Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Clapeta recirculare Renault Symbol, Schema electronica de actionare clapeta recircular

smarian
post 23 Dec 2017, 20:35
Post #31


Membru incepator


Group: Members
Posts: 49
Joined: 17 November 15




Si la mine si-a dat duhul motorasul de la clapeta de doua saptamani ramane-a inredeschis pe aerul de afara si pe recirculat inchidea perfect ,deocamdata am blocato pe aer de afara, trebuie schimbat motorasul sa vedem pana mai da caldura momentat o las asa.


--------------------
renault symbol 2007 dynamic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andutu
post 5 May 2018, 12:13
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 682
Joined: 27 September 10
From: Bucuresti




Salutare, se pricepe cineva sa ma ajute si pe mine cum realizez schema aia din primul post (mi-a cedat si mie si cand il schimb vreau sa pun partea electronica).Imi da cu virgula in special la cinectarea releului.Ca releu ce pot sa folosesc? Unul auto de 12v e ok? Va multumesc


--------------------
Renault Clio Symbol 1.5 dci 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
myhay1208
post 5 May 2018, 14:16
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 968
Joined: 15 August 07




Mie mi se pare cam ciudata schema aia. N-as folosi-o. Revin imediat cu o schema luata de pe un alt forum dar netestata pe masina (inca).
Gata schema. Sa ma uit si de valori si de pozele cu prototipul meu.

Cam asa arata. N-are radiator nici acum smile.gif. Caut valorile si revin pt piese.
Am pus si a doua varianta cu punte de diode. Pe asta n-am realizat-o dar pare mai simpla si ok.

Valori rezistor: 8.2ohm
Dioda: 1n4007

Asta e ce am avut la indemana. Am testat circuitul cu 2 LM-uri. Daca ii pun radiator ok, n-am treaba.

Schema a fost testata in laborator si intra in limita la 150mA. Daca aveti idei de implementare mai bune, astept sugestii.

smile.gif

Pozele sunt luate de pe forumul astra h.ru. Meseriasi rusii astia. (Astra forum - limitator curent. ) Sper sa nu deranjeze link-ul. Atentie ca sunt poze si totul este in rusa.
Succes!

This post has been edited by myhay1208: 5 May 2018, 14:59

Attached thumbnail(s)
limitator_curent_150mA__motor_recirculare.jpg ( Size: 17.69k ) Number of downloads: 641
200520155161.jpg ( Size: 2.01mb ) Number of downloads: 658
200520155159.jpg ( Size: 2.85mb ) Number of downloads: 676


--------------------
Renou' Clio 1.4 - 16V K4J 710 / Scenic 2 1.6 16V K4M 766 -- Clio 2002 / Scenic 2007
You know the secret...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andutu
post 5 May 2018, 16:24
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 682
Joined: 27 September 10
From: Bucuresti




Multumesc pentru alternativa.Din ce vad montajul asta doar limiteaza consumul nu si opreste alimentarea motorasului,deci tot o sa forteze probabil nu cu aceiasi putere dar parca ar fi mai ok schema cu releul sau ceva saa intrerupa alimentarea


--------------------
Renault Clio Symbol 1.5 dci 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragobette98
post 27 May 2018, 09:07
Post #35


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 23 January 17




QUOTE(sethmad2 @ 14 Nov 2015, 23:39)
am gasit aici un filmulet cum se poate demonta clapeta fara sa demontezi bordul:

https://www.youtube.com/watch?v=Fw40iYobPnM
https://www.youtube.com/watch?v=9aPPRa7UNlA
*



M-am uitat si eu la filmuletele astea , nu inteleg ce fire taie astia ca la mine a iesit fara sa tai nimic, i-am scos suruburile si a iesit. P.s I-am scos motorasul cu o surubelnita mica , deschizand clapeta si bagand mana direct pe la ventilator


--------------------
renault Megane II 2006 - B61MCV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexgeogabriel
post 28 May 2018, 16:45
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.417
Joined: 24 September 11
From: Bucuresti




Cred ca se refera la faptul ca prin taierea firelor, il poti conecta la o baterie de 9v si asftel poti verifica functionalitatea sa.


--------------------
Renault Symbol 2007, 1.4, 75cp, 8v - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bitica98
post 3 Jan 2019, 22:26
Post #37


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 3 September 11




Salut !
Au trecut aproape 7 ani de cand am aplicat sistemul automat pentru clapeta de recirculare a aerului (schema electronica cu releu). Sistemul merge perfect si astazi. Poate parea mai complicat la prima vedere, dar este foarte eficient, ptr. orice eventualitate am acces usor la automatica aplicata de mine si in plus ma folosesc de butonasul de inchidere din bord al masinii.
Va salut.


--------------------
Renault Clio 2006 Symbol II - br98mft
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
plopii
post 6 Jan 2019, 21:40
Post #38


Ionescu Cezar


Group: Members
Posts: 112
Joined: 19 August 14
From: Plopii Slavitesti




@bitica98

mă interesează și pe mine montajul...rezistența ai lăsat-o în final de 560 de ohmi ?
am văzut că userul mity7 a pus de 330 de ohmi în urma tatonării...
ai folosit led bicolor ? ledul are rolul să-ți indice sensul de rotație ?


