Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Probleme geamuri electrice renault scenic 2

GeorgeC64
post 2 May 2018, 12:56
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 2 May 18




Salut! Am cumparat recent un Scenic 2 si am descoperit ca am probleme cu geamurile pe partea stanga - nu functioneaza deloc. Dupa ce am descoperit o siguranta de 25A arsa, am inlocuit-o cu urmatoarea asemanatoare care s-a si ars pe loc. Aveti idee de la ce ar putea arde sigurantele? Acum, desi am ars-o si pe cea din slotul urmator, culmea, geamul dreapta spate continua sa functioneze.. multumesc pentru ajutor!


--------------------
Renault Scenic 2 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lupuady
post 3 May 2018, 06:27
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 21 April 16




Cauta apa in masina, mai ales in fata sub scaun sofer.


--------------------
renault scenic megane scenic 2004 Privilege - BT508GA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin&b
post 15 Jul 2018, 18:30
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 245
Joined: 20 January 14




Simptome asemanatoare si la mine... Scenic 2, 1,9 dCi, 131 bhp, 2006, la scurt timp dupa o ploaie zdravana geamul dreapta-spate nu mai putea fi actionat nici de la butonul din fata, nici de la cel de pe usa. Geamul stanga-spate putea fi actionat doar de la butonul din fata.
La electrician s-au verificat toate firele si mufele din usa dreapta-spate. Verdict... modul Temic defect.
Am desfacut acasa si usa stanga-spate, am luat modulul din usa dreapta-spate (presupus defect), si l-am montat la usa stanga-spate... functioneaza. E drept, doar de la butonul din fata.
Am decis sa verific celebra mufa de sub scaunul soferului... 7 fire desprinse, si alte cateva oxidate, verzi, cu rugina... un dezastru. Firele care ies din partea de jos a mufei stau efectiv pe podeaua metalica a masinii. Apare rugina care distruge inevitabil firele si conexiunile mufei.
Am decis sa elimin problema, si am eliminat mufa. Am taiat fir-cu-fir (corespondente), le-am lipit, le-am izolat, am refacut manunchiul si l-am fixat la loc sub scaun.
Nu am gasit o schema, informatii sau poze detaliate, asa ca cele cateva fire rupte au fost lipite dupa zeci de incercari "la noroc".
Mi-a ramas un fir alb in aer, de la partea de jos a mufei si nu stiu unde ar trebui lipit. Totul functioneaza pe masina, cel putin nu am gasit inca ceva nefunctional. Va atasez lista cu firele mufei, lipite, in ordinea numerotata pe mufa.
Attached File  FIRE_SCENIC.pdf ( 110.34k ) Number of downloads: 353



--------------------
THE EARTH ... is ... FLAT !!!
Megane II, 1.5 dCi, 86 bhp, 2006
Scenic II, 1.9 dCi, 131 bhp, 2006, FAP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgeC64
post 17 Oct 2018, 16:23
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 2 May 18




Am verificat si eu "celebra mufa de sub scaun" dar aceasta este in regula, nimic oxidat, nimic rupt, ud etc. Este posibil sa fie vreun motoras in portiere ars?


--------------------
Renault Scenic 2 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin&b
post 21 Nov 2018, 11:29
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 245
Joined: 20 January 14




Daca se arde siguranta, undeva este un scurt. Trebuiesc luate pe rand. Nu ma pricep la electrica, dar din ce am trebaluit la a mea, pot spune ca Renault-ul e un mister.
E posibil sa fie ars motorasul, e posibil sa fie de vina modulul.
Un electrician rabdator te poate ajuta. Sau, daca te pricepi, verifica daca ai tensiune de alimentare la motoras, verifica un posibil scurt, fa proba cu un modul de pe usa față, e de lucru


--------------------
THE EARTH ... is ... FLAT !!!
Megane II, 1.5 dCi, 86 bhp, 2006
Scenic II, 1.9 dCi, 131 bhp, 2006, FAP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 13:09
Dacia