Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Clio 4 - Indicator temperatura motor?

aurelian.costea
post 11 Aug 2016, 07:12
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 9 August 16




Buna ziua. Clio 4 (2014) 1.2 .
Nu vad niciunde in bord indicatorul de temperatura (lichid) motor.
Nu ma refer la becul de avarie, care se aprinde cand sunt probleme, ci la banalul indicator care urca si coboara, fie el cu ac sau electronic.
Daca aveti idee, va rog sa ma indrumati.
Multumesc frumos.


--------------------
Renault Fluence 2012/Authentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 11 Aug 2016, 07:21
Post #2


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Nu exista. E doar un led albastru care sta aprins cat timp se incalzeste motorul. Dupa aia se stinge.


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 11 Aug 2016, 09:02
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




Si acelasi indicator ar trebui sa se faca rosu in cazul supraincalzirii.


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aurelian.costea
post 11 Aug 2016, 17:52
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 9 August 16




Gasit. Multumesc mult, papa_mulo si ssilviu.


--------------------
Renault Fluence 2012/Authentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crisolro
post 9 Dec 2016, 07:36
Post #5


Posts: 1.435.866


Group: Members
Posts: 1.884
Joined: 9 November 07
From: Bucuresti




am si io o nedumerire legata de absenta indicatorului apa, fie el si orientativ si nu instrument precis
indicatorul temperaturii lichidului de racire m-a ajutat sa descopar la symbol ca termostatul era defect - nu mai urca acul sau urca dar apoi cobora relativ repede
evident, au mai existat si alte semne ca termostatul nu functioneaza ca lumea, gen lipsa caldura in habitaclu dar asta se sesizeaza destul de tarziu sau deloc fiind corelat si cu modul de exploatare a masinii (urban sau afara, turatii mai mari sau mers mosnegesc) ... cresterea usoara a consumului am pus-o complet pe baza faptului ca tocmai intrasem in iarna dar probabil ceva din cresterea aia se datora si termostatului defect

asadar, fara lipsa acelui ac sau a altui indicator care sa monitorizeze mai strict temperature, cum ne dam seama LA TIMP ca termostatul e defect? de stat zilnic cu testerul nu se pune problema, o cresterea mica a consumului poate nu bate la ochi (mai ales celui neinteresat in mod deosebit de acest aspect), caldurica din habitaclu o simti sau nu diminuata, becul poate se face albastru cand se raceste "apa" dar nu cred ca un termostat defect va duce chiar la scaderea temperaturii intr-un asemenea hal ...???

poanta e ca daca se ruleaza mult cu ala defect, apa nu sta la temperatura optima sau pe aproape si cred ca asta duce la o uzura prematura a motorului ... sau nu? icon_mrgreen.gif
iar pe la reno am tot auzit de termostat defect, poate nu e la fel de sensibil pe toate modelele dar Clio nu e un model reno cu pretentii mari

ms

This post has been edited by crisolro: 9 Dec 2016, 07:40


--------------------
Renault Clio IV Life 2015, 1.2 16V/75 cp Ford Ecosport 2018, 1.0 125cp - cu nr absolut normal
Daca vreodata ai impresia ca nu mai exista nimeni caruia sa-i pese daca mai traiesti, incearca sa nu platesti cateva rate la banca.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 9 Dec 2016, 08:16
Post #6


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Nu ai cum. Uzura nu e semnifatica, ea e maxima in prima secunda si pe urma scade foarte mult. Ca mergi cu apa la 50 de grade si nu la 80 nu iti aduce o diferenta semnificativa in uzura, consum, probabil in jur de 10% in plus gen maxim. Dar ar trebui sa se simta la consum, ca e mai vizibil.


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
orex
post 10 Dec 2016, 13:58
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 114
Joined: 20 November 15




Salut! Cred ca mai ridici si tu capota din cand in cand. Daca e vreo problema cu termostatul vei sesiza in vasul de expansiune negresit (nivel, culoarea lichidului). Asa cum si eu eram obisnuit deunazi cu indicatorul analogic de temperatura mi-am reconsiderat pozitia si ma uit cel putin saptamanal la nivelul si culoarea lichidului din vas. Pana in prezent, totul e neschimbat sau la fel ca la inceput biggrin.gif

This post has been edited by orex: 10 Dec 2016, 13:59


--------------------
Renault Clio IV 1.2 75CP 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crisolro
post 12 Dec 2016, 07:08
Post #8


Posts: 1.435.866


Group: Members
Posts: 1.884
Joined: 9 November 07
From: Bucuresti




capota o ridic caci is mai de moda veche, desi in acest secol in care mi se spune sa nu cumva sa lacrimez macar deasupra motorului sa nu se ude caci "e plin de electronica", capota ar trebui ridicata de utilizator pentru a pune doar lichid de parbriz ... de restul se ocupa electronica aia de umple compartimentul motor
daca sunteti amabil, va rog sa-mi explicati totusi cum reactioneaza culoarea si nivelul lichidului de racire din vasul de expansiune in functie de performantele termostatului.
adica, ce se intampla mai exact cand termostatul nu mai inchide complet, adica lucreaza dar nu chiar in parametri - creste sau scade nivelul in vas si ce culoare sau nuanta capata lichidul daca nu mai functioneaza acelasi termostat?

icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif

multumesc

This post has been edited by crisolro: 12 Dec 2016, 07:11


--------------------
Renault Clio IV Life 2015, 1.2 16V/75 cp Ford Ecosport 2018, 1.0 125cp - cu nr absolut normal
Daca vreodata ai impresia ca nu mai exista nimeni caruia sa-i pese daca mai traiesti, incearca sa nu platesti cateva rate la banca.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 19 Dec 2016, 16:20
Post #9


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




Am avut problemă la termostat la Clio 3 (care avea ac). Pe timp de iarnă scădea destul de repede temperatura la semafor și scădea chiar sub 50 de grade. Scăderea era atât de rapidă că puteai observa acul cum coboară. Deci o să îți dea de gândit dacă nu reușește absolut deloc să își mențină temperatura. Să ții cont că dacă e foarte frig (mai puțin de -10 ), va oscila în zona de 50 până se va încălzi cum trebuie.


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crisolro
post 20 Dec 2016, 06:48
Post #10


Posts: 1.435.866


Group: Members
Posts: 1.884
Joined: 9 November 07
From: Bucuresti




fara ac, adio zona de 50 ... practic, pentru unul cu soriciul gros si care isi va da greu seama ca uneori temperatura ii va scadea destul de brusc in habitaclu (daca reuseste sa incalzeasca pana acolo!) creed ca nu ramane decat o solutie de gen fred si barney: sa mangai furtunele pe la motor si sa le descoperi pe unele calde cand ar trebui sa fie reci (probabil si radiatorul)
problema am avut-o la symbol si pana nu am inghetat bine la un drum sinaia-bucuresti si nu am citit pe forum despre problema, nu mi-a dat de banuit faptul ca acul nu prea urca la jumate iarna - am dat vina pe friguri, drumuri scurte, diesel etc.

This post has been edited by crisolro: 20 Dec 2016, 06:52


--------------------
Renault Clio IV Life 2015, 1.2 16V/75 cp Ford Ecosport 2018, 1.0 125cp - cu nr absolut normal
Daca vreodata ai impresia ca nu mai exista nimeni caruia sa-i pese daca mai traiesti, incearca sa nu platesti cateva rate la banca.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 20 Dec 2016, 08:34
Post #11


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




La intervalul 0 ś -5 grade trebuie sa merg cam 4-5km să treacă de 50 de grade.


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crisolro
post 20 Dec 2016, 09:56
Post #12


Posts: 1.435.866


Group: Members
Posts: 1.884
Joined: 9 November 07
From: Bucuresti




io te cred da' fara cias, nema grade tongue.gif ... cam greu de estimat cacaldurica care o baga totusi un termostat blocat dupa 4-5 km nu e caldurica care ar trebui sa fie
de acord ca exact in acel moment, daca bagi teasta sub capota ai putea da peste niste furtune calde (probabil si radiatorul) si n-ar trebui sa se intample asta => termostat busit (decat mai sus ar trebui sa deschida icon_mrgreen.gif ) ... asa ca degeaba imi spune mie plasticul asta plin de electronica cate centuri sunt atasate in spate daca nu imi afiseaza (desi sunt convins ca ar putea) temperatura la apa (sau "la ulei", cum o face masina nationala a romanului - vw-ul)

speram ca becul ala albastru sa reactioneze cumva la o astfel de problema ... wink.gif


This post has been edited by crisolro: 20 Dec 2016, 10:00


--------------------
Renault Clio IV Life 2015, 1.2 16V/75 cp Ford Ecosport 2018, 1.0 125cp - cu nr absolut normal
Daca vreodata ai impresia ca nu mai exista nimeni caruia sa-i pese daca mai traiesti, incearca sa nu platesti cateva rate la banca.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurtm
post 20 Dec 2016, 14:31
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 11 December 15
From: Timisoara




La ce temperatura a apei se stinge becul albastru?


--------------------
Renault Clio estate 1.5 dci Intens 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 20 Dec 2016, 14:53
Post #14


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




50


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crisolro
post 20 Dec 2016, 15:52
Post #15


Posts: 1.435.866


Group: Members
Posts: 1.884
Joined: 9 November 07
From: Bucuresti




aha! ... teoretic tot acolo se va aprinde chiar si in mers daca scade temperatura? ... sincer, suna plauzibil daca ma gandesc cat de repede se stinge vara dar parca nici iarna nu dureaza atat de mult - mi se pare cam mult 50-ul ala, sigur la 50 se stinge?

This post has been edited by crisolro: 20 Dec 2016, 15:54


--------------------
Renault Clio IV Life 2015, 1.2 16V/75 cp Ford Ecosport 2018, 1.0 125cp - cu nr absolut normal
Daca vreodata ai impresia ca nu mai exista nimeni caruia sa-i pese daca mai traiesti, incearca sa nu platesti cateva rate la banca.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 20 Dec 2016, 15:55
Post #16


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




Da, la 50. Nu mai am acces la diagnoză să îți arăt cu poze. Nu are histerezis, de aia îl vad de multe ori că mai clipocește până rămâne la peste 50.

La diesel mai poți intui temperatura dacă auzi rezistențele de încălzire. Primul nivel decuplează la 68 de grade, al doilea la 71 și al treilea la 74 ( ori undeva prin zona aia nu mai țin minte ) - fără eco.

This post has been edited by spy_oh_joy1389: 20 Dec 2016, 15:59


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 21:26
Dacia