--------------------
Renault Clio (Symbol) 1.4 8v 75 CP 2003 Expression - TR-05-PSU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
plopii
post 15 Feb 2019, 20:28
Post #39


Ionescu Cezar


Group: Members
Posts: 112
Joined: 19 August 14
From: Plopii Slavitesti




Până la urmă am realizat ambele montaje...și cel de
aici recomandat de myhay1208 de pe forumul rusesc
și cel al lui bitica98_2 de aici.
Ca impresii:
- cel cu LM317 și punte menține tensiunea neschimbată și doar limitează curentul la 150 mA;
- cea cu releu cu rezistența de 560r limitează tensiunea la 9V și ceva și la cap de linie declanșează releul și tensiunea scade la 1V și ceva...doar că în montaj nu trebuie conectată decât bobina releului...contacții nu, căci nu merge, mereu aclanșează și dezaclanșează releul, indiferent ce contacți folosești (normal-închis sau normal-deschis).

Mi-a luat mult timp de tatonări până să descopăr asta...era cât pe ce să renunț la schemă...pe imagine tinzi să crezi că trebuie să conectezi și contacții releului...însă se merge pe principiul unei căderi de tensiune la aclanșarea releului...în rest schema este super-faină, se aprinde un led în timpul închiderii/deschiderii clapetei și la cap de linie când aclanșează releul se stinge și el...și e deșteaptă...sesizează că este la cap de linie și cade în tensiune și face țac releul...

Și cea de la ruși este faină...reduce presiunea pe rotițe limitând la 150 mA curentul, dar până la 12 sec. totuși motorașul stă înforțat...mai puțin, dar totuți se forțează...

Acum aștept o cutie faină de plastic...și apoi montez totul...

Ca model la mine este Bosh 0 132 801 145
aici și aici.

Nu am găsit nou dar am luat unul de Astra de la care am scos brațul cu biluța și l-am pus pe cel cu dinți...cel de Astra l-am găsit la un magazin local de Piese auto...vreo 100 și ceva de lei...dar este nou...

This post has been edited by plopii: 15 Feb 2019, 21:29


--------------------
Renault Clio (Symbol) 1.4 8v 75 CP 2003 Expression - TR-05-PSU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatelu
post 11 Mar 2019, 18:08
Post #40


Membru incepator


Group: Members
Posts: 65
Joined: 6 April 08
From: Campulung Muscel




Va salut.Ma confrunt si eu cu aceeasi problema ,M-a lasat motoreductorul care angreneaza clapeta.Problema este ca nu gasesc pe nici unde.Aveti idee unde sa mai incerc?Nou e undeva la 1100-1200 lei.La dezmembrari,gasesc,dar pentru alte modele.Nu stiu sigur codul ca sa mai pot cauta.Am un clio din 2005 dci 1.5,48 kw.Va multumesc.


--------------------
renault clio 2006 symbol - AG 00 XXX
Sa auzim de bine!

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristian_tiberiu
post 7 Oct 2022, 22:31
Post #41


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 17 May 10




Salutare,

Astazi am rezolvat partial aceasta problema. Nu stiu care e treaba cu motorasul asta dar 16 ani a functionat recirculare aerului fara probleme, acelasi motoras cu roti de plastic fortate.
Am reusit sa scot motorasul fara demontare bord insa tot nu inteleg cum functioneaza. Am luat de la dezmembrari alt motoras, conectat direct la baterie se oprea din rotatie dupa un timp, schimbat sensul la fel. Nu stiu cine da comanda de timp, ECU sau modulul din aeroterma. Pana la urma am cronometrat timpul de rotatie al motorasului si l-am montat la 1/2 din acesta, pus pe clapeta pare ca functioneaza dar mi-e teama ca se va bloca. Un sistem de 2 bani, sunt sigur ca exista si metode mai simple de recirculare aer, gandite eficient si fiabil. Toate bune!


--------------------
Renault Symbol 2006/1.4/Benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alin Mosoiu
post 30 Jan 2023, 14:12
Post #42


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 28 June 18




@bitica98

Salut,

Ne poti ajuta cu remedierea problemei prin metoda aplicata pe masina ta?
Bineinteles, CONTRACOST

This post has been edited by Alin Mosoiu: 30 Jan 2023, 14:13


--------------------
Renault Symbol 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
plopii
post 3 May 2023, 21:39
Post #43


Ionescu Cezar


Group: Members
Posts: 112
Joined: 19 August 14
From: Plopii Slavitesti




Modelul ieftin de motoraș care se potrivește exact este pentru Opel Astra:

BOSCH 0132801134

Se schimbă doar pârghia de acționare, respectiv de le cel de pe mașină se ia rotița cu zimți de un sfert de cerc și se pune în locul celei de la Astra ce are o mică biluță.

Clio_2.jpg ( Size: 68.51k ) Number of downloads: 285


Astra.jpg ( Size: 167.67k ) Number of downloads: 275



Cel de Astra este în jur de 160 de lei.


This post has been edited by plopii: 3 May 2023, 21:42


--------------------
Renault Clio (Symbol) 1.4 8v 75 CP 2003 Expression - TR-05-PSU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
imp3rd1349
post 13 Jul 2023, 02:42
Post #44


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 27 April 23




Buna seara,

Problema in cazul meu este urmatoarea.
Pun contactul se aude un bazait / ceva ca se invarte undeva in bord pt cam 10-15 secunde.
Daca in acest timp apas pe recirculare aer acel sunet se modifica si parca agata / rontaie (posibil sa fi rupt rotitele alea de plastic)

Iarna se aburesc geamurile la fel si cand ploua rezolv cu aer conditionat pentru cateva secunde si se dezabureste.

