Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

10 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Captur 0.9 Tce, Probleme drum lung

Lucian Octavian
post 9 Jul 2020, 04:55
Post #61


Membru


Group: Members
Posts: 141
Joined: 29 September 19
From: Sector 6, Bucuresti




Nu îți vor raspunde așa de repede!
Si cand vor raspunde îți vor spune ceva evaziv exact cum am primit eu răspunsul de la ei !
Îți doresc succes si sa ne mai spui si nouă daca reușești să rezolvi problema !
Stiu pe cineva care cumpărase tot o mașină nouă Opel Mokka și după 2000 km rulați avea probleme la CV îi sărea din treapta 2, și aia de la reprezentanta au spus că este vina lui și să plătească el reparațiile și atunci el s-a judecat cu ei, a câștigat și a avut de ales între a lua alta masina noua ori banii!
A luat banii și a luat o altă marcă de masina!
Deci se poate face ceva dar cu timp pierdut și cheltuieli!
Succes!

9 Jul 2020, 17:18:
Azi am fost sunat de la Vocea clientului și au spus că au luat legătura cu cei de la service SERUS unde am fost pt acel cloncanit ( și nu au rezolvat ) și ca urmeaza sa ma sune cei de la SERUS sa convenim o dată pt o programare în service!
Acum sa văd dacă sună cei de la SERUS!


This post has been edited by Lucian Octavian: 9 Jul 2020, 17:18


--------------------
Renault Captur 2019 TCE 90
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
F.Dan
post 9 Jul 2020, 20:50
Post #62


Membru


Group: Members
Posts: 102
Joined: 20 June 19




Salut. Eu am intrat iar astazi pe la service si am fost iar in proba cu un alt domn de la receptie dar am condus eu. Si rezultatul este acelasi adica este normal cum se aude. A spus sa o las asa deocamdata daca se accentueaza cloncanitul sa merg iar la service. Si a mai spus ca daca gasesc pe cineva cu masina ca a mea sa-l rog sa ma lase sa fac o proba cu ea sa vad cum merge masina sau un clio de 0.9 tce. Iam explicat ce ia schimbat la herodot21 si mia spus ca cea schimbat a fost doar asa sa multumeasca clientul. Sunt curios sa vad cum merge alta masina. Poate gasesc pe cineva si sa-l rog sa ma lase sa fac o proba cu masina lui. Pana atunci o las asa. Bafta.


--------------------
Renault Captur 2019 life evo 0.9tce
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ConstantinG
post 9 Jul 2020, 22:30
Post #63


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 5 August 19




Salut, F.Dan, stai in Bucuresti?


--------------------
Renault Captur 2019 life evo 0.9 tCe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
F.Dan
post 10 Jul 2020, 07:42
Post #64


Membru


Group: Members
Posts: 102
Joined: 20 June 19




Salut ConstantinG.Nu sunt din Bucuresti. La tine se aude acel cloncanit in timp cand esti cu pedala de ambreiaj apasata sa schimbi vitezele? In general de la a doua in sus si invers sau cand mergi la o viteza lejera. Dar nu se aude tot timpul.

10 Jul 2020, 07:53:
Este cineva din Alba iulia care urmareste forum renault si are un renault captur sau un clio 4 cu motor de 0.9tce sau eventual marca dacia cu acest motor?

This post has been edited by F.Dan: 10 Jul 2020, 07:53


--------------------
Renault Captur 2019 life evo 0.9tce
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hyk_81
post 10 Jul 2020, 08:52
Post #65


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 13 February 19




Salutare la toată lumea, Clio 4, 04.2019, 14500 km
La revizia de un an am semnalat și eu acel cloncănit la eliberarea pedalei de ambreaj, zgomot care se aude cel mai bine in viteza 1 și 2.
Am bănuit joc la planetara, au verificat și mi-au spus că ar fi de la cutie, de la rulmentul de presiune.
Au fost cu ea in test, au zis ei că nu se aude tot timpul, sa o ținem sub observație.
Oradea, Autobara.


