Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Exista sansa sa platesc din buzunar?, asigurat CASCO si RCA

papa_mulo
post 18 Jan 2011, 18:42
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




M-a lovit unul in parcare, l-am vazut de la geam, am coborat si completat constatul amiabil. M-am dus azi la centrul de constatare al RCA-ului(UNIQA) vinovatului iar inspectorul respectiv a incercat sa ma "indrume" sa-mi fac masina pe CASCO pt ca:
- dupa parerea lui cica e culpa comuna si juristul lor asa va solutiona
- in acest caz cica ei platesc 50% din reparatie iar eu urmand sa-mi platesc singur restul de 50% din reparatie(va fi probabil spre 4000 Ron, Megane: o aripa fata, o bara fata si cel mai probabil ca va fi si farul, se pare ca are o ureche rupta).
Ne-am contrat putin si in cele din urma nu am cedat, mi s-a parut ca incearca sa ma prosteasca.
Intrebarea mea: Poate exista dpdv legal o asemenea aberatie? Ca un pagubit care este asigurat atat RCA cat si CASCO sa ajunga sa isi plateasca o parte din reparatii singur?


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 18 Jan 2011, 18:58
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




singur, nu. d-aia ai casco. culpa comuna, 50% iti repara vinovatul, 50% casco. acum, ca fapt divers, ce mama dracului tot faceti amiabile dinastea daca nu sunteti de vina?? chiar asa va e frica de politie? ca la politie in 1% din cazuri se da culpa comuna.
acum, zi-ne si cum s-a petrecut evenimentul, unde erai parcat, ce fel de strada e acolo (cate benzi, sens unic, etc.), ca poate chiar e culpa comuna

This post has been edited by Marian66: 18 Jan 2011, 18:59


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 19 Jan 2011, 09:34
Post #3


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.707
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Daca omul nu era in masina si masina era stationata, indiferent cum, nu are cum sa fie culpa comuna, am un amic care l-a lovit pe un idiot parcat pe jumate de banda 1 , incercand sa treaca pe langa el fara sa deranjeze si banda 2, am incercat sa o scoatem culpa comuna dar politistul a zis ca nu e culpa comuna, chiar daca masina era prost oprita, cel mult ii putea da aluia amenda pentru oprire neregulamentara.
@ papa mulo : daca ai constatul amiabil, du-te si fa masina pe Casco, ca nu pierzi nimic, pentru ca ala si-a recunoscut vina, compania ta de casco te despagubeste si se intoarce in regres impotriva asiguratorului RCA al vinovatului. Si data viitoare, cand mai dai de indivizi din astia asigurati la companii low cost, du-te direct la politie, fara nici o mila ca il lasi pe vreunul fara carnet sau alte alea...


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 19 Jan 2011, 09:51
Post #4


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




QUOTE(papa_mulo @ 18 Jan 2011, 18:42)
M-a lovit unul in parcare, l-am vazut de la geam...
- dupa parerea lui cica e culpa comuna si juristul lor asa va solutiona
*



Cum poate fi culpa comuna lovirea unei masini parcate?

Mie mi-a lovit cineva masina in parcare, iar asiguratorul (BCR Asigurari) n-a comentat, mi-a platit schimbarea bandoului. Si eu sunt impotriva constatarii amiabile, s-a dovedit in mai multe randuri ca in Romania conceptul nu functioneaza bine. Atunci am facut constatarea fiindca apucasem sa beau o bere si nu mai puteam pleca cu masina, in plus omul a fost civilizat si a venit singur sa-mi spuna ce s-a intamplat.


Cred ca inspectorul de la UNIQA vrea sa te abureasca.


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
prody
post 19 Jan 2011, 09:57
Post #5


membru iradiat


Group: Members
Posts: 1.365
Joined: 26 November 05
From: Cetatea Banilor




Atunci cand inchei amiabil iti dai acordul ca solutionarea sa se faca in baza protocolului de stabilire a vinovatiei semnat de societatile de asigurari,verdictul acestora poate sa difere in multe cazuri de cel pe care l-ar da politistul,asta e, nu te-a oprit nimeni sa te duci la politie.
Poate fi culpa comuna cu masina parcata daca este parcata in zona indicatorului cu oprirea interzisa, sau la cativa metri de o intersectie , etc. orice este prevazut in lege ca fiind o oprire neregulamentara.