Exista o modalitate de a inlocui rotiele alea rupte din angrenaj se gasesc de cumparat ?
Pentru a realiza schema prezentata de @bitica98_2 am inteles ca este nevoie de urmatoarele componente:
2x Condensator 25V/1000 uF
1x Rezisor 5.6KOhm
1x Rezisor 560Ohm
1x Releu 12V
1x Led
1x Cablaj test
2x Conector 2 pini pcb

Referitor la acea schema @bitica98_2 am urmatoarele intrebari:
1. Rezistorul de 5.6KOhm este pentru a nu se arde ledul ?
2. Ce fel de LED ai folosit ?
3. Cei 2 condensatori sunt legati in serie sau in paralel ?
4. Din ce am inteles trebuie sa conectez doar bobina relului sa functioneze din ce am citit in topicul asta.
5. Sa incerc sa realizez schema prezentata sunt bune componentele din imaginea atasata ?

Inainte sa ajung la demontat masina o sa caut la dezmembrari carcasa aia unde este clapeta de reciculare sa ma pot juca cu schema alimentand de la o baterie motorasul.
Daca reusesc sa realizez schema pe un cablaj de test care care in capete sa aiba conectori cu 2 pini din aceia cu surub il pot instala mai usor.
Am vazut ca schema trebuie pusa pe traseul firelor care alimenteaza motorasul le tai de la mufa le legi la schema apoi continui catre motoras cu firele.
Ma poate corecta cineva daca am inteles ceva gresit.

Attached thumbnail(s)
ComponenteSchema.JPG ( Size: 82.88k ) Number of downloads: 33


--------------------
Renault Symbol I / Thalia I Facelift 2006 Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
imp3rd1349
post 17 Jul 2023, 13:58
Post #45


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 27 April 23




Revin cu un update,

Am luat o aeroterma completa de la cineva (motoreductor, motor aeroterma, rezistenta si vaporizator AC daca asa s-o numi).
Motoreductorul inca era functional si m-am jucat cu o baterie sa misc clapeta aceasta se misca putin sacadat (era pe duca angrenajul vietii din el) a mers de cateva ori pana a ramas fixa clapeta.
Am demontat intreg ansamblul sa extrag motoreductorul ala din el acuma se invarte in continu cat il alimentezi dupa ce s-a rupt angrenajul ala din el.

Atat de prost e proiectat sistemul asta incat am lasat contactul pus apoi rulat o diagnoza care sa scaneze toate sistemele masinii.
Diagnoza dureaza peste 1 minut sa scanezi tot ce are masina si in tot acest timp motoreductorul ala se invarte in gol. (observat asta la masina mea unde deja este defect si nu am desfacut nimic pana acum)
Cred ca e alimentat non stop cat functioneaza masina sau poate or fi implementat sa simta ca va creste intensitatea curentului pe motorasul din el si opreste alimentarea dupa ce forteaza acel angrenaj pentru inca 10 secunde asta dupa ce clapeta s-a deschis / inchis. (aici ma refer la mizeria facuta de renault).

Alta problema din ce am vazut exista 2 feluri de motoreductor am cautat coduri tipic renault o piesa are 3 coduri diferite o sa le las aici pe toate:
7701049079 -> asta e primul model de motoreductor fata de ce agasit eu (are pargie cu semicercul acela cu dinti)
7701047857 -> asta daca il caut pe imagini imi da primul model de motoreductor / rezistenta de la ventilator (poate fi eronat codul asta)
7701050887 -> asta e al doilea model de motoreductor pe care l-am stricat eu (are pargie patrata taiata la un colt)
O sa atasez si schema explodata a sistemului de ventilatie la cate ore am cautat poate ajuta pe cineva asta.

Inca ceva in schema aia din primul post cred ca rezistenta 5.6Kohm are rolul sa nu se arda ledurile folosite. Si sunt 2 leduri ca polaritatea circuitului ala se inverseaza in functie de ce faci din butonul de pe panoul de climatizare situat in masina.

Voi incerca sa pun led-uri de 12V care au deja rezistori lipite pe ele sau sa elimin acea parte din schema.
Ma intereseaza sa functioneze nu sa aiba luminite pana la urma.

Pe motoreductorul luat din dezmembrari pe care l-am stricat joaca mea cu el scrie urmatoarele VALEO 664844F-C 11.5V. De negasit sa il cumperi pe net.
Cei care au inlocuit angrenajul din motoreductor cu unul complet metalic ar fi util sa ne zica si noua restul lumii de unde au cumparat / confectionat componetele angrenajului.

O sa revin mai tarziu cu poze si ceva detalii despre rotitele alea din motoreductor poate se gasesc pe undeva de cumparat.

Pentru moment am aplicat solutia cea mai ieftina scos capacul de sub stergator unde e filtrul de habitaclu si se vedea clapeta daca te chinui putin o poti actiona cu mana partial cam pana la jumatate dupa poti folosi chederul de la masina sa o impingi sa fie deschisa la maxim. La mufa de la motoreductor nu a avut sens sa umblu deoarece clapeta aia se misca liber cand am mutat-o pe pozitia de deschis.

<span class='edit'>17 Jul 2023, 19:30:</span>
Buna seara,

Revin cu un nou update poze cu motoreductorul pe care l-am stricat in joaca cu bateria.
Am numarat numarul de dinti din acel angrenaj poate ajuta in a gasi pe undeva rotitele care se rup.

