Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Frinare de urgenta, Cum este corect?

crn
post 19 Jun 2006, 13:14
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 191
Joined: 1 September 05




In cazul unei frinari de urgenta cum este recomandat sa se frineze?

- apasare frina si ambreiaj pina la podea brusc?
- apasare doar frina pina la podea brusc pentru a avea si o oarecare frina de motor?

Daca nu se apasa ambreiajul exista posibilitatea ca motorul sa se opreasca si sa nu mai functioneze ABS, asistenta servo frina si directie si nu se mai declanseaza nici airbag-urile?


--------------------
Renault Symbol 2005
Renault Clio Symbol Fidji 1.4 16v (98CP), 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
galileo
post 19 Jun 2006, 13:26
Post #2


OZN Type-S


Group: Members
Posts: 603
Joined: 12 July 04
From: Bucuresti




in carte scrie ambreiaj+frana, concomitent.
discutia asta este mai aprinsa in domeniul moto, si in urma unor teste a reiesit ca e mai eficient sa debreiezi din primele momente ale franarii; uite aici o discutie pe tema asta.

Cat despre abs - daca a inceput sa functioneze si se opreste motorul, va continua sa fuctioneze pana la oprirea masinii. Eu am patit urmatoarea treaba pe rampa de la restaurantul "Roata norocului" de la iesirea din Sinaia (pentru cine cunoaste locul). Era iarna, rampa este abrupta si era plina de zapada. Din parcare am plecat in spatele unui taxi, si am ajuns pe la mijloc foarte apropape de fundul lui, eram si in a 2a (greseala mare) si cand am franat, a intrat abs-ul dar mi s-a oprit si motorul, si am alunecat inapoi cu abs-ul caraind pana am ajuns pe teren drept si s-a oprit masina.


--------------------
Ex Renault Clio bicorp 2004 1.2i 16V
Honda Civic Type-S (cu toate "S"-urile rosii)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 19 Jun 2006, 13:26
Post #3


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Daca e vorba de franare de urgenta ... frana in podea [+ ce mai poti sa faci, viraj etc.] ...

Daca nu se apasa ambreiajul si opresti masina doar din frana (intr-o treapta de viteaza) motorul moare ... e normal


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vio
post 19 Jun 2006, 13:33
Post #4


MEMBERMENSCH


Group: Members
Posts: 942
Joined: 19 April 05
From: Judetu' Sachsen, D.D.R.




Franarea de urgenta asa cum se invata la scoala de soferi in Germania: controland volanul, se actioneaza aproape prin "lovire" concomitent si pana la fund frana si ambreiajul; o franare de urgenta cat mai corecta trebuie sa se soldeze cu o distanta cat mai scurta de franare, dar la fel de important e ca masina sa se fi mentinut pe traiectorie, fara a fi deviat intr-o parte sau alta...

This post has been edited by Vio: 19 Jun 2006, 13:34


--------------------
Renault Megane II 2003 1,4 16V
98 cp Pack Authentique, gri boreal, 105.500 km
If you want to hit your target, shoot first, and then call whatever you hit the target.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diesel
post 19 Jun 2006, 19:20
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 184
Joined: 20 May 04
From: Galati




uita de ambreiaj daca vrei sa ai o frana eficace...eu asa ii invat la scoala - ca ambreiajul NU FRANEAZA.


--------------------
Clio Symbol Alizee 1,5dci -VANDUT :))
Logan 1.4 MPI Laureate / Alb Artika, mai 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ride On
post 19 Jun 2006, 21:04
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 31 May 06




Depinde de situatie si de reactia soferului,personal,cand e cazul, combin frana cu frana de motor,ambreajul nu franeaza dar o treapta inferioara face minuni.


--------------------
renault 5 aa? - ..
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alex04
post 19 Jun 2006, 21:18
Post #7


zzzzzzzzz...