--------------------
Mazda 3 2011 TX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 19 Jan 2011, 11:05
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




Ca n-am mers la politie...e tardiv acum, probabil ca era mai bine. Eu am zis ca simplificam lucrurile asa.
Dosarul l-am incheiat deja pe RCA-ul respectivului si am incheiat si documentul de introducere in reparatie. Urmeaza ca saptamana viitoare sa ma sune cel de la service sa stabilim cand o duc la reparat.
Masina mea era parcata in acelasi loc si aceeasi pozitie ca Solenza argintie din poza de mai jos. Inspectorul s-a legat de faptul ca masina este parcata neregulamentar pentru ca e cu botul in directia gresita, a zis ca daca era cu botul in directia opusa ar fi fost regulamentar...
Ma intereseaza concret daca pot fi pus in situatia de a plati 50% din reparatie si cum pot evita asta din momentul acesta(cai de urmat, proceduri etc).



Attached thumbnail(s)
DSCF1160.jpg ( Size: 1.5mb ) Number of downloads: 2158


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 19 Jan 2011, 11:17
Post #7


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.707
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Atata timp cat linia continua nu mai exista cu mult inainte de locul unde era parcata masina, nu are nici o relevanta faptul ca masina era "pe contrasens", mai ales in absenta altor indicatoare. Singura chestie de care s-ar putea lega, dar nu cred, este ca era prea aproape de coltul strazii (nu stiu daca mai functioneaza chestia cu 5 metri de la coltul strazii). Dar, fiind strada secundara, necirculata intens, nici asta nu cred ca are vreo relevanta...
Plus ca daca incearca ceva, poti oricand sa sesizezi CSA-ul si, in cel mai rau caz, sa retragi actele de la RCA si sa le faci pe CASCO, inainte ca ei sa dea vreo solutie de "culpa comuna", care te-ar dezavantaja la CASCO pe viitor.


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 19 Jan 2011, 11:27
Post #8


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Scuze de off, dar ce mama dracu' facea ala, sau cu ce masina era de ti-a lovit-o stand acolo?


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 19 Jan 2011, 11:31
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




Un Sprinter de marfa de vreo 7 m lungime si un sofer de 23 ani cu lamaie in geam.
Facea niste manevre de intoarcere si a dat cu spatele pana n-a mai putut...


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gotty
post 19 Jan 2011, 11:31
Post #10


fagocer™ haituit


Group: Members
Posts: 4.627
Joined: 20 August 07
From: oriunde vreti voi....




...de masina ta.


--------------------
Private Spice Member
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 19 Jan 2011, 11:35
Post #11


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Mda... Ma mir totusi ca a stat pana sa cobori tu.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 19 Jan 2011, 11:38
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




Am coborat intr-un minut pt ca eram deja imbracat de plecare dar am zis sa mai fumez o tigare la geam...daca nu mai stateam sa fumez..daca si cu parca...


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex.vano
post 19 Jan 2011, 12:05
Post #13


Membru


Group: Members
Posts: 171
Joined: 9 February 08
From: Bucuresti, 5




Nu esti singurul care pateste tampenii de genul asta. Vezi aici.

=======================

Normele Constatului Amiabial sunt identice celor din UE. Si acolo asa este. Daca ai masina parcata neregulamentar si te loveste un idiot, este culpa comuna! Daca ai fost parcat neregulamentar cei de la asigurari au procedat corect. Trebuie sa ne obisnuim cu asemenea solutii. Si pana la urma e logic, daca tu nu erai parcat in locul respectiv evenimentul nu se producea. Daca ai completat amiabilul si celuilalt ii convine solutia data de asigurari nu il mai poti obliga sa mearga la Politie. Plus ca la Politie trebuie sa ajungi in 24 de ore. Este luat de aici.

=======================

Ca pe viitor sa nu mai fiti pusi in asemenea situatii de catre inspectori de dauna incompetenti memorati urmatoarele:

1.Daca mergeati la Politie aceasta nu dadea niciun fel de culpa celui cu masina parcata neregulamentar.

2. Pe constatul amiabil in PROCEDURA PRIVIND STABILIREA RASPUNDERII SI REGIMUL PROBATOR care este impusa de CSA, aceasta situatie este reglementata la Punctul 4 cazul 4.2 care spune ca in cazul unei stationari neregulamentare sau a unei opriri neregulamentare in statie culpabilitatea este egala, 50 %, adica CULPA COMUNA

Dar ATENTIE:
In acelasi capitol, articolul 18.2 defineste ca autovehiculul este in stationare neregulamentara sau oprit neregulamentar in statie astfel:

A.In zone urbane daca se dovedeste ca nu este:
-nici intr-un amplasament prevazut in acest scop in momentul in care existenta acestuia a fost dovedita
-nici de-a lungul trotuarului (de exemplu in statie sau in stationare pe doua benzi)
-nici parte pe drum, parte pe trotuar longitudinal

B.In afara zonelor urbane daca se dovedeste ca este:
-total sau partial pe drum fara a fi semnalizat regulamentar prin semnalizare de avarie sau rintr-un triunghi de pre-semnalizare
-sau in afara unei amplasari prevazute in acest scop din momentul in care s-a stabilit existenta acesteia

Sursa: aici.

