Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

La schimbarea treptelor de viteza se ineaca

Roby_B
post 21 Mar 2009, 01:56
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 45
Joined: 21 March 09




Salut tuturor!

Sunt nou pe acest forum, asa ca va rog sa imi scuzati eventualele neconcordante cu uzantele acestui site.

As vrea sa intreb daca s-a mai confruntat cineva cu fenomenul urmator si daca s-a identificat vreo solutie;
Conduc un Megane I, 1,9 DCi sau DTI (pe usa scrie DCi dar in talon DTI), iar in momentul in care motorul se afla in sarcina maxima (de ex. intr-o depasire) si schimb treapta de viteza, motorul se ingatuie/ineaca pentru un scurt moment. Fenomenul e destul de serios si neconfortabil. E ca si cum as apasa brusc frana pentru o fractiune de secunda.
La un regim de mers normal, nu se manifesta, ci numai in sarcina maxima si atunci cand schimb foarte repede treapta de viteza. (cand spun repede nu ma refer la turatia motorului ci la operatiunea fizica de a manevra schimbatorul intr-o treapta superioara). Precizez ca nu merg deloc subturat.

Multumesc pentru sprijin!


--------------------
Renault Megane Break 1,9 dCi 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lary2201
post 21 Mar 2009, 16:23
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 154
Joined: 2 November 08




poate par banal da la service ai fost ??? ia un mecanic cu tine si arata_i ce se intimpla si vezi dupa aia. nu te-am ajutat prea mult da cel putin poti sa incerci ca asa fiecare are o parere. smile.gif


--------------------
renault megane 2000
denis_s
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Roby_B
post 21 Mar 2009, 20:00
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 45
Joined: 21 March 09




Am fost si la service (Autocobalcescu) dar degeaba. Au pus-o pe tester si mi-au zis ca au gasit ceva erori la injectie, pe care le-au remediat. Dar tot degeaba. M-am saturat si de oamenii din service. Nu isi dau deloc interesul, desi facturile sunt substantiale. Daca nu e ceva evident in neregula, imi spun ori ca "asa fac toate" ori ca mi se pare mie sau ca sunt prea pretentios. Si cand incerci sa le explici care e simptomul, se uita la tine ca tanti de la aprozar. Parca n-ar fi mecanici.


--------------------
Renault Megane Break 1,9 dCi 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lary2201
post 22 Mar 2009, 15:20
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 154
Joined: 2 November 08




pai hai sa o luam pe rind .... deci ...... se manifesta doar cind schimbi repede treapta sau si cind o faci in doru leli ....adica lent .caci dupa mintea mea aia bleaga io cred ca sint mai multe cauze. si anume 1 problema la cutia de viteze, 2 injectoare infundate apropo ai observat o modificare la consum.? sau 3 cu pompa de injectie nu neaparat o problema electronica ci una mecanica care nu se vede neaparat la test ci doar un ochi experimentat. blink.gif eu as pute sa te trimet la cineva care pe mine ma ajutat foarte mult si chiar e MECANIC . iti las id mes si poti sa ma cauti laurentiu_tieru smile.gif in general seara.


--------------------
renault megane 2000
denis_s
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 22 Mar 2009, 17:21
Post #5


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Ce cod de motor ai si cati KW/CP putere are... vreau in prumul rand sa vad daca este dCi sau dTi... si la mine motorul este dCi dar inteligentii de la RAR l-au trecut dTi... cu toate ca tipul motorului si KW i-au trecut bine...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lary2201
post 22 Mar 2009, 17:58
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 154
Joined: 2 November 08




io benzina K7M 90kw 1.6 cc, 8v. 100cp


--------------------
renault megane 2000
denis_s
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 22 Mar 2009, 18:36
Post #7


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Eu ma refeream la Roby biggrin.gif

lary2201 - benzina 1.6 8v este 90 de cai...cel de 1.6 16v are 107..

This post has been edited by cj98czh: 22 Mar 2009, 18:37


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex0507
post 22 Mar 2009, 21:34
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 402
Joined: 28 January 07
From: BV




@Roby: Eu patesc asta cand e motorul rece asa ca pana nu se incalzeste ca lumea nu mai schimb viteza ca la F1 tongue.gif


--------------------
Renault Megane 2002 Classic Expression, 1.9 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Roby_B
post 24 Mar 2009, 23:52
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 45
Joined: 21 March 09




Ca sa raspund pe rand:

1. Tipul motorului este F9Q-K7-32
Putere: 75 Kw
Cilindree: 1870

Cred ca este DCi, mai ales ca si pe capacul motorului scrie tot DCi. Probabil au gresit cei de la RAR

2. Daca schimb lent, nu e nicio problema.

3. Stiu ca atunci cand motorul e rece e normal sa nu raspunda la fel de prompt. Pe langa asta oricum nu o fortez pana nu se incalzeste corespunzator.

