Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Norme de poluare/tip motor, pt cei care vor sa fie informati asupra normelor

zozo_park
post 17 Apr 2010, 10:01
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 82
Joined: 17 April 10
From: Cluj




Ideea de baza e sa postam fiecare norma de poluare si typ-ul de motor astfel incat informatia sa fie utila.Exclus presupunerile sau parerile personale menite a ocupa spatiul inutil


Evident pe Twingo codul motor e C3G dar important e ce apare dupa acest cod .Spre exemplu: D7,D4,A7,A4 astea sunt elementele ce determina incadrarea in norma Euro la RAR ,ca doar nu ne intereseaza ce catalizator si-a montat neamtul.Codul si typ-ul motor se gasesc in partea frontala (fata in fata cu capota deschisa) a masinii,in dr de delcou.Este foarte vizibil.Am saatasez poza.

Asadar cel care si-au inmatriculat Twingo si este asa de amabil incat sa ne impartatseasca info....multumim anticipat.


De stiut ,pt depreciere adica injumatatirea taxei,urmatoarele elemente sunt luate in calcul: Airbag,Aer cond.,ABS....astfel,cu cat aveti mai putine din cele 3 scade taxa.

This post has been edited by zozo_park: 17 Apr 2010, 10:03


Attached thumbnail(s)
typ.JPG ( Size: 55.77k ) Number of downloads: 5956


--------------------
Renault Twingo 1995 - CJ-13-CRV
Twingo,1995,motor C3G700,benzina +GPL,clima and stuff
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 17 Apr 2010, 11:16
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




Buna idee. Insa ce te faci cu cei care au luat masina deja inmatriculata sau cu taxa veche ?
Taxele cam difera de la masina la masina - si nu reprezinta un standard. In functie de numarul de airbag-uri, vechimea masinii, norma de poluare a motorului samd.
Normele de poluare pentru cele 3 motorizari de pe Twingo se pot stabilii in 3 randuri in functie de CODUL MOTORULUI si nu de acele D7,D4,A7,A4 etc.

Orientativ insaar fi cam asa:
Motoarele C3G sunt NON Euro (marea majoritate) si cele maiecente sunt Euro 2.
Motoarele D7F sunt Euro 2, Euro 3 si Euro 4 (depinde de anii de productie)
Motoarele D4F sunt Euro 3 si Euro 4 (la fel si aici - depinde de anii de productie).

Deci daca norma de poluare se poate stabili relativ usor, taxele crede-ma ca nu ai cum sa le calculezi exact pentru ca depind de multi factori.
Pe de alta parte, chestia cu D3 si D4 de pe actele de la germani sunt relative deoarece nu putine persoane au avut surpriza ca masini cu D3 sa fie catalogate de RAR, drept Euro 2. Ca idee exista CATALOAGE din care RAR-ul stabileste norma de poluare a masinii dupa codul motorului. Cam asta este.

PS. Daca te referi STRICT la motorizarea C3G este alta poveste.

This post has been edited by bubu782001: 17 Apr 2010, 11:52


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fan_RT
post 17 Apr 2010, 11:50
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 5 December 09
From: Bucuresti




QUOTE(zozo_park @ 17 Apr 2010, 11:01)
  De stiut ,pt depreciere adica injumatatirea taxei,urmatoarele elemente sunt luate in calcul: Airbag,Aer cond.,ABS....astfel,cu cat aveti mai putine din cele 3  scade taxa.
*



eu cand am inmatriculat-o, inginerul de la rar mi-a spus ca nu renteaza sa fac depreciere...costa taxa pt depreciere 80 de euro si nu garanta ca o sa mi se reduca taxa cu cel putin banii platiti. deprecierea e convenabila la motoare mari.

QUOTE(bubu782001 @ 17 Apr 2010, 12:16)

Pe de alta parte, chestia cu D3 si D4 de pe actele de la germani sunt relative deoarece nu putine persoane au avut surpriza ca masini cu D3 sa fie catalogate de RAR, drept Euro 2.