Rotita 1 (antrenata de melcul motorasului)
Nr Dinti Fata = 43
Nr Dinti Spate = 8

Rotita 2 (antrenata de rotita 1)
Nr Dinti Fata = 30
Nr Dinti Spate = 7

Rotita 3 (antrenata de rotita 2)
Nr Dinti Fata = 22
Nr Dinti Spate = N/A

Cele 2 axuri metalice din motoreductor au diametrul de 2 mm.

17 Jul 2023, 20:22:
Atasez si pozele cu cele 2 modele de motoreductoare identificate in cautarea codurilor de producator.
Din schema explodata a sistemului de ventilatie motoreductorul este piesa cu numarul 8.
Am atasat si ce coduri am gasit pe unde am cautat sunt exact cele mentionate mai sus (la cele 3 ma refer).
Momentan astept sa imi vina componentele sa incerc sa realizez schema din primul post din acest topic o sa conectez reductorul asta stricat la masina + schema si ingreunez eu motorasul cu mana pentru a simula ca, clapeta este inchisa / deschisa sa vad daca acel releu se cupleaza / decupleaza si taie alimentarea pe motoras.

Daca voi reusi sa fac acea schema sa functioneze revin cu poze cu montajul realizat.
Este posibil ca un model motoreductor sa fi fost pus pe Clio 2 BiCorp iar celalat model pe Clio 2 Symbol ?
Ar fi util daca cineva a incercat sa foloseasca fix pe cel de Opel Astra sa inlocuiasca pe cel cu parghia patrata taiata la un colt.
Din tot topicul am inteles ca BOSCH 0132801134 (cel de Opel Astra) ar fi cel mai ieftin inlocuitor.
@plopii imi poti da niste detalii cum se schimba acea parghie se scoate direct sau trebuie sa desfac intreg motoreductorul cum am facut cu cel pe care l-am stricat.

This post has been edited by imp3rd1349: 17 Jul 2023, 20:22

Attached thumbnail(s)
Rotita_1_actionata_de_melcul_de_la_motor_fata.jpg ( Size: 1.36mb ) Number of downloads: 18
Rotita_1_actionata_de_melcul_de_la_motor_spate.jpg ( Size: 689.38k ) Number of downloads: 11
Rotita_2_actionata_de_rotita_1_fata.jpg ( Size: 1.1mb ) Number of downloads: 11
Rotita_2_actionata_de_rotita_1_spate.jpg ( Size: 1.77mb ) Number of downloads: 12
Rotita_3_actionata_de_rotita_2_fata.jpg ( Size: 371.66k ) Number of downloads: 12
Rotita_3_actionata_de_rotita_2_spate.jpg ( Size: 722.27k ) Number of downloads: 13
Motoreductor_cum_arata_angrenajul.jpg ( Size: 1.31mb ) Number of downloads: 27
ModeleDeMotoreductoare.jpg ( Size: 193.71k ) Number of downloads: 26
SchemaExplodataInstalatieRecirculareAer.jpg ( Size: 291.43k ) Number of downloads: 29
CoduriMotoreductor.JPG ( Size: 21.67k ) Number of downloads: 24


--------------------
Renault Symbol I / Thalia I Facelift 2006 Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
imp3rd1349
post 24 Jul 2023, 23:03
Post #46


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 27 April 23




Revin cu un nou update exista 2 tipuri ansamble complete climatizare (cutia neagra care contine motoreductorul, motorul aerotermei, vaporizator ac si filtru habitaclu) montate pe Clio 2 / Symbol / Thalia:
- Denso
- Valeo

Ansamblul Denso este cel care are motoreductorul cu parghia semicerc cu dinti. (asta il gasesti si nou de cumparat Denso DAT2300 cam 200 de RON)
Ansamblul Valeo este cel care are motoreductorul cu parghia patrat taiat la un colt. (asta e cel de negasit de cautat la dezmembrari / reparat acel angrenaj)
Oricum in ambele cazuri nu conteaza ca pui motoreductor nou, sh sau il repari pe cel stricat e nevoie sa ii aplici una din solutiile din acest topic sa nu se mai strice pe viitor.

Am achizitionat un BOSCH despre care se zicea aici(cel pentru Opel Astra) ca ar functiona iar pe ansamblul Valeo nu il poti nici macar fixa in locul unde sta cel original.
Cineva de aici a zis ca la el a mers prin a schimba parghia este posibil sa aiba dreptate iar pe ansamblul Denso acel motoredcutor sa se potriveasca.

Eu am aruncat un ochi si sub capota masinii sa vad ce scrie pe intreg ansamblul (carcasa neagra de plastic unde se afla motoreductorul, motorul aerotermei filtru de habitaclu si vaporizatorul AC) si scrie Renault Valeo.

E bun ca il am de cobai pentru cand ma apuc sa relizez schema aia din primul post am vazut ca are un opritor pe motoreductor direct deci ma pot juca doar cu asta BOSCH si cu curentul luat de la masina sa vad daca ii taie corect alimentarea acea schema.

Am incercat sa il si desfac pe cel BOSCH in speranta ca poate a doua rotita se potriveste in cel Valeo. Angrenajul din BOSCH nu se poate transplanta in cel Valeo deoarece rotitele sunt mai mari nu cu mult dar suficient incat sa nu se potriveasca.


--------------------
Renault Symbol I / Thalia I Facelift 2006 Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
imp3rd1349
post 4 Aug 2023, 00:05
Post #47


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 27 April 23




Am reusit sa repar ambele motoreductoare atat pe cel al masinii cat si pe cel luat din dezmembrari.
La o imprimanta 3D cineva mi-a printat a doua rotita cea care se rupe mereu in mai multe exeplare sa am si de rezerva.