Un alt aspect mai e faptul ca problema nu se manifesta mereu. De exemplu, de 2 zile incoace nu a mai facut. Ce am mai sesizat e ca in zilele cand face probleme, chiar si accelerand-o pe loc, acceleratia raspunde foarte greu (cu intarziere).

Multumesc!


--------------------
Renault Megane Break 1,9 dCi 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Afrodita
post 25 Mar 2009, 18:07
Post #10


membru


Group: Members
Posts: 73
Joined: 25 March 09
From: Bucuresti




este posibil sa fie de la injectoare. ce fel de combustibil folosesti?
vezi ca si benzinariile conteaza.
incearca sa alimentezi cu aditivi, in cazul in care benzina pe care o gasesti nu are cumpara din supermarket sticluta, una buna e vreo 25 RON. se toarna una intreaga la un rezervor plin.

eu am patit asta pe fiat-ul prietenului, apoi a ajuns in service. au gasit o mare pacla in motor (facatura de la revizie, aveti grij si la asta). excl.gif


--------------------
Renault Megane I 1996 1.6 - DYD
when in doubt google it!
i tend to make mistakes when learning something new. then again, who doesn't?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lary2201
post 25 Mar 2009, 18:58
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 154
Joined: 2 November 08




scuze am gresit un pic nu aveam talonu la indemina da e clar cod motor K7M 1.6 cc, 8v biggrin.gif si ca sa nu mai deschid alt topic va intreb si eu ma pregatesc de revizie si am luat un ulei elf evolution sxr 5w40. sintetic voi parere aveti. e bun sau nu pe el scrie ca merge si la benzina si la diesel . huh.gif mie mi se pare un pic cam subtire.


--------------------
renault megane 2000
denis_s
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 25 Mar 2009, 22:44
Post #12


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Larry este foarte bun !

Roby... mie imi suna a EGR infundat simtomele tale... da-l jos si curata-l...gasesti topic de discutii depre EGR.

Spor.


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Roby_B
post 25 Mar 2009, 23:13
Post #13


Membru


Group: Members
Posts: 45
Joined: 21 March 09




Afrodita!

Parerea mea e ca nu e de la injectoare! Ar fi iesit pe tester acum 1 luna de zile cand am fost la service. Atunci mi-au zis ca injectoarele sunt ok. Bine acuma ... asta nu exclude ca distinsii domni mecanici sa fi mintit.

Legat de motorina, alimentez numai de la Rompetrol - Efix Diesel (din ianuarie incoace numai Euro 5).

CJ98CZH!

Nu ma pricep foarte bine, dar daca EGR-ul ar fi infundat, asta nu s-ar cunoaste la noxe? Te intreb pt. ca am facut un test la inceputul anului si mi-a iesit o valoare de opacitate 0,13 raportat la limita maxima admisa de 3.

Cred totusi ca toata treaba asta e legata cumva si de pedala de acceleratie. Asa cum spuneam mai sus, am sesizat ca atunci cand face problemele cu inecatul, pedala raspunde extrem de greu. Si atunci ma gandesc ca in momentul cand vreau sa schimb viteza mai rapid, si urmand operatiunea fireasca de apasare ambreiaj si reducere acceleratie, la momentul preluarii in sarcina de catre noua treapta de viteza, motorul se ingatuie tocmai pt ca re-accelerarea vine mai tarziu decat eliberarea ambreiajului. Nu stiu daca reusesc sa explic eu foarte bine!

Multumesc!


--------------------
Renault Megane Break 1,9 dCi 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 25 Mar 2009, 23:20
Post #14


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Se prea poate sa fie si potentiometrul pedalei de acceleratie..

Nu nu se cunoaste la noxe...

Ti se aprinde ceva in bord cand pierde putere??


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Roby_B
post 25 Mar 2009, 23:25
Post #15


Membru


Group: Members
Posts: 45
Joined: 21 March 09




Nu! Nu se aprinde nimic in bord! Ramane atunci sa verific cumva EGR-ul si pedala de acceleratie!


--------------------
Renault Megane Break 1,9 dCi 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radunre
post 26 Mar 2009, 10:12
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.570
Joined: 1 October 07
From: Tg Mures




Roby_B, vezi link-ul urmator: http://reno.ro/a-inceput-sa-faca-figuri-t120006.html

Si eu am aceeasi problema, se prezinta aleator. Dupa cum scriam si in postul lui "tuner", am sa verific potentiometrul de accelertie cand se mai incalzeste putin. Eu am verificat/curatat EGR (atunci am observat ca e definitiv deconectat prin taierea unui fir) si l-am exclus.
Ce am mai observat pe parcurs: am inceput sa conduc mai sportiv, cu pedala in podea mult mai des decat inainte si problema a disparut de ceva vreme, ~ 2-3 luni. Pana la proba contrarie eu suspectez potentiometrul acceleratie in proportie de 90%.


