Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

10 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Reductil, tre' sa slabesc

cristianxxl
post 26 May 2009, 20:53
Post #31


flower power


Group: Members
Posts: 1.339
Joined: 31 July 07
From: Otopeni




QUOTE(ramonel @ 23 May 2009, 19:20)
Daca insisti tu...vorbim:))

Seara buna!

Ramona
*



Vorbim , dar sa stii ca nu mananc dulce ,asa ca poti sa fii relax! 10561582.gif


--------------------
renault Megane 4 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pavilion8373
post 1 May 2013, 15:26
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 242
Joined: 4 July 08
From: Bucuresti




Eu iti recomand asa...
intai vezi filmul asta...il gasesti pe torente nu tre sa platesti etc
apoi daca crezi ca e ok poti sa incerci si tu
eu am ajuns de la 114 la 103 si am reusit sa raman acolo iar parintii mei desi se apropie de 60 de ani si evident au un metabolism mai greu au slabit 11 respectiv 17 kg.
Toata smecheria este sa rezisti primele 3-4 zile caci dupa senzatia aia de gol in stomac dispare.
Partea buna e ca poti sa bei cat suc vrei...nu trebuie sa te rezumi la o cantitate anume.
Partea proasta e ca poate fi destul de costisitor in sensul ca un storcator decent e incepe de la vreo 700 ron(vezi in mag de electronice)
plus costul legumelor si fructelor.
Partea reala e ca beneficiul uman pt tine e incuantificabil.
Eu ma simt mai bine, am mai multa energie si cred ca o sa traiesc un pic mai mult(sper tongue.gif )
Am inceput iarna si erau si astea mai scumpe si ma duceau cam 200 ron pe sapt legumele si fructele.Acum ar trebui sa fie mult mai ieftin(de ex castravetii erau 14lei kg...acum sunt vreo 5 si ceva parca)
In fine, eu iti recomand sa vezi filmul si mai departe vezi tu ce faci
Tata a fost coios si nu s-a apucat decat la vreo 2 luni dupa film cand a vazut-o pe mama slabind serios si pe mine la fel smile.gif
Acum il auzi toata ziua joe cross in sus joe cross in jos smile.gif)
Succes!

http://www.fatsickandnearlydead.com/

eu am tinut "postul" doar 15 zile
pt mine a fost suficient sa scap de colacei.

This post has been edited by pavilion8373: 1 May 2013, 15:27


--------------------
Una mai tanara
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 1 May 2013, 20:28
Post #33


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.327
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti





E pe bune, l-am tinut si eu si am mai putin cu 18kg & counting.
Mai dau jos 8 si ma linistesc. Dupa aia il mai tin dar nu strict ci mixat cu mancare light vreo 2 luni pana se stabilizeaza organismul cu noile dimensiuni, ca sa nu pun la loc ce am dat jos.

Ma simt muuuuuult mai bine, sufeream de migrene cronice care durau 1-2 chiar si 3 zile si aveam minim un episod dintr-asta pe saptamana.
Acum am o migrena de juma de zi din cand in cand, la 1-2 luni oricum.

Storcator bun e asta.
http://www.emag.ro/storcator-de-fructe-hei...?ref=list_p1_l4
Avantajul mare e ca stoarce cu melc, nu prin taierea fructelor. Sucul nu oxideaza, pulpa iese foarte uscata deci nu pierzi suc.

Nu bagati doar fructe, ci mai mult mergeti pe legume. Fructele dau energie dar cresc glicemia destul de mult. Eventual pentru cine vrea sa tina regimul asta dar nu poate, taiati macar o masa (daca puteti ....doua) si inlocuiti-o cu suc, preferabil cea de seara. Efectele vor fi diminuate, dar sigur vor fi.

Evident si ceva miscare ajuta. Eu fac si sport de performanta si clar am alt tonus, dar pana la urma si metoda pasilor mici e foarte buna.

PS Filmul e si online subtitrat, parca pe VIMEO l-am vazut.

E si pe youtube, dar acolo nu e subtitrat.