=======================

Citeste si pe aici.

=======================

Pare rau ca ai probleme. Sper sa te ajute cu ceva ce am pus aici.


--------------------
Renault Clio 75 caluti - numar de sarpe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 19 Jan 2011, 12:25
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




Am mai vorbit cu unii si altii intre timp. Ei zic ca e posibila culpa comuna dar nu in cazul asta si ca a fost doar o cacealma a inspectorului. Am sa astept rezolutia pe dosar sa vad cum e pana la urma.


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aleksanders
post 19 Jan 2011, 12:33
Post #15


.


Group: Members
Posts: 2.976
Joined: 6 November 07
From: ...




contacteaza si firma unde ai casco si vb cu ei si vezi ce iti zic, si daca te scot astia la culpa comuna cum sa plateasca cei de la casco diferenta, bafta


--------------------
. . . - .
....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 19 Jan 2011, 13:27
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




QUOTE(alex.vano @ 19 Jan 2011, 13:05)
2. Pe constatul amiabil in PROCEDURA PRIVIND STABILIREA RASPUNDERII SI REGIMUL PROBATOR care este impusa de CSA, aceasta situatie este reglementata la Punctul 4 cazul 4.2 care spune ca in cazul unei stationari neregulamentare sau a unei opriri neregulamentare in statie culpabilitatea este egala, 50 %, adica CULPA COMUNA

Dar ATENTIE:
In acelasi capitol, articolul 18.2 defineste ca autovehiculul este in stationare neregulamentara sau oprit neregulamentar in statie astfel:

A.In zone urbane daca se dovedeste ca nu este:
-nici intr-un amplasament prevazut in acest scop in momentul in care existenta acestuia a fost dovedita
-nici de-a lungul trotuarului (de exemplu in statie sau in stationare pe doua benzi)
-nici parte pe drum, parte pe trotuar longitudinal



Desi ca la majoritatea legilor si regulamentelor exprimarea este intortocheata, fac un efort si inteleg ca nu se poate da culpa comuna in cazul meu dupa acest regulament. Inteleg eu gresit sensul articolului 18.2?


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 19 Jan 2011, 13:33
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




QUOTE(b06fcn @ 19 Jan 2011, 10:34)
@ papa mulo : daca ai constatul amiabil, du-te si fa masina pe Casco, ca nu pierzi nimic, pentru ca ala si-a recunoscut vina, compania ta de casco te despagubeste si se intoarce in regres impotriva asiguratorului RCA al vinovatului.
*



unde scrie pe formular cine e vinovat? nu isi recunoaste nimeni vina, se bifeaza niste casute si asiguratorul stabileste vinovatia.

asigurarile dau culpa comuna mult mai des, de ex., daca il lovesti pe unul oprit unde e oprirea interzisa, la politie esti de vina, la asigurari e culpa comuna.

masina e parcata neregulamentar, pt ca e la mult mai putin de 25m (si nu 5, cum era pe vremea Inchizitiei) de coltul intersectiei, si e foarte posibil ca latimea strazii sa nu permita manevra regulamentar (6m). deci, daca e asa, e culpa comuna

PS: ce vi se pare ca simplificati cu amiabila asta, pt ca trebuie sa mergeti o data undeva sa completati formularul, sa luati copii dupa actele soferului (pe care e posibil sa nu vi le dea) si dupa sa mergeti la constatare.
la politie, mergeti, va face politistul copie dupa acte, stabileste vinovatia, si mergeti la constatare. tot 2 drumuri sunt


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex.vano
post 19 Jan 2011, 13:39
Post #18


Membru


Group: Members
Posts: 171
Joined: 9 February 08
From: Bucuresti, 5




QUOTE(papa_mulo @ 19 Jan 2011, 13:27)
Desi ca la majoritatea legilor si regulamentelor exprimarea este intortocheata, fac un efort si inteleg ca nu se poate da culpa comuna in cazul meu dupa acest regulament. Inteleg eu gresit sensul articolului 18.2?
*



Sincer sa fiu, exact asa am inteles si eu. Nu e culpa comuna.