*



D-ul nu este echivalentul tipului de catalizator de pe masina. D-urile astea sunt date la nemti de catre cei de la itp (tuv) dupa ce fac testu' de noxe al masinii. deci fiecare categorie de EURO are o subcategorie D. a mea de ex e euro 2, dar ii daduse neamtului bulina d-aia verde pe care scria D4.


--------------------
renault twingo 1996/1994
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zozo_park
post 17 Apr 2010, 19:31
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 82
Joined: 17 April 10
From: Cluj




QUOTE(bubu782001 @ 17 Apr 2010, 11:16)
Buna idee. Insa ce te faci cu cei care au luat masina deja inmatriculata sau cu taxa veche ?
Taxele cam difera de la masina la masina - si nu reprezinta un standard. In functie de numarul de airbag-uri, vechimea masinii, norma de poluare a motorului samd.
Normele de poluare pentru cele 3 motorizari de pe Twingo se pot stabilii in 3 randuri in functie de CODUL MOTORULUI si nu de acele D7,D4,A7,A4 etc.

Orientativ insaar fi cam asa:
Motoarele C3G sunt NON Euro (marea majoritate) si cele maiecente sunt Euro 2.
Motoarele D7F sunt Euro 2, Euro 3 si Euro 4 (depinde de anii de productie)
Motoarele D4F sunt Euro 3 si Euro 4 (la fel si aici - depinde de anii de productie).

Deci daca norma de poluare se poate stabili relativ usor, taxele crede-ma ca nu ai cum sa le calculezi exact pentru ca depind de multi factori.
Pe de alta parte, chestia cu D3 si D4 de pe actele de la germani sunt relative deoarece nu putine persoane au avut surpriza ca masini cu D3 sa fie catalogate de RAR, drept Euro 2. Ca idee exista CATALOAGE din care RAR-ul stabileste norma de poluare a masinii dupa codul motorului. Cam asta este.

PS. Daca te referi STRICT la motorizarea C3G este alta poveste.
*





Cam off topic si nuera subiectul D-ul din brieff.Deci ma refer la STRICTA exemplificare in felul asta : codului motor (complet)- norma de poluare
ca altfel vb de detoate numai de exeplificari nu.deci daca ai o masina inmatriculata si vrei sa impartasesti un info util asa se face ; an,cod,typ e simplu

17 Apr 2010, 19:40:
QUOTE(fan_RT @ 17 Apr 2010, 11:50)
eu cand am inmatriculat-o, inginerul de la rar mi-a spus ca nu renteaza sa fac depreciere...costa taxa pt depreciere 80 de euro si nu garanta ca o sa mi se reduca taxa cu cel putin banii platiti. deprecierea e convenabila la motoare mari.
D-ul nu este echivalentul tipului de catalizator de pe masina. D-urile astea sunt date la nemti de catre cei de la itp (tuv) dupa ce fac testu' de noxe al masinii. deci fiecare categorie de EURO are o subcategorie D. a mea de ex e euro 2, dar ii daduse neamtului bulina d-aia verde pe care scria D4.
*




stii cum e ,dpdv juridic e ce e scris nu ce zice nenea in halat albastru..280 ron deprecierea care iti reduce taxa la aprox jumate ,depinde de dotari : abs,aer cond., airbag.Eu recomand tuturor sa faca depreciere indiferent de norma de poluare sau an.Mai mult,daca nu ai numarul unic european care arata asa : e*xxxx*xxxxx platesti 700 ron taxa pt carte de identitate sad.gif




This post has been edited by zozo_park: 17 Apr 2010, 19:40


--------------------
Renault Twingo 1995 - CJ-13-CRV
Twingo,1995,motor C3G700,benzina +GPL,clima and stuff
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 17 Apr 2010, 22:48
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




