Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Modus bune si rele

cipm
post 5 Apr 2006, 09:10
Post #1


"Clionian"


Group: Members
Posts: 174
Joined: 5 April 06
From: din 'Sighiu'




Va salut!

Ma bate gandul sa-mi iau si eu o masina noua (am 40 de ani si zic ca ar fi cazul). Va fi folosita 80% oras (Sibiu), in mod normal 3 persoane, ocazional va trebui sa pun 3 persoane pe bancheta din spate. Am plecat de la premisa ca va trebuie sa aiba un pret final aprox 11.000-11.500E, pentru a avea niste rate suprotabile si sa am un service decent in zona.
Stiu ca pentru o medie de 10k pe an nu se prea renteaza diesel insa mi-as dori asa ceva pentru cuplul care il are (nu sunt vitezoman) si uite asa am mai ridicat putin stacheta preturilor. "Balansez" intre Astra Classic 1.7 dtci si Modus 1,5 dci. Trag inspre prima din cauza pretului si a garantiei la tabla (12 ani) iar inspre Modus datorita dotarilor si spatului interior/dimensiuni exterioare.
In fine mi-ar prinde bine niste "buline rosii si negre" de la posesorii de Modus referitor la acest model.

Mersi,
Cipm


--------------------
Renault Clio III 1.2 16V 2006 Dynamic
nume de alint 'Teo'
http://www.cmuntean.ro/site
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drumaru
post 5 Apr 2006, 13:42
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 174
Joined: 21 March 05




Sunt destul de multumit de masina.

In primul rind are super-dotari la banii astia: bord digital, computer, sase airbaguri, abs, geamuri electrice fata, clima, inchidere cu telecomanda, cd player, oglinzi electrice si incalzite, volan piele si reglabil pe inaltime, trape, sertare si buzunare etc. etc.

Apoi banchetele modulare din spate sunt f. misto, iar spatiul interior e mai mult decit ok.

Apoi, chestie de gusturi, mi s epare ca are un design exteriro cool.

E stabila, tifnoasa (dar e 1.6 benzina 98 cai).

Suspensiile un pic mai tari o fac o idee zgomotoasa la gropi (mai zgomotoasa decit megane-ul classic), dar pina acum asta ar fi singurul minus.


--------------------
Captur 1,5 dci 90 CP
Kadjar 1,3 tce 140 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alx
post 5 Apr 2006, 16:52
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.001
Joined: 11 March 04
From: Bucuresti, Berceni




pai in primul rand nu se compara astra classic cu modus la spatiu interior si confort. nici pe departe. in schimb, modusul are o aerodinamicitate scazuta din cauza inaltimii sale.
motor excelent, puternic si economic, nu scartaie, partie / etc si e o masina de genul Hate It / Love It adica ori iti place de mori ori nu o suporti.
3 oameni in spate intra fara probleme dar spatiul pt bagaje ramane mic si la fel cel la picioare. in schimb 2 persoane in spate stau confortabil.
o alta pb a modusului ar fi inexistenta unei reduceri. pt sibiu pot sa iti dau o persoane de contact de la dealer.


--------------------
Mitsubishi Outlander 1 2.0 benzina - varies
Vine valu' / Imi ia calu'
Chiar si scroafa din cotet...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 5 Apr 2006, 19:07
Post #4


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




QUOTE(cipm @ Apr 5 2006, 09:10 AM)
Trag inspre prima din cauza pretului si a garantiei la tabla (12 ani)
*


Ce sa zic, daca tu iti iei o masina pe motiv ca ai avea garantie la penetrarea ruginei, atentie - din interior spre exterior, de 12 ani...nu-i de ajuns, la alte aspecte ar trebui sa fii mai atent.
Eu sunt placut surprins de rezistenta tratamentului tablei la Renault. Sa ne zica proprietari de Renault cu an de fabricatie 97, 98 de clio, megane daca au rugina la elemente originale, nelovite.


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fanu
post 5 Apr 2006, 19:34
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 189
Joined: 25 October 04
From: Bucuresti




Fugi la Modus.
Am facut turul Romaniei (1750 km) cu un Modus 1.4 16V si am fost extrem de satisfacut. Singurul regret - ca nu era diesel.


--------------------
Megane II.2 Bicorp Confort Expression 1.5 dCi 100 - Bleu Extreme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alx
post 6 Apr 2006, 09:10
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.001
Joined: 11 March 04
From: Bucuresti, Berceni




al meu e diesel si singurul regret e ca am facut turul romaniei cu loganul (2400km) dar pe atunci nu aveam modusul...
al meu e luat in august anul trecut, am ~12k km si merge divin. I love this car!


