Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Ulei Megane 3. ( 1.9 dCi)

Andrei Gabriel
post 3 Aug 2014, 22:32
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 2 July 14
From: Botosani




Salut!
in primul rand imi cer scuze ca deschid un nou topic cu acesta tema, dar nu sunt lamurit.
Am adus un R.M.3 din 2011 cu 1.9 dCi si nu stiu ce ulei sa-i pun.
Care ulei este adecvat? Si un ex de produs?


--------------------
Renault Megane III 2011.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Piper101
post 4 Aug 2014, 08:43
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 344
Joined: 30 March 14




Cati km are masina? Pana in jur de 100.000 km se pune 5w40 de la Elf, dar depinde daca fostul proprietar a respectat asta, era bine sa-l fi intrebat ce ulei a pus. Poti face un schimb ulei la Renault ca nu e o avere.


--------------------
Renault Fluence Privilege 1.5 dci 105cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
loganmpi16
post 4 Aug 2014, 08:55
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 227
Joined: 31 March 09
From: Alexandria,




Daca masina are DPF, iata ce am gasit pe net:
"La alegerea corecta a unui lubrifiant trebuie luate in considerare cel putin 3 criterii: 1) gradul SAE,
2) Norma europeana ACEA,
3) standardul american API.
Exista insa specificatii ale constructorilor de motoare ( de exemplu Renault are RN0700, RN0710 si RN0720), care au o importanta primordiala in raport cu celelalte criterii.
La un motor corect din punct de vedere tehnic, consumul de ulei este un indiciu al faptului ca uleiul nu a fost ales corect.
Cea mai mare greseala este sa se aleaga uleiul numai dupa clasa de vascozitate." sursa http://www.yacco-lub.ro/ghid-practic-de-al...ubrifianti.html

La Renault, toate motoarele Diesel cu filtru cu particule DPF ( cu exceptia motorului Diesel 2.2 dCi cu DPF) cer specificatia RN720.

Deci, poti sa bagi ce marca de ulei vrei cu conditia sa respecte specificatia RN720. Eu am mers pe Motul Specific RN 720 5w30 (https://www.motul.com/system/product_descriptions/technical_data_sheets/191/Specific%200720%205W-30%20%28GB%29.pdf?1323967076) si pe Elf Evolution Full-Tech FE (DPF) 5w30. Cu motul e putin mai silentios motorul. Eu am incercat si Elf pentru faptul ca e mai ieftin si in ultimul an nu am facut decat 7500 km, iar cele doua uleiuri mentionate au termen de schimb 30000 km in regim normal de utilizare.


--------------------
Renault Megane III Sport Tourer 1,5 dci 90hp 2011 Bussines
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulianflorin
post 7 Oct 2014, 09:13
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 3 October 14
From: ORADEA




Renault recomanda pt motoarele disel cu filtru de particule doar 5w30, al meu 1.9 dci 130 hp , pe istoricul de la renault la fiecare schimb s-a folosit 5w30 solaris inlocuit mai nou de ELF EVOLUTION FULL-TECH FE 5W-30, shimbul pana la 30.000 km sau 2 ani (istoric diin Belgia ).

Sper sa fie cu folos


--------------------
RENAULT MEGANE 3 2009/RENAUL PRIVILEGE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pop florin cozmin
post 11 Nov 2014, 16:52
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 6 November 14




Eu am un Megane II din 2005 pe benzina si pana nu demult am folosit uleiul Elf. Ultima data cand am schimbat uleiul la motor am pus Castrol Magnatec si pe care il voi schimba la 15000km.
Voi ce parere aveti despre cele 2 uleiuri?


--------------------
Renault Megane 2005/benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gangara
post 13 Nov 2014, 08:03
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 876
Joined: 30 October 07




ELF cel mai ieftin, insa agreat si GARANTAT Renault, Magnatec cel mai contrafacut ulei de pe piata.
Recomand MOTUL, ceva mai scump insa cred totusi ca merita.
Este foarte greu de la un utilizator sa obtii o informatie de genul...care ti s-a parut cel mai bun ulei folosit de tine pe masina ta?
Eu am folosit asa..Elf, Mobil, Total (panarama aia ieftina), Motul. Masina a mers la fel cu toate smile.gif. Am ramas totusi la Motul.

This post has been edited by gangara: 13 Nov 2014, 08:03


--------------------
Renault Megane 2011/E2 - rosii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Silk
post 13 Nov 2014, 10:44
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 387
Joined: 1 November 11
From: Bucuresti




QUOTE(gangara @ 13 Nov 2014, 09:03)

Este foarte greu de la un utilizator sa obtii o informatie de genul...care ti s-a parut cel mai bun ulei folosit de tine pe masina ta?


Eu am folosit asa..Elf, Mobil, Total (panarama aia ieftina), Motul. Masina a mers la fel cu toate smile.gif.  Am ramas totusi la Motul.
*





Perfect de acord cu tine, este foarte greu ca un simplu utilizator sa poata furniza o informatie adevarata legata de uleiul de motor ! ...Si totusi....

Eu, personal, am folosit la motoarele Renault doar ulei ELF. Nu pot da o explicatie stiintifica pentru asta insa.

PS : Elful e facut de Total, din cate cunosc eu...., da, de "panarama" aia ieftina.....


--------------------
Renault Megane 1.6 16V SE 2011 - so sylk
Plecat in depresie......
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gangara
post 13 Nov 2014, 22:13
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 876
Joined: 30 October 07




Foarte probabil ca testele facute de Renault la bancul cu probe a motoarelor sa fie facute cu Elf.
Sunt simulate sute de mii de km.
Deci n-ar trebui sa ne facem griji in privinta Elfului, insa tot Renault ne recomanda gama de piese Motrio, inclusiv ulei.
Sincer...n-am sa pun vreodata nimic din ce inseamna Motrio pe masina mea. Sunt cele mai low cost piese posibile.
Tocmai ce mi-a venit uleiul pentru primul schimb de ulei la Megan smile.gif , respectiv Motul Specific.
Macar pe asta scrie Made in France...
Offtopic...si nu, nu sunt francofil, nici macar francofon insa din experienta cu diverse piese am mai multa incredere cand scrie Made in France decat Made in Germany


--------------------
Renault Megane 2011/E2 - rosii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
smartel01
post 20 Nov 2014, 04:30
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 28 April 14




Salutare, aceeasi problema am avut-o si eu dar nu am vrut sa pun Elf din mai multe considerente. Dupa mai multe cautari de uleiuri cu norma RN720 am pus de la Ravenol, vanzatorii (sunt 2 in ro) garanteaza ca este made in germany si sunt multumit.


--------------------
Renault Megane III 2011 / GrandTour 1.9 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 20:52
Dacia