Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Burduf planetare Koleos, echivalente planetare Koleos-Nissan

ovtudor
post 1 Feb 2015, 17:05
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 31 January 15




Buna ziua,
Am tot citit forumul dar n-am gasit nimic specific pentru Koleos. De aproimativ o saptamana sunt si eu posesorul unui Koleos din 2011, 2.0 DCI, Dynamique S 4x4 150 CP si cutie manuala. Masina merge foarte bine chiar daca are mai multi km decat arata in bord dar asa e cand iei masini sh aduse de afara 251.gif . "Samsarita" sau nu masina arata foarte bine si merge la fel numai ca zilele trecute cand am fost sa-i echilibrez rotile am vazut burduful de la planetara din dreapta crapat. Din pacate e vorba de cel din interior pentru care toata lumea mi-a dat numai piese pe original adica peste 300RON. Stiu ca transmisia e de la Nissan X-Trail si la tipul asta de masina se ofera si burdufuri la preturi omenesti adica pe undeva pe la 50-80RON, numai ca nu stiu daca se potrivesc si de care sa iau. A mai schimbat cineva pana acum? Stie cineva care sunt echivalentele intre codurile de fabricant dintre cele doua marci? Mi se pare cam mult totusi un burduf de cauciuc 300RON.

This post has been edited by ovtudor: 1 Feb 2015, 17:06


--------------------
Renault Koleos 2011/ Dynamique S
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 1 Feb 2015, 17:24
Post #2


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Burduf gasesti sigur si la pret ieftin dar de calitate medie (material plastic) trebuie doar sa cauti dupa dimensiunile de origine.....in catalog magazin piese auto.
Sunt chiar si burdufe "universale" care se adapteaza la dimensiunea dorita prin taiere.....intreaba vanzatorul despre asta.


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovtudor
post 2 Feb 2015, 07:01
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 31 January 15




Multumesc frumos pentru sugestie dar nici dimensiunile de origine nu am de unde sa le aflu- poate doar sa-l demontez si sa masor diametrele pe acolo, dupa care sa comand, numai ca ar dura oricum cateva zile si imi trebuie masina. Ma gandeam ca totusi as putea sa montez un burduf de pe un Nissan X-Trail de exemplu- daca tot exista in oferta. Problema e ca nu stiu codul de echivalenta si poate e cineva care are acces la bazele de date ale fabricantilor.


--------------------
Renault Koleos 2011/ Dynamique S
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 2 Feb 2015, 08:33
Post #4


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Posteaza seria VIN si incerc sa te ajut cu ceva informatii exacte.


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovtudor
post 3 Feb 2015, 07:55
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 31 January 15




VF1VY0K0NUC361898
Multumesc frumos.


--------------------
Renault Koleos 2011/ Dynamique S
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 3 Feb 2015, 09:51
Post #6


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Burduf parte roata pasager are cod 392410001R si burduful de langa el are cod 397410001R pentru planetara dreapta fata.
Dupa codurile astea gasesti la orice magazin serios de piese auto toate echivalentele.


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovtudor
post 3 Feb 2015, 10:26
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 31 January 15




Multumesc frumos.

P.S.: Nu pot inca sa accesez sistemul PM: multumesc tare mult espacern si pentru informatiile trimise acolo. Chiar aveam mare nevoie de ele. Raman dator biggrin.gif ...

This post has been edited by ovtudor: 3 Feb 2015, 19:01


--------------------
Renault Koleos 2011/ Dynamique S
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovtudor
post 6 Feb 2015, 12:59
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 31 January 15




QUOTE(espacern @ 3 Feb 2015, 10:51)
Burduf parte roata pasager are cod 392410001R  si burduful de langa el are cod 397410001R pentru planetara dreapta fata.
Dupa codurile astea gasesti la orice magazin serios de piese auto toate echivalentele.
*



Revin cu rugamintea in legatura cu buclucasul cod 397410001R pentru care NIMENI nu stie vreo echivalenta. In mod sigur nu e fabricat de Renault ci de vreunul dintre fabricantii specializati (ex.: Spidan, Metelli, EKG, etc.) numai ca nimeni nu stie care e codul de fabricant. Peste tot se ofera pretul OEM de aprox. 350RON per set iar burdufuri universale nu se potrivesc pentru ca articulatia planetara este tripoda, deci nu are profil circular la exterior.
Ma poate ajuta cineva cu un cod de SPIDAN de exemplu? Sau cu dimensiunile burdufului astuia misterios?


