Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

DN 2D Targu Secuiesc - Focsani, Starea drumului DN 2D

Batrânul
post 27 May 2010, 06:36
Post #61


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.458
Joined: 22 March 05
From: Bucuresti




Multumim pentru informatiile detaliate.
Deci, nici în vara asta nu voi merge Focsani - Brasov prin Lepsa; e un traseu pe care îl tot amân de câtiva ani, în speranta ca va fi modernizat...


--------------------
Renault Clio IV 2015 / Life 1.2 16V
Ex Dacia 1300 (1975), Oltcit (1984), Dacia 1310 (1996), SuperNova (2001), R. Symbol (2007)
Cine nu are batrani sa-si cumpere... Astept oferte...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipriann
post 28 May 2010, 19:25
Post #62


cipriann


Group: Members
Posts: 514
Joined: 28 April 07
From: Brasov, Romania




Se pare ca am aflat adevarul abia acuma...deocamdata nu merita sa scurtezi 40 de km ca tot ala e timpul de deplasare,in plus mai strici si masina prin gropi.Asteptam cu interes sa se termine lucrarile!!!Ruta cea mai buna si sigura pana la Focsani este pe la Tg.Sec - Onesti - Adjud.


--------------------
Renault Clio 2 Hatchback by France Year : 2001 , Engine : 1149 cmc , Power : 58 hp - BV026638
cipriann love: Volkswagen & Renault & Toyota & Skoda.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lord_wader
post 13 Jun 2010, 14:14
Post #63


Membru autentic


Group: Members
Posts: 202
Joined: 9 March 09




Eu nu as spune ca e asa de naspa drumul, nu e de speriat asa cum e prin Bicaz sau Bicaz- Vatra Dornei ori Toplita. Alea chiar erau naspa, cred ca si acum sunt la fel.
Intradevar asa cum spunea si colegul care a detaliat sunt gropi si zone neasfaltate dar gropile sunt in special in Tulnici si inainte de Lepsa in total pe vreo 4-5km, vreo 2km in Tulnici si vreo 3 inainte de Lepsa, dar partea buna e ca se pot ocoli si oricum mai repede de 40 nu se merge pe acolo pt ca in Tulnici stau oamenii pe marginea strazii si la Lepsa e circulatie aglomerata mereu deci teroretic se pot ocoli. Oricum cei care lucrau la asfalt erau in zona cu utilajele deci probabil vor plomba daca nu deja au si terminat de cand am fost eu.
Iar macadanull de dinainte de Ojdula de fapt e pietris+nisip deci drum de tara. Si cum pe acolo curge mereu apa din izvoare direct pe drum zona nu e plina de praf deloc, ba chiar pietrisul e afundat in drum, e batut deci nu te zdruncina si nici nu sar pietre in caroserie.
Sa fim totusi realisti, drumul nu e asa rau comparat cu alte zone, e practicabil, pana si eu spun asta care as fi in stare sa dorm langa masina si sa o spal zilnic.


--------------------
dacia 1310 1991 tlx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lord_wader
post 17 Jul 2010, 11:34
Post #64


Membru autentic


Group: Members
Posts: 202
Joined: 9 March 09




Update? biggrin.gif
Vreau sa ajung in Brasov de data asta tot pe acolo fiindca e mai rapid si mai la indemana pe acolo decat prin Bacau,Onesti etc si ma gandeam ca de 2 luni de la ultima mea expeditie trebuie sa fi reusit de plombat si ei in Tulnici si intrare in Lepsa, nu?
Care ati fost pe acolo in ultimele 2-3 saptamani?


--------------------
dacia 1310 1991 tlx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihail75
post 5 Aug 2010, 22:28
Post #65


mihail


Group: Members
Posts: 466
Joined: 12 October 03
From: Iasi




lord_wader, am fost pe acolo acum citeva zile (dus-intors spre Sibiu) si iti confirm ca situatia e aceeasi, doar ca au plombat in zona Tulnici-Lepsa (dar plombare ca la Ro). In rest aceleasi poduri in lucru, cu ocoliri, portiuni cu piatra ici si colo, plus cei 5 km de drum pietruit inainte de Ojdula (din care 1 km s-a stricat destul de mult datorita faptului ca e spalat de apa). Plus lucrari, asfaltari in zona Bolotesti si lucrari la versanti peste tot. Cred ca la anul acest drum va merita facut!