--------------------
Renault Clio 2 / Clio IV / / 2002 Expresion / 2019 0.9 Tce
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ConstantinG
post 10 Jul 2020, 09:10
Post #66


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 5 August 19




Salut, se aude numai cand este la relanti cu motorul rece, in treapta a 2-a, când vreau să sar peste treapta 1, este zgomotul motorului ca si cand ar merge in șuturi, dacă schimb viteza intre 3000 si 3500 nu se aude.

This post has been edited by ConstantinG: 10 Jul 2020, 09:12


--------------------
Renault Captur 2019 life evo 0.9 tCe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
herodot21
post 12 Jul 2020, 11:09
Post #67


Pantea Paul


Group: Members
Posts: 53
Joined: 14 December 16




Salut! Eu maine ma duc cu ea in service, iar, sa vedem ce zic acum. Ati observat cumva daca se misca schimbatorul cand se aude acel cloncanit? Eu parca sa zic ca se misca, ca si cum l.ar lovi ceva. Si eu tot la concluzia asta am ajuns ca ce mi.au schimbat mi.au schimbat de pomana pentru ca zgomotul se aude undeva spre centru spre schimbator. Va tin la curent cu ce imi zic maine. Eu le.am zis sa imi da un raspuns oficial ca acel zgomt este zgomot functional, dar nu pot da raspunsul pana nu se solutioneaza problema. Va anunt maine.


--------------------
RENAULT CAPTUR 2019 09 TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xmisterx
post 12 Jul 2020, 11:51
Post #68


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.662
Joined: 12 October 17
From: Brasov




Cel mai probabil clocanitul ala este generat de transmisie ( grupul conic + planetare) si la clio din semnatura se aude uneori atunci cand plec mai agresiv de pe loc. am mai observat ca are un joc destul de mare intre accelerare si decelerare, joc care poate fi numai din transmisie. Eu nu m-am apucat de verificari pt ca nu este deranjant, eu m-am obisnuit cu ea asa. La laguna din semnatura care are 265k Km jocul asta in transmisie este mult mai mic iar de cloncanit ceva acolo nici nu se pune problema.

L.E. O alta explicatie logica al acestui joc (destul de mare zic eu) ar mai putea fi amplificat si de proiectarea tampoanelor motorului si bieleta antirasturnare fiind mai moi, se stie ca 0.9 tce in relanti merge c-am neregulat si vibreaza destul de mult, pt a reduce transmitrerea vibratiilor catre caroserie producatorul a folosit acest tip de tampoane.

<span class='edit'>12 Jul 2020, 13:23:</span>
.
QUOTE(F.Dan @ 7 Jul 2020, 12:18)
Pe cand la noi la captur nu are nimic si este direct de la cutie la  roata si probabil cand este la liber joaca planetara si de aceea se aude cloncanitul. Eu am miscat de planetara si intradevar se simte un joc. Numai de la planetara sau cutie se aude.
*



Am fost pana la masini, avand ceva treaba pe acolo m-am gandit sa fac si ceva cercetari vizuale
si nu numai asupra cestui joc si cloncanit in transmisie. Am comparat jocul pe care-l are clio cu cel de la laguna, masinile oprite si cuplate in treapta 1, m-am pozitionat in fata masinii cu capota ridicata si am impins inainte si inapoi si cu ochii pe motor. Motorul nu se misca deloc( deci teoria cu tampoanele mai moi descrisa mai sus cade din start), insa transmisia la clio are u joc destul de mare din planetare si binenteles acel cloncanit, am bagat mana la planetara din dreapta(cea lunga) si are un joc asa la mana, la clio planetara lunga este compusa din 2 segmente pe toata lungimea, are o bara care iese din cutie pana la un lagar cu rulment montat pe carcasa cutiei de viteze si de acolo pleaca planetara propriu zisa cu tripoda si tot ce trebuie, cand am miscat de planetara am pus mana chiar pe tripoda pt ca numai acolo am avut acces. La laguna jocul este mult mai mic si nu se aude absolut nimic.

Cel mai probabil am prins noi un lot de planetare proaste.