--------------------
Mitsubishi Outlander 1 2.0 benzina - varies
Vine valu' / Imi ia calu'
Chiar si scroafa din cotet...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipm
post 6 Apr 2006, 09:22
Post #7


"Clionian"


Group: Members
Posts: 174
Joined: 5 April 06
From: din 'Sighiu'




Hellcat,

Dupa cum iti spuneam nu am mai avut masina noua si oricum intentia nu este sa o vand dupa 5 ani. Neavand experientza, asa ca necunoscatorul m-am gandit ca un producator care da 12 ani garantie a investit mai mult decat unul care da 6, in acest aspect constructiv. Si la cat circul eu (max 10.000km/an) nu cred (cel putin sper) sa am probleme cu motorul in limita a 100.000km, insa la tabla cu statul in fata blocului si sarea de pe drum... in fine nu acest element va fi hotarator, dar va conta.

Oricum aspectul Modusului cu toate "chitibusurile" care le are, ma incanta doar pretul pentru versiunea diesel ma intristeraza... daca ar fi avut o reducere acolo. Dar de asteptat nu mai prea pot ( ma lasa opelul astra din 93 si nu mai prea vreau sa bag bani in el) si a trebui sa ma hotarasc.

Alx,
Sunt constient ca inaltimea Modusului este in dezavantajul aerodinamicitatii... insa la viteza cu care circul eu in afara (max 110) nu cred ca va afecta prea mult. Ma intreb daca inaltimea o face instabila la vant lateral sau in curbe. Ai observat asa ceva?

Nu va suparati pe mine, puteti sa-mi dati si niste detalii despre ce inseamna revizie Modus diesel vs. benzina respectiv asigurare Casco, asa informativ. Incerc sa-mi fac o fisa cu pro si contra si ma gandesc ca informatiile cele mai clare tot de la posesorii de "obiect" le pot primi. Oricum poate resuesc sa fac si un drive test sa ma conving pe viu.
Mersi,
Cipm


--------------------
Renault Clio III 1.2 16V 2006 Dynamic
nume de alint 'Teo'
http://www.cmuntean.ro/site
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipm
post 6 Apr 2006, 13:24
Post #8


"Clionian"


Group: Members
Posts: 174
Joined: 5 April 06
From: din 'Sighiu'




Am fost cu sotia (ca de.. si generalul are dreptul la o parere). Intradevar desi scurta in interior este spatiu berechet... nu stiu pe unde au ascuns motorul ca are doar ochioapa de capota. Portbagajul mi se pare mic... insa nu le poti avea e toate. Pe luni mi-au promis un drive test pe un diesel, sa vedem.
Daca o sa fiu mutumit, mai ramane sa vedem pe ce sa merg: leasing sau rate (persoane fizica).


--------------------
Renault Clio III 1.2 16V 2006 Dynamic
nume de alint 'Teo'
http://www.cmuntean.ro/site
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alx
post 6 Apr 2006, 14:17
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.001
Joined: 11 March 04
From: Bucuresti, Berceni




nu este instabila la vant lateral dar nu am sa te mint spunandu-ti ca nu il simte. Il simte dar nu mai mult decat un logan. mersul cu 120km/h mi se pare destul de safe.
a mea costa 13700ddp, enorm, dar masina isi merita banii!


--------------------
Mitsubishi Outlander 1 2.0 benzina - varies
Vine valu' / Imi ia calu'
Chiar si scroafa din cotet...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sinmaxus
post 6 Apr 2006, 15:55
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 62
Joined: 6 April 06




Sunt un proaspat posesor de Modus 1.5dCi 65CP, iti pot spune doar "go for it".

Comparand-ul cu Astra Classic cred ca doar pretul te poate face sa nu iti doresti Modus. Dotarile sunt net superioare la Modus, iar spatiul in habitaclu este surprinzator.

La mine diferenta de pret a disparut, avand in vedere ca mi s-a facut o oferta la masina de prezentare, care avea doar 900Km in bord.


--------------------
Renault Modus 2005, 1.5Dci
Renault Modus Confort Dinamique 1.5dCi 65CP, 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipm
post 6 Apr 2006, 19:15
Post #11


"Clionian"


Group: Members
Posts: 174
Joined: 5 April 06
From: din 'Sighiu'




off topic
Am intrebat, insa mi s-a spus ca la modelul acesta nu se da nici un discount.
sinmaxus cam ce reducere ai primit?


