Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages « < 2 3 4 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Italia, Italia

centurion
post 20 Jul 2018, 15:45
Post #91


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.043
Joined: 8 September 12




QUOTE(IRONICK @ 20 Jul 2018, 15:10)
asfaltul nu este perfect drept, sunt prost intretinute si vechi.
*


Asta caracterizeaza mai ales DN-urile lor decat autostrazile.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 20 Jul 2018, 21:14
Post #92


-


Group: Members
Posts: 21.802
Joined: 19 April 05
From: Romania




Nu ai mers pe destule autostrazi sau statale. Anul asta din cauza frigului s-au stricat destul de multe in nord. Cele mai mici au fost afectate mai mult.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 21 Jul 2018, 09:02
Post #93


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




E posibil. N-am văzut prea multe, doar A23 și o jumătate din A4. Pe A4 am prins niște kilometri buni de lucrări și mers pe un sens, dar chiar și acolo se mergea bine avînd în vedere condițiile, iar pe sensul pe care mergeam asfaltul era perfect. Iar în afară de porțiunea aia, totul a fost de vis (mai puțin camionagiii, dar asta nu-i vina autostrăzii). Ieri cum am trecut de Tarvisio și am intrat în Austria, cum s-a simțit imediat diferența - a început suspensia să lucreze. biggrin.gif

Da, la lacul Garda am fost. Am stat la o pensiune de pe malul estic al lacului, în Lazise, iar de acolo am mers o zi la Malcesine + Limone și una la Sirmione. Plus o zi în Verona. Superb, într-adevăr, în special partea de nord, dintre munți. wub.gif

This post has been edited by VladSoare: 21 Jul 2018, 09:08


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 21 Jul 2018, 16:31
Post #94


-


Group: Members
Posts: 21.802
Joined: 19 April 05
From: Romania




Trebuia si ceva Dolomiti daca mai aveai timp.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 21 Jul 2018, 20:29
Post #95


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Am avut puține zile alocate pentru Italia de data asta. Am alocat mai mult pentru Austria. Am avut doar trei zile întregi, plus o jumătate de zi pentru Gardaland. Dar o să revenim sigur, cît de curînd.


<span class='edit'>22 Jul 2018, 21:24:</span>
Acum mi-am adus aminte de o ciudățenie. Pe autostradă, între rîndurile de parapete care separă sensurile de mers, vezi din loc în loc niște indicatoare de limitare de viteză montate paralel cu șoseaua. Ca și cum nu ți s-ar adresa ție, ci unui spectator de pe margine. Le vezi abia cînd ajungi în dreptul lor.
Care-i ideea? unsure.gif

This post has been edited by VladSoare: 22 Jul 2018, 20:26


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 22 Jul 2018, 22:25
Post #96


-


Group: Members
Posts: 21.802
Joined: 19 April 05
From: Romania




Poate ai observat, exagereaza cu semnalizarea diverselor lucrari, ambuteiaje, accidente, conditii meteo,, suprafete alunecoase, etc.
Daca tund iarba, blocheaza o banda cu mult inainte.
Desi sunt soferi buni (mai buni ca dacii), sunt aiuriti in trafic.
Nu sunt puse oriunde.

Legat de drumuri, au un tip de asfalt foarte bun, drenant. Dar nu este peste tot, doar in zonele intens circulate, gen tangenziala Milano.
Poti sa mergi pe ploaie in spate unei masini la distanta apropiata si sa vezi foarte bine in fata.

This post has been edited by IRONICK: 22 Jul 2018, 22:26


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 13 Sep 2018, 07:28
Post #97


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




Am de facut saptamana viitoare un drum cu masina (eu voi fi sofer) de la Lecce pana la Ploiesti...Caut o ruta rapida dar si din zona UE, nu mai am pasaport valabil.
Eu am gasit ceva prin Slovenia si Ungaria, dar nu stiu exact care sunt cele mai bune legaturi spre autostrazi, as dori niste indicatii de la cei care au mai fost pe acolo.Multumesc


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 17 Sep 2018, 13:59
Post #98


Membru autentic


Group: Members
Posts: 941
Joined: 5 December 09




Din pacate s-a terminat concediul in Italia, dar sper sa revin si sa stau mai mult.

@meganus...cred ca te complici cu Slovenia si Ungaria, vezi pe maps ca poti merge cu ferry boat pana in Grecia si apoi vreo 12 ore de condus, e totusi la jumate fata de ce zici tu cu Slovenia. La costuri s-ar putea tot p-acolo sa fii.