--------------------
MB E250 2011 / Clio III K9K772 2009 - MS
Daca muncesti ca sa traiesti, de ce te omori muncind ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lary2201
post 26 Mar 2009, 16:36
Post #17


Membru


Group: Members
Posts: 154
Joined: 2 November 08




cj98czh multumesc p t raspuns. smile.gif


--------------------
renault megane 2000
denis_s
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Roby_B
post 26 Mar 2009, 22:58
Post #18


Membru


Group: Members
Posts: 45
Joined: 21 March 09




Radunre,

Multumesc foarte mult pentru post si pentru link.

Cu prima ocazie cand mai ajung la service o sa verific si potentiometrul pedalei de acceleratie. Oricum simptomele descrise de catre tine sunt exact ca si ale mele.

In masura in care reusesti sa afli noutati, solutii sau alte opinii, le asteptam pe forum.


--------------------
Renault Megane Break 1,9 dCi 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b44ef
post 1 May 2009, 22:40
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 30 November 05




Salut,

am si eu aceeasi problema (1.9 dCI 2002 - motor F9Q-K7-32). la inceput facea numai iarna si doar cateva schimbari de viteza. Am fost la Reno...au pus testerul si nu au gasit nimic...insa mecanicul a zic ca suspecteaza EGR-ul si la curatat. Cumva s-a rezolvat temporar (probabil ca a venise si primavara si nu mai era asa frig). Acum a inceput sa faca si cand e rece si cand e cald (si cu motorul rece sau cald) nu mai conteaza. e foarte evident cand ajung la 2500 - 2700 ture si schimb...are cateva secunde (2-3) in care eu apas acceleratia dar turatia scade in continuare (cand esti intr-o depasire si face asa iti sta inima - stiu, nu se schimba viteaza in depasire dar eu mai fac asta - adica mai faceam ca acum nu). Am schimbat filtru de motorina, de aer, am curatat EGR-ul dar tot degeaba. Aproape ca face in continu (pentru ca mai are si momente cand merge bine). Pe tester nu are nici o eroare. daca unul dintre voi a rezolvat cumva va rog sa-mi spuneti.

Roby...ai verificat cumva acceleratia ? daca da cum e?

Multumesc


--------------------
Renault Megane 2002 1.9 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Roby_B
post 16 May 2009, 11:36
Post #20


Membru


Group: Members
Posts: 45
Joined: 21 March 09




Salut!

Chiar ieri am vorbit din nou cu cei la Autocobalcescu legat de problema asta. Desi nu par convinsi 100%, mi-au zis si ei ce cel mai probabil e de la potentiometrul de la acceleratie. Costa cam 400 lei (doar receptorul - fara cablaj si manopera). Voi merge saptamana viitoare sa o schimb si va anunt cu privire la rezultate.

Intre timp, am vazut ca functioneaza surprinzator de bine "frecusul" pedalei de acceleratie. Dupa 10-15 apasari rapide pe toata cursa pedalei, 2 saptamani nu mai face deloc, apoi reapare timid.


--------------------
Renault Megane Break 1,9 dCi 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Roby_B
post 1 Jun 2009, 22:07
Post #21


Membru


Group: Members
Posts: 45
Joined: 21 March 09




Am schimbat joi, 28.05.2009, atat potentiometrul de acceleratie (receptorul) cat si cablul. Am testat-o in weekend pe aici prin Bucuresti, iar azi am facut un drum pana la Constanta si simptomele nu se mai manifesta. Acceleratia raspunde acum mult mai prompt ca inainte si aparent nu mai are nicio problema. Chiar si dimineata, la prima accelerare raspunde perfect fara nicio intarziere. Bineinteles ca testul suprem a fost in depasiri in sarcina maxima, unde inainte imi "dadea cel mai des in nas", insa acum se pare ca totul e ok. Sper doar sa tina chestia asta si sa nu fie doar o intamplare.
Oricum, pana in momentul de fata se pare ca asta ar fi problema!

Succes! si bineinteles ... Drive safely!


--------------------
Renault Megane Break 1,9 dCi 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b44ef
post 28 Jun 2009, 18:41
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 30 November 05




salut,

eu am desfacut potentiometrul, l-am curatat un pic cu solutie si i-am tensionat un gherutele. l-am pus la loc si merge ok (am facut operatiunea acum o luna si nu am mai avut probleme). parerea mea e ca de vina e mufa care se cupleaza pe potentiometru - se oxideaza. (si nu faptul ca am curatat-o in interior a rezolvat problema).

numai bine.

PS: multumesc de informatii Roby_B


--------------------
Renault Megane 2002 1.9 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 13:36
Dacia