This post has been edited by cmandrei: 2 May 2013, 09:02


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tamango
post 2 May 2013, 13:56
Post #34


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




Se pare ca un moderator mi-a sters postul deci revin cu sfatul meu: APUCATI-VA DE FUMAT. Serios ! Ma lasasem de fumat 6 luni si m-am ingrasat 15 kile, ajunsesem la 90 kg ceea ce la inaltimea mea de 1.80 e mult ... nu mai puteam sa fac flotari, sa ma leg la sireturi. M-am reapucat si acum sunt iar sprinten si fara burta, 75 kile, super ! Nicotina inhiba pofta de mancare daca nu stiati tongue.gif

Edit: a, si sport masiv ... bag bicicleta cat cuprinde ...

This post has been edited by Tamango: 2 May 2013, 13:58


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bwwlan
post 2 May 2013, 14:11
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.596
Joined: 16 September 09
From: .de, ex Cluj




Poi da, bre, te-ai ingrasat fiindca ai inlocuit gestul reflex de a duce tigara la gura cu reflexul de a baga mancare in gura. Rontzanele, ciocolata, snexe, etc.

Eu m-am lasat de fumat in 01/2010, am deja 3 ani+ si pe atunci aveam 73 kile; acum am 79 si fac sport (bicicleta vara, schi iarna). Sincer acuma, mi se pare o prostie (sau o gluma "sclaba") sa-i recomanzi cuiva care vrea sa slabeasca, sa se apuce de fumat. Asta e pe principiul "vrei sa nu te mai doara maseaua? impusca-te in glezna."


--------------------
VW Golf Sportsvan 2017 1.4 TSI 150CP DSG Comfortline
"Să gândești e dificil, de aceea majoritatea oamenilor doar judecă."
C.G.Jung
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tamango
post 2 May 2013, 14:36
Post #36


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




QUOTE(Bwwlan @ 2 May 2013, 14:11)
Poi da, bre, te-ai ingrasat fiindca ai inlocuit gestul reflex de a duce tigara la gura cu reflexul de a baga mancare in gura. Rontzanele, ciocolata, snexe, etc.
*



EXACT ! Si beam multa apa ... cred ca numai de la apa aia m-am ingrasat. Alta solutie care ar fi ? Pot sa ma las oricand de fumat dar ce fac cu tentatia de-a rontai orice ?


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bwwlan
post 2 May 2013, 14:53
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.596
Joined: 16 September 09
From: .de, ex Cluj




Mie mi-a crescut exponential consumu' de ciunga. Cam un pachet de 10 buc/saptamana. Adica, 2 lei/saptamana, fata de 22 lei (2 pachete)/zi. Nu-i un schimb rau...


--------------------
VW Golf Sportsvan 2017 1.4 TSI 150CP DSG Comfortline
"Să gândești e dificil, de aceea majoritatea oamenilor doar judecă."
C.G.Jung
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 2 May 2013, 21:07
Post #38


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Eu am slabit mai bine de 20 Kg cu regimul Dukan.
Primele 18 Kg le-am dat jos in 42 de zile.
Am inceput in septembrie, la 96 Kg, prin octombrie deja aveam 78 Kg.
Acum am 74 Kg, dar de vreo 2 luni merg la sala 5-6 zile pe saptamana.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tamango
post 2 May 2013, 21:40
Post #39


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




Interesant site-ul ala, mersi ... up.gif


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 2 May 2013, 22:01
Post #40


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Pentru cei interesati, am cartea lui Dukan, in format electronic.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 3 May 2013, 07:11
Post #41


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.327
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Am si eu cartea Mihaelei Bilic si inca una a lu' un mare nutritionist din State....pdf-uri.
Sunt destul de destept scrise, chiar logic si pe intelesul tuturor.

Cine doreste, PM si rezolvam.


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 3 May 2013, 07:36
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




QUOTE(Tamango @ 2 May 2013, 13:56)
Se pare ca un moderator mi-a sters postul deci revin cu sfatul meu: APUCATI-VA DE FUMAT. Serios !
*


Sa nu-mi spui ca i-ai si dat report nesimtitului de moderator... radmasa.gif
Ai dreptate ca e cea mai buna metoda, prin cancer slabesti cel mai bine, ajungi ca la Auschwitz.

