Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

14 Pages « < 3 4 5 6 7 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Consum Clio 4 0.9 TCe, consumul obtinut in diverse conditii de utilizare

svclio
post 24 Oct 2014, 14:56
Post #121


Membru autentic


Group: Members
Posts: 267
Joined: 5 July 12






--------------------
renault clio 2 bicorp 2004 / dci 65 cai
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vlahdacoroman
post 24 Oct 2014, 18:29
Post #122


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 14 October 14




corect,asta este consumul instant,insa mediu undeva la 5,5-6%...media de viteza nu o sa fie niciodata 130km/h ... poate cel mult 100km/h si atunci putem obtine lejer un consum mediu de 5,5!
In clip consumul instant la 120km/h este de 5,1-5,3.....130km/h este de 6,1-6,5!
este un consum decent...la noi in tara repet nu o sa avem o medie de viteza de 130km/h.....eu de regula am 86-90 cel mult,cu toate ca pe autostrada mergeam si cu 150km/h insa lipsa autostrazilor de la noi face ca media de viteza si implicit media consumului de carburant sa fie mai mici iar timpul petrecut pe sosea sa fie mai mare.

This post has been edited by vlahdacoroman: 24 Oct 2014, 18:47


--------------------
renault clio 4 2014/Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maxy25
post 24 Oct 2014, 20:31
Post #123


Membru


Group: Members
Posts: 184
Joined: 26 March 11




mircea_aq"Daca spunea 6.5% poate il credeam, dar 5.5% la 120-140kmh nu ia nicio benzinara, indiferent ca e 0.9 sau 2.0."

Eu am benzinara cu motor de 1L (nu Reno) si nu ia mai mult de 5,2 - 5,3 mixt (60-70 oras , 120-130 afara) motor de generatie 2011 , intr-adevar singur in masina si fara clima . Consumul mixt dat de producator 5,5 l/100 . Se poate si mai putin crede-ma.

This post has been edited by Maxy25: 24 Oct 2014, 20:34


--------------------
renault megane 1,6 16v classic 2001 - bv79bcm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vlahdacoroman
post 24 Oct 2014, 20:36
Post #124


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 14 October 14




eu te cred,sunt sigur ca se poate si mai putin....unii insa nu vor sa priceapa

This post has been edited by vlahdacoroman: 24 Oct 2014, 20:37


--------------------
renault clio 4 2014/Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 25 Oct 2014, 19:58
Post #125


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




QUOTE(vlahdacoroman @ 24 Oct 2014, 14:14)
super consumul tau...deci se poate merge lejer si economic pe autostrada cu 120-140 si fara sa avem dci!
cool.gif
*



Lejer si economic poti sa mergi si cu bicla...rapid si economic doar cu dieselul. Ce nu ai inteles tu inca(ca nu ti-a venit masina si vorbesti din pliante) e ca cu cat cresti viteza diferenta de consum intre 0.9tce si 1.5dci va creste in favoarea dci.
In alta ordine de idei eu il cred pe om ca a obtinut medie 5.5 pe acel traseu pt ca o mare parte din el nu e pe autostrada, iar motorul 0.9tce poate scoate si consumuri de 4-4.5L la mers de 80-100km/h.


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RazvanIV
post 25 Oct 2014, 22:59
Post #126


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 7 October 13




In jur de 1300 km de autostrada.


--------------------
Renault Clio 4 2013/Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vlahdacoroman
post 26 Oct 2014, 02:12
Post #127


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 14 October 14




QUOTE(papa_mulo @ 25 Oct 2014, 19:58)
Lejer si economic poti sa mergi si cu bicla...rapid si economic doar cu dieselul. Ce nu ai inteles tu inca(ca nu ti-a venit masina si vorbesti din pliante) e ca cu cat cresti viteza diferenta de consum intre 0.9tce si 1.5dci va creste in favoarea dci.
In alta ordine de idei eu il cred pe om ca a obtinut medie 5.5 pe acel traseu pt ca o mare parte din el nu e pe autostrada, iar motorul 0.9tce poate scoate si consumuri de 4-4.5L la mers de 80-100km/h.
*



mai aberezi mult?poti sa te opresti din off-topic?...

