Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

scurgere apa din praguri?

jacckk
post 10 Oct 2010, 10:34
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 221
Joined: 10 August 07




am si eu o problema.poate sunt stupid cu aceasta intrebare dar nu stiu pe unde se scurge apa din praguri. de cand au venit ploile mi s-a strand o gramada de apa in pragul de pe stanga...cand puneam frana sau plecam ceva mai tare se auzea...balbatac biggrin.gif...am cautat sa desfund ceva gauri pe la praguri si nu am gasit (nici pe o parte nici pe cealalta) , a trebuit sa desfac niste capace care de avea pe undeva pe lateral si a iesit pe acolo,dar acum k le-am pus la loc ma gandesc k iar o sa se stranga..ma obsedeaza chestia asta blink.gif


--------------------
Renault Megane, 1.6 16v, 107CP 2001 - TR 89 DNY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jas2
post 10 Oct 2010, 17:14
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.380
Joined: 4 December 09
From: BUCURESTI




In primul rand nu trebuie sa intre apa in praguri.Vezi pe unde intra prima data...


--------------------
Renault Megane 2.2 06.2009/1,6/16v/112 cp Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ardiles
post 20 Oct 2010, 17:09
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 27 August 08
From: Oradea




Aceeasi problema o am si eu. Am gasit apa in spatele scaunului soferului si nu stiu de unde e. Am dat cateva telefoane si mi s-a explicat ca tuburile de scurgere de la stergatoarele de parbriz sunt infundate cu praf si alte gunoaie, motiv pentru care nu se face evacuarea normal. Daca tuburile sunt infundate apa se scurge inauntru. Mi s-a recomandat sa le curat si apoi sa verific. Nu e nici o problema cu chederele...deocamdata. O sa merg vineri la Renault-Oradea si voi reveni cu o noua postare pe acest subiect.


--------------------
Renault Clio 3 2007 / DYNAMIQUE 1.6 16V - 110 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovy_deo
post 22 Oct 2010, 20:30
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 30 December 07




vezi ca sunt niste dopuri de cauciuc daca te uiti sub prag le vezi .scoate-le goleste apa si le poti pune la loc dar tot tre sa afli pe unde intra.


--------------------
renault megane 1,4 16v 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jacckk
post 28 Oct 2010, 18:42
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 221
Joined: 10 August 07




dopurile alea sunt pt forta majora...am gasit chestia,am urcat masina pe elevator si chestiile alea sunt pe interior,adica,atunci cand esti sub masina te uiti spre prag si se vad. la mine nu se mai scurgea apa,pt ca se presasera alea de la talpa la elevator.
le-am desfacut am bagat o sarma pe"canalul" ala,ca se si infundase, si acum nu mai sunt probleme. sleep.gif

This post has been edited by jacckk: 28 Oct 2010, 18:44


--------------------
Renault Megane, 1.6 16v, 107CP 2001 - TR 89 DNY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DarthVader
post 9 Jun 2017, 13:23
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 28 September 15
From: Cluj Napoca




Dezgrop si eu topicul acesta, sa nu mai deschid altul cu acelasi subiect. Aceeasi problema, apa in masina pe partea dreapta si apa in pragul drept (se aud "valurile marii" biggrin.gif cand virez sau franez). M-am uitat dupa dopurile respective, am pipait dupa ele dar nu le-am gasit, cum dau de ele mai exact? Trebuie obligatoriu ridicata masina pe elevator sau se poate si de la sol? Masina merge in service pt revizie sapt viitoare deci in clipa asta vreau doar sa golesc apa din prag, cauza urmand sa se rezolve in revizie.

Masina este un Megane 1 break 1.9dti din 2001.

Multumesc

Edit: Am gasit pana la urma, nu m-am uitat destul de departe sub masina, problema e ca nu pot scoate dopul, e vreo problema oare daca dau o gaura in el?

Edit2: M-am straduit mai bine si am reusit sa-l scot, dar surpriza, nu curge nimic smile.gif in schimb apa tot se aude...

This post has been edited by DarthVader: 9 Jun 2017, 14:36


--------------------
Renault Megane 1 Break 1.9dti 98cp 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 10 Jun 2017, 08:09
Post #7


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Sigur este apa in prag.....si nu in usa?


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DarthVader
post 10 Jun 2017, 09:16
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 28 September 15
From: Cluj Napoca




Se pare ca nici in usa nici in prag, e oarecum in podea, sub mocheta. Am scos cu carpa cat am putut din apa din dreapta fata, am mers inainte cativa metri am pus o frana, am auzit apa miscandu-se si apoi am vazut din nou in fata ca a iesit prin mocheta. Ulterior am vazut ca si pe partea stanga e uda mocheta dar mai putin decat pe dreapta (si in fata si in spate).


--------------------
Renault Megane 1 Break 1.9dti 98cp 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 10 Jun 2017, 10:10
Post #9


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Atentie.....prezenta apa in habitaclul inseamna umezeala mare in aer care in scurt timp o sa influenteze toate contactele electrice!
Trebuie verificat bine de tot pe unde intra apa.....chedere/portbagaj/usi sau poate ca caroseria prezinta spatiul neacoperit de la un eventual accident.


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cnada
post 10 Jun 2017, 10:18
Post #10


membru subiectiv


Group: Members
Posts: 409
Joined: 18 May 11
From: Vâlcea




Incerci sa scoti mocheta si cu ajutorul unui furtun cu apa si a unui prieten te uiti cu atentie poate observi pe unde se infiltreaza apa!
La scurgerile de la praguri si la cele de sub ansamblul stergatoare te-ai uitat bine?


--------------------
renault megane 1 1.4 16v RXE + GPL 2000
"Nu te lasa biruit de rau,
ci biruieste raul prin bine" Rom. 12.21
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 16:41
Dacia