Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Becuri Megane 2.2

Audy
post 19 Nov 2017, 17:06
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 15 June 17




Salutare. Am un megane 2.2 hatchback de cateva luni si de curand pare ca am fost lovit de mai multe probleme cu luminile. Nu ma pricep foarte bine la electronica si nici la masini, dar nu sunt nici cea mai atehnica persoana pe care o cunosc.
Acum cateva zile am observat ca nu se mai aprinde un bec de la numar. L-am scos pentru a avea "dovada" cand caut inlocuitor.
Ieri in trafic am primit cateva claxoane si flashuri dubioase, asa ca am oprit sa verific luminile pe spate. Becul responsabil cu pozitia si lumina de frana de pe dreapta era mort.
Azi am mers la carrefour sa le caut inlocuitoare (nu il schimbasem nici pe cel de la numar) si am cumparat un set de 2 becuri care parea sa fie exact ce imi trebuie pentru pozitie/stop, dar dupa ce l-am conectat am vazut ca se aprinde doar pe frana, nu si pozitia. Pentru numar nu am gasit, am luat ceva ce parea sa intre in soclu, dar nu este ceea ce trebuie. Cu ocazia asta am vazut ca nici celalalt nu mai functioneaza sad.gif

Intrebari:
1. De ce nu sunt bune becurile de stop/frana achizitionate ?
2. Am vazut ca exista seturi cu becuri de rezerva, insa vin in mai multe variante...imi puteti recomanda un set anume care sa se potriveasca la masina mea?
3. Desfacand tot ansamblul cu becurile de pe spate am observat ca cel de sus nu este conectat. Exista becul fizic, are o mufa separata fata de celelalte de jos, insa nu este conectat si nici nu atarna vreun fir pe acolo. Practic, in afara de mufa mare care este deja conectata, nu am alt fir acolo. Pe partea stanga, am vazut ca becul respectiv este lumina de ceata. Este o 'lucrare" mesterasca la mine si mi-a scos firul cu pricina, sau asa ar trebui sa fie ? Mi s-ar parea ciudat ca becul sa existe fizic, dar sa nu puna cablu pentru el.


Attached thumbnail(s)
IMG_0134.jpg ( Size: 230.97k ) Number of downloads: 411
IMG_0135.jpg ( Size: 293.02k ) Number of downloads: 430
IMG_0136.jpg ( Size: 308.62k ) Number of downloads: 441


--------------------
Renault Megane 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pheephee_11
post 19 Nov 2017, 17:46
Post #2


pe aici si eu


Group: Members
Posts: 509
Joined: 25 August 10
From: bucuresti




salut,

eu am sedan, deci imi e greu sa iti spun acum ce becuri si unde iti trebuie...

te pot linisti insa cu intrebarea numarul 3, daca aprinzi " ceata spate " la megane 2 se aprinde doar pe partea stanga. toate masinile vin cu suport si bec pt partea dreapta, dar nu are cablaj biggrin.gif

apropo de becurile pt numar, nu inteleg de ce n-ai gasit, sunt becurile standard W5W. le gasesti si la pozitie, si in plafoniere (poti lua din plafoniere pana ajungi sa cumperi)...

sper sa iti scrie alt coleg la restul intrebarilor. daca nu, mergi la o benzinarie cu un baiat mai priceput si mareste-i salariul cu 5-10 lei sa te ajute biggrin.gif

toate cele bune,


--------------------
Renault Megane 2.1 1.6 16V 2004
Ford Mondeo mk4 2.0tdci 2008

unde vedeti ma atata ceata?!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TomachE
post 19 Nov 2017, 18:58
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 553
Joined: 20 August 15
From: Bucuresti




smile.gif

Attached thumbnail(s)
18301699_1352882231414297_8154756062974314423_n.jpg ( Size: 53.9k ) Number of downloads: 462


--------------------
Megane II 1.6/16v 82kW 112 cp Break 2005 - B 301 AAT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pheephee_11
post 19 Nov 2017, 20:17
Post #4


pe aici si eu


Group: Members
Posts: 509
Joined: 25 August 10
From: bucuresti




whaaat ? au schimbat plafonierele la facelift cu C5W? wtf ...


--------------------
Renault Megane 2.1 1.6 16V 2004
Ford Mondeo mk4 2.0tdci 2008

unde vedeti ma atata ceata?!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Razvione
post 19 Nov 2017, 20:43
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.047
Joined: 22 January 10
From: Bucuresti




Plafonierele sunt tot w5w si la facelift.


--------------------
Skoda Octavia 3 Ambition , 2015, TDI - XX - XX - XXX
Volkswagen Jetta Style Allstar, 2016, TSI - XX - XX - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Audy
post 19 Nov 2017, 20:44
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 15 June 17




Va multumesc pentru raspunsuri. Pai...atunci pare ca am cumparat ce trebuie. Pana si becurile pentru numar, pe care le-am luat doar pentru ca mi s-a parut ca intra in soclu cred ca ar trebui sa mearga.