--------------------
Dacia Logan Laureat 1.4 MPI - Is-YY-XXX
mihail, fost cu Logan Laureat 1.4, acum cu Opel Astra Sedan 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mikeb
post 11 Aug 2010, 12:18
Post #66


Membru


Group: Members
Posts: 178
Joined: 24 September 05




Mai stie cineva una alta de drumul asta?
Vreau sa trec asa:
Cozmeni<----11B---> Tg. Secuiesc<---2D--->Focsani
am fost in 2007 pe el, am bagat atunci serpentine pe "teren arat" la greu, cu max viteza a 2-a, o masina mai joasa trecea foarte greu pe acolo, portini pomenite in mesaje mai sus; peisajul e splendid, as merge pe acolo daca e practicabil si nu rup golanu'.


--------------------
Dacia Logan 1.4MPI Ambiance-2006 - HRxx---
Romania e o tara minunata! Pacat ca e locuita...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lord_wader
post 18 Aug 2010, 18:50
Post #67


Membru autentic


Group: Members
Posts: 202
Joined: 9 March 09




QUOTE(mihail75 @ 5 Aug 2010, 22:28)
lord_wader, am fost pe acolo acum citeva zile (dus-intors spre Sibiu) si iti confirm ca situatia e aceeasi, doar ca au plombat in zona Tulnici-Lepsa (dar plombare ca la Ro). In rest aceleasi poduri in lucru, cu ocoliri, portiuni cu piatra ici si colo, plus cei 5 km de drum pietruit inainte de Ojdula (din care 1 km s-a stricat destul de mult datorita faptului ca e spalat de apa). Plus lucrari, asfaltari in zona Bolotesti si lucrari la versanti peste tot. Cred ca la anul acest drum va merita facut!
*



Pai atunci inseamna ca e bine totusi, eu nu imi faceam griji despre portiunea fara asfalt ci despre gropile din Tulnici. iar podurile....nu sunt asa multe, 10-20m de piatra si praf si ai scapat. Mai rau era sa vii cu un 60-70/h si sa nu ai timp sa eviti gropile alea din asfalt, eu cred ca alea fac mai mult rau la o masina decat putin praf, pietris si niste drum de tara, astea tin mai mult de confortul interior decat de pagubele aduse masinii. Cred ca fiecare a mers cu masina lui pe drum de tara, unii distante de 4-5-7 ori mai mari decat acea portiune de la Ojdula si nu s-a mai stricat nici o masina.
Ms pt. info smile.gif


--------------------
dacia 1310 1991 tlx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipriann
post 20 Aug 2010, 14:17
Post #68


cipriann


Group: Members
Posts: 514
Joined: 28 April 07
From: Brasov, Romania




Maine ma intorc de la Focsani pe la Lepsa/Ojdula......revin cu detalii proaspete !!! biggrin.gif
Urati-mi noroc smile.gif


--------------------
Renault Clio 2 Hatchback by France Year : 2001 , Engine : 1149 cmc , Power : 58 hp - BV026638
cipriann love: Volkswagen & Renault & Toyota & Skoda.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ifrimv
post 21 Aug 2010, 07:55
Post #69


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 19 November 06




Asteptam informatiile cu maxim interes.


--------------------
Logan 1.4 Laureate 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipriann
post 21 Aug 2010, 19:46
Post #70


cipriann


Group: Members
Posts: 514
Joined: 28 April 07
From: Brasov, Romania




*Deci....pana la Tulnici un drum de nota 10 cum vii dinspre Focsani.

*Intre Tulnici si Lepsa este o portiune de vreo 5 km unde se lucreaza la drum si la cateva poduri,este asfaltul vechi cu gropile vechi (nu foarte mari) dar se poate merge cu 30-40 km/ora.

*In portiunea de padure intre Lepsa si Ojdula sunt vreo 5 portiuni de cate 100 metrii neasfaltate (se lucreaza la refacerea podurilor) iar pana sa intrii in satul Ojdula este ramasa o portiune de vreo 7 km neasfaltata deloc.
Aici este cea mai nasoala portiune a drumului (denivelari,bolovani,praf mult) dar si in satul Ojdula este destul de prost drumul pana la intersectia cu DN 11.

*Distanta totala Focsani - Brasov este de aproximativ 175 km.