--------------------
Renault Clio III 1.2 16V 2006 Dynamic
nume de alint 'Teo'
http://www.cmuntean.ro/site
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sinmaxus
post 6 Apr 2006, 20:38
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 62
Joined: 6 April 06




Ai dreptate nu sunt reduceri la acest model...dupa cum am mentionat mi s-a facut o oferta la masina de prezentare si de fapt am preluat un leasing inceput de ei acum 6 luni, si astfel am iesit mai ieftin cu vreo 1500-2000 E.

Din pacate nu am putut adauga optionale in afara de ce avea pe el(faruri adaptive si culoare metalizata ca in semnatura).

Rele inca nu am observat la el, sunt inca in starea de trecere de la D1400 la Modus, si in perioada de acomodare la comezi. Pentru mine e ca si cum am trecut de la un hotel de 1 stea la unul de cel putin 4 stele...desi la capitolul securitate se lauda cu 5 stele


--------------------
Renault Modus 2005, 1.5Dci
Renault Modus Confort Dinamique 1.5dCi 65CP, 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fanu
post 8 Apr 2006, 11:16
Post #13


Membru


Group: Members
Posts: 189
Joined: 25 October 04
From: Bucuresti




E 300 Euro CIP reducere la Modus luna asta.
cipm, cred ca e un semn divin. wink.gif
Oricum, crede-ma ca Fiat-ul Idea din semnatura a costat 12.100 Euro CIP si nu se ridica la inaltimea si dotarile unui Modus 1.4 16V.


--------------------
Megane II.2 Bicorp Confort Expression 1.5 dCi 100 - Bleu Extreme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipm
post 11 Apr 2006, 13:30
Post #14


"Clionian"


Group: Members
Posts: 174
Joined: 5 April 06
From: din 'Sighiu'




Am vazut si eu. M-am dat insa si cu Clio III si acuma am dubii legat de achizitie blink.gif Mai rumegam putin... in clio m-am simtit mai bine decat in Modus. Asta poate si ca pana acuma nu am condus o masina mai inalta. Si amplasara centrala ca indicatorului de bord mi se pare putin ciudata. Oricum avand in vedere dotarile (siguranta), posibilitatile mele financiare si faptul ca este de familie una din acestea doua o sa fie alegerea mea.


--------------------
Renault Clio III 1.2 16V 2006 Dynamic
nume de alint 'Teo'
http://www.cmuntean.ro/site
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariusc
post 11 Apr 2006, 17:43
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 14 September 05




daca faci aprox 10k pe an nu cred ca merita motorina, incearca 1.4 98 cp sau 1.6 110 cp. faci prea putini km pe an ca sa amortizezi repede diferenta de pret. eu am 1.6 si sunt foarte multumide de el (modus), dar a costat 13.300 ddp cu optionale clima, jenti si vopsea. Am dat o rabla la remat si un mic discount si a iesit la 11.999 ddp. pe de alta parte modelul astra clasic se va mai fabrica inca un an dupa care ...pa! practic dai 10-11k euro pe o masina noua dar care nu se va mai fabrica de la anul. la capitolul echipamente modusul este peste. oricum sfatul meu este sa faci daca poti un drive test cu fiecare si apoi sa alegi. conteaza pretul foarte mult dar si cum merge masina si cum te simti in ea. apoi intereseaza-te de service, conteaza foarte mult cum esti tratat cit costa o revizie citi astepti dupa o piesa, etc. ce sa zic bafta!


--------------------
renault modus 2005 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alx
post 25 Apr 2006, 06:51
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.001
Joined: 11 March 04
From: Bucuresti, Berceni




Hai sa va mai spun unele bune/rele printr-o comparatie cu un megane II 1.5dci 80cp authentique din 2003 42k km pe care l-am avut temporar de la firma (3 sapt, 4000 de km).
Modusul este conceput pt oras. La viteze mari (140) nu se simte in largul lui si consuma cu 1, 1.5l mai mult decat megane-ul. in oras ia cu 0.5 - 1l mai mult decat megane-ul concluzia mea fiind ca are alt soft de management al motorului. megane-ul mi s-a parut mult mai elastic, modusul sanctionandu-te mai drastic la schimbarile de viteze inadecvate.
modusul mi s-a parut muuuult mai rafinat in comparatie cu megane-ul care scartaia din toate incheieturile, horibilos de tare si deranjant. poate imi explicati si mie de ce... modusul nu scoate nici-un zgomot...


colac peste pupaza, la megane cand am vrut sa-l scot din garaj intr-o zi, mi s-a spart cutia de viteze... cu diverse bucatele de metal pe jos si o mare balta de ulei. verdictul: a iesit nu stiu ce siguranta si unul din elemente s-a proptit in peretele lateral pe care l-a spart... brrrr reparatie de 100 de mil... daca ar fi fost masina mea, ma sinucideam!


