Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Check diesel filter

alexpslr
post 18 May 2019, 06:40
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 219
Joined: 22 October 17




Salut!
De o săptămână îmi tot apare și dispare eroarea "Check Diesel Filter" . În carte scrie ca asta înseamnă că are apa în filtrul de motorina. Am fost la service l-au curățat și surpriza, nu au găsit apa în el. Mi-am zis sa consum toată motorina din rezervor și sa alimentez din alta parte, pana acum punând doar da la un OMV, motorina premium. Eroarea a reapărut și după curățare.
Dacă reapare și după ce alimentez și cu alta motorina au zis ca îmi schimba senzorul.
A mai pățit cineva ceva de genul? Ei au zis ca nu au mai întâlnit problema asta pe Kadjar.


--------------------
Peugeot 307 2007 | Kadjar Zen 1.5 dci 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
thuraya_123
post 19 May 2019, 13:17
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 1 September 17




Nu am idee despre Kadjar, motorul acestuia si restul pieselor.

Insa iti pot recomanda sa renunti la motorina premium. Din pura experienta pe motoare de 4x4 mai vechi (pre 2000) de Mazda, motorina premium lasa reziduuri si mi-a infundat doua filtre de motorina din cauza reziduurilor si a apei.

Nu stiu daca experienta mea este aplicabila si motoarelor noi pe motorina, insa e doar o recomandare. Incearca o perioada motorina standard si vezi daca motorul are aceeasi vitalitate (de obicei la motoarele normale, motorina premium nu adauga niciun plus de putere, ci e doar placebok) si daca mai ai probleme cu martorul de apa in filtru.


--------------------
- - - - -
Captur 2018 Life Evo Tce90
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rimio de Vassur
post 21 May 2019, 10:29
Post #3





Group: Members
Posts: 849
Joined: 12 August 07




Cred ca mai degraba e problema la masina (senzorul) decit la motorina. Totusi, nu e exclusa nici varianta asta. Alimentezi preponderent de la o anumita statie?


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexpslr
post 21 May 2019, 14:09
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 219
Joined: 22 October 17




În mare parte da. Stațiile 3 sau 5 cel mai mult 3 de la o anumita benzinarie care e în drum. Și eu cred ca cel mai probabil senzorul e de vina dar am zis să încerc și alta motorina. Problema e ca acum trebuie ca o termin pe asta. smile.gif)


--------------------
Peugeot 307 2007 | Kadjar Zen 1.5 dci 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexpslr
post 18 Jun 2019, 11:28
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 219
Joined: 22 October 17




S-a rezolvat prin înlocuirea filtrului de motorina. Se pare ca senzorul din filtru era stricat. Probabil am avut ghinionul de un filtru prost la revizie.


--------------------
Peugeot 307 2007 | Kadjar Zen 1.5 dci 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rimio de Vassur
post 18 Jun 2019, 16:23
Post #6





Group: Members
Posts: 849
Joined: 12 August 07




Ma bucur ca s-a tezolvat. Nu stiu daca sa ma bucur ca motorina e buna sau sa ma infurii ca primim piese proaste la revizii.
De ce a durat atit de mult?


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexpslr
post 18 Jun 2019, 19:45
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 219
Joined: 22 October 17




Mi-a luat 10 zile sa termin un rezervor de motorina și apoi încă câteva zile sa testez cu alta motorina. Și apoi am așteptat o săptămână pana au avut loc liber pentru programare. Am preferat sa ma duc la programare și sa aștept o ora decât sa stau cu orele pana se face loc și pt mine printre programari.

This post has been edited by alexpslr: 18 Jun 2019, 19:46


--------------------
Peugeot 307 2007 | Kadjar Zen 1.5 dci 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 19:22
Dacia