Revenind la lucruri serioase, eu am dat jos 15 kg (de la 82 la 67, la 176 inaltime) nu prin Reductil, metoda nustiucare, etc (nici de fumat nu m-am lasat prin cartea nustiucui, ci pur si simplu), ci am aplicat ecuatia veche de cand lumea, si anume:

calorii ingerate > calorii arse => te ingrasi;
calorii ingerate < calorii arse => slabesti;


Atat si nimic mai mult, nu conteaza daca respectivele calorii sunt din salata, carne de pui la gratar sau ceafa de porc cu cartofi prajiti si jumatate de paine la masa. Nu ca "fiecare are metabolismul lui" sau "e sedentar sau atletic" si alte balarii. Daca vrei sa slabesti, OBLIGATORIU trebuie sa fii constient ca aceasta ecuatie o vei aplica pana mori.
Sunt oameni supraponderali care se vaita ca sunt grasi dar cer intotdeauna pizza XXL, ca "de-aia mica iau fetele, eu, la dimensiunile mele..." (mie personal nu mi-e rusine sa iau pizza mica si, supriza, chiar ma satur cu ea), sau dupa ce ies la bere sa se delecteze cu 2 shaorme.
Unuia i-am spus clar: "tu nu vrei sa slabesti, tu doar cauti argumente sa-ti justifici pofta de mancare dupa ce iti spune lumea ca trebuie sa slabesti, tie iti convine asa".
Sunt oameni sedentari care stau toata ziua la calculator si se pot ascunde dupa matura, sunt oameni care fac sport de performanta si care au multe kilograme peste normal (in week-end pe bicicleta pana la Constanta am fost depasit de multi oameni supraponderali care aveau antrenament mai bun ca al meu).

Asadar, daca vreti sa slabiti, incercati sa injumatatiti portiile de mancare, sa reduceti cantitatea de paine la masa (eu la pranz mananc fara paine), sa reduceti cantitatea de grasime din mancare si sa pastrati doar elementele nutritive iar kilogramele se vor pierde de la sine. Daca simtiti ca va e foame intre mese, luati un baton mic de ciocolata cu rom (dar nu cel mare sau dublu) si gata. Cacao inhiba pofta de mancare.
Nu va complicati cu sala, sport, etc, daca nu aveti timp si nu va place acest lucru. Nici eu nu ma duc la sala ca sa pierd o ora acolo, jumatate de ora la dus, jumatate de ora la intors si sa nu mai fac nimic altceva in ziua respectiva dupa servici. Mai degraba ma duc cu bicicleta la servici iar "sala" o fac pe cei 19 km de drum zilnic, folosind astfel timpul la maxim.
Daca m-as apuca de sala, m-as plictisi in 3 saptamani si as ramane cu banii aruncati.

Mult succes !

This post has been edited by Laurentziu83: 3 May 2013, 07:37


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 3 May 2013, 09:24
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




În principiu cam așa este, ecuația aia e de bază. Contează cît intră, versus cît iese.
Dar mai e un factor pe care nu l-ai luat în calcul. Din caloriile ingerate, organismul consumă cît îi trebuie, iar restul îl stochează pentru zile negre, sub formă de grăsime. Acest "cît îi trebuie" diferă de la un individ la altul. De-aia unul poate să mănînce patru șaorme pe zi și să fie ca stîlpul, iar altul să se îngrașe numai dacă-i șoptești cuvîntul "șaormă" la ureche. Unul consumă toate caloriile din acele șaorme, celălalt nu.
Asupra consumului se poate acționa intern. Pe asta se bazează unele dintre tratamentele pentru slăbit. Iei un motor super-eficient, care consumă cinci la sută, îi dereglezi jicloarele, șurubul de amestec, regulatorul de presiune și ce mai vrei tu și-l faci să consume treișpe. Ecuația ta rămîne valabilă, dar grăsimea dispare. smile.gif

This post has been edited by VladSoare: 3 May 2013, 09:31


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 3 May 2013, 10:02
Post #44


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.327
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




E corect dar nu prea.

Se intampla ca organismul sa poata arde caloriile eficient sau ineficient.
Un mare factor este stresul. Stresul poate face ca arderea eficienta a caloriilor sa fie greoaie.
Problema nu e atat de simplista.

De exemplu, un om normal, sanatos, are nevoie de ~2000 de calorii pe zi pentru a functiona ok.
Asta in cazul unui trai sedentar.