--------------------
Renault Clio 75 caluti - numar de sarpe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulian415
post 19 Jan 2011, 13:43
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 18 January 11




da daca omul care vine sa verifice dauna te gaseste vinovate ambele persoane asigurarea repara 50 % din valuarea pagubei restul fiind suportata de proprietarii ambelor masini.


--------------------
dacia 1310LI dacia 1310LI 2000 INJECTIE - IS 71 CDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 19 Jan 2011, 13:50
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




@Marian66: nu cred ca iti poti da seama cum e mai bine sa faci(politie sau amiabila) decat daca esti cumva in domeniu si esti doxa atat in CODUL RUTIER cat si in PROCEDURA PRIVIND STABILIREA RASPUNDERII SI REGIMUL PROBATOR impusa de CSA. Doar daca le stapanesti pe ambele la perfectie iti poti da seama cum iesi mai bine...pt ca pot sa fie cazuri in care poti iesi mai prost daca mergi la politie.
Ce ma intereseaza pe mine acum e sa aflu daca sunt pasibil de plata... si daca da, sa vad caile prin care o pot drege. Informatiile pe care le-am aflat datorita voua si altor amici cu care am vb telefonic imi dau speranta ca rezolutia nu va fi culpa comuna, nu se va ajunge la complicatii si nu o sa mai fie cazul sa o dreg altfel.

PS: oricum ai da-o, dpdv procedural, al timpului pierdut(nu neaparat si rezultatului) la amiabila e mai simplu, nu e vorba de 2 drumuri. Constatarea amiabila o ai in principiu in torpedou si nu e nevoie decat sa o completezi pe loc si apoi te duci cu ea la biroul de constatari al firmei de asigurari de unde doresti sa ceri daune. Adica un singur drum.

This post has been edited by papa_mulo: 19 Jan 2011, 13:56


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 19 Jan 2011, 13:59
Post #21


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09






--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 19 Jan 2011, 14:06
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




QUOTE(papa_mulo @ 19 Jan 2011, 14:50)
@Marian66:  nu cred ca iti poti da seama cum e mai bine sa faci(politie sau amiabila) decat daca esti cumva in domeniu si esti doxa atat in CODUL RUTIER cat si in PROCEDURA PRIVIND STABILIREA RASPUNDERII SI REGIMUL PROBATOR  impusa de CSA.
*



sau daca citesti ce e doar pe formul asta de exemplu. cazul lui victoras (e si linkul mai jos) sau al baiatului din ploiesti in care a intrat ala cu duba cu volan pe dreapta vorbesc de la sine. eu unul recunosct, sunt doxa de cod si norme cum zici tu, dar ce m-a convins sa ma duc la politie cand nu sunt de vina sunt povestile pe care le-am auzit in stanga si dreapta. a, recunosc, cand am comis-o eu in decembrie, imediat am scos formularul, m-am oprit la xerox, i-am pus hartiile in brate si m-am dus acasa smile.gif
sincer, nici eu nu cred ca o sa ti dea culpa comuna pt. ca nu cred ca au cum sa isi dea seama de circumstantele pe care le-am zis mai sus (cu latimea strazii etc.) din schema pe care ati facut o voi pe formular. doar ca, trebuie sa stii ca te-ai expus la riscul asta, sa te trezesti cu culpa comuna, adica sa folosesti casco, adica majorare la anul si posibil fransiza. cai de atac? ai face un pionierat... ca e un raport civil care inlocuieste unul contraventional, isi vor declina competenta instantele una dupa alta


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 19 Jan 2011, 16:10
Post #23


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.707
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Marian, pe formularul de constat amiabil este in partea de jos o rubrica de observatii, pe partea fiecarui sofer, cand tatal meu a avut masina lovita din spate de o soferita incepatoare asigurata la Euroins, fatuca a scris acolo ca isi recunoaste vina, ma gandesc ca toata lumea cu cap scrie acolo ce si cum...


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 19 Jan 2011, 16:41
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




eu am facut amiabila de 2 ori, o data cand m-a lovit cineva si abia intrase asta de vreo 2 zile si am crezut ca e obligatoriu si o data cand am lovit eu pe cineva. n-am scris acolo la observatii nimic. oricum, legea spune ca asiguratorul stabileste vinovatia, na, daca eu intru de pe cedeaza in tine care erai pe drumu cu prioritate, si tu scrii ca tu esti de vina, crezi ca ma despagubeste cineva pe mine? smile.gif inainte avea doar politia competenta sa stabileasca asta, acum si asiguratorii.
eu nu tin partea nimanui, eu vreau doar sa atrag atentia asupra unde sta exact situatia in litera (ca asa se judeca pe la noi astea) legii. categoric ca atunci cand mergi la asigurari in mintea tuturor se stie exact cine e de vina si ce a facut, dar dpdv al legii, formularul ala arata doar ca cei doi soferi s-au pus de acord asupra circumstantelor (cine de unde venea, ca era cedeaza, ca era galben, etc.)