Group: Members
Posts: 122
Joined: 4 January 05
From: Tineretului, Bucuresti




exemplu petrecut in weekend:

mergeam pe DN1 Buc-Campina, in Balotesti de banda 2 cu ~ 120-140km/h
pe banda 1 circula cu ~80km/h un autocar, in fata lui circula un autobuz
in Balotesti in dreptul intersectiei unde se face stinga spre Corbeanca autocarul s-a gandit sa depaseasca autobuzul fara sa dea semnal sau sa se asigure si era sa ma stringa intre el si scuarul de pe mijlocul drumului
cand am vazut ca nu ma vede boul am franat ( blink.gif de urgenta wacko.gif ) + ambreiaj + trepta a 2a si am incetinit pina la ~20km/h (am auzit releul de la avarii)
masina si-a pastrat traiectoria si nu am fost nevoit s-o redresez din volan, cum mi se intimpla la Solenza cind franam brusc


--------------------
Renault Megane Sedan 2.1 2004
1.6 16V - 115cp
Confort Privilege
Clima - Gri Boreal
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 20 Jun 2006, 18:30
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Servoasistarea la frana, la un servo in stare buna, va functiona inca 2-3 pedale dupa oprirea motorului, deci iese din discutie ideea ca oprirea motorului ar face franele ineficiente.
In caz de franare de urgenta, fara ambreiaj, motorul oricum nu se va opri imediat, ci atunci cand, datorita incetinirii, turatia motorului va scade sub turatia de relanti.
Ce ar interesa mai mult aici, ar fi pierderea servodirectiei. La relanti, in treapta a 5-a, viteza este de cca 25-30km/h. Deci, daca se franeaza de urgenta de la 100 la ora, motorul se va opri doar de la aceasta viteza in jos. oricum, intre oprirea motorului si pierderea servodirectiei este un, cat de cat, lag, de care se poate profita pana la reducerea pana la zero. Oricum, la franare de urgenta, nu prea este folosit volanul, deoarece nu prea se poate.
Un caz aparte apare la rularea pe drumuri alunecoase, calcarea franei "la podea" ar determina oprirea imediata a motorului, mai ales la cele fara ABS. Oricum nu se recomanda rularea cu viteza mare in astfel de conditii.
Efectul franei de motor e oricum insignifiant in treapta a 5-a, asa ca nu merita luat in calcul, oricum efectul franei de motor e insesizabil la franari de urgenta.
Asadar, in caz de nevoie, franati cat puteti, integritatea masinii si viata sunt mai importante decat o eventuala uzura.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vio
post 21 Jun 2006, 10:05
Post #9


MEMBERMENSCH


Group: Members
Posts: 942
Joined: 19 April 05
From: Judetu' Sachsen, D.D.R.




QUOTE
uita de ambreiaj daca vrei sa ai o frana eficace...eu asa ii invat la scoala - ca ambreiajul NU FRANEAZA.

O fi, da' uite ca nemtii asa te invata... si am verificat-o cel putin intr-o situatie...


--------------------
Renault Megane II 2003 1,4 16V
98 cp Pack Authentique, gri boreal, 105.500 km
If you want to hit your target, shoot first, and then call whatever you hit the target.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xymzar
post 21 Jun 2006, 11:36
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 256
Joined: 3 April 04
From: Bucuresti




De cate ori am fost obligat sa franez de urgenta am calcat brusc frana si imediat ambreiajul.
Sincer sa fiu o fac involuntar parca este un gest reflex.


--------------------
Renault Megane II Estate 2006 / 1.5 dci-74KW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mutzunache
post 21 Jun 2006, 22:51
Post #11


Milk my sheep, bitch!


Group: Members
Posts: 1.571
Joined: 22 May 06
From: Bucuresti




Azi am testat si eu franele, veneam de pe centura, am intrat in Voluntari si la semafor la Metro am vazut ca e rosu aveam 100 km/h. Am bagat piciorul in pedala, masina s-a dus drept fara sa fuga spatele, ca la dacii, am auzit avariile si apoi la spre sfarsit am apasat ambreiajul. Ajuta si motorul la franare.