This post has been edited by vlahdacoroman: 26 Oct 2014, 02:20


--------------------
renault clio 4 2014/Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 26 Oct 2014, 09:04
Post #128


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




Eu m-am bagat in discutie la modul cel mai civilizat cu o opinie personala argumentata cand s-au lansat idei de genul:
-0.9tce mai fiabil ca 1.5dci
-1.5dci nu are nici un avantaj in fata 0.9tce
N-am vorbit de vag, de tsi, tdi pd sau cr sau alte cele, n-am dus discutia in derizoriu, nu te-am luat de sus...tu insa ai cam inceput pe contre activitatea pe forum.
PS: si daca nu ti-a placut disonanta mea, nici mie nu imi place ca nu pui spatiu dupa virgule. 1-1


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 26 Oct 2014, 12:39
Post #129


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.875
Joined: 13 October 06




@Maxy25, eu discutam despre consumul la viteza de autostrada 120-140kmh.
De exemplu, cat iti arata tie instantul la 130kmh stabilizat pe plat ?

Clar ca daca vorbim de un mixt in care autostrada nu reprezinta decat 10-15%, iar in rest s-a mers economic pe DN-uri, atunci 5.5% e mai mult decat plauzibil.
Daca in schimb s-a mers preponderent pe autostrada cum inteleg ca a fost cazul colegului de mai sus, eu n-o cred p-asta cu 5.5% la 120-140kmh.
De fapt te rog sa-mi dai exemple de masini pe benzina care consuma mai putin de 6% la viteza de autostrada (adica 130kmh, nu la 100-110kmh).

Una peste alta, 0.9-le e o oferta buna, dai cu 1400 de euro mai putin decat pe dci, ai taxe si impozite mai mici, rca mai mic, casco mai mic, revizii mai ieftine.

In masura in care nu circuli foarte mult si nu trebuie sa acoperi distante mari la viteze mari atunci e alegerea logica. Consumul nu o sa fie mult mai mare ca la diesel.

Sunt vreo doua situatii sau sa le zicem tipare in care dci-ul mi se pare mai avantajos:

#1. Pe autostrada unde consumul tce-ului va creste exponential in functie de viteza. Nu m-ar mira absolut deloc ca la o parcurgere B-Cta de exemplu la 150kmh sa iesi cu 3l la suta in plus fata de dci.

#2. In momentul in care nu circuli singur, ci mai ai 2 pasageri si bagaje, atunci cei 135nm vor fi pusi la incercare. Ca sa mentii cat de cat un ritm alert de deplasare trebuie sa intrebuintezi mai mult agregatul ceea ce va duce si la un consum ceva mai mare.



--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vlahdacoroman
post 26 Oct 2014, 13:25
Post #130


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 14 October 14




corect ai dreptate,observatiile tale sunt pertinente...insa nu stiu de ce nu vrei sa crezi exemplele colegilor, eu nu inteleg de ce ar declara mai putin , ce ar avea de castigat?!!Nu uita ca masa masinii este una redusa(1000kg/90CP)un raport excelent,apoi un Cx bun(masina are si o garda mai mica la sol)ceea ce se traduce printr-un consum mic!
La un megane benzina 1,6 16V a unui amic, acolo da asa este la 130km/h consumul este cam mare undeva la 8!Dar nu putem compara masa unei compacte cu masa unei masini mici de clasa B!Diferenta este de 200kg(poate si mai mult) plus o aerodinamica mai slaba!
Nu putem compara un motor atmosferic aspirat cu unul turbo...de aici si consumul clar mai mic!
In final sunt de acord am mai zis-o,tce consuma mai mult in regim de autostrada decat dci este normal, dar nu exagerat asa cum incearca unii posesori de dci sa ne convinga!Consider ca Tce face un consum decent montat pe caroseria de clio...insa incarcat full clar ca va consuma mai mult,orice masina incarcata la maxim va consuma mai mult fie ea si una cu motor dci!

This post has been edited by vlahdacoroman: 26 Oct 2014, 13:29


--------------------
renault clio 4 2014/Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andri1940
post 27 Oct 2014, 00:47
Post #131


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.741
Joined: 23 March 08
From: Pitesti




vlahdacoroman, masa masinii nu are aproape nicio legatura cu viteza maxima sau cu consumul la o viteza de croaziera. influenteaza doar acceleratia pana la viteza respectiva. E dovedit...

