Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Sfat achizitie intre trei Renault

PopescuAlexandru1992
post 4 Jan 2017, 22:12
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 4 January 17
From: Bucuresti




Salutare posibili viitori colegi,

De ceva timp incerc sa gasesc o masina noua, upgrade la batrana Dacia Nova care nu m-a lasat niciodata in cei 6 ani pe care i-a trait pe langa mine, masina de care sunt tare mandru. Nu prea am cunostinte apropiate cu care sa ma sfatuiesc, asa ca sper sa ma ajutati voi.

Cum nu ma intereseaza cazaturile nemtesti aduse samsari de pe tarlalele lui Merkel, m-am reorientat spre Renault, marca destul de iubita si bine reprezentata la noi in tara.

Bugetul meu este de aproximativ 4000 de euro, iar masina la care tintesc va fi folosita in special in oras (pe rute scurte spre medii), dar va iesi si la drumuri lungi de cel putin doua ori pe luna (sunt impatimit al drumetiilor montane). Daca ar fi sa calculez, probabil ca as face 1500-1700 de km pe luna, rulaj la care probabil cel mai recomandat ar fi un motor pe benzina.

Momentan, as avea trei posibile variante:

1. https://www.olx.ro/oferta/renault-megane-20...le-ID7A51s.html

De bine ce vorbeam mai sus de benzina, una dintre variante este fix pe motorina. Varianta aceasta chiar imi place! Are suficiente dotari pentru mine, pare sa fi fost bine ingrijita si revizuita. Omul cu siguranta nu este samsar, iar rulajul este decent. Ceea ce ma dezumfla aici este varianta de motor despre care am citit pareri contradictorii, ba ca este fiabil si duce multi km daca este ingrjit corespunzator, ba ca are probleme cu duiumul la injectoare. Sedan-ul ma coafeaza binisor, portbagajul maricel fiind un atu pentru mine si rucsacii mari pe care masina o sa ii care pe viitor.

2. https://www.autovit.ro/anunt/renault-megane...orm#xtor=SEC-81

Aici avem un Megan mai nou, cu rulaj mult mai mic. Reviziile par sa fie facute la timp, iar masina arata foarte bine, neparand sa fi suferit evenimente rutiere. Am vazut-o in realitate, fiind "expusa" in zona mea. Motorul de pe ea va consuma ceva mai mult, insa este mai putin sensibil. Si portabagajul unui hatch ar fi suficient pentru mine. Ce ma dezumfla aici este pretul! Imi pare mult prea mic pentru caracteristicile masinii. Omul posibil sa se ocupe de vanzarea de auto, nu stiu daca este samsar. Am mai gasit anunturi mai vechi cu masini cu acelasi numar de telefon la contact si poze in fata aceleiasi porti.

3. https://www.autovit.ro/anunt/renault-clio-6...m-ID7GjPw3.html

Ultima varianta deja este de avarie. Masina este cu mult mai mica, din alta clasa, insa anul si rulajul o recomanda. O sa fie putin mai greu cu spatiul in ea si probabil si cu motorizarea. Din nou, pretul este cam mic.

Daca ar fi sa aleg cu inima, as merge pe a doua varianta. Imi place mult hatch-ul. Si prima varianta ma atrage, insa numai in masura in care ma linistiti voi in legatura cu motorul de pe ea.

Astept cu interes raspunsurile voastre!

Multumesc. smile.gif

This post has been edited by PopescuAlexandru1992: 4 Jan 2017, 22:12


--------------------
Dacia Sandero Stepway 2019, Prestige Plus - B-91-VZW
Dacia Nova GTI 1999 - B50BOZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 4 Jan 2017, 22:25
Post #2


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




P-al 2lea degeaba il mai alegi ca nu mai e.


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PopescuAlexandru1992
post 4 Jan 2017, 22:29
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 4 January 17
From: Bucuresti




Este, este. Am luat legatura cu omul in seara asta chiar. Masina este langa Cora Lujerului, asteapta.