Nu are ABSOLUT NICI O RELEVANTA pentru useri corespondenta dintre codul motorului si norma de poluare.
De exemplu daca eu iti dau codul motorului meu, si iti spun ca este incadrat ca EURO 4. Ce relevanta are pentru userul X care tocmai a luat o masina cu un alt cod al motorului (evident) si care are LOGIC alta incadrare a normei de poluare ? Vrei cumva sa faci o statistica ?
Sau vrei sa aflii ce cod corespunde normei de poluare? NU ARE NICI O LOGICA deoarece norma de poluare o stabileste RAR-ul dupa niste cataloage (am spus mai sus) nu dupa ce presupui tu.

Chiar daca ajungi sa strangi pe acest topic de la TOTI posesorii de Twingo seriile de motoare respectiv corespondenta lor in norma de poluare, TOT nu ai cum sa faci o referinta legata de norma de poluare - deci daca vrei sa aflii ceva cauta cataloagele celor de la RAR.
De exemplu pentru EURO 3 ai AICI informatiile: http://www.rarom.ro/cs-uploads/Liste_euro3.pdf
Pentru Euro 2 LA FEL, exista niste cataloage pentru stabilirea normei (sincer nu stiu unde le poti gasi).
Ceea ce incerci sa faci este sincer cam pierdere de vreme atata timp cat indivizii de la Registrul Auto Roman detin "cheile" radmasa.gif succesului nostru.

Citeste acest topic si o sa te lamuresti despre ce este vorba.
http://www.buhnici.ro/2008/04/11/cum-stabi...are-a-masinii-2

PS dupa AN NU ARE NICI o importanta norma de poluare. O sa ramai suprins sa vezi masini (aici chiar la Twingo ma refer) mai vechi, incadrate in norma de poluare EURO 3 si altele mai noi cu norma TOT EURO 2 sau chiar NON euro.

Chestia cu injumatatirea taxei este cam relativa...nu prea tine de fiecare data. Sunt multe persoane care au luat TEAPA grupa mare cu aceasta depreciere (cauta pe forum si o sa te convingi).

Din cate observ intentionezi sa cumperi o masina din 1995.
Sfatul meu este sa nu te imbeti cu apa rece facandu-ti calcule sau statistici si sa ai rabdare sa se stabileasca norma de poluare la RAR.
Sa te consideri fericit daca masina iti iese EURO 2 (insa daca este motorizare C3G sunt putine sanse).
Gandeste-te ca sunt motoare D7F incadrate ca EURO 2 (D7F este tehnologic mai avansat ca C3G - injectie multipunct vs monopunct).

This post has been edited by bubu782001: 17 Apr 2010, 23:06


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zozo_park
post 18 Apr 2010, 20:47
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 82
Joined: 17 April 10
From: Cluj




bubu nu are rost sa mai povestim pe tema asta pana nu iti faci ''temele''

Pt cei care care au citit commul scris de bubu tre sa stiti ca lista euro 3 de pe site-ul RAR NU este actualizat de cel putin un an...practic ne incurca decat sa ne ajute iar site-ul Buhnici ....nu are esenta,vb de relativitati.

Asadar unde este poansonat seria motorului acolo este TYP-ul de motorizare care este singurul lucru dupa care se determina norma de poluare.E simplu.

Aduc masini din 2004 ,am ''vizitat'' RAR-ul de n-ori.Repet si exemplific: cum avem noi prenume asa are si masina un typ motor care determina norma de poluare.


--------------------
Renault Twingo 1995 - CJ-13-CRV
Twingo,1995,motor C3G700,benzina +GPL,clima and stuff
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 18 Apr 2010, 22:14
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




Domnu' profesor va rog sa ma scuzati...am sa incerc sa imi fac "temele".
De fapt nu am sa le fac...pt ca nu ma intereseaza.
Am masina inscrisa...si daca iau ceva pe viitor Euro 4 minim se cheama (deci sume MICI).