Conteaza foarte mult aerodinamica la viteza de autostrada. Exemplu concret, nu Megane ci Laguna 2 de 1.6 16v (break de 1350 kg) are sub 8l/100 la 130km/h.


--------------------
Renault Laguna 2 1.8 16v Dynamique 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vlahdacoroman
post 27 Oct 2014, 12:20
Post #132


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 14 October 14




eu sunt toma necredinciosul unde este dovada ta?
Adica nu conteaza masa masinii?pai este tot una sa merg cu masina goala sau plina?oricine te va contrazice si in practica dar si in teorie...mai gandeste-te,uite ce zice mircea_aq:
#2. In momentul in care nu circuli singur, ci mai ai 2 pasageri si bagaje, atunci cei 135nm vor fi pusi la incercare. Ca sa mentii cat de cat un ritm alert de deplasare trebuie sa intrebuintezi mai mult agregatul ceea ce va duce si la un consum ceva mai mare.
Conteaza atat masa masinii cat si aerodinamica masinii....sper sa te convingi,daca nu intreaba un inginer AR....eu unul sunt convins ca este o greseala care ti-a scapat
pai cam atat are si Megane tot 1300kg...cu acelasi motor acelasi consum 8l/100km..la ce se refera exemplul tau?

This post has been edited by vlahdacoroman: 27 Oct 2014, 15:14


--------------------
renault clio 4 2014/Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tuneam
post 27 Oct 2014, 13:20
Post #133


Membru autentic


Group: Members
Posts: 850
Joined: 1 March 04
From: Bucuresti




vlahdacoroman, andri1940 are dreptate. Teoretic, la viteza constanta si drum 100% drept singura forta care se opune miscarii e cea de frecare, care are 2 componente aici: frecarea cu aerul - implica direct aerodinamicitatea masinii si creste cu viteza de deplasare si frecarea cu solul. La frecarea cu solul intervine intr-adevar greutatea masinii(normala N ca reactiune la apasarea pe sol a G), dar orecum nesemnificativ deoarece coeficientul de frecare la rostogolire e relativ mic(nu discut de anvelope moi, de iarna).
Problema majora e atunci cand incercam sa acceleram, greutatea masinii actiuneaza ca o forta "inertiala" si se opune schimbarii(miscarii) - de aceea simtim "ca ne baga in scaun" si da, atunci conteza cuplul masinii si cele cu un cuplu mic vor consuma mai mult.


--------------------
Renault/Ford Clio IV 2014 - bucuresti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andri1940
post 27 Oct 2014, 13:37
Post #134


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.741
Joined: 23 March 08
From: Pitesti




QUOTE(vlahdacoroman @ 27 Oct 2014, 12:20)
eu sunt toma necredinciosul unde este dovada ta?

Conteaza atat masa masinii cat si aerodinamica masinii....sper sa te convingi,daca nu  intreaba un inginer AR....eu unul sunt convins ca este o greseala care ti-a scapat

*



Nu e nicio greseala, ti-a spus si tuneam. Sunt studii pe chestia asta, nu le am la indemana, dar forta de frecare (in plus) in rulmenti, anvleope etc este neglijabila in conditiile in care se respecta masa maxima pe care o poate duce masina.

Singura diferenta de consum si dinamica se regaseste in accelerare.

La mers de autostrada, constant, poti sa ai porcul in portbagaj, soacra si copii cu tine, nu conteaza- doar daca masina nu-si schimba aerodinamica in functie de incarcare, adica sa nu stea cu botul in sus, stil avion, dar unele masini au corectoare de asieta si nici nu simt greutatea in plus.


