Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Imi fuge spatele

Zoot
post 27 Feb 2008, 12:58
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 131
Joined: 24 June 04
From: Cluj




Am observat acest lucru anul trecut dupa iarna, cand din diverse motive nu am schimbat cauciucurile de iarna uzate de pe spate, pe fata aveam de vara noi, si intr-o curba a fugit urat de tot spatele. Am presupus ca derapajul a fost de la carosabil umed + cauciucuri proaste pe spate. Iarna asta am luat 4 cauciucuri noi de iarna, aderenta buna pana zilele astea cand s-a mai incalzit si iar a aparut fenomenul, adica imi fuge spatele. Afara erau 3 4 grade deci nu erau peste 7 sa fie cazul de neaderenta buna din cauza la cauciucuri.

Intrebarea mea este: poate aparea derapajul pe puntea spate din cauza amortizoarelor ?

O mica rugaminte am la posesorii de hatch. Imi poate poza careva dedesubt sub masina unde se termina toba, sa vad cum este prinsa. Mi-au schimbat desteptii de la TI SUEROM bara spate si de atunci toba imi sta intr-o parte. Eu banuiesc ca a picat suportul care o sustinea, problema este ca nu vad unde ar veni acel suport. Multumesc.

This post has been edited by Zoot: 27 Feb 2008, 13:03


--------------------
Renault Megane II 2003 hatch 1.9 dci - SJ-82-ZOT
Renault Megane 2 HATCH 1.9 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bhal
post 27 Feb 2008, 16:35
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 233
Joined: 30 April 07




incearca sa reduci viteza.


--------------------
Renault Megane 2.2 Sedan Expression + Clima 1.6 16V 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
enemi
post 27 Feb 2008, 17:25
Post #3


doar membru


Group: Members
Posts: 132
Joined: 5 September 05
From: Bucuresti




Descrie te rog in ce moment franezi in raport cu mersul in curba! Franezi inainte de curba, franezi in curba si apoi ridicai piciorul de pe frana inainte sa intri in linie dreapta etc. Tu cum procedezi? Aici s-ar putea sa fie problema....


--------------------
Renault Megane Bicorp 2007 Extreme 1.5dci 78kW
"Don't steal! Goverment hates competition..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zoot
post 27 Feb 2008, 18:18
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 131
Joined: 24 June 04
From: Cluj




Bhal, nu facea asa la aceleasi viteze inainte. Stiu si eu ca masina derapeaza de la viteza prea mare, dar inainte nu facea asa, acest comportament a aparut recent, cam de 1 an.

enemi, nu are legatura cu franarea deoarece am experimentat mai multe cazuri. De exemplu intru intr-o curba, cu o anumita viteza, masina se inscrie pe viraj, si cam pe cand sa ies rupe aderenta. Problema e ca asa urat o rupe, ca am impresia ca sunt pe gheata desi e uscat pe jos. Nu stiu cum sa explic, cand derapezi simti ca rupe aderenta si se duce, da se duce mai usurel, asta se duce cu totu, exact ca si cum ash fi pe ceva foarte alunecos.




--------------------
Renault Megane II 2003 hatch 1.9 dci - SJ-82-ZOT
Renault Megane 2 HATCH 1.9 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Turkish
post 27 Feb 2008, 18:40
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 339
Joined: 11 November 05




Imi facea la fel si mie si era de la anvelopele foarte proaste de pe spate.
cand le-am schimbat s-au calmat


--------------------
Honda Accord 2.4, 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aditasse
post 27 Feb 2008, 18:40
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 210
Joined: 15 November 07
From: P I T E S T I




Ar putea sa fuga de spate daca sunt duse amortizoarele. sau cel putin sa iti creeze tie senzatia ca fuge.


--------------------
Renault Megane Sedan 2.1 2004/ 1.6 16 v - ag 77 tas
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zoot
post 27 Feb 2008, 18:58
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 131
Joined: 24 June 04
From: Cluj




Am derapat si cu Goodyear si cu Matador, ce e drept goodyearu erau destul de uzate, dar matadorurile sunt noi. Intre ierni am folosit pilot primacy pe 215 in spate si nu am avut problema. Inclin sa cred ca sunt si amortizoarele si cauciucurile .