Am reusit sa inlocui rotita din motoreductor fara sa desfac jumatate de masina. Lista cu ce am demontat o las aici:
1. Capacul de sub stergator (cel care se da jos cand se schimba filtrul de habitaclu)
2. Protectia de plastic cu rol de colectare a apei care este prinsa sub poarbiz si acopera partial ansamblul de climatizare
3. Mufa mare de se conecteaza la motorul aerotermei
4. Mufa de la motoreductor
5. Motorul aerotermei are 2 suruburi de 6 e nevoie de niste tubulare foare scurte sa le desfaci

Motoreductorul am reusit sa il desfac atat prin gaura unde se monteaza ventilatorul si pe sub parbriz am scapat cu cateva mici zgarieturi pe maini.

Sa il trag afara sa il desfac am uns firele acolo unde sunt trecute prin lagarul clapetei de recirculare aer sa se miste mai usor si astfel am evitat sa rup acele 2 fire. Aici mare atentie sa legati ceva de mufa daca trageti prea tare si cade mufa in spatele ansamblului de climatizare e greu de scos si e nevoie sa demontati mai mult.
Cred ca daca scoti afara de tot cele 2 fire de la motoreductor nu se mai poate inchide perfect clapeta deoarece se vor suprapune peste cursa clapetei.

Motoredcutorul l-am sectionat sa ii dau capacul jos cu un cutter iar de lipit la loc am topit usor plasticul pe margine cu letconul.
L-am montat la locul lui am facut testul sa vad cum merge clapeta cu o beterie de 9V iar cand am vazut ca se apropie de final de cursa am deconectat bateria sa nu il fortez.

Am reusit sa fac si acel montaj din primul post din ce am vazut componentele principale sunt releul, cei 2 condensatori si acea rezistenta.
Partea cu Diode LED am eliminat-o in montajul final. Am realizat 2 montaje unul complet si altul fara LED-uri sa vad daca e vreo diferenta.
Se aprinde cate un led in functie de ce sens e actionata acea clapeta.

Rezistenta de 560Ohm la mine nu a mers am facut teste in casa cu ansamblul de climatizare pe care il am din dezmembrari si clapeta ramanea intredeschisa. M-a ajutat foart mult acest ansamblu complet de climatizare deoarece am putut sa vad cum arata odata terenul inainte de a desface masina dar si sa fac testele de limitare cu diferite valori ale rezistentei.
Am redus apoi rezistenta la 330Ohm exact cum a Mity7 a mentionat iar clapeta se inchidea.

Am montat pe masina cu rezistenta de 330Ohm mers prin localitate frecat acel buton de recirculare cu ventilatorul pe treapta 3 functiona se modifca zgomotul produs de ventilator atunci cand claptea este miscata de motoreductor exact cum imi aduc aminte ca se intampla cand masina era noua.

Peste cateva zile am facut un drum in afara localitati am observa ca la o viteza de peste 60km/h se auzea un suierat in masina. La 100Km/h deja parca era avion insuportabil sa mergi cu recirculare la viteza asta.
Mi-am dat seama ca de la recirculare poate fi am oprit recicularea acel suierat a disparut complet actionat iar recircularea si a aparut iar.

Ajuns acasa am testat din cu ansamblu din dezmembrari montajul cu rezistenta de 330Ohm pus o lanterna in ansamblu si am vazut ca, clapeta nu se inchide perfect. Se inchide intai la capatul opus unde nu se afla motoreductorul apoi daca fortezi putin motoreductorul se inchide is in partea cealalta.
Am incercat diferite valori ale rezistentei am ajuns chiar si la 90Ohm si in mers tot suiera dar pe la 90km/h. Cred ca daca aveam o combinatie de rezistente serie / paralel undeva intre 50-80Ohm cred ca inchidea perfect clapeta in cazul meu si nu aveam acel suierat in mers.

E posibil ca cu timpul acel ansamblu de climatizare sa se fi deformat din cauza caldurii plus ca mai a stat si in soare masina etc. iar de curatat cand am desfacut motorul aerotermei am curatat bine zona aceea.
Inca un lucru observat atunci cand clapeta se inchide / deschide si se aplica limitarea atat releul cat si rezistenta se incalzesc ele consuma curentul furnizat de masina sa nu mai ajunga la motoreductor.

In final montajul l-am lasat cu resitenta de 150Ohm si incepe sa suiere in mers la 80km/h si m-am gandit ca mergi putin pe recirculare pana se face frig in masina daca ai AC pornit dupa o opresti iar in oras acea inchidere imperfecta nu cred ca va face ca fumul celor fara DPF si EGR sa deranjeze in interiorul masinii.

Dintre cei care deja au realizat montajul sunt curios daca la voi suiera in mers la viteze de drum express / autostrada atunci cand este pe recirculare aer.

O sa revin mai tarziu cu poze cu montajul realizat si ce componente electronice am folosit exact poate e de folos pentru cineva.


--------------------
Renault Symbol I / Thalia I Facelift 2006 Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b28rdw
post 10 Aug 2023, 13:59
Post #48


Membru incepator


Group: Members
Posts: 50
Joined: 4 December 05
From: Bucuresti




Salutare!

@imp3rd1349 Ai mai apucat sa faci poze cu montajul? smile.gif

Doua intrebari:
1) condensatorii se pun in paralel sau in serie in montaj?
2) merge sa pun un condensator de valoare dubla dar tot de 25V? Daca da, care ar fi dezavantajul?

Multumesc!