Asadar ca drum am ajuns destul de usor la vama, am plecat pe la 8:30 d-acasa (Prel Ghencea) si cu opriri pe drum vreo 30 min pe Valea Oltului si apoi o ora - o ora juma pranzul la Timisoara, 40 min asteptat la vama, (Nadlac II) am ajuns in centrul Budapestei in jur de 8 ora locala, unde aveam si cazarea. Am prins destul de cald la Timisoara (36-37 gr), dar apoi a fost ok. Ma uitam mai mereu pe site-ul vamilor sa vad timpii de asteptare si cu 40 min tot Nadlac II a fost varianta mai buna

M-a enervat ala cu cazarea ca am cerut parcare gratis si abia la telefon imi zice ca 15 EUR de fapt costa, daca nu sa gasesc la liber pe strada, bine ca am gasit si a durat un pic pana m-am lamurit cum se parcheaza la aia - cei care stiau engleza erau turisti iar localnicii nu stiau engleza. Automatele alea albastre...sa te ca.i in ele ca nu intelegi nimic. Si eu am cautat sa fie in centru in ideea ca mai vizitam ceva rapid, dar greu cu femeile astea cand tre sa pleci undeva si am plecat d-acasa cu 2 ore mai tarziu decat planuisem.

A doua zi, am prins innorat si destul drum prin Ungaria si Slovenia cu ploaie. La unguri nu mai sunt chiar asa bune autostrazile, daca nu esti atent poti face pana destul de usor. Plecarea a fost la 8 din Budapesta, nu aveam de ce sa ma grabesc aiurea ca aveam ultima nava la 23:50 si pana in Livorno nu era mult. Lucrari pe autostrada, se vede ca depun ceva efort ca spre vest autostrazile sa fie ok, am oprit putin la Balaton (de revazut) si am avut noroc chiar si unde erau lucrari n-am avut blocaje.

Inainte de Slovenia se merge ceva cu 60-80 la ora ca e doar pe o banda, marlania la ea acasa cu 15 EUR vigneta pe 7 zile, (ca sa iau alta la intoarcere). Nici slovenii nu stau chiar asa de bine la intretinere drumuri, m-am lamurit pe parcurs care era diferenta dintre limita de 130 si 110 pe autostrada, eu am respectat limitele alea, doar ca unele eru aiurea, da-n fine. Am pierdut vreo ora juma sa caut ceva de mancare prin Ljubljana (un centru comercial) si apoi pe la 17 cred ca am intrat in Italia. Nu m-a injurat nimeni la telepass (nici nu aveai cum, asa cum am mai citit p-aici sa te incurci) s-apoi la 10 eram in port la Livorno. Destule si lungi tuneluri, dar la fel, n-am avut blocaje, tot vedeam niste anunturi ca era o autostrada blocata, dar am avut noroc ca am trecut la timp de nodul de la Bologna (cea blocata fiind catre Milano - A14). Am luat ultima nava si la 8 dimineata eram in port in Olbia (Sardinia). La asta uitasem unde am lasat masina (si nava era destul de mare - Moby) de am cautat destul pana am gasit-o, noroc ca inca nu eliberau etajul unde eram eu.

Iar in Olbia, Costa Smeralda chiar merita un concediu. Civilizatie pe plaja, curat, foarte putin concesionata plaja, dar aceleasi conditii pentru toti. Cazarea a fost ok, un apartament foarte aproape de centru, dar mi se pare ca italienii cam exagereaza cu reciclarea. Ai 5 cosuri de gunoi in casa, cate unul pt hartie, sticla, metal, deseuri nereciclabile etc si cand vine gunoiu sa le ia vine pe zile la fiecare cos, nu toate odata. Si stai cu zilele pana vin aia (poate o fi asa doar in Olbia, fiind un oras mic).

Am vizitat ca oras Olbia, fara prea multe obiective, foarte bun de promenada noaptea, nu e musai sa cheltuiesti foarte mult pe mancare, gasesti orice la preturi acceptabile. Produse alimentare si nealimentare, unele la preturi mai mici decat la noi. Un alt oras vizitat a fost Porto Cervo, unde oamenii nu se etaleaza cu X6, mileuri ci cu yacht-uri cu elicopter pe punte, sub pavilion de I-le Cayman. Un oras exclusivist creat prin anii 60 de-un print arab. Revenind la realitatile de zi cu zi, in rest plaja si somn, seara promenade. Si inghetata, multa, buna si ieftina.

Pentru mine drumul n-a fost obositor, mai mult pentru pasageri. La intors am avut acelasi traseu, nava de la alta companie (Corsica - mult mai bune, curate , silentioase, poti dormi bine in cabina) doar o mica deviere la Pisa sa vedem turnul. Ca timp - Livorno la 14:30 si cu tot cu vizitat, vreo 4-5 ore pauze pe drum, la 18 a doua zi am fost acasa.



--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
centurion
post 23 May 2019, 18:53
Post #99


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.043
Joined: 8 September 12




A fost cineva pe plajele din Toscana? Se poate recomanda vreo plaja pentru copii mici? Nisip, apa mica, mare linistita etc.




--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages « < 2 3 4
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 19:34
Dacia