--------------------
M. Outlander 2019 Honda Civic 2021 Cadillac Eldorado 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crn
post 22 Jun 2006, 12:01
Post #12


Membru


Group: Members
Posts: 191
Joined: 1 September 05




Cred ca ar fi util pentru toti ceilalti daca fiecare ar povesti fiecare care a fost implicat intr-o asemenea situatie exact ce s-a intimplat si cum a procedat. O situatie similara se poate intimpla oricaruia dintre noi si exista posibilitatea de a prevedea astfel riscul si de a evita. Vezi exemplul dat de Alex04.

Nu stiu daca aici sau in alt topic insa cred ca ar fi foarte bine pentru noi toti si mai ales pentru soferii mai putin experimentati cum sint si eu... smile.gif


--------------------
Renault Symbol 2005
Renault Clio Symbol Fidji 1.4 16v (98CP), 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan20
post 22 Jun 2006, 18:25
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 383
Joined: 1 August 04
From: Iasi




Franezi si incerci sa eviti obstacolul,totul e sa nu te pierzi,foarte important in astfel de cazuri e sa nu uitati ca aveti si volan,folositi-l!In nici un caz nu apasati si ambreiajul pentru ca eficienta franei scade.


--------------------
Honda Accord ES 2007 - IS 01 DOR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rkillera
post 23 Jun 2006, 08:53
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 211
Joined: 7 August 05




E cel putin hazardat, ca sa nu zic altfel, sa sustii ca scade eficienta franei daca apesi ambreiajul.
Ti se pare ca franeaza mai bine cu frana de motor decat cu frana de picior?
O data ce ai apasat frana tare (de urgenta) motorul are o influenta nesemnificativa asupra miscarii rotilor. Si e discutabil in ce sens, s-ar putea chiar sa se opuna franarii, pentru ca decelerarea obtinuta prin frana de picior e mai mare decat cea obtinuta prin frana de motor.

Asa ca apasati frana la fund si apoi daca mai puteti apasati si ambreiajul, sau amandoua impreuna, nu conteaza.


--------------------
Renault Megane II 2005 Estate
Confort Expression 1.6 + clima, 08.2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vio
post 23 Jun 2006, 09:45
Post #15


MEMBERMENSCH


Group: Members
Posts: 942
Joined: 19 April 05
From: Judetu' Sachsen, D.D.R.




De acord cu tine 1000%, rkillera!!! Ma bucur ca ai pus punctul pe i, si eu sunt de parere ca abordarile astea cu "scaderea eficientei franei la apasarea ambreiajului" sunt fals profesioniste... Mai, oameni buni, voi cand franati cu masina in viteza, si turatia se reduce vazand cu ochii, chiar nu simtiti ca motorul tinde sa te "impinga" un pic, in loc sa te franeze, cel putin pentru un anumit interval de timp?!
Repet, in Germania e procedura standard la scoala de soferi, se invata si teoretic si se aplica si practic, cu maxima insistenta. Eu a trebuit sa imi preschimb permisul romanesc in permis german dupa 6 luni de sedere (inclusiv cu examene si cu cateva ore obligatorii de condus), si ascultati-ma bine ce va spun: desi conduc de 15 ani, abia aici am invatat sa conduc CORECT din anumite puncte de vedere... Refuz sa cred ca sunt tampiti cu metoda lor de franare de urgenta!


--------------------
Renault Megane II 2003 1,4 16V
98 cp Pack Authentique, gri boreal, 105.500 km
If you want to hit your target, shoot first, and then call whatever you hit the target.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chipson78
post 23 Jun 2006, 16:33
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 263
Joined: 25 August 04
From: Bucuresti




pai hai sa o luam si altfel: franezi fara debreiere, te trezesti ca iti moare motorul(mie mi s-a intamplat o data) si realizezi ca trebuie sa accelerezi, ce te faci?

si in nici un caz daca nu apesi ambreiajul te ajuta la franare. intr-adevar, daca apesi ambreiajul inainte sa apesi frana esti in dezavantaj din cauza inertiei si distanta de franare este mai lunga, dar de aici pana la a nu calca ambreiajul e cale lunga

