Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Huse Captur

herodot21
post 31 Jul 2020, 22:51
Post #1


Pantea Paul


Group: Members
Posts: 53
Joined: 14 December 16




Salut! Ce huse pentru scaune imi recomandati pentru un Captur 2019?


--------------------
RENAULT CAPTUR 2019 09 TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
F.Dan
post 1 Aug 2020, 16:29
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 102
Joined: 20 June 19




Salut. Eu mi-am luat de la Dedeman huse sa bata cu culoarea masini undeva la 230 lei. Se aseaja bine pe scaune dar iti si da de lucru sa le pui. Este putin mai complicat sa le pui din cauza la scaune si bancheta din spate.


--------------------
Renault Captur 2019 life evo 0.9tce
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 1 Aug 2020, 22:38
Post #3


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




o curatare la un atelier profi o data pe an .. si nu ai nevoie sa pui nici o husa ...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 2 Aug 2020, 00:05
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 4.188
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Daca le cureti o data pe an nu se uzeaza materialul?

This post has been edited by madhorsefuzzy: 2 Aug 2020, 00:05


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
herodot21
post 2 Aug 2020, 00:08
Post #5


Pantea Paul


Group: Members
Posts: 53
Joined: 14 December 16




Eu vreau doar sa protejez scaunele. Nu vreau nici prea scumpe. Undeva la 200 250 lei zic ca este destul de rezonabil. O sa mai caut pe net sa vad ce gasesc. Ce parere aveti de cele cu o parte imitatie piele sau piele ecologica?


--------------------
RENAULT CAPTUR 2019 09 TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 2 Aug 2020, 06:31
Post #6


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




A1C6E7FF_2C15_4DF6_944E_6905EDCA2661.jpeg ( Size: 287.1k ) Number of downloads: 251


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
herodot21
post 2 Aug 2020, 08:37
Post #7


Pantea Paul


Group: Members
Posts: 53
Joined: 14 December 16




Ce parere aveti de astea dupa Dedeman?

Attached thumbnail(s)
Screenshot_20200802_093407_com.android.chrome.jpg ( Size: 637.92k ) Number of downloads: 228


--------------------
RENAULT CAPTUR 2019 09 TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 2 Aug 2020, 08:53
Post #8


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




parerea mea strict personala este ca sunt kitch ... arata mult mai bine cele de fabrica .. stiu ca la romani husele sunt un must ... vrei sa vinzi masina cu scaune noi? nemaipunand la socoteala ca din cauza lor airbag-urile pot sa functioneze defectuos in caz de nevoie ..

husa pe volan nu puneti? sa fie protejat ...

This post has been edited by cj98czh: 2 Aug 2020, 08:54


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 2 Aug 2020, 09:40
Post #9


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Si telecomanda de la TV in punga smile.gif. Subscriu, nu vad rostul huselor, decat daca ai animale de companie sau alte motive pentru care s-ar murdari des. Altfel, in cei patru ani cat am avut Twingo cu tapiterie textila gri deschis, am fost o singura data la curatat, cand a curs ceva pe un scaun. La Megane, in sapte ani, nu am curatat tapiteria niciodata, si era bej (cu piele pe margini).

On topic: nu cumva Captur are fetele de scaune cu fermoar? Sau numai anumite versiuni?


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xmisterx
post 2 Aug 2020, 09:41
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.662
Joined: 12 October 17
From: Brasov




Mie mi se pare o prostie sa pui huse pe scaune si mai ales pe volan, cercul ala pus pe volan arata ca pixu', husele de pe scaune in vre-o 2 ani se vor uza de la frecus daca intretii interiorul asa cum trebuie tapiteria originala va tine ani buni.

Ex: Laguna din semnatura care are 17 ani nu a avut niciodata huse, tapiteria originala a rezistat foarte bine , doar materialul de pe plafon a fost inlocuit pt ca ce-l original sa dezlipit.