--------------------
Renault Laguna 2 1.8 16v Dynamique 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vlahdacoroman
post 27 Oct 2014, 13:39
Post #135


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 14 October 14




QUOTE(tuneam @ 27 Oct 2014, 13:20)
vlahdacoroman, andri1940 are dreptate. Teoretic, la viteza constanta si drum 100% drept singura forta care se opune miscarii e cea de frecare, care are 2 componente aici: frecarea cu aerul - implica direct aerodinamicitatea masinii si creste cu viteza de deplasare si frecarea cu solul. La frecarea cu solul intervine intr-adevar greutatea masinii(normala N ca reactiune la apasarea pe sol a G), dar orecum nesemnificativ deoarece coeficientul de frecare la rostogolire e relativ mic(nu discut de anvelope moi, de iarna).
Problema majora e atunci cand incercam sa acceleram, greutatea masinii actiuneaza ca o forta "inertiala" si se opune schimbarii(miscarii) - de aceea simtim "ca ne baga in scaun" si da, atunci conteza cuplul masinii si cele cu un cuplu mic vor consuma mai mult.
*



pai eu vad ca-mi dai dreptate....am zis doar,ambele conteaza....masa si aerodinamica!
clio estate acelasi motor...consum mai mare decat clio 4
captur acelasi motor...consum mai mare decat clio 4
cele doua exemple sunt cu aerodinamica aproximativa si mase diferite...
sa nu zici ca tu cu masina full cosumi la fel cu ea goala...ca te contrazice pana si banalul calculator de bord,pe langa frecarea cu aerul si solul conteaza si tractiunea sau forta de tractiune este a treia marime ce determina consumul.
una este sa tragi o tona dupa tine la vieza constanta si una este sa tragi 100 kg...ce zici?!

This post has been edited by vlahdacoroman: 27 Oct 2014, 13:42


--------------------
renault clio 4 2014/Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andri1940
post 27 Oct 2014, 13:42
Post #136


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.741
Joined: 23 March 08
From: Pitesti




Esti in eroare! Diferentelea de consum dintre break si hatch sunt determinate de aerodinamica, in principal, la viteze mari, de croaziera.

Vorbim de consum la viteze stabilizate, e absolut firesc ca masina incarcata va consuma mai mult pana ajunge la acea viteza.



--------------------
Renault Laguna 2 1.8 16v Dynamique 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vlahdacoroman
post 27 Oct 2014, 13:44
Post #137


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 14 October 14




tu esti intr-o eroare grava prietene hatch-ul si break-ul au Cx la fel...

This post has been edited by vlahdacoroman: 27 Oct 2014, 13:51


--------------------
renault clio 4 2014/Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andri1940
post 27 Oct 2014, 13:47
Post #138


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.741
Joined: 23 March 08
From: Pitesti




Si ce rpoducator iti spune cat consuma unul sau altul la viteza stablizata de 130, sa spunem?

Consumul dat de producator include si accelerarea pana la acea viteza, ma rog.. chestii elementare.

Dupa tine, trenurile nici nu se mai miscau de pe loc, d-apai sa mai mearga cu 300 km/h sau peste. Eu am incheiat discutia, pricepe cine vrea si poate...


--------------------
Renault Laguna 2 1.8 16v Dynamique 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vlahdacoroman
post 27 Oct 2014, 13:59
Post #139


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 14 October 14




Colega tu doar repeti greselile altora,sunt destule filmulete pe youtube cu consumuri instant la o sumedenie de masini,aceeasi motorizare dar caroserii diferite...vrei sa dau un link?
analogia cu trenul este pe dinafara...total,crede-ma nu are nici o relevanta in cazul nostru si nu este exemplul meu, vad ca tu ai mentionat de el fara nici o legatura

This post has been edited by vlahdacoroman: 27 Oct 2014, 14:01


--------------------
renault clio 4 2014/Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 27 Oct 2014, 15:06
Post #140


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




scandal, nu vrei sa ne zici singur clona cui esti?

ps mai studiaza cu cx-ul ala ca esti in eroare.
pps mai studiaza-l pe newton.


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vlahdacoroman
post 27 Oct 2014, 15:10
Post #141


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 14 October 14




sunt clona mea,tu ?
de studii ai tu nevoie..poate si nitica logica
ce zici?..te bagi?

D = Cx (1/2*d*V2*A),
unde D - rezistenta aerodinamica, Cx - coeficient de aerodinamicitate, d - densitatea aerului, V - viteza vehiculului, A - aria sectiunii transversale maxime.

repet:atat aerodinamica cat si greutatea masinii influenteaza consumul!
cei care doresc sa ma contrazica sa o faca cu argumente!