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 19 Jan 2011, 18:48
Post #25


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.436
Joined: 23 February 07
From: Arad




In procesul de stabilire a vinovatiei, mentiunea "recunosc vinovatia" nu asigura si o concluzie similara a asiguratorului!!!
Din pacate, din cele constatate de mine, spre deosebire de politisti care fac o distinctie clara si categorica intre "vinovatia producerii accidentului", chiar daca se produce pe fondul incalcarii de catre victima a unei prevederi din OUG195/2002, ceea ce duce la mai putine "culpe comune", asiguratorii sunt predispusi la a cauta orice chichita pentru a stabili "culpa comuna", din motive evidente.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Geox16v
post 19 Jan 2011, 20:31
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 613
Joined: 29 March 07




Acum 6 zile am fost implicat intr-un caz aproape identic. Pe o strada cu 2 benzi fara linie continua si ceva mai departe de intersectie decat in poza am parcat masina mea si de la balcon am vazut cum o femeie cu un sprinter (culmea) si cu permis de 5 luni statea si se uita pe la geamuri dupa mine si tinea in mana carcasa de la oglinda mea.
La masina mea daune: o oglinda rupta, aripa fata ciufulita rau,usile pe stanga infundate si aripa spate zgariata. Am facut constatul amiabil ai a doua zi m-am prezentat la ardaf unde avea ea RCA-ul.Din ce a zis ea s-a speriat de un taximetrist si a tras dr in masina mea. Asiguratorul desi il cunosteam a zis ca sunt mari sanse sa intru la culpa comuna ptr ca nu era un loc de parcare destinat si eram parcat invers pe sensul de mers.
A cerut o declaratie de la cea vinovata prin care ea sa spuna ca eu eram parcat regulamentar ohmy.gif
Nu prea inteleg ce capacitati are ea de a stabili asta dar a declarat si eu am constatarea cu care pot sa imi repar masina. Masina mea era intrun sir de masini parcate pe aceeasi parte care cu fata in sensul de mers care invers.
Si ca ghinionul sa fie complet cand eram parcat sa dau declaratie la asigurari cineva s-a oprit in bara mea din fata si a plecat mad.gif


--------------------
EX-DACIA LOGAN PRESTIGE 2006 1,6 16v
Creierul a invins intotdeauna muschii!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 20 Jan 2011, 10:23
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




vecine naspa...cand ai patito?

asta cu culpa comuna ne va face sa fim mai atenti pentru a nu ajunge sa platim din buzunar reparatiile (cand era vorba doar de amenda ne cam durea la basca).


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 20 Jan 2011, 11:07
Post #28


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Are cinvea rahatul ala de "protocol de colaborare privind constatarea amiabila de accident" pe care l-au incheiat societatile intre ele si nu-l fac public?
Ca nu reusesc sa-l gasesc.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 20 Jan 2011, 14:40
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




QUOTE(b76bgaarh @ 20 Jan 2011, 11:23)
vecine naspa...cand ai patito?

asta cu culpa comuna ne va face sa fim mai atenti pentru a nu ajunge sa platim din buzunar reparatiile (cand era vorba doar de amenda ne cam durea la basca).
*



Pe 17...si azi dimineata am gasit-o si pe coltul din stanga fata julita putin pe bandou. Ce sa mai zic ...nici nu m-am mai enervat! Cat am tinut-o in garaj vreo 2 ani era impecabila...de cand am ramas fara de un an jumate e belita peste tot.


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
semit
post 20 Jan 2011, 18:44
Post #30


Private Spice


Group: Moderatori
Posts: 5.972
Joined: 27 September 05
From: Bucuresti




FIX de asta nu voi accepta vreodata amiabila, hai la Politie, autorizatie de reparatie, ia-ti amenda boule si PA! Acelasi lucru l-am facut si cand am fost vinovat,am preferat sa platesc 120 lei amenda, sa-i dau RCA si sa nu ma doara capul dupa aia.


--------------------
Reno Megane GT line 1.5dCi '13
nu-ti face iluzii ca sa n-ai deziluzii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 12:24
Dacia