oct 2018, 09:09
Post #143


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.872
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




masina de femei rolleyes.gif

vlad e sa te indrume sa conduci eco... happy.gif si iti arata ca esti in a 3 si trebe sa urci in a 5.

altfel nu vad cum ...sonor??? aia e la frana de mana...please lower hand brake

This post has been edited by wolfin: 18 Oct 2018, 09:11


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 18 Oct 2018, 09:17
Post #144


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Cam toate manualele de azi au un mic beculeț care înseamnă "schimbă în sus acum". Eu zic că-i suficient.
Să-mi mai zici și explicit care-i treapta curentă mi se pare stupid, de parcă mi-ai spune că-s idiot. Păi dacă nu știu în ce treaptă tocmai am schimbat, atunci n-ar trebui să am permis. unsure.gif

This post has been edited by VladSoare: 18 Oct 2018, 09:19


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 18 Oct 2018, 09:23
Post #145


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.872
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




ok..spatiu mare pe display bord..trebuia sa il umple cu ceva. 04.gif


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 18 Oct 2018, 09:32
Post #146


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.808
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Si la Mazda 3 manuala iti arata treapta in care esti. Iar indicatorul de schimbat treapta nu e doar bec, iti indica in ce treapta sa schimbi. De multe ori imi arata sa trec din 3 direct in 5, uneori 6, la mers lejer prin oras. Ceea ce ignor cu desavarsire, chiar daca motorul e extrem de flexibil si merge fara sa tremure la 1200 rpm in ultima treapta, chiar daca e aspirat, tot nu mi se pare ok un astfel de regim de functionare. Mai ales ca ai tendinta sa reiei acceleratia de acolo, fara sa schimbi in jos, ceea ce duce la un stres mai mare pe motor. In schimb, iti indica si sa retrogradezi daca esti pe autostrada in treapta 6 si drumul urca. Bine, simti oricum ca masina nu apreciaza regimul ala si ai tendinta sa retrogradezi, dar sunt sigur ca unii au nevoie de astfel de indicatii smile.gif

Asa ca m-am obisnuit (si la asta) sa ignor complet indicatia si sa opresc sistemul start-stop cand am pornit masina. Chiar daca la Mazda e probabil cel mai digerabil start-stop de pe piata, dupa ce am vazut ca cei care il folosesc au schimbat bateriile la masina la mai putin de 4 ani...am zis pas, mai ales ca economia de combustibil e neglijabila. In schimb, daca urmezi indicatiile de schimbare de treapta si daca ai piciorul foarte usor, poti obtine ceva economie de combustibil. Cel putin la 3ul din dotare am observat chestia asta. Nu stiu insa cat merita...pe de-o parte mersul subturat nu e bun, iar pe de alta parte necesita un anume tip de concentrare care mie mi se pare obositor. Cand merg intr-un ritm ceva mai alert, dupa cum "se simte" masina, mi se pare ca ajung mai relaxat la destinatie.

This post has been edited by AndreiMR: 18 Oct 2018, 09:37


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 18 Oct 2018, 09:37
Post #147


Membru


Group: Members
Posts: 4.188
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




QUOTE(VladSoare @ 18 Oct 2018, 10:17)
Să-mi mai zici și explicit care-i treapta curentă mi se pare stupid, de parcă mi-ai spune că-s idiot. Păi dacă nu știu în ce treaptă tocmai am schimbat, atunci n-ar trebui să am permis. unsure.gif
Garantezi tu pentru o femeie care a schimbat intr-a 3-a acum 5 minute si a trecut de 2-3 intersectiii intre timp? Ca poate femeia mai vorbeste la un telefon, mai face o unghie, un ruj ...


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bwwlan
post 18 Oct 2018, 09:54
Post #148


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.596
Joined: 16 September 09
From: .de, ex Cluj




QUOTE(VladSoare @ 18 Oct 2018, 08:57)
Are cutie manuală și totuși îți arată în ce treaptă e? huh.gif
*


Yes.


--------------------
VW Golf Sportsvan 2017 1.4 TSI 150CP DSG Comfortline
"Să gândești e dificil, de aceea majoritatea oamenilor doar judecă."
C.G.Jung
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandobre
post 18 Oct 2018, 10:23
Post #149


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.114
Joined: 3 August 12
From: Ilfov




La fel și la nemuritoare.....


--------------------
Ford, Suzuki Focus 3 combi, SxCross 2016, 2018
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 18 Oct 2018, 10:42
Post #150


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Astea mai noi iti spun si cand sa retrogradezi. Mondeo ala din 2012 arata sageti in sus sau jos in functie de nevoie, dar altele mai afurisite arata treapta curenta si targetul.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
8 Pages « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 12:30
Dacia