This post has been edited by vlahdacoroman: 27 Oct 2014, 15:42


--------------------
renault clio 4 2014/Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
partner
post 27 Oct 2014, 21:27
Post #142


Membru autentic


Group: Members
Posts: 433
Joined: 20 June 13
From: Bucuresti




Daca ma pun sa imping un Clio 4 0,9 TCe cu greutatea de 1000kg lasat pe liber pe plan drept voi ajunge la, sa zicem, 20KM/h dupa 2 minute de impins, apoi voi lesina de oboseala, dupa sfortarea mea urmezi tu si vei pastra masina la viteza constanta mai mult de 10 de minute. De ce?

Colegii de mai sus iti explicau ca la mers constat pe autostrada +/- 100kg la greutatea masinii nu influenteaza cu mult consumul.

Am si eu un TCe si iti pot confirma ca la viteze mici concureaza la consum dieselul dar cum ai sarit de 70-80km/h sare si consumul.


--------------------
Renault Captur 2013 / TCe120
EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maxy25
post 27 Oct 2014, 21:48
Post #143


Membru


Group: Members
Posts: 184
Joined: 26 March 11




QUOTE(mircea_aq @ 26 Oct 2014, 12:39)
@Maxy25, eu discutam despre consumul la viteza de autostrada 120-140kmh.
De exemplu, cat iti arata tie instantul la 130kmh stabilizat pe plat ?

Clar ca daca vorbim de un mixt in care autostrada nu reprezinta decat 10-15%, iar in rest s-a mers economic pe DN-uri, atunci 5.5% e mai mult decat plauzibil.
Daca in schimb s-a mers preponderent pe autostrada cum inteleg ca a fost cazul colegului de mai sus, eu n-o cred p-asta cu 5.5% la 120-140kmh.
De fapt te rog sa-mi dai exemple de masini pe benzina care consuma mai putin de 6% la viteza de autostrada (adica 130kmh, nu la 100-110kmh).

Una peste alta, 0.9-le e o oferta buna, dai cu 1400 de euro mai putin decat pe dci, ai taxe si impozite mai mici, rca mai mic, casco mai mic, revizii mai ieftine.

In masura in care nu circuli foarte mult si nu trebuie sa acoperi distante mari la viteze mari atunci e alegerea logica. Consumul nu o sa fie mult mai mare ca la diesel.

Sunt vreo doua situatii sau sa le zicem tipare in care dci-ul mi se pare mai avantajos:

#1. Pe autostrada unde consumul tce-ului va creste exponential in functie de viteza. Nu m-ar mira absolut deloc ca la o parcurgere B-Cta de exemplu la 150kmh sa iesi cu 3l la suta in plus fata de dci.

#2. In momentul in care nu circuli singur, ci mai ai 2 pasageri si bagaje, atunci cei 135nm vor fi pusi la incercare. Ca sa mentii cat de cat un ritm alert de deplasare trebuie sa intrebuintezi mai mult agregatul ceea ce va duce si la un consum ceva mai mare.
*


Unde-s autostrazile alea frate ca vreau si eu sa merg cu 130 km/h (constant macar 80-100 km) dar nu le gasesc . Trebuie sa merg cam 200 km de unde stau eu sa prind si eu asfalt de autostrada . In fine deja deviem de la subiect . Oricum ma gandesc ca nici pe autostrada nu cred ca sar de 6L/100 decat cu inca 4 persoane in masina .


--------------------
renault megane 1,6 16v classic 2001 - bv79bcm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vlahdacoroman
post 27 Oct 2014, 21:59
Post #144


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 14 October 14




probabil...partner insa:
o mica observatie,eu nu vorbesc de viteza constanta ,ci de una medie asa ca parerea colegilor este irelevanta in cazul nostru
logica este buna si corecta ,la demaraj pana la atingerea vitezei de croaziera masina consuma mai mult,dupa ,consumul este unul mult mai mic...
tema este urmatoarea: doua masini identice, aceeasi motorizare,una doar cu soferul in habitaclul si cealalta cu 400 de kg in plus(incarcatura full) in orice regim de mers chiar si pe autostrada vor consuma la fel?daca da...argumentati ,daca nu care ar fi diferenta?
Va multumesc

This post has been edited by vlahdacoroman: 27 Oct 2014, 22:01


--------------------
renault clio 4 2014/Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
balanel
post 28 Oct 2014, 10:51
Post #145


Transmisie automata - confort si siguranta.