--------------------
Mitsubishi Outlander 1 2.0 benzina - varies
Vine valu' / Imi ia calu'
Chiar si scroafa din cotet...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 31 May 2006, 16:06
Post #17


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Nu sunt posesor de Modus dar am facut un test drive la el si iata cateva "pros & cons" dupa parerea mea :

Pro :

- Design interior decent
- Destul spatiu interior avand in vedere dimensiunile masinii
- Bord digital pe mijloc, eu sunt un fan al acestor chestii smile.gif
- Motorul de 1.6 benzina 110 cai pe care l-am testat eu chiar tragea
- Bine dotat fata de alte masini
- Pret destul de mic pentru un Dynamique cu multe optiuni (14 000 DDP - clima, mp3, vopsea metalizata, jante 15", tempomat), adica aproape full option

Contra :

- Nu are prea multa stabilitate. Poate din cauza formei inalte, nu stiu, dar eu l-am testat iarna iar cand am trecut pe o portiune de gheata am simtit ca-mi fuge masina putin, ceea ce la Clio sau Megane nu am intalnit
- Formele exterioare si designul propriu-zis sunt oribile, sorry.
- Portbagaj aproape inexistent
- Demaraj cu cheie normala, nu cu card, ceea ce e marlanie la Renault smile.gif

Si eu vroiam sa-mi iau un Modus pentru Bucuresti aici la facultate, ca am Clio, dar prefer sa dau cu 2-3000 in plus pt. un Megane decat pe buburuza asta, dar daca la tine bugetul e limitat sau altele, poti opta pentru un Modus.


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipm
post 1 Jun 2006, 12:57
Post #18


"Clionian"


Group: Members
Posts: 174
Joined: 5 April 06
From: din 'Sighiu'




Ce am cautat si cu ce m-a ales...
Dupa indelungi calcule si analize am deliberat si din 29.05 sunt posesor de Clio 3. Nu a fost sa fie nici Modus nici Astra.
Am ajuns la concluzia ca un Clio se incadreaza in limitarile de gabarit impuse de mine (mai bine zis de conditiile de parcare - stau la bloc), spatiul interior ok pentru o familie de 3 personae si are si un portbagaj putin mai mare decat Modusul.

Deci Clio 3 1.2 16V este al meu de doua zile, si ca unul care nu am mai avut o asina noua... SUNT SUPER INCANTAT! In "vichend" o sa o scot si din oras.. sa vad ce si cum.

This post has been edited by cipm: 1 Jun 2006, 12:57


--------------------
Renault Clio III 1.2 16V 2006 Dynamic
nume de alint 'Teo'
http://www.cmuntean.ro/site
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 2 Jun 2006, 16:06
Post #19


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Sa-l stapanesti si conduci cu placere !


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bond008
post 22 Sep 2006, 22:33
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 22 September 06




Sunt un posesor de modus 1,5/65cp/2005 oct, sincer sunt foarte multumit de masina, am deja 13000 km si merge super, este diesel, consuma putin 4-5,6 l /100km
4 l ii ia la 120 km/h in afara iar 5,6l in oras cu clima pusa si asta iarna, vara cu clima pusa ia doar 5,3 l /100km


--------------------
RENAULT MODUS 2005/1,5/65cp - b.46.yln
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bond008
post 22 Sep 2006, 22:41
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 22 September 06




la inceput am vrut loga dar este dacie, apoi symbol, dar nu am incaput in el, aparuse modus, mia placut si lam luat, la drum lung se asterne pe sosea la depasire te ajuta foarte mult gasesti mereu un surplus de putere, soferul sta mai sus vezi toata soseaua, spatiu berechet, si in plus este masina facuta in franta nu in turcia, am facut acuma un test si cu clio 3 dar nu mia placut, prea turceasca, cand am deschis capota se vedea tablaria cea ce la modus nu se vede, tabla la clio este subtire nu cred ca are 5 stele la enc, seamana cu peugeot 106 dar mai turcesc, slaba masina,/daca vreti si alte date intrebatima va raspund,eu sunt foarte multumit, am prins o iarna deraparea era din cauza soferului care nu era obijnuit cu pozitia inalta masina mergesuper iarna, am intrat prin 30 cm de zapada afanata si parca nici nu a simtit.asa ca.super masina


--------------------
RENAULT MODUS 2005/1,5/65cp - b.46.yln
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 17:31
Dacia