--------------------
Renault Clio II Symbol LB2E, 2005, K9K-706, dCi, 60kW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
imp3rd1349
post 14 Aug 2023, 21:52
Post #49


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 27 April 23




Revin cu poze de la montajul realizat.
Montajul din primul post functioneaza asa:
Rezistenta mare >>>> clapeta de recirculare apasa mai usor pe capetele de cursa la final
Rezistenta mica >>>> clapeta de recirculare apasa mai tare pe capetele de cursa la final

Am mai facut niste teste cu cat scazi valoarea acelei rezistente cu atat ea se va incalzi si mai tare. (exista riscul de a se arde sau mai rau sa sa iti ia foc masina).

In final am montat o rezistenta de 47 Ohm cu putere de 2W si ca temperatura este ok nu se incalzeste excesiv.
In mers am testat la 130Km/h activat recircularea aerului si nu mai suiera deloc.

E ciudat ca la mine alimentarea cu curent catre motoreductor nu e temporizata si nici nu cred ca a fost facuta asa de Renault.
Au mers pe ideea sa alimenteze continu motoreductorul cu un curent limitat iar atunci cand clapeta ajunge la capat se forteaza acel agrenaj si ramane sub tensiune curentul fiind disipat de motorecutor (se incalzea probabil putin Motoreductorul).

Montajul din primul post (schema cu releu) se poate realiza cu 50 de lei maxim daca gasesti un magazin de componente electronice sa iti cumperi totul de acolo.
Ca si componente am folosit urmatoarele de mai jos:

2x Connector 2pini cu montare pe PCB
2x Condensator Nichion 25V 1000uF
1x Releu Songle SRD-12VDC-SL-C
1x Rezistenta (330 Ohm)
1x Cablaj test

In final pe masina montajul l-am inclus intr-o doza mica de ramnificatie(se gaseste la orice magazin de bricolaj) care are capac cauciucat sa fie protejat in caz ca va intra apa pe acolo si este plasat in spatele motorului de la ventilator.

Ca tot e vorba de a adauga ceva "strain" in circuitul masinii aici este posibil ca acest montaj sa afecteze circuitul de incarcare al masinii ?
Dupa ce am montat rezistenta de 47 Ohm 2W pentru a se inchide perfect clapeta am mers ~ 70Km si s-au aprins STOP si cu Bateria in bord.

Am anulat montajul intr-o statie peco prin deconetarea mufei si tot am aprinsi acei 2 martori care am vazut ca palpaie cand atunci cand motorul este rece si il accelerez usor in gol.
Cred ca modificarea facuta nu este de vina ci vechimea masinii 306.000+ KM s-a invartit destul alternatorul.
Daca era sa fie prea mult curent absorbit de acea rezistenta ar fi trebuit sa se arda sigurantele din interiorul masinii in special cea de la sistemul de climatizare sau sa nu se mai inchida clapeta.

@b28rdw condensatorii se leaga bornele (-) intre ele iar la capetele lor sunt conectate atat rezistenta si bobina de la releu. (am redesenat eu schema din primul post sa fie putin mai clara)

Ca si rezistenta iti recomand sa iti iei de mai multe valori si sa faci mai multe teste eu am vrut sa fie perfect sa inchida clapeta acuma nu stiu daca am stricat eu cu modificarea incarcarea masinii sau si-a dat duhul de la vechime.

Daca pui 330 Ohm e ok doar ca o sa suiere cand mergi pe recirculare la 50 - 60 kmh / h sau poate ai noroc si la tine se va inchide perfect clapeta.

Aici(https://www.youtube.com/watch?v=Cha4tn9GO1k) poti vedea primul montaj realizat cel cu LED-uri si primele teste facute pe masina utilizand ansamblul de climatizare pe care l-am luat din dezmebrari fara a demonta nimic de pe masina.

Toate cele bune va doresc

15 Aug 2023, 19:55:
Am uitat sa mentionez aseara puterile rezistentelor folosite:
- 330 Ohm / 0.25W
- 150 Ohm / 0.5W
- 47 Ohm / 2W (asta nu o recomand momentan nimanui inca investighez ce a patit incarcarea de s-au aprins STOP si Bateria daca remediez asta si cuplez mufa de la motoreductor apoi merg cateva sute de KM atunci o consider OK in a fi folosita)

E posibil sa fi murit Regulatorul de incarcare de la alternator si acei carbuni sa nu mai faca contact cu colectorul si de aceea palpaie STOP si Bateria in bord.

O sa revin cu update dupa ce remediez problema cu incarcarea si merg cateva sute de KM cu 47 Ohm / 2W.

This post has been edited by imp3rd1349: 15 Aug 2023, 19:55

Attached thumbnail(s)
1.SchemaPrimulPost.png ( Size: 20.51k ) Number of downloads: 26
2.MontajFata.jpg ( Size: 464.27k ) Number of downloads: 29
3.MontajSpate.jpg ( Size: 490.4k ) Number of downloads: 20
4.MasinaCuPieseleDemontate.jpg ( Size: 265.4k ) Number of downloads: 29
5.CeAmDemontatSaAjungLaMotoreductor.jpg ( Size: 370.21k ) Number of downloads: 28
6.MotorecutorulScosPrinGauraDeLaVentilatorFaraSaTaiFirele.jpg ( Size: 334.35k ) Number of downloads: 29
7.MotoreductorulDesfacut.jpg ( Size: 336.65k ) Number of downloads: 28


--------------------
Renault Symbol I / Thalia I Facelift 2006 Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
plopii
post 25 Nov 2023, 16:49
Post #50


Ionescu Cezar


Group: Members
Posts: 112
Joined: 19 August 14
From: Plopii Slavitesti




Modelul ieftin de motoraș care se potrivește exact este pentru Opel Astra:

BOSCH 0132801134

Se schimbă doar pârghia de acționare, respectiv de le cel de pe mașină se ia rotița cu zimți de un sfert de cerc și se pune în locul celei de la Astra ce are o mică biluță.