*Ca si concluzie personala...cred ca merita circulata ruta dupa ce se asfalteaza portiunea din padure,cea de 7 km pana la Ojdula....dar cine stie cand v-a fii facuta.

*Cine vrea sa mearga pe ruta asta sa nu spele masina inainte smile.gif

Numai bine all !!!


--------------------
Renault Clio 2 Hatchback by France Year : 2001 , Engine : 1149 cmc , Power : 58 hp - BV026638
cipriann love: Volkswagen & Renault & Toyota & Skoda.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nca
post 22 Aug 2010, 06:56
Post #71


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 29 July 08




E clar! Tot pe la Nehoiu ma duc la Brasov!


--------------------
FIAT BRAVO 2008 Emotion 1,4 T-Jet 120CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lord_wader
post 22 Aug 2010, 09:12
Post #72


Membru autentic


Group: Members
Posts: 202
Joined: 9 March 09




Tot ieri am tras si eu o fuga pana la Lepsa dinspre Focsani.
Pe la Valea Sarii am oprit si am intrat in stanga spre Putna, langa mal, si am facut un gratar tongue.gif Nu intelegeam de ce un nene cu un 4x4 statea pe acolo in asteptare. Apoi cand am vazut ca aia cu masini cu garda mica nu mai pot urca spre sosea am inteles, omul ii tracta pe cei care nu mai reuseau sa iasa din cauza drumului abrupt si cu macadan mult. Eu am reusit din prima.
Revenind la sosea, lucrurile par sa o ia in directia buna. Poduri care erau in constructie in primavara acum erau gata, dar mai sunt in lucru cateva. Se lucreaza in ritm intens peste tot, praf, camioane cate 10-12 in rand, excavatoare, trafic pe un sens etc.
Partea care m-a surpins este Tulnici sat, tocmai terminasera tot satul de asfaltat, cred ca numai sambata au dat gata vreo 1.5km pe o banda. Deci a disparut betonul ala naspa cu cratere din sat, soseaua lata, neteda.
Dupa ce treci de Tulnici si pana in Lepsa a ramas betonul , cred totusi ca l-au frezat cumva ca nu mai are asfalt deloc, probabil l-au pregatit pt. asfaltare. Inainte era si asfalt pe acolo si era rau tare, acum ramanand doar beton sunt si gropi mai putine si nu prea adanci, ici si colo cate una mai severa de 5-10cm si diametru 30cm, in rest damburi si beton atacat dar nu transee.
Cred ca in momentul in care o sa termine, dupa parerea tatalui meu care lucreaza in domeniu pe la anu' pe vremea asta biggrin.gif , soseaua asta o sa fie cea mai circulata ruta care sa capteze traficul din Vn, Gl, Br, Ct, Vs spre Brasov. Si asta din 2motive: pe la Buzau e cam deprte, iar pe la Onesti faci cam mult timp.
Ce m-a surpins iar a fost multimea de masini de lux care treceau spre Lepsa. Veneau in coloana: B, VN, GL numai A4, X5, Passat, Volvo, etc
La fel VW la greu, cred ca 2 din 5 masini erau Golf sau Passat, Iar 3 din 5 erau dieseluri. Astia erau oamenii normali, nu bogatii. Si culmea in timp ce eu mergea cu 20-30 aia treceau si cu 50-60, de parca numai pe noi astia cu masini mai ieftine ne-ar preocupa problema gropilor.


--------------------
dacia 1310 1991 tlx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lord_wader
post 19 Sep 2010, 09:23
Post #73


Membru autentic


Group: Members
Posts: 202
Joined: 9 March 09




UP? biggrin.gif
ce s-a mai asfaltat?


--------------------
dacia 1310 1991 tlx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lord_wader
post 3 Nov 2010, 18:34
Post #74


Membru autentic


Group: Members
Posts: 202
Joined: 9 March 09




Up din nou smile.gif


--------------------
dacia 1310 1991 tlx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihail75
post 4 Dec 2010, 23:32
Post #75


mihail


Group: Members
Posts: 466
Joined: 12 October 03
From: Iasi




cineva mi-a spus recent ca s-ar fi asfaltat Soveja-Lepsa!!! Mi-am exprimat neincrederea, dar cine stie, poate s-a intamplat minunea!