This post has been edited by xmisterx: 12 Jul 2020, 13:43


--------------------
Renault Laguna 2 2003 Privilege 1.9 dci 120 hp
Clio life evo 2019 0.9 75 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
F.Dan
post 12 Jul 2020, 16:59
Post #69


Membru


Group: Members
Posts: 102
Joined: 20 June 19




Salut. Eu cand am fost ultima data in proba cu cel de la receptie exact asta a si probat dupa ce am venit din proba herodot21. Ma pus in fata masini cu capota ridicata si ma pus sa ascult in timp ce el schimba vitezele cu motorul oprit si intradevar se auzea un fel de cloncanit pe la cutie. Si a spus ca este ceva normal ce se aude. Acuma pana nu se aude mai tare nu ma mai duc cu ea la service cu ea pt problema asta cu cloncanitul. Am mai facut si proba in care am scos masina din viteza si am mers la liber cu ea si nu se aude nimic. Probabil mergem noi mai grijuli cu masina si de aceea am sesizat problema asta si alti merg mai sportiv cu masina si nu au putut sesiza cloncanitul. Eu cel mai mare consum lam avut de 6.7 l/km de cand am masina si umblu mai mult pe modul eco in special in oras.

This post has been edited by F.Dan: 12 Jul 2020, 17:05


--------------------
Renault Captur 2019 life evo 0.9tce
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xmisterx
post 12 Jul 2020, 17:16
Post #70


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.662
Joined: 12 October 17
From: Brasov




Da este normal sa se auda un cloncanit cand schimbi treptele de viteza cu motorul oprint si sa se miste putin schimbatorul, el este legat de cutia de viteze prin 2 cabluri care atunci cand se balanseaza motorul si cutia sa misca si schimbatorul insa cloncanitul ala care se aude in mers este produs de jocul planetarelor. Nu e normal ca dupa nici 9000 de Km planetarele alea sa aibe deja joc, daca faceam liniute cu ea ( desi n-am cu ce) mai ziceam dar asa nu. Ideea ar fi c-am asa, tras mai tare de masina poate incep sa bata planetarele si in curbe si mers la garantie cu ea, pana nu se va agrava nu le schimba nimeni.

This post has been edited by xmisterx: 12 Jul 2020, 17:29


--------------------
Renault Laguna 2 2003 Privilege 1.9 dci 120 hp
Clio life evo 2019 0.9 75 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
F.Dan
post 12 Jul 2020, 17:34
Post #71


Membru


Group: Members
Posts: 102
Joined: 20 June 19




Dar la herodot21 ia schimbat planetara dupa cate am inteles si tot degeaba. Mai aveau putin si schimbau toata masina.


--------------------
Renault Captur 2019 life evo 0.9tce
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xmisterx
post 12 Jul 2020, 17:42
Post #72


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.662
Joined: 12 October 17
From: Brasov




Eu cred ca amandoua au joc, am sa ma bag sub masina pe rampa si le verific pe amandoua, de aia de pe dreapta sunt sigur ca are joc. Eu iti recomand sa faci un mic experiment, pune masina in trepta 1 cu motorul oprit, deschide capota, aseaza-te in fata masinii si misca masina fata - spate, ai sa auzi cum cloncane.


--------------------
Renault Laguna 2 2003 Privilege 1.9 dci 120 hp
Clio life evo 2019 0.9 75 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
F.Dan
post 12 Jul 2020, 18:44
Post #73


Membru


Group: Members
Posts: 102
Joined: 20 June 19




Chiar saptamana asta am facut proba cu miscatul masini in treapta unu si intradevar se auzea cloncanitul si are si joc. Dar motorul nu se misca sta bine in tampoane. Asta e. Daca asa fac ele nu am ce face cand pica ceva mergem la service. Poate astea pe benzina sunt mai sensibile si mai selentioase fata de diesel. Sunt marci de masini mai bune si au probleme mai mari decat ale noastre. La inceput am fost cam suparat ca aveam pretenti de la o masina nou dar acum m-am obijnuit cu ea. Am fost cu ea de 4-5 ori cu ea la service si acelasi rezultat adica asa fac ele. Cand gasesc o alta masina cu motor de 0.9 tce il rog pe proprietar sa ma lasa sa fac o proba cu ea ca este Captur sau Clio doar sa ma lamuresc. Ca poate asa fac ele sau poate in timp nu se mai aude. A mea masina are doar 8500 km. Si cloncanitul l-am sesizat de pe la 700 km o luna dupa ce am luat masina.


