Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

HALKIDIKI- SITHONIA, Impresii, locuri de vizitat,preturi,etc.

ANDOX
post 29 Jun 2006, 16:12
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 20 June 06




smile.gif Salutare,
La sfarsitul lui august plec in vacanta in peninsula SITHONIA, la PSAKOUDIA si o sa stau la hotel-bungalow PHILOXENIA . Rog pe cei care au fost in zona sa posteze impresile lor si nu numai . M-ar interesa orice despre zona , hotel, locuri de vizitat,croaziere, taverne etc.
Multumesc anticipat. valuri.gif


--------------------
HONDA CIVIC 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ANDOX
post 3 Jul 2006, 13:52
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 20 June 06




Masini gen minibus 7-9 locuri sunt de inchiriat ?


--------------------
HONDA CIVIC 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ANDOX
post 5 Jul 2006, 21:39
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 20 June 06




1zhelp00.gif


--------------------
HONDA CIVIC 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valeriu
post 13 May 2007, 14:06
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 89
Joined: 20 April 05




Salut!

Si noi intentionam sa plecam dupa 20 august in aceeasi locatie.


Asa ca...orice informatii sint binevenite. biggrin.gif


Valeriu


--------------------
Dacia Logan /Break 1997 - B71xxx/B40YYY
Un lucru care incepe bine se termina prost. Un lucru care incepe prost de termina si mai prost. (by Murphy)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
colombina29
post 13 May 2007, 17:10
Post #5


Membru cu FI(c)AT


Group: Members
Posts: 466
Joined: 3 June 06
From: Acasa




E fain raspunsul, pacat ca vine dupa un an de zile!


--------------------
FIAT ALBEA Dynamic 2006 - "La rând"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ANDOX
post 18 May 2007, 22:56
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 20 June 06




@ Valeriu , sa inteleg ca vrei sa mergi la Philoxenia anul asta sau ai vrut anul trecut sa mergi?
Pt. cei care vor sa mearga va stau la dispozitie cu informatii , eu am fost pana la urma biggrin.gif
Daca doriti folositi-ma va raspund cu toata placerea, dar sa-mi spuneti ce v-ar interesa ca nu prea am talent la scris, sa-mi povestesc vacanta. Care apropo a fost super tongue.gif


--------------------
HONDA CIVIC 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hype
post 20 May 2007, 13:06
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 5 May 06




pai zii si tu ce ai vizitat impartit pe culturale - pietre smile.gif si distractii. eventual si preturi daca iti mai aduci aminte.


--------------------
Dacia Logan dCi preferance 2006 - b-60-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ANDOX
post 21 May 2007, 14:29
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 20 June 06




Pai atunci hai sa postez aici ce i-am scris cuiva de pe forum care m-a intrebat pe PM.

In Sithonia puteti vizita Porto Carras o statiune de super misto de bogatasi, NEOS Marmaras un orasel mai mare , croaziera la Muntele ATHOS , pestera Petralona , Salonic, sau puteti merge pe diferite plaje putin populate dar nemaipomenite si unele amenajate chiar cu sun-bed-uri si umbrele.
Pestera Petralona este cam la 20 km de la N. Moudania inspre Salonic dar pe un drum lateral, deci cam 35 km de la Philoxenia (Psakoudia). Aici s-a decoperit un craniu de om vechi de vreo 800.000 ani, dovada cea mai veche a tipului de om care sta in pozitie verticala.
In croaziera la M. Athos se pleaca din Ormos Panagias care e cam la 10 km de Vourvourou.
Pretul biletului era anul trecut 20 sau 25 euro , copii jumate si se cumpara din port . (erau cateva agentii acolo).
Erau 2 vapoare : unu copia un vas de pirati (cu asta am fost eu) , altul avea o forma de vas de croaziera si plecau dimineata cam la o jumate de ora unul de altul. Pretul stiu ca era acelasi, cred ca diferea programul oferit pe vas la intoarcere din OURANOPOLIS.
Neos Marmaras ,un orasel incantator intr-o zona in care combini muntele cu marea cu peisaje tulburatoare,golfulete care te invita la scufundari.
La taverne mananci super bine cu 15-20 eu 2 pers. cu bere sau suc cu tot ,dar poti sa iei si un gyros cu 2 eu si te saturi(va recomand mix fish sau mix grill cam 15 e portia imensa pt 2 pers +salata si cartofi pai). Este si un LIDL la NIKITI de unde poti sa-ti faci aprovizionarea cu cele necesare(apa, suc ,bere, vin, etc ) . ex 0,6 eu cutia de 0,5l bere nemteasca Veltins parca . Eu zic ca nu are rost sa va carati cu mancare si bautura din RO.(poate un vin bun daca preferati ceva anume).
Statiunile grecesti sunt in mare majoritate sate turistice de mici dimensiuni ,a caror populatie se mareste in sezonul cald.
Soseaua serpuieste pe langa golfuri de o frumusete rara si paduri de pini atingand apogeul in zona oraselului Neos Marmaras.
Nu cautati in Halkidiki ,cluburi zgomotoase si viata de noapte intensa(nu prea gasiti) ci relaxare,soare,mare adevarata,mancare buna,taverne traditionale.