Tot ce este sub aceste 2000 de calorii, teoretic inseamna ca sunt insuficiente pentru consumul zilnic, si ca corpul va trebui sa completeze din depozite.
Insa exista oameni care slabesc eficient si vizibil cu un regim de 1500 de calorii, dar si oameni care nu slabesc cu cele 1500 ci doar isi slabesc corpul si imunitatea. De aceea pentru ei trebuie un regim de 1200 sau in cazuri extreme si pt putin timp ( ca si un kick start ), un regim de 1000 de calorii.

Deci de aia zi ca e simplista teoria de mai sus. Pentru ca incepi sa bagi mai putin si poti sa constati ca nu se vede nimic, dar dupa 2 luni sa lesini pe strada....

Un regim eficient de slabit este cel in care cantitatea de mancare scade pe parcursul zilei.
Cea mai copioasa masa trebuie sa fie dimineata si sa descreasca care seara.
Pentu a nu slabi imunitatea, trebuie ca regimul sa contina fibre, vitamine si proteine.
Adica nu se taie carnea, legumele, fructele sau branzeturile, ci se scad cantitatile si NU SE AMESTECA. Exemplu: carne cu cartofi - NU, carne cu salata - DA.

Taiati alimetele puternic procesate - mezelurile (luati carne si faceti-o la cuptor), cascavalul (merge mozarella sau telemea putin sarata), orice bautura racoritoare , chiar si sucurile asa zise naturale (mai bine faceti acasa la un storcator si ala e 100% ce trebuie).

Fructele sunt ok, dar limitat pentru ca cresc glicemia. La o masa de fructe nu mancati mai multe feluri de fructe. Fructele cele mai ok pentru regimuri: mere, citrice, kiwi, ananas, avocado.
Fructe mai putin bune pt regimuri: banane, pere, struguri, fructe exotice.

Legumele: oricand, oricat, fara limita. Cat mai putin procesate. Cel mai bine crude, daca nu, atunci doar oparite, gatite la aburi sau trase la tigaie.
Cele mai bune: legumele verzi (salata, spanac, leurda, varza alba, castraveti), morcovi, ridiche alba, gulie, telina, sfecla rosie, rosii,...etc

De baut....cel mai bine apa plata si ceai verde neindulcit ( sau poate cu putina miere).

Dulciuri si alcool.....nu.
In loc de dulce, merge un fruct, alcoolul in cantitati mici , mai merge.
Un pahar de vin sau o bere....nu e chiar atat de grav.

Contrar parerii multora, se poate tine regim eficient de slabit faraa sa mananci doar 2 frunze pe zi si fara sa te infometezi. Un regim tinut cu cap, e greu in primele 2-3 zile, dupa care nu mai e atat de greu. Regimul daca e o corvoada, nu e eficient pentru ca te streseaza si stresul contribuie din plin la ineficienta aredrii caloriilor.

Sportul: absolut necesar.
Poti tine regim si sa slabesti fara miscare, doar din dieta, insa in secunda in care opresti dieta pui la loc tot (sau chiar mai mult ) ce te-ai chinuit sa dai jos. Cu un pic de sport dupa ce ai ajuns la kilele dorite, iti mai poti permite in cand in cand o "tratatie".

Dupa aia, nu poti sa vii sa te vaiti ca esti gras daca bagi pizza si shaorma, chiar si d'aia mica.
Cei care se vaita ca sunt grasi dar baga pizza si MEC sunt doar ipocriti.
Iti place pizza, baga pizza. Vrei MEC, du-te la MEC, nicio problema, doar ca dupa aia nu trebuie sa vii sa te vaiti.

Laurentiu: fara suparare, nu ma da sfaturi aiurea.
Un baton de cicocolata cu sau fara rom nu inhiba nimic. Dulciurile in general, indiferent ca au sau nu cacao, iti fac foame. Chiar si fructele.

Dupa aia nu confunda "kilogramele peste normal".
Una este sa ai kile peste normal formate din muschi si alta e sa ai kile peste normal formate din grasime sau retentie de lichide.
" Normalul ", cand ne referim la greutate este dat de IMC, Indexul de Masa Corporala, care se calculeaza simplist in functie de inaltime si greutate.

Acest IMC (in engleza BMI, Body Mass Index, daca mai cautati pe google), nu se aplica insa la sportivi. Sprtivii avand de obicei o musculatura mai dezvoltata, care atarna mai greu, nu se incadreaza in acest IMC. La ei, greutatea normala este cu cateva kile in plus de acest IMC.
Calculul se face cu un aparat de Bioimpedanta, care masoara in procente, musculatura, grasimea, apa. Cu aceste date, plus inaltime, plus VARSTA, se calculeaza IMC-ul.