--------------------
Dacia Sandero Stepway 2019, Prestige Plus - B-91-VZW
Dacia Nova GTI 1999 - B50BOZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 4 Jan 2017, 22:38
Post #4


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.723
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Al doilea nu cred ca are kilometrajul ala, la cat de mancata este vopseaua de pe manerul de la usa soferului. Plus ca, daca e sa ma iau dupa pozele anvelopelor de iarna, capacele nu mai sunt cele ale masinii, care nu are jante de aliaj din fabrica, deci kilometrajul poate fi manarit
Pe de alta parte, daca kilometrajul se confirma, inseamna ca a fost o masina mearsa mai mult in oras, la motorul asta nu pare sa fie o problema.
Prima ar fi cea mai buna solutie, daca e din loturile post problema cu pilitura din pompa de combustibil.
A treia, desi e mai mica, e ideala pentru oras si cred ca nici pe afara nu te faci de ras cu ea. Plus ca e mai noua.

This post has been edited by b06fcn: 4 Jan 2017, 22:39


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PopescuAlexandru1992
post 4 Jan 2017, 23:32
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 4 January 17
From: Bucuresti




Multumesc de opinii.

Stiu ca Renault-urile nu stau asa bine la interior. Manerele si volanul se decojesc repede. M-a intrigat si pe mine starea lor, nu cred ca in doar 70k de km se pot face asa. Sau cine stie?!

Varianta logica e prima, asa cred si eu. Cum imi dau seama daca face parte din loturile cu probleme? Se poate face asta? Este vreo luna/an din care se stie ca problema ar fi fost remediata?


--------------------
Dacia Sandero Stepway 2019, Prestige Plus - B-91-VZW
Dacia Nova GTI 1999 - B50BOZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diac
post 4 Jan 2017, 23:53
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




A doua e posibil sa fi fost mașina de la Orange. Au avut o flota de hatchuri argintii pe benzina.

Comparativ cu Megane 2 hatch, Clio e destul de încăpătoare, nu e cu mult mai mică. Vezi ca mai sunt anunțuri de vânzare si pe aici pe la bursa.

This post has been edited by Diac: 4 Jan 2017, 23:54


--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian Frigo
post 5 Jan 2017, 02:05
Post #7


Membru cu o tigaie de dacie


Group: Members
Posts: 2.031
Joined: 4 February 15
From: Undeva,pe dreapta




PopescuAlexandru1992-Vezi că userul ăsta o vinde,are și topic la ea,așa poți vedea că nu e petardă! wink.gif
https://www.daciaclub.ro/Noir-Megane-t224425.html

Baftă!


--------------------
Dacia 1300/ 1310/1410 GTL/CL/Lj/Renault /1972/1986/1997/2000 și ceva... - XX-00-UAP/ACR
Mașina este ca femeia,dacă nu o întreții....TE LASĂ!
Daciot convins!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flatron
post 5 Jan 2017, 10:15
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 551
Joined: 10 September 15




Sau, direct pe forumul Reno, vezi aici: https://www.reno.ro/Noir-Megane-page-4-t224425-s90.html


--------------------
Renault Megane GT 2018 205CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PopescuAlexandru1992
post 5 Jan 2017, 11:41
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 4 January 17
From: Bucuresti




Multumesc de pont.

Am citit jurnalul masinii si e o varianta minunata. La SH cel mai important e sa cunosti trecutul masinii. La o masina de pe forum problema asta e ca si disparuta. Mai ales ca stii cu ce consumabile a fost obisnuita si poti pastra legatura cu vechiul proprietar/alti useri care cunosc masina pentru sfaturi si una, alta.

Astept raspunsul din partea dansului. Daca e interesat sa o dea, eu sunt 99% hotarat sa o iau. Mai am de rezolvat astazi cu 3-4 sute de euro si am si banutii.

Multumesc tuturor!


--------------------
Dacia Sandero Stepway 2019, Prestige Plus - B-91-VZW
Dacia Nova GTI 1999 - B50BOZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 12:56
Dacia