This post has been edited by xmisterx: 2 Aug 2020, 09:47


--------------------
Renault Laguna 2 2003 Privilege 1.9 dci 120 hp
Clio life evo 2019 0.9 75 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
F.Dan
post 2 Aug 2020, 09:47
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 102
Joined: 20 June 19




Salut. Daca vrei sa ti masina mai multi ani si iiti placa sa pastrezi originalul cat mai mult eu nu vad nimic rau. Eu cand am comandat masina am comandat pe aliexpress husa volan cu snur si aparatori noroi la roti. Poate si la herodot21 ca si mie ii place sa aiba grija de masina si sa o intretina. Eu nu vad nimic rau in asta. De exemplu cand cumperi o masina la mana a doua nu ne place sa fie scaune rupte, tapitarie rupta, volan uzat si tot copt de soare de cand pui mana pe el sa ti se lipeasca de mana bucatele de material din volan ca este tot copt. Apropo herodot21 ca hulele alea nu prea sunt ok chiar daca arata bine. Adica cu timpul se coace buretele din interior si iti face mizerie sub ele. Am avut si eu asa ceva mai de multi ani si cand le-am dat jos a trebuit sa aspir scaunele. Eu ce am luat de la Dedeman este materialul mai bun si nu are atata sintetic in ele.


--------------------
Renault Captur 2019 life evo 0.9tce
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xmisterx
post 2 Aug 2020, 10:01
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.662
Joined: 12 October 17
From: Brasov




.
QUOTE(F.Dan @ 2 Aug 2020, 09:47)
De exemplu cand cumperi o masina la mana a doua nu ne place sa fie scaune rupte, tapitarie rupta, volan uzat si tot copt de soare de cand pui mana pe el sa ti se lipeasca de mana bucatele de material din volan ca este tot copt.
*



Sa inteleg ca pt tine conteaza mai mult parerea celui care-ti va cumpara masina peste cativa ani in loc sa te fi bucurat de aspectul placut pe care-l ofera masina cu tapiteria originala. Interiorul se poate pastra perfect si fara huse.smile.gif

This post has been edited by xmisterx: 2 Aug 2020, 10:02


--------------------
Renault Laguna 2 2003 Privilege 1.9 dci 120 hp
Clio life evo 2019 0.9 75 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
F.Dan
post 2 Aug 2020, 10:13
Post #13


Membru


Group: Members
Posts: 102
Joined: 20 June 19




Din contra vreau sa pastrez masina cat mai mult posibil. De aceea am preferat sa iau masina noua. Am dat doar exemplu. Mai am o masina care o am de 13 ani si este din 2002 cu care merge copilul acum.


--------------------
Renault Captur 2019 life evo 0.9tce
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 2 Aug 2020, 10:24
Post #14


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




QUOTE(F.Dan @ 2 Aug 2020, 09:47)
De exemplu cand cumperi o masina la mana a doua nu ne place sa fie scaune rupte, tapitarie rupta, volan uzat si tot copt de soare de cand pui mana pe el sa ti se lipeasca de mana bucatele de material din volan ca este tot copt.
*



Pai d'aia trebuie evitat VW si luat un Reno radmasa.gif.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
F.Dan
post 2 Aug 2020, 10:44
Post #15


Membru


Group: Members
Posts: 102
Joined: 20 June 19




Dar ce au marcile franceze? Eu de exemplu nu am avut nici o masina marca germana doar am condus. Din contra daca imi place masina nu ma intereseaza marca de masina. Apropo eu nu prea am vazut marci de masini franceze sau dacia ramase in drum cu defectiuni. Dar in schimb marci germane am vazut destule.

This post has been edited by F.Dan: 2 Aug 2020, 10:50


--------------------
Renault Captur 2019 life evo 0.9tce
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 2 Aug 2020, 10:56
Post #16


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Pai eu asta zic, rar am vazut un Reno care sa aiba ce zici tu. Mai degraba la VW am vazut interioare distruse. Am avut patru Reno, plus o Solenza (cu interior imprumutat in mare parte de la Reno), si noi, si second hand, si nu am avut urme pronuntate de uzura pe volan sau alte elemente, nici cand aveau 10 ani sau 175.000 km.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tajmahal777
post 2 Aug 2020, 12:38
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 15 October 14
From: Bucharest