This post has been edited by chipson78: 23 Jun 2006, 16:35


--------------------
Sedan Privilege 1.6 16v, Mai 2004, clima+scaune incalzite+esp
Clio Symbol 1.4 8v, Martie 2001(vandut)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 23 Jun 2006, 18:45
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




QUOTE(laurentziu83 @ 14 May 2005, 15:34)
Prin toamna eram pe un drum judetean in apropiere de Barlad. Ploua torential, in unele locuri erau balti de pana la 5 cm adancime sau chiar mai mult. Dau sa depasesc o dacie 1300 si in ultima clipa vad ca tot contrasensul pe unde trebuia sa trec eu era complet inundat cu apa de adancimile precizate. I-am dat inainte fara sa fac vreo miscare. Cand am intrat in balta mi-a fugit puternic fundul spre dreapta, si m-am rasucit vreo 150 de grade, practic am ajuns cu fundul spre sensul de mers, si asta in cateva secunde la 100 la ora. Nu mai tin minte exact ce manevre am facut, tin minte ca nu am apasat frana decat la sfarsit foarte putin. Tin minte ca dupa ce s-a rotit a mai mers vreo 2-3 metri cu fundul inainte (sau naiba stie cat), dar in momentul rotirii eram sigur ca fac praf masina. Abia la sfarsit am intrat cu roata de pe dreapta pe acostamentul de pe contrasens  :shock: , dar in rest n-am iesit de pe drum. Mi s-a oprit motorul, am coborat eu din masina victorios chiar (imi intrase adrenalina in sange) si ala cu dacia m-a avertizat de pericolul a ceea ce am facut. Mai tarziu am realizat ca si el poate a fost surprins sa vada un fund de masina cum se roteste pe langa el si asta in plin mers si oare ce o fi simtit bietul om.  :-W
Masina n-a avut absolut nimic, rotirea s-a facut pe asfalt lucios si umed, asa ca n-am dezbarnat nimic pe la puntea spate. Tabla de la roata stanga fata a zdranganit vreun kilometru, nu stiu de la ce dar s-a potolit si n-a mai facut zgomot niciodata.
Prima oprire in iasi am facut-o la mitropolie.
Pentru mine atunci nu cred ca au contat cauciucurile prea mult, efectiv intrasem pe un lac. si nici cu mama ecocontactelor de ploaie nu as fi facut nimic.
am avut un maaare noroc: daca ma intersectam cu un pom sigur ma adunau cu farasul la viteza pe care o aveam.


Redau aici o patanie de prin noiembrie 2004, pe vremea cand aveam Matiz. In secundele alea in care m-am rotit singurele idei care mi-au trecut prin cap au fost "accidentez masina" si "service". N-as putea sa mai redau cam ce miscari am facut pentru a controla, cat de cat, masina.
Asadar toata discutia asta mi se pare cam inutila. Ideea este sa-ti pastrezi calmul. Instinctul te va ajuta cel mai mult, miscarile de castigare a controlului le vei face automat.
Da, mi-am amintit, la sfarsit mi s-a oprit motorul, in ultima faza am apasat frana si am uitat de ambreiaj. Si pe mine m-a mirat pe moment, dar oricum nu mai conta.

This post has been edited by Laurentziu83: 23 Jun 2006, 18:47


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 24 Jun 2006, 07:00
Post #18


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




QUOTE(rkillera @ 23 Jun 2006, 09:53)
...
O data ce ai apasat frana tare (de urgenta) motorul are o influenta nesemnificativa asupra miscarii rotilor. Si e discutabil in ce sens, s-ar putea chiar sa se opuna franarii, pentru ca decelerarea obtinuta prin frana de picior e mai mare decat cea obtinuta prin frana de motor.
...

Cum să se opună motorul frânării în frână de motor? blink.gif Aici vorbim de mașini cu injecție, în principiu, da? Voi știți ce se întâmplă cu motorul în frână de motor la motoarele moderne cu injecție? Se transformă în pompă și face fâs-fâs la aer pentru că nu mai intră pic de combustibil în cilindri, în nici un caz n-are cum să se opună frânării!