--------------------
Renault Koleos 2011/ Dynamique S
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 6 Feb 2015, 13:43
Post #9


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Burduful de langa roata este cel cu cod 392410001R (• EKG : 924615 • HERTH+BUSS JAKOPARTS : J2861034 • LÖBRO : 304886 • METELLI :
13-0471 • ORIGINAL IMPERIUM :71516 • SPIDAN : 24615 ) si are dimensiunile
▪ Diametrul intérieur 1 [mm] : 30
▪ Diametrul intérieur 2 [mm] : 99
▪ Inaltime [mm] : 122

Codul 397410001R este de la kit burduful (burduf+unsoare+coliere) situat pe aceeasi planetara dar nu langa roata.....si costa 260 Ron la Renault.

This post has been edited by espacern: 6 Feb 2015, 14:08


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovtudor
post 6 Feb 2015, 14:30
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 31 January 15




Multumesc frumos pentru raspuns dar nu prea ma ajuta pentru ca asta stiam si eu deja. Eu ma gandeam ca exista un cod de echivalenta si pentru burduful de la cutia de viteze, asta ca sa nu trebuiasca sa dau 300 ron pe un cauciuc...
De exemplu in catalogul GKN (SPIDAN) nu este indicat nici un cod pentru aceasta piesa la Koleos dar pentru Qashqai 2.0 4x4 se indica SPIDAN#24613 in conditiile in care amandoua modelele folosesc aceeasi planetara pe partea dreapta SPIDAN#24907 sau SPIDAN#24906. Prin deductie ma gandesc ca se poate utiliza acelasi cod si la Koleos numai ca nu sunt sigur...

Ce parere aveti?!

This post has been edited by ovtudor: 6 Feb 2015, 14:31


--------------------
Renault Koleos 2011/ Dynamique S
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 6 Feb 2015, 14:36
Post #11


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Cred ca deductia ta poate este buna.

Pana la urma ai nevoie de cele 2 burdufuri de pe planetara?
Masina nu este in posesia ta sa faci masuratorile exacte....pe planetara?

This post has been edited by espacern: 6 Feb 2015, 14:37


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovtudor
post 6 Feb 2015, 14:59
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 31 January 15




Bineinteles ca da numai ca nu se poate masura cu exactitate decat dupa ce-l demontezi, adica e foarte posibil sa-l strici iar daca n-ai ce pune in loc...
Sunt incurcat si pentru ca pe baza unor informatii de pe niste site-uri straine am cumparat deja un burduf SPIDAN#25149, Diametru interior 1 [mm]: 28, Diametru interior 2 [mm]: 81, Înaltime [mm]: 85,77 numai ca atunci cand am fost la mecanic acesta a spus ca nu se potriveste si ca este mai mic. Pe urma cand am verificat si in catalogul GKN am vazut ca este indicat pentru modelul Qashqai 1.5 4x4 si nu pentru 2.0.
Dimensiunile pentru SPIDAN#24613 (cel pentru 2.0) sunt totusi destul de asemanatoare: Diametru interior 1 [mm]: 28.5, Diametru interior 2 [mm]: 80, Înaltime [mm]: 96.
Sunt tare incurcat... Chiar n-a inlocuit nimeni pana acum un burduf din asta pana acum?
Mie nu-mi trebuie decat acest burduf fir-ar sa fie....

This post has been edited by ovtudor: 6 Feb 2015, 15:00


--------------------
Renault Koleos 2011/ Dynamique S
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 6 Feb 2015, 16:41
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




QUOTE(ovtudor @ 6 Feb 2015, 14:59)
modelul Qashqai 1.5 4x4
*


esti sigur ca nissan a produs qashqai 1,5 4x4? ca prin europa 1,5 a fost decat 4x2.

bafta.


