Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Probleme turatie in mers, Scaderea turatiei in mers pret de cateva secunde

aurelian.aldobritei
post 23 Aug 2015, 12:57
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 20 February 09




Buna ziua,

Incep prin a va spune ca este a doua oara cand din motive asociate perioadei caniculare am avut de a face cu demontarea/remontarea aerotermei, aceasta nefunctionand in parametrii ei destinati.

De fiecare data a fost necesar, de asemenea, demontarea/remontarea pedalierului pt a face loc scoaterii/introducerii aerotermei.

Mentionez ca dupa aceste operatiuni, de fiecare data am avut probleme apoi cu turatia in mers a masinii, cu precadere in jurul valorii de 2000 de turatii. Cu toate ca nu luam piciorul dupa acceleratie, aceasta scadea pret de cateva secunde, ca si cum s-ar fi actionat pedala de frana; apoi isi revine la normal. Prima oara cand am avut aceasta problema, aceasta a disparut pana sa mai ajung la un Tester cu masina.
Saptamna trecuta, iarasi am umblat la aeroterma, iar am montat pedalierul, si voila: aceeasi problema cu turatia.

In plus, dar nu mereu cand scade turatia, fenomenul vine insotit si de mesajul Electronic Fault!

Ce parere aveti?
Va multumesc!

This post has been edited by aurelian.aldobritei: 23 Aug 2015, 12:59


--------------------
RENAULT MEGANE II nov 2003 - B 34 XGE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nutu01
post 23 Aug 2015, 13:53
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 444
Joined: 8 December 13
From: Brasov




sigur la montaj ai miscat o mufa de sub bord
verifica toate cablurile


--------------------
Renault Megane II Sedane 1,6 l /16V; Laguna 3 Grandtour 83 kw : Start - Stop Bose Edition 2.0/96KW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
h3ffee
post 16 Sep 2020, 15:40
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 23 May 20




Salut, am si eu aceasta problema scade turatia indiferent de treapta de viteza si indiferent de turatie in mers nu mai stiu ce sa ii fac zici ca imi apasa cineva frana, azi am curatat EGR si tot asa se comporta.Daca ma poate ajuta cineva cu ceva sfaturi.Multumesc.


--------------------
renault megane 2 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ru55eL
post 19 Sep 2020, 19:13
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 307
Joined: 16 February 09




@h3ffee

Daca ai pe cineva cu testerul potrivit, s-ar putea sa fie de la senzorul arbore came k (cod piesa OEM - 8200285798).
EU am avut problema cu turatia pana murea motorul si a fost de la senzor. Pretul acestui senzor OEM este de 200 lei.


--------------------
Renault Megane Sedan Decembrie 2005/ Privilege - 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 23:54
Dacia