Group: Members
Posts: 1.219
Joined: 29 September 06




QUOTE(partner @ 27 Oct 2014, 21:27)
  Am si eu un TCe si iti pot confirma ca la viteze mici concureaza la consum dieselul dar cum ai sarit de 70-80km/h sare si consumul.


La tine e din cauza aerodinamicii. La un Clio cu 1.2 TCe si cutie de aceasta EDC cu 6 trepte, iti garantez ca pana pe la 100-110 km/h are consum comparabil cu dieselul. Insa daca si dieselul avea tot 6 trepte, nu 5 cum are acum, se schimba situatia.


--------------------
chevrolet aveo sedan t300 LT+ a14xer - 1.4 benzina aspirat 100 CP/ 2013 (in curand alta masina, cu transmisie automata)
*********
Mwe Louis-Rene Panhard si Emile Levassor, inventatorii transmisiei manuale.
Fan Mircea Badea.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 28 Oct 2014, 14:00
Post #146


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




La polemica cu consumul la mers constant in functie de greutatea din masina, ambele tabere aveti dreptate in felul vostru...adicatelea teoria e corecta ca o masina goala si una plina au consum sensibil egal la viteza constanta pe drum perfect plan. Doar ca in practica nu exista drum perfect plan iar diferenta de consum intre masina plina si cea goala este mai mult decat sesizabila. Chiar si in Baragan drumul este o succesiune de urcusuri si coborari usoare, iar pe zonele de urcare apare acel plus de consum la masina mai incarcata.

This post has been edited by papa_mulo: 28 Oct 2014, 14:05


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hunab
post 11 Dec 2014, 13:57
Post #147


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 20 November 14
From: Bucuresti




Acum, ca tot s-a incheiat mica batalie de argumente si contrargumente, unde toata lumea are dreptate si cunoaste fizica, chimie, biologie celulara, sa iesim putin din offtopic. Consum la masina din semnatura, preponderent Bucuresti, 8.3 l/100, viteza medie undeva la 22 km/ora, fara functia ECO (care ma scoate din sarite biggrin.gif), fara start/stop. Am un stil de condus putin sportiv (sau mai mult). Km masinii undeva la 900 km.



--------------------
Renault Clio 4 Estate/ Megane 4 Hatchback 0.9 TCe/1.5 dci - Am si numere
Ne-am nascut in pieile goale si ce este pe noi....este de castig....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vvede
post 11 Dec 2014, 13:59
Post #148


Membru autentic


Group: Members
Posts: 562
Joined: 12 September 06
From: Bucuresti




443 km (din cei 450 km pe care ii are masina smile.gif ) consum 8.7%. Doar Bucuresti si cu AC-ul (cel de la dezaburire) pornit mare parte din distanta.
Mi se pare un consum rezonabil spre bun. Daca scade pana la 8% doar in Bucuresti eu sunt multumit smile.gif


--------------------
Renault Clio 0.9TCe Expression
Mazda 6 2.0, Attraction

Ex: Renault Clio Symbol 1.5 dCi 82CP | Opel Astra H 1.6 Twinport 105CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
partner
post 11 Dec 2014, 18:05
Post #149


Membru autentic


Group: Members
Posts: 433
Joined: 20 June 13
From: Bucuresti




Asta e o distanta rezonabila (450 Km) pentru un consum mediu in oras corect, adica in kilometrii astia ai facut vreo 50 de porniri din care jumatate cu motorul rece, ai prins zeci de cozi la semafoare si alte zeci de manevre de parcare.
Ce viteza medie ai scos?


--------------------
Renault Captur 2013 / TCe120
EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cuki46
post 11 Dec 2014, 18:06
Post #150


Membru autentic


Group: Members
Posts: 537
Joined: 3 February 13




pentru oras Renault a facut bine ca a scos acest motor.


--------------------
2017 MB C220 / 2012 Fluence 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
14 Pages « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 15:27
Dacia