--------------------
Dacia Logan Laureat 1.4 MPI - Is-YY-XXX
mihail, fost cu Logan Laureat 1.4, acum cu Opel Astra Sedan 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 5 Dec 2010, 00:39
Post #76


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Pai era inceputa bine lucrarea (daca citesti topicul) ... deci exista sanse smile.gif


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihail75
post 5 Dec 2010, 22:22
Post #77


mihail


Group: Members
Posts: 466
Joined: 12 October 03
From: Iasi




he he, nu numai ca citesc topicul, dar contribui la el de ceva vreme (daca citesti topicul)! Atentie, ma refer la Soveja-Lepsa, nu la Focsani-Lepsa-Ojdula (de care se discuta in principal aici), de aceea imi exprimam scepticismul. Soveja-Lepsa e rupt de mai multi ani, la un moment dat se trecea raul Lepsa prin... rau.


--------------------
Dacia Logan Laureat 1.4 MPI - Is-YY-XXX
mihail, fost cu Logan Laureat 1.4, acum cu Opel Astra Sedan 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 6 Dec 2010, 10:11
Post #78


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Da da da da da da da ok ... m-am grabit eu scuze smile.gif


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 6 Dec 2010, 10:36
Post #79


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




Ar fi minunat sa fie asa cum spui, insa nu cred.
Drumul nu avea nevoie doar de asfalt, in unele locuri lipsea drumul si cele 2 poduri din componenta lui erau amandoua daramate. Costurile de refacere a traseului ma gandesc ca sunt imense.
Traseul este foarte frumos si pitoresc, fiind un defileu practic, liniste si natura curata, bine asa era cand omul nu avea acces cu catelu si purcelu la gratar. Refacerea drumului e sinonima cu manelizarea zonei.
[attachmentid=1627678296] [attachmentid=1627678298]


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihail75
post 6 Dec 2010, 22:29
Post #80


mihail


Group: Members
Posts: 466
Joined: 12 October 03
From: Iasi




Cred ca respectivul ce mi-a spus informatia a confundat problema si se referea de fapt tot la Focsani-Lepsa-Ojdula, cu toate ca, atunci cind mi-am aratat neincrederea, insista sa imi spuna ca a mers pe Soveja-Lepsa si era refacut. Ajung curind in apropiere si am sa fac verificari. Pe de alta parte, e adevarat ca refacerea oricarui drum montan permite nu numai accesul mai facil iubitorilor muntelui, ci si manelistilor si aducatorilor de gunoaie!


--------------------
Dacia Logan Laureat 1.4 MPI - Is-YY-XXX
mihail, fost cu Logan Laureat 1.4, acum cu Opel Astra Sedan 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lord_wader
post 9 Dec 2010, 12:25
Post #81


Membru autentic


Group: Members
Posts: 202
Joined: 9 March 09




Te asteptam cu nouatati, si despre Tulnici-Lepsa.

Acea zona, Tulnici-Lepsa, vreo 10km e marea "buba", a tot fost descrisa(inclusiv de mine). Ultima data cand am fost (prin toamna) scriam ca se asfalteaza de zor, la foc automat, Tulnici era 100% ca nou si avansau.... spre Lepsa ohmy.gif Inainte de Lepsa e problematic datorita zonei, dar de atunci ar fi avut timp de asfaltat, bani si binevointa sa fie. Binevointa care pana acum a lipsit mad.gif

This post has been edited by lord_wader: 9 Dec 2010, 12:27


--------------------
dacia 1310 1991 tlx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lord_wader
post 14 Dec 2010, 14:15
Post #82


Membru autentic


Group: Members
Posts: 202
Joined: 9 March 09






--------------------
dacia 1310 1991 tlx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lord_wader
post 3 Jan 2011, 15:18
Post #83


Membru autentic


Group: Members
Posts: 202
Joined: 9 March 09




Cine a mai fost in zona in ultimul timp? rolleyes.gif


--------------------
dacia 1310 1991 tlx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihail75
post 9 Jan 2011, 16:00
Post #84


mihail


Group: Members
Posts: 466
Joined: 12 October 03
From: Iasi




am ajuns doar pina la Vidra. Localnicii mi-au spus ca nici vorba de repararea sectiunii Soveja-Lepsa, prin urmare ramine cum stiam.