Eu am luat in 2012 un Megane 2 care avea 7 ani, si volanul era extrem de uzat, chiar urat, si asa l-am lasat pana anul asta, cand am dat-o la rabla. Era o nota foarte evidenta a unei masini uzate.
Acum, la Capturul nou, mi se pare ca volanul e la fel ca la Megane-ul ala, cand a fost el nou, adica acelasi material, culoare, se simte la fel. Ma gandesc cu teama ca in cativa ani va deveni ca la Megane. Intr-adevar husele alea de volan sunt groaznice, as pune unul de piele cu fir, cum am vazut la masini care vin din fabrica cu volan de piele. Nu-mi vine sa incerc cu ce e in comert pe la noi, nici nu stiu daca s-ar potrivi exact la Captur. As vrea sa fie ceva original Renault, chiar pus de ei, dar nu am vazut sa aiba accesoriul asta de vanzare. Daca stie cineva o husa de calitate si care merge perfect la volan, va rog sa share-uiti.
Nici huse de scaune n-am avut niciodata, desi am 2 copii mici, unul e bebelus, si stau mereu la panda cand mananca, am servetele auto de tapiterie. Nici nu stiu unele care sa se puna perfect.
Las mai jos si un mesaj pe care l-am postat acum o perioada pe forum, in sectiune de Imbunatatiri, nu la Captur, si n-a raspuns nimeni. Daca aveti vreo sugestie, o primesc cu placere. Multumesc!

"Salut! Am masina de 2 luni, si acum am observat pe stalpul din stanga, de la sofer, niste zgarieturi lungi si de adancime medie, destul de urate. Nu-mi explic cum au fost facute, daca asa am luat masina, desi cred ca-mi sareau in ochi in 2 luni, eu abia acum le-am vazut. Nu aveam cu ce sa zgarii acolo, e imposibil. In afara de mine, la volan s-au urcat doar aia din spalatorie, sa curete bordul, si atunci doar ei au zgariat-o, dinadins, altfel nu-mi explic cum au aparut asa.
Ma intereseaza daca ati folosit pana acum o solutie de polish plastic de interior, imi e sa nu il stric mai rau, sa-l fac mai urat. Am gasit solutia asta de la Quixx: Acrylic Scratch remover, care pare mai mult pentru sticla, dar s-ar aplica si la plastic. Faza e ca la sfarsit spune "A nu se utiliza pe suprafete imprimate si pe obiecte din policarbonat". Nu stiu daca plasticul ala e din policarbonat.

Astept orice recomandare sau sugestie, si daca stiti firme de polishat din Bucuresti.
Multumesc anticipat!"


This post has been edited by Tajmahal777: 2 Aug 2020, 12:39


--------------------
Renault Captur 2019 TCe 0.9 Benzina/Life Evo
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
herodot21
post 2 Aug 2020, 17:12
Post #18


Pantea Paul


Group: Members
Posts: 53
Joined: 14 December 16




Multumesc pentru pareri. Eu vroiam huse doar sa protejez tapiteria originala.


--------------------
RENAULT CAPTUR 2019 09 TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 2 Aug 2020, 17:25
Post #19


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Repet, daca ai motive serioase (copii mici, animale de companie etc.), are sens. Daca doar te urci in masina si te duci unde ai treaba, o sa ajunga la REMAT peste multi ani cu husele originale in stare buna.

Evident, un minim de grija necesita, dar nu ceva iesit din comun (adica eu nu m-as urca in masina in pantaloni scurti, dupa ce am alergat doua ore, si nu as pune plase cu cumparaturi sau cutii cu pizza pe scaune sau bancheta).


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 3 Aug 2020, 08:34
Post #20


Membru


Group: Members
Posts: 4.188
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Mama soacra a vrut sa-mi dea o ladita de plastic cu rosii de "tara" si cum nu aveam loc in portbagaj mi-a sugerat sa o pun pe bancheta bej, ca imi da ea niste pungi sa pun sub ladita. biggrin.gif


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 3 Aug 2020, 13:35
Post #21


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.768
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




cauti la mioveni dupa referinta asta https://renault.commander-mes-accessoires.f...ur-phase-2.html
la captur tapiseriea se scoate si se spala.
@tajmahal, nu mai au volabele aceiasi problema ca la megane 2, au mai schimbat vopsea, lac etc. Hus a volan de origine nu extista, nu fabrica renault tiganii.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
koldun
post 3 Aug 2020, 21:31
Post #22


un om


Group: Members
Posts: 762
Joined: 1 November 07
From: CT




QUOTE(einstein1984 @ 3 Aug 2020, 13:35)

la captur tapiseriea se scoate si se spala. ..


..optional.


--------------------
Renault Captur TCe 0.9 2016
Oh, I’m in no condition to drive! Wait a minute... I don’t have to listen to myself, I’m drunk...!
Homer Simpson
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 11:16
Dacia