--------------------
Renault Megane II 2003 hatch 1.9 dci - SJ-82-ZOT
Renault Megane 2 HATCH 1.9 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kicidan
post 27 Feb 2008, 23:40
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 49
Joined: 21 September 07
From: Cluj-Napoca




Concluzia la care ai ajuns e una corecta:si amortizoare si cauciucuri. Am avut un Logan la care am schimbat cauciucurile Montana cu unele de fabricatie externa (totusi nu de firma) dar diferenta a fost enorma .
Recomand sa utilizati cauciucuri de firma si sezon(functie de posibilitati).
Pe Meganu din semnatura am avut Michelin de vara; acum am Dunlop de iarna, noi. Merita toi banii, sunt foarte multumit de cum se comporta, de la franare la stabilitate !


--------------------
Renault megane II break,1,5 DCi-82 CP, expression 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zoot
post 28 Feb 2008, 00:21
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 131
Joined: 24 June 04
From: Cluj




Pe zapada, am fost foarte multumit de Matador MP 65 parca, dar aparent pe uscat nu sunt asa bune.


--------------------
Renault Megane II 2003 hatch 1.9 dci - SJ-82-ZOT
Renault Megane 2 HATCH 1.9 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bhal
post 28 Feb 2008, 09:34
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 233
Joined: 30 April 07




incearca sa reduci viteza.

cauciucurile de iarna pe care le ai tu nu sunt potrivite pentru mers pe uscat sau ud. la fel cum cauciucurile de vara nu sunt potrivite pentru iarna. aderedenta se rupe mult mai devreme.

daca ai praf pe drum, daca e putin nisip sau putin umed...

asa ca, pana schimbi cauciucurile, incearca sa reduci viteza. nu ai aborda o curba pe zapada in viteza cu cauciucuri de vara, nu?

amortizoarele se pot verifica usor. apasa-te pe stanga si apoi pe dreapta masinii, pe coltul din spate. da-i drumul. daca masina revine, amortizoarele sunt ok. daca revine dar face balans, atunci ar trebui sa mergi sa le verifici la service, cel mai probabil sa le schimbi.


--------------------
Renault Megane 2.2 Sedan Expression + Clima 1.6 16V 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 28 Feb 2008, 10:02
Post #11


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Partea aia cu apasatul se facea pe vremea lui bunica....acuma se poate face test de amortizoare computerizat la orice statie ITP si nu costa decat vreo 20 de lei...asta daca vrei sa sti ceva cu siguranta...

Amortizoarele uzate pot duce la pierderea adereantei...la fel si anvelopele proaste....si personal am o parere proasta despre matador...am avut si nu mi-a placut deloc cum se comporta masina cu ele...daca vrei anvelope la pret mic si destul de bune calitativ iti recomand pt. vara Barum Bravius si de iarna Barum Polaris 2...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bhal
post 28 Feb 2008, 16:12
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 233
Joined: 30 April 07




QUOTE(cj98czh @ 28 Feb 2008, 10:02)
Partea aia cu apasatul se facea pe vremea lui bunica....acuma se poate face test de amortizoare computerizat la orice statie ITP si nu costa decat vreo 20 de lei...asta daca vrei sa sti ceva cu siguranta...
*



si inca are aceeasi eficienta. relativa. daca masina nu e barca, nu are sens sa mergi la service si sa iti consumi nervi, timp si energie, nu crezi?



--------------------
Renault Megane 2.2 Sedan Expression + Clima 1.6 16V 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 28 Feb 2008, 16:20
Post #13


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




NU !

amortizoarele sunt varza daca scad in eficacitate sub 65 %...chiar daca nu curg si chiar daca isi fac inca treaba...cum stabilesti lucrul asta??? prin apasare? ai tu forta sa apesi cu aceeasi greutate care apasa caroseria in mers? nu cred...

Ai vazut vreodata cum se face un test de amortizoare...cum testeaza raspunsul amortizorului ?

This post has been edited by cj98czh: 28 Feb 2008, 16:24


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bhal
post 28 Feb 2008, 17:11
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 233
Joined: 30 April 07




iti place sa urli? sau crezi ca iti impui mai bine opiniile?

revenind: poate sa faca ce vrea el.

daca sunt "varza", masina se va legana. daca se ridica doar pe el si masina sta acolo unde e, zic ca e ok.

binenteles, nu trebuie sa imi urmeze sfatul.