This post has been edited by vallixx: 3 May 2013, 10:19


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 3 May 2013, 10:12
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(vallixx @ 3 May 2013, 10:02)
Sportul: absolut necesar.
Poti tine regim si sa slabesti fara miscare, doar din dieta, insa in secunda in care opresti dieta pui la loc tot (sau chiar mai mult ) ce te-ai chinuit sa dai jos.
*


Asta-i valabil și pentru sport. În secunda în care ai lăsat-o mai moale cu sportul, pui totul la loc. smile.gif


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 3 May 2013, 10:43
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Valixx: orice nutritionist iti va confirma despre cacao ca inhiba senzatia de foame. Dulciurile ce nu contin acest ingredient nu o fac. De asta le recomand. Plus ca eu am recomandat un baton mic de ciocolata cu rom, nu un cozonac. E o mare diferenta. Multi cred insa ca se ingrasa de la batonul de ciocolata cu rom, nu de la portia dubla de friptura de pui cu cartofi prajiti si de la cola light pe care o beau.
Multa lume isi taie micile placeri de pe lista ca sa slabeasca, dar nu se uita la cata paine mananca. Eu mananc dulciuri de sparg, dar mananc o paine feliata in mai mult de o saptamana. Seara cand stau acasa mananc cate jumatate kg de mere, pe post de cipsuri, ca sa zic asa. Dimineata mananc un sandvis cu sunca si o banana. Si atat.
Ca are si stress-ul rolul lui, nu zic nu. La fel, si la o masina, la deal consumul instantaneu e mai mare, la vale e mai mic.
Daca trebuie sa ma duc la servici cu metroul mananc mai putin, daca trebuie sa ma duc cu bicicleta, mananc mai mult. La tura pana la Constanta din week-end am mancat tot ce am prins si tot am ajuns acasa mai usor cu 2 kilograme.
La asta se referea ecuatia mea.
Solutiile cu pastile, diete, etc, sunt temporare, folosesc doar daca vrei sa ajungi la greutatea dorita, insa de acolo trebuie sa continui cu alt stil alimentar.

Eu am ajuns la aceasta greutate fara sa fac nici un sport, ca merg acum pe bicicleta, e ceva complementar. Doar mi-am reglat alimentatia la fel cum calculatorul masinii mele regleaza dozajul benzinei la injectoare in functie de sarcina. Daca ar da mai multa benzina, excesul ar fi aruncat pe esapament. La oameni din pacate excesul se acumuleaza.

This post has been edited by Laurentziu83: 3 May 2013, 10:47


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bz_26_zzz
post 3 May 2013, 10:59
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 646
Joined: 15 March 07
From: Buzau / Bucuresti




Dar pentru ingrasat ce recomandati?

Ca eu bag in mine non-stop si nu se pune nimic. biggrin.gif


--------------------
Audi Q7 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 3 May 2013, 11:37
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Pentru ingrasat recomand RABDARE ! Va veni si momentul asta.

Daca vrei sa simti cum e sa fii gras, ia un rucsac, umple-l cu 10 kg de pietre si poarta-l o zi in spate. O sa-ti treaca.

E prea plina tara asta de grasi si mai apoi de oameni cu probleme cardiace, diabet, cataracta, etc generate de supraponderabilitate ca sa-ti doresti si tu asa ceva.

This post has been edited by Laurentziu83: 3 May 2013, 11:39


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tamango
post 3 May 2013, 13:08
Post #49


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




Eu in principiu vreau sa ma las de fumat DAR sa nu ma ingras. O sa studiez cartile colegilor care si-au aratat disponibilitatea de-a le share-ui. Multumesc anticipat.