This post has been edited by bubu782001: 18 Apr 2010, 22:17


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zozo_park
post 19 Apr 2010, 08:55
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 82
Joined: 17 April 10
From: Cluj




nu trebe sa te superi dar asa e


--------------------
Renault Twingo 1995 - CJ-13-CRV
Twingo,1995,motor C3G700,benzina +GPL,clima and stuff
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CrisTwingo
post 2 Feb 2012, 04:00
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 16 September 11
From: Bucuresti




1999/C068/D7F702/8V = EURO 3 (acum cateva luni)
La RAR mi-au oprit actele 2 zile ca nu putea declara usor daca este 2 sau 3.


--------------------
Renault Twingo 1999 C068/D7F-F-702/8V/E3
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romeo_id
post 2 Feb 2012, 13:05
Post #10


Engineer


Group: Members
Posts: 449
Joined: 8 August 11




Codul motorului meu se gaseste in acea lista cu euro III-uri (D4F) insa, conform omologarii celor de la RAR, este EURO IV

LE: espacern, nu stiam asta. Iar din lista respectiva n-am fi putut deduce asta.

This post has been edited by romeo_id: 2 Feb 2012, 13:40


--------------------
Renault Clio 2, 1.2 16V 2003 Authentique Kadjar 1.6 dCi 4WD 2016 Zen
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 2 Feb 2012, 13:16
Post #11


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Codul D4F este comun la multe motorizari.
Cifrele care urmeaza dupa D4F "spun"norma de depoluare/puterea motorului.
@+


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CrisTwingo
post 4 Feb 2012, 04:53
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 16 September 11
From: Bucuresti




Stie cineva D7F700 din '98 ce Euro este?


--------------------
Renault Twingo 1999 C068/D7F-F-702/8V/E3
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 4 Feb 2012, 08:31
Post #13


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




@CrisTwingo=Intre F si 7 mai este o litera care"spune"norma de depoluare.

@+


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CrisTwingo
post 4 Feb 2012, 20:29
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 16 September 11
From: Bucuresti




Multumesc espacern.
Eu am D7F-F7-02 si acum cateva luni a trecut la RAR ca EURO 3.
Stiti cumva unde pot gasi un tabel, o informatie despre tipurile de motoare Twingo si o posibila incadrare EURO la RAR?


--------------------
Renault Twingo 1999 C068/D7F-F-702/8V/E3
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 4 Feb 2012, 20:36
Post #15


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Pentru Euro3 RAR-ul are o lista...

http://www.rarom.ro/cs-uploads/Liste_euro3.pdf

@+


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sooky
post 30 Jun 2012, 23:22
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 308
Joined: 3 July 07




salut, vineri am inmatriculat si eu twingo, este fabricatie 1998 si a iesit euro 3
tipul motorului este D7F-F7-02


--------------------
dacia Logan 2006
Renault Laguna 2.0 dci 180 hp GT '12
Seat ibiza 1.2 tsi 105 hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 1 Jul 2012, 18:27
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




QUOTE
am inmatriculat si eu twingo, este fabricatie 1998 si a iesit euro 3

Pana in 2002 sunt TOATE euro 3, iar pana in 1997 toate euro 2 (cu mici exceptii).

Au fost cazuri insa ca din 99 sa iasa euro 2.

This post has been edited by bubu782001: 1 Jul 2012, 18:29


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
przamfiri
post 1 Jul 2012, 19:13
Post #18


Membru in crestere :}


Group: Members
Posts: 1.606
Joined: 2 May 07
From: Moreni




al meu 98 euro 2 sad.gif


--------------------
renault laguna II expression 2001 19dci 120 cp DB-06-FPO si renault twingo 1998 1124cm PH-21-JOK
rabdator,iertator,iubitor....
nu este sluga mai mare decat stapanul sau...:}
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 2 Jul 2012, 01:14
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




Este acoolo o zona critica prin anii 98 in care au fost scoase atat euro 2 cat si euro 3.


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 15:28
Dacia