--------------------
Renault Captur 2019 life evo 0.9tce
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xmisterx
post 12 Jul 2020, 18:50
Post #74


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.662
Joined: 12 October 17
From: Brasov




Pt mine e clar, planetarele sunt dubioase, masina asta are acelasi cloncanit ca la Dacia 1310 din '99 pe care am avut-o pana prin 2006. cred ca de aia n u ma deranjeaza zgomotul atat de tare.

This post has been edited by xmisterx: 12 Jul 2020, 19:03


--------------------
Renault Laguna 2 2003 Privilege 1.9 dci 120 hp
Clio life evo 2019 0.9 75 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
F.Dan
post 12 Jul 2020, 19:34
Post #75


Membru


Group: Members
Posts: 102
Joined: 20 June 19




Si mie mi sa parut de prima data ca am mai auzit undeva cloncanitul asta dar nu mai stiu la ce masina dar cred acum ca miai adus de aminte de dacie. Ultimi 12 ani am condus un pegeout 206 1.4 hdi si este mai zgomotoasa decat capturul.


--------------------
Renault Captur 2019 life evo 0.9tce
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lucian Octavian
post 12 Jul 2020, 19:44
Post #76


Membru


Group: Members
Posts: 141
Joined: 29 September 19
From: Sector 6, Bucuresti




Salutare
F.Dan daca vii in Bucuresti mergem cu a mea sa vezi cum cloncane!!!
Eu azi am făcut un drum de 100 și ceva de km.si cloncanitul era prezent!Dar la mine el apare după ce schimb treapta de viteza de pe loc în 1 si accelerez, apoi din 1 in 2 și accelerez !
Apare după ce las ambreajul și încep să accelerez!! Nu este acel zgomot specific al CV cand schimbi treptele!
O sa fac si eu testul cu mașina stationata și miscata înainte și înapoi să văd dacă se aude ceva.Si o sa vad daca schimb treptele la turatii mari se aude ceva!!

This post has been edited by Lucian Octavian: 12 Jul 2020, 19:48


--------------------
Renault Captur 2019 TCE 90
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
F.Dan
post 12 Jul 2020, 20:33
Post #77


Membru


Group: Members
Posts: 102
Joined: 20 June 19




Salut Lucian Octavian. Poate ajung luna viitoare cand merg in concediu sau am vreodata descarcare cu camionul la Bucuresti. Si te anunt si poate facem schimb de telefoane sa ne intalnim. In ce zona stai in Bucuresti? La mine nu are treaba cu plecatul in treapta unu ci cand schimb vitezele de la a doua in sus sau las acceleratia si iar accelerez dar nu tot timpul se aude. Am incercat si la turati mai mari sa schimb vitezele dar degeaba tot se aude. Poate suntem noi mai sensibili si bagam totul in seama.


--------------------
Renault Captur 2019 life evo 0.9tce
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lucian Octavian
post 13 Jul 2020, 18:48
Post #78


Membru


Group: Members
Posts: 141
Joined: 29 September 19
From: Sector 6, Bucuresti




Salut FDan
Ma anunți când vii și vorbim!
Stau in Militari,sector 6!
Nici eu nu am probleme la plecarea de pe loc, se aude cand accelerez dupa ce schimb viteza ,eliberez ambreiajul, și când accelerez apare cloncanitul.
Oricum săpt. viitoare daca pot sa imi iau o zi liberă vreau sa mai incerc odată la alt service, Dacoserv sau Meridian Vest!
Oricum vorbim .


--------------------
Renault Captur 2019 TCE 90
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
F.Dan
post 13 Jul 2020, 22:45
Post #79


Membru


Group: Members
Posts: 102
Joined: 20 June 19




Salut. Ok. Mai vorbim Lucian Octavian.


--------------------
Renault Captur 2019 life evo 0.9tce
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
herodot21
post 14 Jul 2020, 09:56
Post #80


Pantea Paul


Group: Members
Posts: 53
Joined: 14 December 16




Salut! Azi am fost sunat de la service pentru ca s.a hotarat sa imi schimbe ambreajul si volanta,au comandat piesele si sapt viitoare o sa le schimbe. Acum sa vedem rezultatul. O sa va anunt.