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 3 May 2013, 14:19
Post #50


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Frumusetea regimului pe care l-am urmat eu este ca nu trebuie numarate calorii. Poti manca oricat, oricand atat timp cat mananci alimentele corecte perioadei in care te afli. Mie mi-a priit chestia asta pentru ca mananc foarte mult.
In ceea ce priveste alcoolul, ca se vorbea mai devreme: in niciun caz bere, aia se elimina cel mai greu din organism. Vin, urmat de tarii, daca este "nevoie". Eu am continuat sa consum alcool la modul "social" de-a lungul dietei si nu am avut nici pe naiba.
Consatene, se gasesc combinatii "fatale" care sa te ingrase, problema e ca nu vrei asta, crede-ma. Cel mai bine, fa-ti timp sa pui niste masa musculara, aia e cresterea in greutate pe care o vrei. Grasimea se pune fix unde nu trebuie.
Sfatul meu? Sport, macar in w/e si multe proteine. Carne de vita, pasare, peste (chiar si peste gras, grasimile alea sunt ok), oua, ciuperci. Carnea de porc nu exista.

LE @Tamango: parerea mea este sa te lasi de fumat, atat timp cat poti; cat despre ingrasat, lasa-l pe Tamango din viitor sa isi faca griji pentru asta.
Si eu incerc sa fac asta, dar nu-mi iese, mi-am cam consumat ambitia blush.gif

This post has been edited by MuciX: 3 May 2013, 14:21


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tamango
post 3 May 2013, 19:41
Post #51


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




Pai stii care e faza ? De fapt m-am lasat de fumat analoage, acum vapez tigari din alea electronice, am deja 3 luni si sunt ok la capitolul ingrasat. Nu stiu cat de sanatoase sunt si electronicele astea, oricum e mult mai bine decat tigarile normale, nu mai bag atata gudron si funigine. Fac sport mult si ma abtin cat pot de la mancare, rar cate-o bere si cam atat. Meniu: salate si verziciuni, mai putina carne. Crantzanele exclus, doar cate-un cub de ciocolata sau baton de cereale ca sa pot face fata curselor lungi de bicicleta. Nici n-am pus pe mine dar nici n-am slabit. Mai mult de atat nu stiu ce sa fac, o sa studiez cartile de la voi ...


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 3 May 2013, 20:19
Post #52


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Aia cu mai putina carne nu e buna. Nu e vorba sa nu bagi carne, ci sa eviti anumite tipuri de carne, cea grasa, mai exact. Fara sursa de proteine iti va scadea si masa musculara.
Nu vreau sa fac reclama, nu am niciun interes, plus ca nu stiu ce alte carti ai. Ideea e ca la mine a functionat cea pe care ti-am trimis-o si pentru asta pot oferi un soi de garantie.
Am multi colegi de munca si vreo cativa prieteni care au urmat regimul si in cazul celor care s-au tinut de el a functionat.
Cei drept prima etapa poate fi grea, eu am tinut etapa aia 10 zile, cu sfintenie si pot spune ca a meritat.

This post has been edited by MuciX: 3 May 2013, 20:20


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 3 May 2013, 20:32
Post #53


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.808
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Eu am dat jos 24 de kg anul trecut...din mai pana prin octombrie. Nu am urmat vreo dieta anume...ci am evitat orice fel de fast-fooduri, nu am mancat foietaje si nici dulcuri (cu exceptia ciocolatei, mancam ocazional cate 2 patrate sau cate 2 bomboane de ciocolata), nu am baut niciun fel de sucuri...paine mancam doar dimineata, 2-3 felii...fara ciorbe de carne, fara tocanite grase, fara prajeli, absolut deloc cartofi, fara combinatii de branzeturi cu carne. In rest, am mancat cam orice, carne inclusiv de porc, paste, salate, legume, supe de legume dar in cantitati moderate. Sport nu pot sa zic ca am facut, am mers mai mult pe jos decat obisnuiam dar in rest...destul de sedentar.

La mine a pornit treaba cu regimul din momentul in care m-am simtit foarte rau cu stomacul, aveam arsuri, ma dureau si intestinele...totul de la alimentatia haotica si de la consumul mare de cola...practic ajunsesem sa beau si 2 litri de cola pe zi. Altfel, era destul de greu sa imi adun vointa ca sa ma tin de un regim.


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stanaraluca
post 9 Dec 2013, 18:06
Post #54





Group: Members
Posts: 0
Joined: 9 December 13
From: Bucuresti




Buna.

Trebuie neaparat sa dau jos 15 kg si nu stiu cum, sunt disperata, am incercat tot felul de diete, fara rezultate, sunt foarte sedentara si chiar nu stiu ce e de facut sad.gif Pana la urma am dat de un site unde am gasit cele 3 produse, adipex retard, regenon si reductil, si sunt foarte curioasa daca sunt chiar asa de eficiente cum se scrie despre ele. Astept sugestii, sfaturi daca a mai folosit cineva aceste produse.