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovtudor
post 6 Feb 2015, 16:58
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 31 January 15




Nu sunt sigur dar asa zice programul de la GKN. N-am de unde sa stiu ce model de Qashqai s-a produs si unde, asta e sigur! Si oricum nu are relevanta pentru ca sunt aproape sigur ca pe fata planetarele sunt la fel indiferent daca sunt 4x4 sau nu. Ca sa revenim on-topic stie cineva echivalenta intre burdufurile dinpre cutie la Renault Koleos- Nissan?


--------------------
Renault Koleos 2011/ Dynamique S
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 6 Feb 2015, 17:14
Post #15


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Ai primit cam toate informatiile referitoare la cod piesa de origine si mai departe ramane sa te hotarasti daca cumperi doar burduful sau toata planetara....daca mai intarzi reparatia.
Toata lumea doreste cel mai rezonabil pret dar cand piesa cautata se gaseste doar ca reper original o cumperi si te bucuri ca e disponibila si ca a costat mai putin ca planetara completa.

This post has been edited by espacern: 6 Feb 2015, 17:16


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 6 Feb 2015, 17:48
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




QUOTE(ovtudor @ 6 Feb 2015, 16:58)
sigur ca pe fata planetarele sunt la fel indiferent daca sunt 4x4 sau nu. Ca sa revenim on-topic stie cineva echivalenta intre burdufurile dinpre cutie la Renault Koleos- Nissan?
*


daca esti aproape sigur, cam cat la suta esti nesigur? nu de alta dar intre motorul de 2,0 si cel de 1,5 sunt diferente de cuplu/putere/greutate.

codurile date de espacern de ce nu le folosesti?

ps koleos e mai aproape de xtrail decat de qq.

This post has been edited by b76bgaarh: 6 Feb 2015, 17:49


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovtudor
post 6 Feb 2015, 20:55
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 31 January 15




Ok! Am inteles punctul de vedere si vreau sa stiti ca n-am vrut sa supar pe nimeni. Va multumesc frumos pentru timpul vostru si tot ajutorul. Daca aflu cumva vreo solutie mai convenabila cu siguranta o sa o postez aici. O seara buna si Spor la... SUCCES!

P.S.: si intr-adevar a fost o greseala daca e sa fim foarte scrupulosi: cautasem dupa Qashqai 1.6 DCI All-wheel Drive, numai ca n-am fost atent cand am scris si oricum n-are nici o importanta prin prisma discutiei de mai sus. O seara buna inca o data.

This post has been edited by ovtudor: 6 Feb 2015, 21:06


--------------------
Renault Koleos 2011/ Dynamique S
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 6 Feb 2015, 21:12
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




sa ne zici cum ai rezolvat.

de xtrail 2.0 dci ai gasit?


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovtudor
post 6 Feb 2015, 21:38
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 31 January 15




Si pe X-Trail 2.0 DCI si pe Qashqai 2.0 DCI si pe Koleos 2.0 DCI se folosesc acelasi tip de planetare, dar codul pentru burduful de la cutie (e.g.SPIDAN#24613) apare numai la Qashqai 2.0 DCI- de aici si intrebarea daca nu cumva s-ar potrivi la toate, pentru ca diferenta de pret e foarte mare in cazul asta... de la 80 la 260 RON e un pic de distanta!


--------------------
Renault Koleos 2011/ Dynamique S
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovtudor
post 21 Oct 2016, 05:59
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 31 January 15




Aproape sigur e SPIDAN 24613. Din pacate nu mi-am notat codul dar am pastrat fisierul cu datele de la modelele analizate la momentul respectiv.


P.S. Pentru userul Ady_Vasiloiu: N-am reusit sa-ti raspund pe PM ca n-am voie, cica... Cel mai bine e sa-l iei de la un magazin unde sa-l poti returna daca nu se potriveste. Sa-ti fie de folos si SPOR la SUCCES!