Despre preturi la cazare nu prea pot sa va ajut dar in plin sezon trebuie sa va asteptati la 30-40 euro cam / noapte . Eu anul trecut am avut platit din tara 7 nopti si am mai luat acolo pt 3 nopti un ap. cu 2 camere cu 50 euro/zi (2-5 sept.). Oricum sa negociati cu ei , sa nu le dati din start pretul pe care-l cer. Va recomand daca puteti sa ajungeti devreme in GR ca sa aveti timp sa cautati cazare ce va doriti (conditii/pret) .Am inteles ca anul acesta au mai marit putin preturile la cazare.
Si ..... inainte de granita BG-GR cu vreo 20 km e un OMV de unde se poate face plinul la masina . In GR e mai scump.Se poate plati cu euro (fac ei paritatea ) sau card (mai convenabil).
Despre Vourvoruou pot sa va spun ca e un satuc plin de verdeata , mare-munte , vile misto si taverne . Cred ca anul acesta acolo voi merge, daca renunt la Thassos.
Sunt cam nehotarat biggrin.gif

This post has been edited by ANDOX: 21 May 2007, 14:32


--------------------
HONDA CIVIC 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan10
post 21 May 2007, 16:20
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 126
Joined: 11 July 06




Pleaca cineva pe 18.06.2007 dimineata catre Grecia? Trecerea vamii la bulgari pe la Giurgiu in jurul orei 05:00 dimineata!


--------------------
DACIA LOGAN 2005 1.6 MPI AMBITION - 1-B-101
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Pasionatul
post 24 May 2007, 07:58
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 5 July 06




@ andox



subscriu!

La Marmaras este superb.

Ce mi-a placut cel mai mult acolo este faptul ca intr-o parte a statiunii este faleza, cu cateva stanci prin apa si o apa incredibil de cristalina cu reflexii albastrui si conuri de pin prin ea.

In alta parte a a statiunii este o plaja superba, cu nisip un pic mai grunturos, nu prafos, dar care nu deranjeaza catusi de putin si o apa care nu are o miscare mai mare de 20-30 cm. Zici ca este o apa intr-o cada.

Sunt multi vanzatori ambulanti care comercializeaza fructe proaspete.

daca imi voi gasi ceva timp liber, voi posta niste poze absolut superbe.



Si in nikiti este frumos, apa este foarte limpede, insa m-au deranjat viepile foarte tare.

Ce dimensiuni trebuie sa aiba pozele?


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 2006
[COLOR=blue][B][I]Logan Laureate 1.4[/I][/B][/COLOR]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mateimatei
post 24 May 2007, 08:30
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 202
Joined: 27 September 05
From: Bucuresti




In Sithonia, Toroni, apartament 2 camere cu baie si bucatarie utilata, 1-10 iulie: 50euro apartamentul/noapte. Rezervarea s-a facut direct la pensiune cu un avans trimis prin Western Union. Agentiile din tara aveau doar sejur fix de 7 nopti.


--------------------
Renault Megane Estate dCi-1.5-80 CP/2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crisdelia2004
post 26 May 2007, 21:52
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 70
Joined: 26 May 07




@Pasionatul

fratilor a mai plecat cineva cu DSN in grecia? aveti idee daca rezista ?

