Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages « < 3 4 5 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Iluzia actualitatii, Renault 25 - Pasiune vs. neputinta

R20
post 23 Sep 2020, 21:18
Post #121


R20 (prima mea masina)


Group: Members
Posts: 253
Joined: 22 September 06
From: Bucuresti




Salutare Raduchu!

De a ta stiam, ca-ti urmaream postarile. Te rog sa pastrezi pozele cu ea, caci peste ani iti vor aduce numai amintiri placute. In schimb, am ramas surprins cand am citit despre Turbodxman; omul avea atat garaj cat si spatiul necesar depozitarii in vederea conservarii. A investit mult timp, munca si bani in masina aia - cel putin asa a lasat sa se-nteleaga. Sper sa nu fi trecut prin momente dificile, care sa-l fi obligat la o asemenea decizie.
Clauudiu Parvulescu, din cate stiu eu, nu mai este posesorul unui R25. De cand ai aceasta informatie?

Oricum, faptul ca mai esti prezent prin aceasta sectiune a forumului denota ca ti-ai indragit masina cu adevarat. Felicitari!

TCB


--------------------
R25GTX/R25 Baccara 1985/1990 Masini din vremea cand firma Renault se respecta.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Raduchu
post 26 Sep 2020, 14:17
Post #122


Nu-mi arde becu'


Group: Members
Posts: 1.443
Joined: 21 April 09




Salutare,

Informatia despre Claudiu Parvulescu este recenta, chiar am vorbit cu acesta pe o retea de socializare (Instagram). Are un R25 V6 Turbo Baccara albastru si alte "jucarii". biggrin.gif

Cat despre turbodxman, din greseala cand cautam ceva pe olx, am vazut niste anunturi cu piese de Renault NOS si vad ca vanzatorul avea acelasi nume ca si el. Era chiar el si am aflat c-a vandut masinile..

In ceea ce priveste pozele/amintirile, mereu vor ramane, fara nici un dubiu. smile.gif


--------------------
Renault 25 '86 2 x Volkswagen Passat '08 Highline '10 R-Line
There is a light somewhere, it may not be much, but it beats the darkness!
Rage, rage against the dying of the light!

500.000 km and counting.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R20
post 15 Nov 2023, 23:47
Post #123


R20 (prima mea masina)


Group: Members
Posts: 253
Joined: 22 September 06
From: Bucuresti




Va salut,

Cred ca au sosit vremurile in care trebuie sa recunoastem ca nu sunt cele pe care ni le-am fi dorit.
In ceea ce priveste topicul, nu-mi ramane decat sa accept ca pasiunea creeaza doar iluzii; care vor fi spulberate de "realitatea" in care traim.
Concluzia, indiferent de potenta financiara, se rezuma doar la... neputinta intelegerii lumii in care traim.

Cu respect!


--------------------
R25GTX/R25 Baccara 1985/1990 Masini din vremea cand firma Renault se respecta.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Raduchu
post 16 Nov 2023, 23:24
Post #124


Nu-mi arde becu'


Group: Members
Posts: 1.443
Joined: 21 April 09




Salutare,

Nu am mai postat de ceva vreme pe forum din pricina timpului si a unor evenimente mai putin placute din viata de zi cu zi si cand am mai intrat pe aici...hop activitate pe thread-ul Renault 25.

@R20 mai aveti 25-ul?

Nu am mai vazut nici un 25 de foarte multa vreme pe strada. De altfel, chiar astazi am cautat de curiozitate pe OLX sa vad daca mai e vreunul la vanzare, in urma unor discutii pe care le-am avut cu tatal meu..insa nimic.

Daca aveam spatiul necesar pentru conservare (un garaj), cumparam un exemplar din strainatate si il tineam pe post de masina de parada/weekend..dar din pacate nu este cazul. Timpul a trecut nemilos, iar cand veniturile financiare au permis anumite lucruri, a fost prea tarziu din pacate pentru altele.

Imi pare nespus de rau pentru asta, pentru ca acum nu mai este neparat vorba despre "neputinta", ci despre pasiune...inca simt ceva pentru masina asta si imi este tare dor sa mai conduc un exemplar, dar presiunea si dificultatile traiului zilnic in minunata noastra societate si a planurilor marete ale politicienilor in urmatorii ani combinate cu darnicia bancilor par sa stranga lantul foarte tare astfel incat sa ramana foarte putin loc in ceea ce priveste pasiunea, oricare ar fi ea.


--------------------
Renault 25 '86 2 x Volkswagen Passat '08 Highline '10 R-Line
There is a light somewhere, it may not be much, but it beats the darkness!
Rage, rage against the dying of the light!

500.000 km and counting.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tutu
post 26 Nov 2023, 21:49
Post #125


Membru autentic


Group: Members
Posts: 454
Joined: 19 June 07
From: Bucuresti




Salutare tuturor ! Hop si eu pe aici, dar fara Re 25 din pacate! La urma urmei chiar daca nu mai avem masinile, nu putem sa mai stam putin de vorba ?


--------------------
Renault 25 GTX Dacia Break 1987 - B-08-BYP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
secarianurazvan
post 30 Dec 2023, 23:59
Post #126


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 31 December 22
From: Constanta




Salutare!
Tatal meu a avut un R25 prin 2003, cutie automata, sintetizator vocal, o bijuterie!
A fost nevoit sa o vanda la cativa ani fiindca i se defectase cutia iar cei din reprezentanta Constanta l-au sfatuit acest lucru (inginerul Paul din cate imi amintesc).
Mai nou, si eu am ajuns de un an sa conduc un Renault Laguna 3 benzina (pe care l-am adus pe linia de plutire si facut dupa bunul plac) , dupa multe marci schimbate, Lancia Thesis, Jag X type, Citroen C5, Opel Omega B.
Concluzia mea este ca, dupa modelele detinute enumerate, pasiunea isi are limitele ei, iar asta am trait-o pe propria piele. Foe ca vorbim de autoritati, de piese greu accesibile ori de oamenii care ar trebui sa ne ajute contracost (asa numitii mecanici ... ).
"Cea mai buna masina e aia pe care o ai", insa traim zile negre pentru "pasiuni", de acord cu voi. Iar dupa 20 ani de diesel, m-am reintors la benzina aspirata (prima masina a fost Supernova cu motorul si cutia de Clio - bulletproof), de data asta de productie japoneza in straie frantuzesti biggrin.gif


--------------------
Renault Laguna 3 2008 L3 - CT94SCR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R20
post 1 Jan 2024, 18:35
Post #127


R20 (prima mea masina)


Group: Members
Posts: 253
Joined: 22 September 06
From: Bucuresti




Va salut si va urez sanatate!
La multi ani!

@Raduchu
Da, inca mai am doua. Una este masina mea de suflet... pe care m-am vazut nevoit s-o inscriu la rabla local. Daca aveam unde s-o tin, ne-am fi trait si plans batranetile impreuna. Problema e ca traim intr-o lume anomica, unde saracii sentimentali si rablele lor nu sunt acceptati - mai ales in Soctorul 3 din Bucuresti. Daca aveam o casa si o curte de 10mp... o pastram pana la moarte.

@tutu
Ma bucur ca-n sufletul tau ai ramas ancorat aici. Asta inseamna ca tu chiar ai avut o relatie speciala cu acea masina.

@secarianurazvan

Pasiunea, in zilele noastre, isi are limitele in ceea ce ni se permite.
Bun venit in randul nostalgicilor!


--------------------
R25GTX/R25 Baccara 1985/1990 Masini din vremea cand firma Renault se respecta.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages « < 3 4 5
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 11:33
Dacia