--------------------
Dacia Logan Laureat 1.4 MPI - Is-YY-XXX
mihail, fost cu Logan Laureat 1.4, acum cu Opel Astra Sedan 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipriann
post 10 Jan 2011, 19:23
Post #85


cipriann


Group: Members
Posts: 514
Joined: 28 April 07
From: Brasov, Romania




Intre Lepsa si Ojdula este portiunea proasta (mai ales in padure)......se pare ca nu intereseaza pe nimeni drumul asta si de aceea lucrarile se intarzie mult sad.gif


--------------------
Renault Clio 2 Hatchback by France Year : 2001 , Engine : 1149 cmc , Power : 58 hp - BV026638
cipriann love: Volkswagen & Renault & Toyota & Skoda.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lord_wader
post 17 Jan 2011, 22:05
Post #86


Membru autentic


Group: Members
Posts: 202
Joined: 9 March 09




Aaaaaaaa sad.gif ok mersi baieti, de vestea asta ma temeam, se pare ca imi facusem sperante.....Dar macar au ajuns cu asfaltul in Lepsa?, stiu ca in septembrie erau intre Tulnici si Lepsa pe la zona betonata.

This post has been edited by lord_wader: 17 Jan 2011, 22:07


--------------------
dacia 1310 1991 tlx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipriann
post 19 Jan 2011, 20:59
Post #87


cipriann


Group: Members
Posts: 514
Joined: 28 April 07
From: Brasov, Romania




Pana in Lepsa dinspre Focsani este OK,dupa aia...........


--------------------
Renault Clio 2 Hatchback by France Year : 2001 , Engine : 1149 cmc , Power : 58 hp - BV026638
cipriann love: Volkswagen & Renault & Toyota & Skoda.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lord_wader
post 4 Feb 2011, 16:19
Post #88


Membru autentic


Group: Members
Posts: 202
Joined: 9 March 09




Totusi e bine, pe mine nu m-a deranjat asa de mult ce e dupa Lepsa(pentru ca am fost o singura data la Bv pe acolo si nu mi s-a parut un drum infernal-mai degraba cred ca iti strici masina prin gropile din asfalt care nu "amortizeaza" deloc, pe cand denivelarile de drum de tara le "iei" mai lin datorita pamantului si formei de semiluna).
De obicei la Lepsa merg pentru peisaj, ce e dupa nu prea ma intereseaza, ar fi fost interesant totusi acea sosea, DN blush.gif pentru cei care vin din zona de sud a Moldovei si Dobrogea spre Bv.
Asa ca daca ziceti ca a ajuns asfaltul de la Tulnici la Lepsa....pai atunci e perfect tongue.gif (dpmdv). Aia era singura portiune care ma dispera(beton ciuruit cu portiuni de asfalt ciuruite si ele+crapaturi in beton). Curios, taicamiu care lucreaza si el in domeniu zicea ca nu ii vede in stare pe aia se termine zona aia pana in vara lui 2011, se pare ca au reusit.


--------------------
dacia 1310 1991 tlx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipriann
post 11 Feb 2011, 08:03
Post #89


cipriann


Group: Members
Posts: 514
Joined: 28 April 07
From: Brasov, Romania




Cred ca merita mai mult practicat iarna decat vara,abia se mai acopera denivelarile cu zapada laugh.gif


--------------------
Renault Clio 2 Hatchback by France Year : 2001 , Engine : 1149 cmc , Power : 58 hp - BV026638
cipriann love: Volkswagen & Renault & Toyota & Skoda.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihail75
post 12 Feb 2011, 23:48
Post #90


mihail


Group: Members
Posts: 466
Joined: 12 October 03
From: Iasi




oameni buni, chiar nu cititi ce scrie mai sus? am spus si eu, cred ca de mai multe ori, ca intre Lepsa si Ojdula au ramas de asfaltat (situatia din aug. 2010) doar 5 km, plus cateva zone cu poduri. Bucata aia dintre Tulnici si Lepsa e lasata la urma din motive, chipurile, de rezervatie (cica ar fi intarziat avizele de la mediu). Personal, drumul mi se pare ok, s-a progresat foarte mult fata de ce era acum vreo 3 ani.


--------------------
Dacia Logan Laureat 1.4 MPI - Is-YY-XXX
mihail, fost cu Logan Laureat 1.4, acum cu Opel Astra Sedan 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
7 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 20:31
Dacia