<span class='edit'>26 May 2007, 22:01:</span>
cine a plecat cu sn di tara? a fost cineva in halkidiki-kryopigi?


--------------------
SN clima dacia 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
colombina29
post 26 May 2007, 22:01
Post #13


Membru cu FI(c)AT


Group: Members
Posts: 466
Joined: 3 June 06
From: Acasa




Bai, am vazut dacia 1300 in CROATIA, si tu ma intrebi de DSN la 800 km. Pai de la buc-oradea sunt tot atatia km, nu vad unde e problema. Depinde insa in ce stare e masina ta, drumurle, cu exceptia sofiei sunt excelente, poti merge lejer cu 100 sau130 - legal adica.

Neos Marmaras e super ca statiune, e cocheta, curata si seamana cu un monte carlo in miniatura. Eu am gasit cazare la un grec takis, 40E/noapte, A/c si daca esti client fidel, poate iti da la banii astia si o camera cu vedere la mare. Mi-a placut ca vila era in stil nemtesc, avea o bucatarie cu terasa mare la etajul I, ca sa nu-ti puta camera cu chicineta de la studio. Toroni e salbatic, anu asta vreau sa merg ori la vourvourou ori la marmaras wub.gif


--------------------
FIAT ALBEA Dynamic 2006 - "La rând"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crisdelia2004
post 26 May 2007, 22:08
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 70
Joined: 26 May 07




scuze,sint blonda si prevazatoare
dar in kriopigi a fost cineva? apropo de dacie,are 30000 5 anisori si scoate un zgomot ciudat-de-aia zic de la saxofon sau nu stiu de unde mi-e sa nu ne opreasca mamaligikii de bulkgari stiu si eu am auzit tot felul de fantezii...

26 May 2007, 22:32:
ok,nu-mi rasp nimeni, masinuta mea e din 2002 am incredere in ea dar totusi are 30k si ar trebui sa-i fac revizia ca la carte,dar,pt un drum asa lung nu stiu la cine sa ma duc,l-am trimis pe sotul meu cu ea in service pt consum(10%!!!) si aia au zis ca n-are nimic eu nu cred asa ca vreau si eu sfaturi! Precizez ca am fost la service autorizat dacia

This post has been edited by crisdelia2004: 26 May 2007, 22:32


--------------------
SN clima dacia 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
colombina29
post 26 May 2007, 22:38
Post #15


Membru cu FI(c)AT


Group: Members
Posts: 466
Joined: 3 June 06
From: Acasa




Pt. blonde prevazatoare amatoare de concedii la mare cool.gif se recomanda o vizita la service. Ii faci o verificare generala si daca nu sunt probleme majore, poti pleca linistita cu masina. Despre bulgari numai de bine gun3.gif Spagari, jnapani, escroci, ma refer la politai :green: In schimb, n-am auzit pe nimeni sa fie oprit pt. probleme tehnice la masina, au si ei niste bombe pe sosele... mama-mama. Zic unii ca n-ar strica sa ai niste bancnote de 5-10 euro marunte prin buzunar, pentru cei care nu stiu bulgareste laugh.gif si care au ghinionul sa mearga cu 55 km/h prin localitate.

This post has been edited by colombina29: 26 May 2007, 22:41


--------------------
FIAT ALBEA Dynamic 2006 - "La rând"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crisdelia2004
post 27 May 2007, 08:12
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 70
Joined: 26 May 07




thks pt raspuns,dak mai pleaca cineva cu masina pe 20-21 sintem bucurosi de companie.A fost cineva in kryopigi? e plaja cu nisip sau pietre?


--------------------
SN clima dacia 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
colombina29
post 27 May 2007, 09:10
Post #17


Membru cu FI(c)AT


Group: Members
Posts: 466
Joined: 3 June 06
From: Acasa




Auzi, da unde e kryopigi asta? Poti sa dai detalii o localitate mai mare, ceva? Ca-mi suna a popesti-leordeni asa...