Attached thumbnail(s)
IMG_0138.JPG ( Size: 148.38k ) Number of downloads: 457


--------------------
Renault Megane 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 19 Nov 2017, 20:50
Post #7


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Vezi ca becurile alea cu LED nu sunt legale la masina ta.....risti sa ramai fara talon!


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Audy
post 19 Nov 2017, 21:00
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 15 June 17




Le-am luat pentru numarul de inmatriculare de pe spate. Nu stiu cat ar influenta, dar ms de informatie, nu am sa le folosesc. Erau foarte ieftine si singurele care pareau ca se potrivesc cu ce aveam eu nevoie.


--------------------
Renault Megane 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nislau
post 19 Nov 2017, 22:01
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 5 December 14




Becurile w5w sunt la pozitie, in plafoniele, numar spate si chiar in lampile de la usi asa ca nu strica sa ai vreo 2 rezerva prin masina. Becurile de la triple stop spate pt frana/pozitie au 2 filamente iar in partea de jos au 2 puncte de contact. Daca becul are un singur contact va sta aprins doar unde face contact. La renault au lasat un bec in plus dar si la opel astra g au facut la fel numai ca nu au dat si bec 😎. Acest bec in caz de urgenta poate fi folosit la cealalta tripla pt bec ceata sau ... Sper sa nu ma insel la semnalizare. E cu un singur filament. Personal am cate un bec din toate in masina în cutiuta de sub scaun. Daca ma opreste politia le schimb pe loc.


--------------------
renault megane megane 4 2018 - vn05mur
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Audy
post 19 Nov 2017, 22:34
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 15 June 17




Yep...au doua. Cele philips din poza. O sa incerc maine la un magazin de piese auto. Sper sa nu fie vreo problema pe partea electrica.

20 Nov 2017, 17:52:
Update: am testat cu becul de pe stanga si problema persista. Am inlocuit becurile de la numar cu unele corecte si nu misca nimic. In momentul de fata sunt destul de sigur ca ma aflu in situatia colegului din topicul https://www.reno.ro/Lumini-numar-t192680.html . Am incercat azi sa ajung la panoul cu sigurante de langa baterie, dar nu am reusit. Am citit topicul mai sus mentionat si o sa ma aventurez din nou maine.

Cel mai probabil am ars siguranta si becul in momentul in care am umblat la becul ars de la numar. Ori asta, ori problema provine de la scurgerile de sub parbriz care erau infundate si aveam lac deasupra lor de imi arunca apa in toate directiile...ajunsese sa imi bage si inauntru pe la picioare.

Revin cu update dupa ce rezolv problema. Va multumesc inca odata pentru ajutor.

This post has been edited by Audy: 20 Nov 2017, 17:52


--------------------
Renault Megane 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luc14n_v
post 20 Nov 2017, 22:30
Post #11


luc14n_v


Group: Members
Posts: 58
Joined: 21 August 12
From: Iasi




În primul rand nu cred ca poți rămâne fără talon dacă folosești becuri led la numar, important e sa nu deranjezi participanții la trafic, și sa ai grija când le instalezi ca au polaritate și dacă nu pui + la +, nu o sa meargă.
Bafta


--------------------
renault megane 2007/1.5dci 78kw - IS 12 VLC
Laguna 1999 1.6/16 valve
Megane 2003 1.6/16 valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Audy
post 22 Nov 2017, 14:49
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 15 June 17




Am reusit azi sa inlocuiesc siguranta. M-am distrat putin. Imi place sa surubaresc, pana acum am facut-o doar la calculatoare/laptopuri, dar mi-am zis ca un poate fi mult mai complicat. Si nu a fost.
Asta nu schimba cu nimic faptul ca mi se pare o prostie sa fie necesar sa desfaci atata la masina pentru a inlocui o siguranta. O persoana mai atehnica, sau care nu are la dispozitie toate uneltele necesare n-are nicio sansa, iar la service cel mai probabil factura este pe masura muncii depuse, care nu este deloc putina.

Dupa toata operatiunea, am verificat becurile de la numar si am constatat ca la cea mai mica vibratie se stingeau/aprindeau. Le-am scos din nou, le-am fixat cat am putut de bine, insa n-am incredere ca nu o sa ma trezesc cu ele stinse. Mi se pare foarte prost sistemul de prindere. Mai mult, cand am scos capacele acelea transparente, unul din ele mi s-a crapat putin, iar la celalalt chiar a sarit o bucatica de plastic. Stie cineva vreo solutie ? Se gasesc greu inlocuitoare ? Sunt universale/sau compatibile cu mai multe modele ?

Attached thumbnail(s)
IMG_0141.jpg ( Size: 400.56k ) Number of downloads: 130
IMG_0142.jpg ( Size: 324.44k ) Number of downloads: 110
IMG_0143.jpg ( Size: 421.94k ) Number of downloads: 114


--------------------
Renault Megane 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th April 2024 - 02:07
Dacia