--------------------
Renault Koleos 2011/ Dynamique S
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady_vasiloiu
post 21 Oct 2016, 12:24
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 946
Joined: 12 March 12
From: Ploiesti




Imi dai te rog un numar de telefon, as vrea sa te intreb cate ceva.
Multumesc,
Adrian

21 Oct 2016, 21:04:
QUOTE(ovtudor @ 21 Oct 2016, 05:59)
Aproape sigur e SPIDAN 24613. Din pacate nu mi-am notat codul dar am pastrat fisierul cu datele de la modelele analizate la momentul respectiv.
P.S. Pentru userul Ady_Vasiloiu: N-am reusit sa-ti raspund pe PM ca n-am voie, cica... Cel mai bine e sa-l iei de la un magazin unde sa-l poti returna daca nu se potriveste. Sa-ti fie de folos si SPOR la SUCCES!
*




QUOTE(ady_vasiloiu @ 21 Oct 2016, 12:24)
Imi dai te rog un numar de telefon, as vrea sa te intreb cate ceva.
Multumesc,
Adrian
*



Pana la urma la tine care au fost variantele?ca le cumpar pe toate si le inapoiez pe cele care nu se potrivesc

This post has been edited by ady_vasiloiu: 21 Oct 2016, 21:04


--------------------
RENAULT CLIO 3 1.5dci dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovtudor
post 23 Oct 2016, 18:10
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 31 January 15




Pai nu e decat un cod si e vorba de vreo 80 de lei, deci poti sa-l comanzi la un magazin unde sa-l poti returna daca cumva nu se potriveste.

P.S. pentru user-ul Ady_Vasiloiu: tocmai am zis ca nu am voie sa trimit nimic pe PM iar numarul de telefon nu pot sa-l pun aici. Trimite-l pe al tau prin PM si te sun eu.



--------------------
Renault Koleos 2011/ Dynamique S
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady_vasiloiu
post 23 Oct 2016, 21:28
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 946
Joined: 12 March 12
From: Ploiesti




Salut,
L-am cumparat deja pe ala, nu e vorba de bani(cel putin nu de 80 ron) ma interesa daca ai schimbat si capul planetarei...


--------------------
RENAULT CLIO 3 1.5dci dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovtudor
post 24 Oct 2016, 05:35
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 31 January 15




Nu. Nici nu e nevoie sa schimbi capul planetarei atata timp cat nu sunt uzuri. Asta se simte cel mai bine atunci cand accelerezi cu roata virata spre stanga/dreapta, la o intersectie de exemplu. In cazul in care se aude vreun zgomot anormal (huruit accentuat, batai), atunci inseamna ca s-a uzat si capul de planetara si trebuie schimbat.


--------------------
Renault Koleos 2011/ Dynamique S
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady_vasiloiu
post 28 Oct 2016, 10:14
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 946
Joined: 12 March 12
From: Ploiesti




Da, am schimbat burduful si este SPIDAN 24613.Se potriveste la fix.Planetara stanga este de pe Qashqai 2.0 dci cu motor M9R. Sunt diferente de dim intre cutie manuala si automata dar cred ca burduful se potriveste

This post has been edited by ady_vasiloiu: 28 Oct 2016, 10:14


--------------------
RENAULT CLIO 3 1.5dci dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
styv
post 1 Dec 2019, 19:28
Post #26


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 20 August 08
From: Bihor




QUOTE(ady_vasiloiu @ 28 Oct 2016, 10:14)
Da, am schimbat burduful si este SPIDAN 24613.Se potriveste la fix.Planetara stanga este de pe Qashqai 2.0 dci cu motor M9R. Sunt diferente de dim intre cutie manuala si automata dar cred ca burduful se potriveste
*



Am schimbat burduf planetara stanga fata ,cumparat de origine renault de la Autokarma,pret 115lei in iulie 2019.Manopera 150lei,asta dupa ce la un service mi sa spus ca nu se justifica doar burduful schimbat.
Nici o problema insa din acest punct de vedere!
Renault koleos 2008 173cp.

This post has been edited by styv: 1 Dec 2019, 19:29


--------------------
Renault 2008 Koleos 4x4 2dci,173cp VY0B0N 2008 Symbol Fidji 1,5dci - Bh05sty
"Omul care pune o intrebare este prost pentru moment.Omul care nu intreaba va fi prost toata viata"-Confucius
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 11:23
Dacia