--------------------
FIAT ALBEA Dynamic 2006 - "La rând"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crisdelia2004
post 27 May 2007, 18:24
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 70
Joined: 26 May 07




undeva mai la sud e cam penultima statiune din peninsula cred ce csa fac numa acolo am mai gasit loc si gindeste-te ca plecam peste 2 luni jumate.Asa zicea si al meu sot ca-l duc la tzara dar oricum sintem cu masina si daca avem noroc sa ajungem cu bine nu-i problema ca ne plimbam noi.Sint curioasa de ce n-a mai auzitnimeni de ea,probabil nu prea se duc romani pe-acolo....
http://www.hotel-palladium.gr/
uite hotelul varianta lor....
sa-mi spuneti daca merita 80e pe noapte camera cu 2 mese... ph34r.gif

This post has been edited by crisdelia2004: 27 May 2007, 18:27


--------------------
SN clima dacia 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mateimatei
post 28 May 2007, 08:10
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 202
Joined: 27 September 05
From: Bucuresti




Poti gasi camera sub 40 euro/noapte in vile aflate pe malul marii. Vezi postul meu anterior. Masa in Grecia nu reprezinta o problema. Tavernele asigura la preturi convenabile orice tip de masa.


--------------------
Renault Megane Estate dCi-1.5-80 CP/2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
colombina29
post 28 May 2007, 08:46
Post #20


Membru cu FI(c)AT


Group: Members
Posts: 466
Joined: 3 June 06
From: Acasa




QUOTE(crisdelia2004 @ 27 May 2007, 18:24)
sa-mi spuneti daca merita 80e pe noapte camera cu 2 mese... ph34r.gif
*



ESTE ENORM! gandeste-te ca in Neos Marmaras, daca stai o noapte la o vila costa 60E, dupa care, cu cat stai mai mult, scade pretul pana la 40E biggrin.gif. Fara mic dejun, dar merita sa arunci atatia bani pe apa sambetei doar pentru 2 oua si-un ceai? Eu zic sa mai sondezi piata! Ia arunca un ochi aici , am stat noi anu' trecut cu 40E/noapte/camera, am negociat cu el ca am stat 7 nopti si ne-a dat camera cu a/c, fara bucatarie in camera, bucataria era la parter si etajul I, cu fata spre mare... Ce priveliste mai faina decat sa-ti bei cafeaua si sa vezi marea...


--------------------
FIAT ALBEA Dynamic 2006 - "La rând"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crisdelia2004
post 28 May 2007, 19:26
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 70
Joined: 26 May 07




fratilor sper sa fie ok ca altceva nu cred ca mai gasim.oricum cu 2 mese e ok.o sa revin cu impresii,oricum,si mai astept ajutor in legatura cu supernova.....


--------------------
SN clima dacia 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 9 Feb 2008, 20:00
Post #22


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




Arata bine Alexia Haus asta!
Se facea curatenie zilnic in camera sau te ocupai tu?
Plaja cu nisip din Neos Marmaras are intrare lina sau abrupta in mare? (pt copii)
Oare apartamente au in vila?

Multumesc!


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cookie
post 6 Apr 2008, 16:32
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 248
Joined: 14 February 06
From: BUCURESTI




A fost cineva la HOTELUL PALLADIUM din Halkidiki zona Kriopigi - Kalithea)?
Dar niste preturi reale si actualizate despre mancare, suc, apa, bere, vin la magazine si terase?
Alte detalii referitoare la drum : nr de km., taxe, opriri, costuri, timpi. Multumesc


--------------------
dacia LOGAN 2005 AMBITION - B CC LLL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Christiansen
post 7 Apr 2008, 18:06
Post #24


Un biet invatacel


Group: Members
Posts: 136
Joined: 4 April 08
From: Bucuresti




Anul trecut am fost ... AGAIN radmasa.gif ... in Halkidiki. Am stat la Miramare, langa Neos Marmaras cu mai putin de 10 euro pe saptamana biggrin.gif ... E super tare. Pe blogul meuam relatat cum am petrecut fiecare zi, iar pe Picasa am pus o gramada de poze ... Anul asta pe 3 mai decolam din nou ... de data asta cu Loganul laugh.gif

Partea 1

Mai sunt alte materiale ... Dati cautare dupa Neos Marmaras pe blog rolleyes.gif

De asemenea puteti vedea si niste poze. Enjoy!