This post has been edited by cmandrei: 11 Dec 2013, 01:15


--------------------
Renault Clio 2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 9 Dec 2013, 18:50
Post #55


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.327
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Eu zic sa stai locului. Niciun produs de genul asta nu-ti va garanta faptul ca vei slabi.
Multe dau ori 0 efecte, ori iti dau false efecte de slabit, de exemplu iti scot apa din corp.
Vei vedea cate ceva pe cantar, dar nu va tine si nu e slabire reala.
Slabirea reala e sa consumi grasimile din corp sau sa le transformi in masa musculara.

Altele iti fac ficatul praf, sunt pline de chimicale, cresc glicemia, iti zapacesc metabilosmul, deregleaza functionarea tiroidei sau dau alte efecte adverse.

Singura posibilitate de a slabi este dieta + miscare. Obligatoriu ambele.
Sa faci doar sport sau sa tii doar dieta e ca si cum ti-ai imbraca pantalonii doar pe un crac.

Dietele iti slabesc corpul si imunitatea daca sunt tinute gresit. Iar cele tinute corect au efect cat de cat doar cat timp le tii. Dupa ce opresti dieta situatia revine ca inainte sau chiar mai rau.
Sportul ajuta ceva mai mult, mai ales ca te ajuta sa slabesti sanatos, fara efecte rele si te ajuta sa nici nu pui la loc kilele date jos la fel de usor cum le pui dupa dieta.

Nu trebuie sa faci sport de performanta. Ci doar sa faci miscare. Poti si acasa. Fara cine stie ce scule si ustensile pe care sa dai bani cu galeata. (o saltea mica de neopren pe care o faci sul cand n-ai nevoie de ea, o minge medicinala....pot fi suficiente). Tii in paralel o dieta nu extrem de restrictiva. Incet incet vei vedea efectele, trebuie doar sa ai rabdare.
Toate chestiile extreme nu fac bine. Nici sportul dus la extrem si nici dietele foarte restrictive.
Si in niciun caz pastilele. Sau suplimentele alimentare. Chiar si daca sunt doar naturiste.

Stiu ce spun, fac sport de performanta, sunt si instructor.
Am tinut si diete, am slabit peste 20 de kile atunci cand a fost cazul, deci nu vorbesc din carti.
Nu vreau sa te dezamagesc, dar nu exista "pastila minune".

This post has been edited by vallixx: 9 Dec 2013, 18:59


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stanaraluca
post 9 Dec 2013, 21:05
Post #56





Group: Members
Posts: 0
Joined: 9 December 13
From: Bucuresti




Iti multumesc mult pentru sfat vallixx, dar totusi am sa incerc ceva pastile + aerobic + o alimentatie recomandata de catre un nutritionist.

MULTUMESC.

This post has been edited by cmandrei: 11 Dec 2013, 01:14


--------------------
Renault Clio 2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 9 Dec 2013, 21:26
Post #57


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.015
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




Increductibil, a ajuns tocmai pe un forum auto (dacă pe feminis n-a avut noroc) să ceară sfaturi despre leacuri de slăbire. Și total dezinteresată face reclamă la astfel de produse... nono.gif


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 9 Dec 2013, 21:36
Post #58


Modelator


Group: Members
Posts: 6.727
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




eu vreau sa ma ingras cu vreo 15 kile biggrin.gif


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 9 Dec 2013, 21:45
Post #59


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.015
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




sarmale, piftie, slăninuță, cârnat, caltaboș - leacuri de sezon


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
buzasparta
post 9 Dec 2013, 21:59
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.220
Joined: 25 August 07
From: Judetul Romanica




@vallixx: poate ai vrut sa spui sa scada grasimile din corp si sa creasca masa musculara.Sa transformi sunca in muschi nu prea am vazut pana acum.Am mai intalnit eu un popa care baga in el friptura in post dar inainte ii facea cruce deasupra si spunea "prefa doamne in fasole", dar tot friptane se chema ca mananca.

This post has been edited by buzasparta: 9 Dec 2013, 22:02


--------------------
renault megane sedan 1.6 110cp 2007 expression - GL06cxx
President Ronald +CRT Superstar ML 145
233 SP 94
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
10 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 15:56
Dacia