Cel de Astra este în jur de 170 de lei.


Attached thumbnail(s)
Clio_2.jpg ( Size: 50.96k ) Number of downloads: 22
Astra.jpg ( Size: 157.01k ) Number of downloads: 6


--------------------
Renault Clio (Symbol) 1.4 8v 75 CP 2003 Expression - TR-05-PSU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
orlandell
post 26 Jan 2024, 05:00
Post #51


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 5 December 07
From: Slobozia-Ialomita




Vă salut.
Masina în cauză: Renault Clio Symbol 1.4/8v/2007, clima automată.
Simptome : temperatura reglată la 22 grade, temperatura circuit răcire ajunge la 90, dar aerul pe care-l suflă aeroterma este călduț, iar turația aerotermei nu creste mai mult de 3 liniuțe.
Mă gândesc că e defect acuatorul.
Mulțumesc pentru ajutor.


--------------------
Renault Symbol 2007/1,4/8V - IL 03 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
imp3rd1349
post 3 Mar 2024, 21:54
Post #52


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 27 April 23




Buna seara,

Revin dupa cam 6 luni de la aplicarea solutiei prezentate aici detaliile sunt date mai sus in ce am postat in topicul asta. Aveam rezistenta de 47Ohm si problema cu STOP si Bateria in bord.

Confirm ca montajul introdus pentru a repara recircularea aerului nu a stricat incarcarea acumulatorului. Mai exact regulatorul de tensiune acea placuta ce se monteaza pe alternator i s-au consumat carbunii si nu mai facea contact cu coletorul de la alternator. (Cod alternator Valeo TG11C034 2542945B 14V 50 / 110A[8200386806] si piesa inlocuita pentru rezolvarea incarcarii ERA 216095).

Legat de recirculare aer sistemul functioneaza fara probleme dupa 6 luni de cand a fost reparat si aplicata solutia pentru a preveni defectarea lui.

@orlandell la tine daca temperatura circuitului de răcire ajunge la 90 e posibil sa nu iti functioneze ventilatorul electric din fata radiatorului. (vezi daca cand dai pe frig si pornesti AC porneste ventilatorul din fata radiatorului). Daca nu porneste nu lasa AC / Clima sa functioneze mult ca se poate strica.
Poti verifica in mers la un drum extern autostrada / nationala porneste AC / Clima cand ai peste 100km/h si vezi daca baga aer rece pentru ca in acest racirea se va face prin curentul de aer care este suficient la viteza mare in caz ca ventilatorul din fata radiatorului nu porneste.
Mai poti mege sa verifici daca instalatia de Clima / AC mai are suficient freon unde poti sa o reincarci si verifici totodata daca are pierderi.

La mine si cand aveam defect actuatorul de recirculare aer si porneam aerul conditionat baga aer rece doar ca vara se facea mai greu firg in masina pentru ca recircula aerul din interior care logic era cald daca statea masina in soare cateva ore. Eu am aer conditionat manual in cazul celui automat nu stiu daca difera cu ceva.


--------------------
Renault Symbol I / Thalia I Facelift 2006 Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
orlandell
post 12 Mar 2024, 07:35
Post #53


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 5 December 07
From: Slobozia-Ialomita




AC-ul funcționează, ventilatorul radiator funcționează.
Clima automată este mai complicată. In primul rând în locul cablurilor mecanice de acționare clapete ( aer cald/rece și dirijare aer parbriz-centru-picioare). are motorașe. Clima funcționează cu datele furnizate de 4 senzori ( temperatură : motor, aer exterior, aer interior și aer climatizare). Trei din patru senzori i-am verificat și sunt OK, cel de temperatura apa motor am să-l schimb ( am observat că foarte târziu indică in bord)


--------------------
Renault Symbol 2007/1,4/8V - IL 03 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
orlandell
post 14 Mar 2024, 19:46
Post #54


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 5 December 07
From: Slobozia-Ialomita




@imp3rd1349.
Ai posibilitatea de a face undeva rotitele din reductor ? Am luat unul SH, l-am alimentat prin mufa , s-a învârtit, iar când am prins pătratul cu degetele, gata si-a dat duhul. Motorașul mergea fără să învârtă pârghia. Am desfăcut carcasa și rotița distrusă este cea cu dantură dublă , parte danturii mari este bună, dar cea cu 7 dinți mai mai este deloc. Nu prea mai am curaj să iau alt motoraș din dezmembrări. Pe al meu încă nu l-am demontat pentru că nu am reușit să scot aeroterma (este defect motorașul, am deschis clapeta cu mâna și i-am scos alimentarea). Am desfăcut-o din șuruburi, am inclinat-o spre fața mașinii, a ieșit puțin dar mai tine ceva în parte de jos, am să mai încerc.