This post has been edited by Christiansen: 7 Apr 2008, 18:20


--------------------
Renault Megane 2007 Expression 1,6 16V - B 137 ROC
Dacia Logan 1,4MPI 66.000 km - 01.02.2011 (vandut)
Renault Megane 1,6 16V 124.000 km 10.05.2015 (vandut)
Renault Clio IV 1,2 16V 155.000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Brainie
post 8 Apr 2008, 10:41
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 464
Joined: 2 May 07
From: Bucuresti




10 euro pe săptămână ??? Hai, mai pune un zero !


--------------------
Ex Dacia 1310 Li ; Ex Logan ABS+ 1.6 MPI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
giovi_buru
post 8 Apr 2008, 15:08
Post #26


Membru incepator


Group: Members
Posts: 62
Joined: 19 April 07




QUOTE(cookie @ 6 Apr 2008, 16:32)
A fost cineva la HOTELUL PALLADIUM din Halkidiki zona Kriopigi - Kalithea)?
Dar niste preturi reale si actualizate despre mancare, suc, apa, bere, vin la magazine si terase?
Alte detalii referitoare la drum : nr de km., taxe, opriri, costuri, timpi. Multumesc
*


Palladium este un hotel care nu se afla la plaja(apa) pt ca zona Kriopigi este o zona de munte (cred ca cel mai inalt loc din bratul Kasandra). Ai de mers pana la plaja cam 800m-1km, se poate merge si in Kaliteea si in kriopigi. Kriopigi este un satuc mic, nu prea ai ce face dar cu masina te descurci f bine. Astia la hotel nu au nimic de dus-adus de la plaja! Insa ca sa se compensese faptul ca e departe de plaja au un pret mai bunicel la cazare chiar si in luna iulie-aug, si sunt f de treaba, apoi mancarea este super si cazarea la fel in comparatie cu Hotelul Kriopigi Beach care are aceeasi cotatie de 3*+ si este cam tot pe acolo. Insa la Kriopigi Beach (este frumos) dar au trenulet care te duce-aduce de la plaja si "au ceva figuri", dar e bine


Anul asta am ales Ouranopoli Hotel Theoxenia 4*, daca a fost cineva astept cateva detalii
multumesc


--------------------
Toyota corolla 2008, D4D 1,4, 90cp - gl-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Christiansen
post 8 Apr 2008, 19:57
Post #27


Un biet invatacel


Group: Members
Posts: 136
Joined: 4 April 08
From: Bucuresti




QUOTE(Brainie @ 8 Apr 2008, 11:41)
10 euro pe săptămână ??? Hai, mai pune un zero !
*



Omule, citeste ofertele de pe Rom Adria ... dupa care uita-te la cum am petrecut ... Si asa e inghesuiala cu rezervarile. Anul asta de abia am prins loc in februarie pentru prima saptamana din mai ... biggrin.gif


--------------------
Renault Megane 2007 Expression 1,6 16V - B 137 ROC
Dacia Logan 1,4MPI 66.000 km - 01.02.2011 (vandut)
Renault Megane 1,6 16V 124.000 km 10.05.2015 (vandut)
Renault Clio IV 1,2 16V 155.000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lucian BLK
post 7 May 2008, 07:56
Post #28


membru blue extreme


Group: Members
Posts: 621
Joined: 20 April 04
From: Pitesti - Bucuresti




Sunt pe cale de-a face o rezervare la Korali House in Neos Marmaras.
Negasind referinte orice informatii sunt binevenite!

Numa' bine,
Lucian


--------------------
Renault Megane Bicorp 1.6 16V 2007
Renault Megane Bicorp
Daewoo Matiz
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
justy
post 1 Jun 2008, 21:34
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 71
Joined: 31 March 06




Va rog cei ce stiti, care sunt plajele cele mai faine din Sithonia? Putem face un TOP 10?


--------------------
FORD FOCUS 2001 TOURNIER
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
habibi
post 11 Jun 2008, 14:20
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 14 April 08
From: Craiova




As spune............ sofer4.gif

1. Karidi beach - Vourvourou

2. Lagomandra beach - la 8 km de Neos Marmaras spre Nikiti

3. Sarti beach - Sarti

...............Topul poate fi continuat...........

This post has been edited by habibi: 11 Jun 2008, 14:26


--------------------
Renault Megane 2005 / Sedan - DJ-13-ELF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 18:52
Dacia