Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Airbag + Service aprins in bord, senzor pozitie scaun

sorinache11
post 15 Jan 2017, 16:24
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 363
Joined: 25 August 12
From: Constanta




e bine de stiut. multumesc.


--------------------
RENAULT SCENIC 2; 1.5 dCi; 101 CP 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meen
post 5 Apr 2021, 21:26
Post #32


FOG


Group: Members
Posts: 78
Joined: 4 July 12
From: Sibiu




Salutare dragi posesori de Renault, de ceva timp se joaca cu nervii mei micul intrerupator de pozitie scaun... cand scaunul este dat in spate apare dispare si iar apare mesajul in bord de airbag. Daca dau scaunul maxim in fata dispare... din pacate nu este o solutie ca nu mai incap la volan radmasa.gif
Am desfacut mufa si am masurat pinii de la el si am 147-155ohm cu scaunul dat in spate si sunt curios ce valoare trebuie sa aibe ca o rezistenta pe dimensiunea lui sigur o sa gasesc. Nu cred ca are vreo importanta dar cu scaunul dat in fata rezistenta este 444ohm si nu vreau sa il pacalesc ca este scaunul dat in fata. Problema este la grand scenic 3.
Doar ca si info poate este cineva curios la scenic 2 nu am problema aceasta si la scaun dat in spate senzorul are 100ohm si cu el dat in fata sunt 400ohm.

Va rog cine are posibilitatea un reply pinii sunt de pe mufa tata partea stanga jos ultimii 2 cum este montata mufa pe masina este foarte usor accesibila din fata scaunului sofer.
Am dacut si o poza sper sa se vada ceva in ea. Pinii i-am dat cu o solutie de curatare daca va intrebati de ce sunt cu ceva rosiatic pe ei wink.gif

This post has been edited by meen: 5 Apr 2021, 22:09

Attached thumbnail(s)
20210405_221153.jpg ( Size: 2.77mb ) Number of downloads: 125


--------------------
Renault Megane Scenic II și lll ambele facelift 2008 și 2013
"Experiența este singurul lucru pe care il poți obține gratis." – Oscar Wilde
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Daniel Podaru
post 7 Jan 2024, 09:11
Post #33


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 18 June 21




Salutare! La Megane-ul meu, la scaunul pasagerului nu exista contactul acela care citește poziția scaunului și nici vreun cablaj care sa ducă acolo sau sa atârne iar cablajul de sub scaun e cel original. Am eroare pe poziție scaun pasager. La scaunul șoferului exista contactul. Exista posibilitatea ca la un scaun sa existe iar la celălalt nu? Știe cineva?


--------------------
Renault Megane II 2005 Grandtour Avantage
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 00:10
Dacia