--------------------
Renault Symbol 2007/1,4/8V - IL 03 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
imp3rd1349
post 14 Mar 2024, 22:22
Post #55


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 27 April 23




Salut,

Motorul aerotermei iese are 2 suruburi de 6 le desfaci doar dupa ce:
1 Scoti mufa mare aia cu multe fire care alimenteaza motorul aerotermei parca se trage de o parghie lateral si iese
2 Scoti mufa de la motoreductor ce actioneaza clapeta
3 Desfaci cele 2 suruburi de 6 si inclini motorul aerotermei si iese eventual il inclini foarte putin si ridici de el si va iesi.

Sa ai mare atentie cand pui la loc motorul aerotermei ai impresia ca intra doar ca se aseaza pe pozitie si nu intra in partea de jos si iti va intra apa pe acolo. Poti verifica dupa ce il asezi pe pozitie tii de partea de sus unde vin cele doua suruburi apoi tragi de jos de el daca se misca nu a intrat bine si reincerci. Partea asta e cea mai enervanta. Eu m-am chinuit sa repar defectul asta in concediu imi aduc aminte ca aveam desfacuta masina la ora 11:00 si cam pe la 17:00 am terminat sa o montez la loc. Stiu ca jos sub carcasa aia unde se monteaza motorul aerotermei are un locas in care intra un pinten care se afla pe carcasa care iese odata cu motorul aerotermei. Unii au zis ca l-au taiat aici pe forum dar nu sunt de acord cu asta daca iese relativ usor trebuie sa si intre inapoi parerea mea.

Legat de a reface rotitele din acel motoreductor se pot face pe la cei care printeaza obiecte la imprimante 3D dar conteaza ca persoana care le face sa aiba si ceva cunostinte de proiectare a rotitelor. Eu am reusit sa le fac in Slatina si prima rotita aia care e actionata de acel melc metalic nu a iesit OK se invartea intr-un sens dar invers nu a functionat. Am inlocuit doar rotita care era sparta cea din mijloc cred ca am pus si poze cu ea in posturi ca am povestit mult pe aici. Montajul de schema electronica care se adauga intre mufa de la motoreductor si motoreductor parca e pusa si aici varianta care am folosit-o eu.


--------------------
Renault Symbol I / Thalia I Facelift 2006 Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
orlandell
post 15 Mar 2024, 17:27
Post #56


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 5 December 07
From: Slobozia-Ialomita




Am trimis și eu motorașul, demontat, sper să rezolv cu rotițele.

This post has been edited by orlandell: 15 Mar 2024, 17:28


--------------------
Renault Symbol 2007/1,4/8V - IL 03 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
orlandell
post 19 Mar 2024, 16:59
Post #57


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 5 December 07
From: Slobozia-Ialomita




imp3rd1349
Ce schemă electronică ai folosit: cea din post.1 sau cea din postarea ta. Atașez ambele scheme. Din ce văd , nu sunt la fel, La una din ele - cea cu leduri-motorașul se alimentează prin grupul (releu, condensatori, rezistență) , la cealaltă nu.

This post has been edited by orlandell: 19 Mar 2024, 17:02

Attached thumbnail(s)
Schema_electronica_Clapeta_Recirculare_Renault_Clio2.jpg ( Size: 607.62k ) Number of downloads: 6
1.SchemaPrimulPost.png ( Size: 63.56k ) Number of downloads: 6


--------------------
Renault Symbol 2007/1,4/8V - IL 03 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
orlandell
post 21 Mar 2024, 13:06
Post #58


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 5 December 07
From: Slobozia-Ialomita




Am terminat montajul. Aștept rotițele și mâine trec la probe.

This post has been edited by orlandell: 21 Mar 2024, 13:14

Attached thumbnail(s)
IMG_20240321_105425.gif ( Size: 6.3mb ) Number of downloads: 10


--------------------
Renault Symbol 2007/1,4/8V - IL 03 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
orlandell
post 26 Mar 2024, 08:47
Post #59


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 5 December 07
From: Slobozia-Ialomita




Cam așa arată noile rotițe. Am comandat două seturi.

Attached thumbnail(s)
IMG_20240322_161414.gif ( Size: 5.64mb ) Number of downloads: 9


--------------------
Renault Symbol 2007/1,4/8V - IL 03 LDM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
imp3rd1349
post 26 Mar 2024, 11:12
Post #60


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 27 April 23




Salut,

Eu am folosit schema aia pusa de mine cum am facut o eu mi se pare la fel cu cea initiala doar ca am eliminat ledurile. In prima schema diode led acolo nu inseamna dioda separat + leduri. Din ce stiu ledul are polaritate si se aprinde unul cand mergea intr un sens iar celalalt cand clapeta o lua invers (practic dioda e inclusa in leduri). Aici https://youtu.be/Cha4tn9GO1k e prima varianta de schema functionala eu am avut de la un prieten intreg ansamblul (aeroterma, clapeta si motoreductorul) si am luat curent de la masina (de unde se conecteaza motoreductorul) sa alimentez schema si motoreductorul de pe corpul aerotermei pe care mi l a dat acel prieten. Am facut asta pt ca daca ceva nu mergea OK riscam sa stric motoreductorul proaspat reparat care era montat deja pe masina.

Din ce se vede in video ledurile se aprind dar putin nu stau aprinse si se vede si clapeta ca se inchide am filmat din interiorul masinii ledurile si clapeta cum se misca cand apas pe buton de recirculare. Dupa acel test m-am gandit ca nu ma ajuta cu nimic ca se aprind 2 leduri si le am eliminat din montaj sa fie cat mai mic montajul sa incapa acolo in spatele motorului de la ventilatorul aerotermei.


--------------------
Renault Symbol I / Thalia I Facelift 2006 Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 21:03
Dacia