--------------------
RENAULT CAPTUR 2019 09 TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lucian Octavian
post 14 Jul 2020, 11:51
Post #81


Membru


Group: Members
Posts: 141
Joined: 29 September 19
From: Sector 6, Bucuresti




Salutare
Azi am făcut o programare în service pt.sapt.viitoare joi!
Sper să rezolv cu cloncanitul și cu condensul de la AC care pica pe picioarele pasagerului din dreapta!
O sa va spun daca s-a rezolvat ceva!


--------------------
Renault Captur 2019 TCE 90
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
herodot21
post 14 Jul 2020, 16:23
Post #82


Pantea Paul


Group: Members
Posts: 53
Joined: 14 December 16




https://drive.google.com/file/d/1-XYXoyhWd4...ew?usp=drivesdk

Salut! V.am atasat un link cu o inregistrare a clancanitului. Azi am reusit sa inregistrez cand veneam de la service.


--------------------
RENAULT CAPTUR 2019 09 TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
F.Dan
post 14 Jul 2020, 16:49
Post #83


Membru


Group: Members
Posts: 102
Joined: 20 June 19




Salut herodot21. Eu nu pot deschide sa ascult inregistrarea.


--------------------
Renault Captur 2019 life evo 0.9tce
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
herodot21
post 14 Jul 2020, 17:29
Post #84


Pantea Paul


Group: Members
Posts: 53
Joined: 14 December 16




Incearca acum. Te rog


--------------------
RENAULT CAPTUR 2019 09 TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
F.Dan
post 14 Jul 2020, 18:52
Post #85


Membru


Group: Members
Posts: 102
Joined: 20 June 19




Imi spune ca nu poate fi deschis. Probabil am eu ceva la telefon . Oare nu o poti posta pe forum direct?

This post has been edited by F.Dan: 14 Jul 2020, 19:27


--------------------
Renault Captur 2019 life evo 0.9tce
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
herodot21
post 14 Jul 2020, 19:06
Post #86


Pantea Paul


Group: Members
Posts: 53
Joined: 14 December 16




Nu merge ca am incercat. Imi zice ca nu accepta formatul. Pe un laptop il poti asculta sigur.


--------------------
RENAULT CAPTUR 2019 09 TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
F.Dan
post 14 Jul 2020, 19:51
Post #87


Membru


Group: Members
Posts: 102
Joined: 20 June 19




Am reusit sa ascult pe tableta. La tine se aude de la inceputul inregistrari mai tare apoi se aude mai incet probabil din cauza vitezei. Plus ca se aude tot timpul cloncanitul. La mine nu se aude asa numai cand schimb vitezele cu ambreiajul calcat. La tine se aude ca si cum ai ceva desprins si troncane intruna.


--------------------
Renault Captur 2019 life evo 0.9tce
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lucian Octavian
post 14 Jul 2020, 21:29
Post #88


Membru


Group: Members
Posts: 141
Joined: 29 September 19
From: Sector 6, Bucuresti




Salut Herodot21
La tine parca se aude încontinuu,ca și cum este ceva desprins , cum spunea si FDan.
La mine se aude numai după ce am schimbat viteza și încep să accelerez apoi in mers nu se mai aude nimic!


--------------------
Renault Captur 2019 TCE 90
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
herodot21
post 15 Jul 2020, 06:23
Post #89


Pantea Paul


Group: Members
Posts: 53
Joined: 14 December 16




Salut! Pai se aude mai urat cand schimb, dar ala incontinuu se aude cu piciorul pe ambreaj bagata in viteza si lasat.a sa se duca ea asa...doar am franat putin. Daca ridicam piciorul de pe ambreaj numai facea incontinuu. Sper sa se rezolve de la schimbatul ambreajului si a volantei sapt viitoare.


--------------------
RENAULT CAPTUR 2019 09 TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lucian Octavian
post 15 Jul 2020, 09:54
Post #90


Membru


Group: Members
Posts: 141
Joined: 29 September 19
From: Sector 6, Bucuresti




Salut
Sper să o rezolvi!
Si sper sa o rezolvăm toți!
Să scăpăm de,, zgomotele funcționale"!


--------------------
Renault Captur 2019 TCE 90
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
10 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 20:07
Dacia