QUOTE(chipson78 @ 23 Jun 2006, 17:33)
pai hai sa o luam si altfel: franezi fara debreiere, te trezesti ca iti moare motorul(mie mi s-a intamplat o data) si realizezi ca trebuie sa accelerezi, ce te faci?

Asta e valabil în principiu pentru mașinile fără ABS, unde blocarea roților poate duce în principiu la oprirea motorului.

Bottom line: frâna de motor n-are ce să strice!


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sandman_
post 26 Jun 2006, 13:55
Post #19


software engineer


Group: Members
Posts: 2.416
Joined: 20 June 05
From: Viena, Austria




QUOTE(rkillera @ 23 Jun 2006, 08:53)
Ti se pare ca franeaza mai bine cu frana de motor decat cu frana de picior?


Mi se pare ca frana de picior este mai putin eficienta decat frana de picior+frana de motor.

QUOTE(rkillera @ 23 Jun 2006, 08:53)
O data ce ai apasat frana tare (de urgenta) motorul are o influenta nesemnificativa asupra miscarii rotilor. Si e discutabil in ce sens, s-ar putea chiar sa se opuna franarii, pentru ca decelerarea obtinuta prin frana de picior e mai mare decat cea obtinuta prin frana de motor.


in momentul in care ai apasat frana, se presupune ca ai ridicat piciorul de pe acceleratie, ceea ce inseamna ca motorul consuma din energia masinii, adica o ... franeaza. Asta e valabil la motoarele cu ECU, care taie injectia in frana de motor.


Eu cand franez (de urgenta sau nu), nu imi arunc piciorul in frana precum sacii in caritza, si incerc sa "storc" pedala, pentru a scadea cat mai mult probabilitatea de blocare a rotii, deci intrarea ABS. Imi veti zice ca asa nu obtin optimul, dar in toate "testele" mele s-a dovedit ca e mai bine asa. NU imi reuseste de fiecare data (uneori trantesc piciorul pe frana instantaneu), dar e vizibil mai bine.


--------------------
Renault Megane 2(.1) C-C Dinamique, 2.0 16v 136cp, 2005 - GJ-01-SSP
Renault Laguna 3 2.0dCi, 150CP, 2008
and the best is still to come...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 26 Jun 2006, 23:50
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




E lucru demonstrat ca atunci cand intra ABS-ul deja eficienta scade. Am testat iarna (cu cauciucuri de iarna): imi puneam in plan sa opresc pe gheata pana la un anumit punct. Daca franam la limita ABS era ok. Daca striveam pedala nu mai era ok. Si pe asfalt e la fel, dar mai putin vizibil. Tot se blocheaza putin cate putin roata.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caktuss
post 27 Jun 2006, 00:05
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.433
Joined: 7 May 05
From: Iasi




pai cand e vorba sa franezi de urgenta, mai ai timp sa te gandesti cum sa apesi pedala, daca sa lasi in viteza sa nu... etc ?
eu zic ca trantesti piciorul in frana cat poti de tare , si speri sa se opreasca (eventual tragi de volan sa eviti obstacolul)


--------------------
Renault Megane Sedan II 1.6 16v 05-2005 - numar cu gaura
m2 sedan expression 1.6 16v 06/2005
20 000 km (1/09/2006)
33 600 km (26/09/2007)
45 000 km (o3/01/2009)
50 000 km (03/06/2009)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sandman_
post 27 Jun 2006, 09:17
Post #22


software engineer


Group: Members
Posts: 2.416
Joined: 20 June 05
From: Viena, Austria




De-asta si eu am spus ca incerc sa fac asa cum am scris anterior biggrin.gif


--------------------
Renault Megane 2(.1) C-C Dinamique, 2.0 16v 136cp, 2005 - GJ-01-SSP
Renault Laguna 3 2.0dCi, 150CP, 2008
and the best is still to come...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 22:36
Dacia