--------------------
Renault Megane 2.2 Sedan Expression + Clima 1.6 16V 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 28 Feb 2008, 17:26
Post #15


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Daca tu crezi ca am urlat....fix problema ta.... era o parere...ca nu sunt de acord cu chestii babesti este alta treaba...asa ca sari tu pe amortizoare pana iti dai seama daca sunt bune sau nu...treaba ta..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zoot
post 28 Feb 2008, 19:20
Post #16


Membru


Group: Members
Posts: 131
Joined: 24 June 04
From: Cluj




V-am rugat sa nu mai dati sfatul cu mergi mai incet, imi cunosc masina, o conduc de 5 ani, ceva s-a schimbat in comportamentul ei.

Am sa fac testul de amortizoare (nici eu nu sunt adeptul metodelor babesti, eu pot apasa cu maxim 80 90 kg, pe cand fortele de apasare in realitate sunt mult mai mari) , desi nici nu cred ca mai este necesar acest test, masina se inclina destul de rau pe viraje, lucru care nu il facea inainte. Am mai observat si intrarea ABS'ului prematur si marirea distantelor de franare.

Masina e din 2003 si are 96 000 km, daca schimb amortizoarele trebuie sa schimb si arcurile ?


--------------------
Renault Megane II 2003 hatch 1.9 dci - SJ-82-ZOT
Renault Megane 2 HATCH 1.9 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bhal
post 29 Feb 2008, 10:19
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 233
Joined: 30 April 07




daca masina se inclina in viraje mergi in service si verifica.

nu este obligatorie schimbarea arcurilor. din cate stiu, fara sa fiu expert, arcurile tin cam cat tine si masina...

as aborda insa si problema pneurilor.


--------------------
Renault Megane 2.2 Sedan Expression + Clima 1.6 16V 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 29 Feb 2008, 10:29
Post #18


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Amortizoare uzate 95%....


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinV
post 29 Feb 2008, 16:04
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.321
Joined: 28 January 04
From: a




Domnilor la amortizoare nu se masoara forta pe stand pt ca nici nu se poate acolo. se masoara raspunsul in frecventa al amortizorului si se ridica o curba de raspuns in frecventa.

@cj98czh nu e corec procentul de 65%. un amotizor cu eficacitate 65 % este excelent. acest procent este definit de fabricant in functie de autovehiculul pe care e montat. In general se situeaza pe la 40% eficacitatea minima cu plus sau minus in limite destul de largi.


--------------------
a a a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Micutzu'
post 14 Apr 2008, 15:48
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 14 April 08




Pune cauciucuri Eagle F1 gs-d3 si niste amortizoare bune si nu va mai pleca spatele. Cauciucurile Matador, pirelli p3000, montana si alte nebunii cu care echipeaza asta masinile sunt vai de capul lor. Cele spuse de mine sunt super scumpe dar super bune. Daca vrei cauciucuri bune la pret decent ia vredestein sau avon. Cat despre amortizoare, conteaza foarte mult cum folosesti masina si pe ce drumuri, dar e foarte posibil sa fie obosite.


--------------------
Renault Megane 2001 / 1.9dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fuscus
post 14 Apr 2008, 15:55
Post #21


Membru


Group: Members
Posts: 190
Joined: 10 April 07




eu aveam senzatia ca fuge spatele doar cu cauciucurile de iarna si erau de firma (plus ca reau mai zgomotoase) !

acum de cand am pus de vara si nu am cumparat noi cele mai super (sunt sava intesa) masina are un comportament excelent in viraje si tinuta de drum deci nu tot ce-i ieftin e rau ! mai sunt si exceptii tongue.gif


--------------------
Renault Megane 1 1,9 dCi 75 kW 102 cp 2001, Break
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pepene
post 16 Apr 2008, 08:52
Post #22


Membru


Group: Members
Posts: 129
Joined: 9 January 08
From: Bucuresti




aia cu abs-ul prematur e de la cauciucuri prea tocite sau proaste...pentru ca ii da masinii senzatia ca aluneca si atunci iti baga abs.


--------------------
Renault Megane II Coupe 1.6 16v: clima, EBV+AFU, ploaie+lumina - B 32 ZOM
[URL=http://www.pistolfarapermis.ro]Pistol fara permis[/URL]- legal, nou, cu factura
[URL=http://www.pzl.ro]Realizare site web[/URL]- ieftin si profi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 11:44
Dacia