Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Moldova - Transilvania - fara sa rupi masina?, Vaslui - Cluj - Napoca - Ajutor!!!

cosminhelli
post 19 Aug 2011, 20:19
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 19 August 11




Buna tuturor cititorilor acestui forum si la cat mai multi km fara evenimente..
Postez acest topic ca urmare a unui infiorator prim drum lung din viata mea de sofer pe drumurile romanesti. Saptamana trecuta a trebuit sa plec din Cluj Napoca (jobul) spre Vaslui (acasa-ul). Am inceput sa conduc de vreo trei saptamani , respectivul condus,.. numai in CJ, cu mai putin de 50 la ora...ca vit maxima. Pana aici nimic nelalocul lui. Am urcat in masina de dimineata si am setat pe gps traseul cel mai scurt/rapid de la cluj la vaslui--- traseul cluj-gheorgheni toplita -bicaz-pt neamt-roman-vaslui fiind indicat ca cel mai potrivit de catre gps.
Este cel mai oribil drum pe care am mers vreodata(pana acum ca pasager) - lucrari peste lucrari (500m bun dupa care urmeaza efectiv portiuni in care lipseste asfaltul...cam cate 5 - 6 cicluri de genul), portiuni de drum (mai tot) cu gauri omniprezente (ca in cascaval), de la cluj spre gheorgheni.. nu mai retin exact numele localitatii, intr-o curba de 180 in urcare, exact dupa primele 90 de grade din curba (adica acolo unde nu vezi ce e pe sensul tau decat cand e prea tarziu....lipseste un metru patrat din carosabil...de fapt seamana cu o mini trambulina de 1 m patrat..) cred ca e suficienta descrierea... ideaa e ca as vrea sa gasesc o ruta mai putin vatatmatoare pt masina de la cluj la vaslui, respectiv vaslui cluj.
Daca stie cineva niste ponturi si imi poate recomanda un drum normal, chiar daca e mai lung as fi foarte recunoscator.
Astept sugestiile si opiniile voastre! Drum Bun!


--------------------
Fiat GP 2007 - vs 04 mng
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabize
post 19 Aug 2011, 20:32
Post #2


DECONECTAT


Group: Members
Posts: 6.015
Joined: 21 July 08
From: ©City of Mini Roundabouts




Incearca prin Bistrita-Vatra Dornei-Campulung-Gura Humorului-Falticeni-Roman-Vaslui.

E un drum ok, cel putin pana la Gura Humorului (l-am parcurs saptamana trecuta).


--------------------
⚓ Am decât o... barcă... + H247
"Unde poți lega cu sârmă, e păcat să pui șurub!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eugeniuz2004
post 24 Aug 2011, 10:51
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.004
Joined: 13 August 04
From: Iasi




Vaslui - Iasi care e asa cum il stim de ceva ani si chiar mai rau in ultima vreme dar se poate parcurge la 70 - 80 la ora fara sa nenorocesti masina si apoi
Iasi-Vatra Dornei-Cluj-Oradea drum fara de probleme (vreo 30 de gropi tot drumul)
se merge excelent pe el (eu l-am facut recent si dus noaptea si intors ziua)


--------------------
Kia Cee'd 2008 SW BEST - IS-96-AEU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul-alb
post 26 Aug 2011, 14:56
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 585
Joined: 16 October 04
From: Iasi




Trebuie sa fii sinucigas sa te duci pe unde vreun GPS-ul in Romania fara sa intrebi inainte; fie si numai pentru bucata Roman-Vaslui...
Ca idee generala din Vaslui se poate iesi decent doar spre nord (Iasi) sau spre sud (Barlad); cum vii de la Cluj, logic e sa vii prin Iasi. Iesirile spre vest (Roman si Bacau sunt calamitate). Chiar daca esti nou aici in 10 minute de citit o sa gasesti inclusiv video de la lord_wader.

Dar cum ai obtinut succesiunea: cluj-gheorgheni toplita -bicaz mi-e imposbil sa inteleg; probabil era toplita-gheorghieni dar si asa e aiurea; din moment ce esti in Toplita te duci prin Borsec spre Poiana Largului-malul lacului-Bicaz-Piatra Neamt-Roman (eventual).

Daca pe de alta parte vrei Gheorghieni, vii frumos prin Turda-Targu Mures-Balauseri-Sovata-pasul Bucin-Gheorghieni-pasul Bicaz-Bicaz-Piatra Neamt.

Daca vrei doar drum pentru incepatori si pentru masina la care tii, asculta-l pe eugeniuz2004: Cluj-Apahida-Dej-Bistrita-pasul Tihuta-Vatra Dornei-Mestecanis-Campulung Moldovenesc-Gura Humorului-FALTICENI (nu Suceava cum cred ca va vrea gps-ul tau...)-Motca-Tg.Frumos-Iasi-Vaslui (cam 500 km, tiny link); ala pe care banuiesc ca ai venit are 440)


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 egee - IS XX xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosminhelli
post 27 Aug 2011, 22:12
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 19 August 11




pt ursul_alb



imi cer scuze pt inexactitatea traseului pe care l-am descris....nu am detaliat.. traseul pe care gps-ul mi l-a indicat este :cluj- reghin-gheorgheni-piatra neamt-roman- negresti-vaslui..
cat despre sinucidere....am mai parcurs unele trasee prin tara...ca pasager.. si mi-am format o idee a existentei in romania a unor drumuri normale....nu mi-am imaginat ca mai exista nenorociri ca cele de pe traseul mai sus descris...ce-i drept nu prea m-am plimbat in partea asta de tara din ardeal spre moldova.. akum m-am lamurit si cu siguranta am invatat ce trebuie facut inainte de a pleca pe drumurile romanesti.. multumesc pt informatiile date si pentru sfaturi.. maine o sa plec din vs spre cluj si sper sa fie ok.


--------------------
Fiat GP 2007 - vs 04 mng
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xavyi
post 28 Aug 2011, 11:56
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 47
Joined: 17 May 08
From: TG MURES




Targu Mures-Husi
Targu Mures-Reghin acceptabil,fara gropi dar denivelat, foarte aglomerat si suficient de multi disperati pe drum.
Reghin-Toplita excelent exceptand Brancovenesti si intrarea din Toplita,drum nemarcat si fiecare merge si depaseste in legea lui.
Toplita-Targu Neamt bun, foarte bun exceptand pasul din apropiere de Tg Neamt unde se lucreaza,3-4 semafoare.
Targu-Neamt-Pascani-Targu Frumos bun.
Targu Frumos-Iasi excelent
Iasi-Albita bun
Albita-Husi superb, complet refacut,latit,tot ce vrei(am inteles ca se lucreaza si pe portiunea Husi-Barlad)


--------------------
RENAULT MEGANE 1,6 16VPrivilege 2008 - MS-77-ACB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jaf
post 28 Aug 2011, 12:41
Post #7


Membru din mijloc


Group: Members
Posts: 641
Joined: 25 May 04
From: Cluj-Napoca




Roman Motca Spataresti Gura Humorului Campulung Moldovenesc Vatra Dornei Bistrita Dej Cluj wink.gif

Fac cel putin o cursa de Moldova pe saptamana, deci..

This post has been edited by jaf: 28 Aug 2011, 12:43


--------------------
trotineta tri roti 2012 ful vidaut chiele
"ati facut dacia de rasul lumii cu 'inventiile' voastre"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdaniam
post 10 Apr 2012, 20:40
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 23 January 09




Pt JAF. Am citit postul tau in care spuneai ca faci cel putin o cursa pe saptamana intre Cluj si Moldova. Recomandai traseul Cluj- Apahida- Dej- Bistrita- Vatra Dornei- Campulung. Care mai este starea asfaltului acum dupa iesirea din iarna? Multumesc!


--------------------
Renault Clio 3 2007 Dynamique 1,4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nokia_6260
post 21 Apr 2012, 20:01
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 251
Joined: 8 April 11




La fel ca inainte de iarna,vreo 2-3 gropi in plus...Totusi intre motca-pascani-targu frumos s-a mai ovalizat drumul,iar din pacate iasi-schitu duca-vaslui s-a distrus iar...Nu stiu daca se repara in 2-3 ani ceva pe acolo si am mai citit prin presa ca drumul de la iasi la vaslui pe langa negresti nu il repara nici in 10 ani ca baietii cu firmele de reconditionare strazi nu prea stiu unde sa dea spaga


--------------------
Renault Captur 1,2 Tce 2017 - HSK-IP-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihail75
post 4 May 2012, 19:10
Post #10


mihail


Group: Members
Posts: 466
Joined: 12 October 03
From: Iasi




salutare,
sectorul Cluj-Reghin-Toplita-coada lacului cum se mai prezinta, stie cineva? am drum in zona si mi-ar prinde bine niste informatii. Multam!


--------------------
Dacia Logan Laureat 1.4 MPI - Is-YY-XXX
mihail, fost cu Logan Laureat 1.4, acum cu Opel Astra Sedan 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lord_wader
post 10 May 2012, 11:37
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 202
Joined: 9 March 09




QUOTE(ursul-alb @ 26 Aug 2011, 14:56)
Trebuie sa fii sinucigas sa te duci pe unde vreun GPS-ul in Romania fara sa intrebi inainte; fie si numai pentru bucata Roman-Vaslui...




Corect!

Fac si eu apel pe acesta cale, sa nu mai recomande nimeni portiunea Negresti-Roman sau mai rau iasi-Negresti-Roman smile.gif Este mai rau decat cel mai prost drum pe care vi-l puteti imagina din judetul nostru (acesta fiind Husi-Murgeni drum national....)


nokia_6260 ai citit prost, drumul judetean 248 Iasi-Buhaiesti(Podeni) il vor repara incepand de anul asta, mai exact chiar in aceste momente cred ca se lucreaza la el blink.gif
Firma care lucreaza este din judetul nostru a mai facut unele lucrari bune, si f rapid

http://www.ziaruldeiasi.ro/local/incep-luc...botosani~ni89n4
http://video.bzi.ro/video/show/contractul-...cul-lunii-19402

This post has been edited by lord_wader: 10 May 2012, 11:47


--------------------
dacia 1310 1991 tlx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nokia_6260
post 10 May 2012, 20:53
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 251
Joined: 8 April 11




pai sa speram ca se face.dar cand se termina?2015 poate?


--------------------
Renault Captur 1,2 Tce 2017 - HSK-IP-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lord_wader
post 22 May 2012, 11:09
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 202
Joined: 9 March 09




Transmir Murgeni lucreaza f repede, ei nu stau sa acorde importanta la detalii precum UMB sau altii, deci cred ca in toamna asta va fi gata fara marcaje, semne rigole etc.


--------------------
dacia 1310 1991 tlx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 09:55
Dacia